کنکور چیست؟

کنکور چیست؟

کنکور یک آزمون رقابتی بزرگ است که هر ساله سازمان سنجش برای انتخاب دانش آموزان در رشته ها و دانشگاه های مختلف برگزار می کند. در آزمون سراسری کنکور وضعیت تحصیلی چند دانش آموز نسبت به همه داوطلبین شرکت کننده در کنکور آن رشته سنجیده می شود.

سپس با توجه به نتیجه ای که دانش آموز کسب می کند می‌تواند طبق اولویت ها و علایق خود وارد دانشگاه و رشته مورد نظر خود شود. آشنایی با جزئیات کنکور و شناخت کامل آن باعث می شود با آگاهی بیشتری وارد این تورنومنت بزرگ شوید. پس پس اگر دوست دارید اطلاعات خود را در مورد کنکور تا ۱۰۰ درصد تکمیل کنید این مقاله را از دست ندهید.

کنکور‌ چیست؟

حتماً همه شما می دانید که سطح تحصیلی همه دانش آموزان در سراسر کشور یکسان نیست. همینطور تعداد دانشگاه‌ها و رشته های پرطرفدار و معتبر نیز در کشور به اندازه همه دانش آموزان نیست و ظرفیت محدودی دارد.

برای تعیین این مسئله که کدام یک از دانش آموزان می‌توانند در رشته ها دانشگاههای معتبر تر کنند لازم است همه از یک قانون پیروی کنند. کنکور آزمون رقابتی است که هر ساله در تاریخی مشخص برگزار می شود. و با توجه به نتایج به دست آمده تعیین می شود هر دانش آموز در چه سطحی قرار دارد و می تواند در چه دانشگاه و رشته ای تحصیل کند.

طبیعتا هرچه سطح تراز دانش آموز بالاتر باشد احتمال قبولی او در رشته ها و دانشگاه های بهتر بیشتر میشود.

 

زمان برگزاری کنکور

زمان برگزاری کنکور در سال های به ظور معمول از اوایل تا اواسط تیر ماه بود اما در برخی سالها بنابر ضرورت زمان کنکور تغییر کرد ( مثل برگزاری کنکور سال1399 که  به علت شیوع بیماری کرونا در در مرداد برگزار شد.). اما با توجه به تصمیمات اتخاذ شده از سال 1402 کنکور در سال دو بار برگزار می شود. در  این قسمت زمان دقیق برگزاری اولین کنکور سال 1402 را شرح دادیم.

زمان ثبت نام کنکور اول: 8 تا 14 آبان ماه 1401

زمان برگزاری کنکور تجربی: صبح پنجشنبه 29 دی 1401

زمان برگزاری کنکور زبان: بعد از ظهر پنجشنبه 29 دی 1401

زمان برگزاری کنکور ریاضی و انسانی: صبح جمعه 30 دی 1401

زمان برگزاری کنکور هنر: بعد از ظهر جمعه 30 دی 1401

 

کنکور دو بار در سال به چه شکل است؟؟ در مقاله زیر به‌طور کااامل توضیح دادیم:

پیشنهاد مطالعه  نحوه برگزاری کنکور 1402 | بروزرسانی 24 مرداد 1401

 

کنکور چیست؟

 

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکورطبق تصمیماتی که برای تغییر روند برگزاری کنکور از سال 1402 گرفته شده است تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نیز مشمول تغییرات محسوسی خواهد بود. در کنکور سال 1402 تاثیر سوابق تحصیلی در گروه هنر و زبان 26 درصد و به صورت قطعی می باشد که تنها مختص دروس عمومی است و ما بقی گروه ها مشمول تاثیر 40 درصد و قطعی می
شوند، در زیر تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 را به تفکیک دروس عمومی و تخصصی شرح میدهیم.

 

سال عمومی تخصصی جمع
1402 26 14 40
1403 28 22 50
1404 و بعد از آن 30 30 60

 

 

تراز در کنکور چیست؟

در مورد اینکه تراز کنکور چه چیزی است باید بگوییم علی رغم این مسئله که اکثر دانش آموزان از آن اطلاع دقیقی ندارند تراز مقوله بسیار مهمی در کنکور است. در واقع تراز تعیین کننده وضعیت دانش آموز در کنکور با توجه به به سطح پاسخگویی سایر داوطلبین است. در واقع این تراز است که تعیین کننده رتبه داوطلب است. برخلاف رتبه هرچه تراز بالاتر باشد یعنی از حدود ۵۰۰۰ بالاتر باشد نشان دهنده این است که دانش آموز در وضعیت بهتری قرار دارد. در کارنامه داوطلبان کنکور تراز تحت عنوان نمره کل در نظر گرفته شده است. که برای انتخاب رشته درست و اصولی بسیار حائز اهمیت است.

 

درصد کنکور چیست؟

درصد پاسخگویی هر درس برای داوطلبان نشان دهنده این است که داوطلب در آن درس به چه تعداد سوال پاسخ درست و به چه تعداد پاسخ غلط داده است. و نیز به چند سوال پاسخ نداده است. هرچه درصد پاسخگویی به صد در صد نزدیکتر باشد یعنی عملکرد دانش آموز در آن درس بهتر بوده است.

برای آزمون هایی که نمره منفی دارند مثل کنکور نحوه محاسبه درصد به این صورت است که تعداد پاسخ های صحیح در عدد سه ضرب می شود و سپس حاصل آن منهای تعداد پاسخ های غلط می‌شود آنگاه عدد به دست آمده را تقسیم بر سه برابر آن درس کرده و حاصل را درصد ضرب می کنیم. بدین ترتیب درصد پاسخگویی هر درس محاسبه می شود.

 

دروس کنکور چیست؟

یکی از سوالات مهمی که باید به آن پاسخ بدهیم این سوال است که منابع و دروس کنکور چیست؟ سوالات کنکور به دو دسته دروس عمومی و دروس تخصصی تقسیم میشد. که برای هرکدام دفترچه ای جداگانه در نظر گرفته شده بود.

اما با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در مورد کنکور ۱۴۰۲ دروس عمومی شامل ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی از کنکور حذف شده و تنها‌ از دروس اختصاصی سوال طراحی می شود در قسمت زیر به طور مفصل به معرفی دروس تخصصی هر یک از رشته ها می پردازیم.

 

دروس کنکور تجربی

رشته تجربی در کنکور فقط ۹ درس را دربرداشته که با حذف دروس عمومی تنها ۵ درصد اختصاصی باقی می ماند. این ۵ درصد عبارتند از زمین شناسی، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی. از بین دروس اختصاصی نام برده شده درس زیست شناسی بالاترین ضریب را در کنکور تجربی به خود اختصاص می دهد.

 

اگر میخواهید با بهترین منابع کنکور تجربی آشنا شوید مقاله زیر را از دست ندهید.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور تجربی 1403

 

دروس کنکور ریاضی

به جز دروس عمومی که در بخش های قبل نام بردیم رشته ریاضی دارای سه درس اختصاصی است که به لحاظ قرابت با دروس تخصص رشته تجربی شباهت خیلی زیادی دارند، دروس اختصاصی رشته ریاضی شامل ریاضی فیزیک و شیمی است. و با رشته تجربی تنها در درس زیست شناسی و زمین شناسی تفاوت دارد.

 

در مقاله زیر در مرود بهترین منابع کنکور ریاضی صحبت کرده ایم.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور ریاضی 1403

 

دروس کنکور انسانی

رشته انسانی دارای بیشترین تعداد دروس اختصاصی در بین کنکور رشته های مختلف است. این رشته دربرگیرنده ۹ درس اختصاصی است که شامل روانشناسی، فلسفه و منطق، علوم اجتماعی، جغرافیا، تاریخ، عربی، ادبیات، اقتصاد و ریاضی است.

 

مقاله زیر به سوالات شما درمورد بهترین منابع کنکور انسانی جواب میدهد.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)

 

دروس کنکور زبان

برخلاف کنکور رشته انسانی کنکور زبان دارای کمترین تعداد دروس اختصاصی است و تنها درس اختصاصی که در آن وجود دارد درس زبان انگلیسی اختصاصی است. از این درس هفتاد سوال در کنکور طراحی می شود و مابقی سوالات به دروس عمومی تعلق داشته است.

 

دروس کنکور هنر

به غیر از دروس عمومی در کنکور هنر ۷ درصد دیگر وجود دارد که دروس اختصاصی کنکور هنر را تشکیل میدهد. این دو روزه عبارتند از خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی، خواص مواد، ترسیم فنی، درک عمومی ریاضی-فیزیک و درک عمومی هنر.

 

کنکور آزمایشی چیست؟

کنکور آزمایشی یا آزمون آزمایشی به آزمون هایی گفته می شود که فضاسازی آن باعث تداعی محیط کنکور و آماده کردن داوطلب برای مواجهه با آن محیط است. این آزمون ها باعث می شوند داوطلبان وضعیت تحصیلی خود را تا حدودی بسنجند با تحلیل پاسخ های آن به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرند.

کنکور ازمایشی

 

بهترین کنکور آزمایشی

برای پاسخ به سوال بهترین آزمون آموزشی کنکور چیست؟ باید بگوییم بهترین کنکور آزمایشی باید دارای چند ویژگی باشد که بتواند بیشترین شبیه سازی را‌ با کنکور سراسری انجام دهد. بهترین وضعیت برای کنکورهای آزمایشی شرکت حضوری در این کنکور هاست چرا که با حضور یافتن در محل انجام آزمون داوطلب با فضای کنکور بیشتر ارتباط برقرار می کند. ویژگی مهم بعدی داشتن قرابت سوالات کنکور آزمایشی مورد نظر کنکور سراسری است.

بهترین کنکور آزمایشی کنکوری است که سوالات آن هم به لحاظ سختی و آسانی و هم به لحاظ ادبیات نوشتاری بیشترین شباهت را با سوالات کنکور سراسری داشته باشند. تعداد سوالات در نظر گرفته شده برای هر درس در کنکور آزمایشی باید با تعداد سوالات کنکور سراسری یکسان باشد و همچنین زمانبندی دفترچه سوالات نیز باید دقیقا شبیه به کنکور سراسری باشد تا داوطلب از این نظر نیز کاملاً آماده شود.

 

اما از کجا می‌توانیم بین قلمچی، گزینه دو، گاج یا سنجش و… بهترین آزمون آزمایشی را انتخاب کنیم؟ برای بررسی دقیق‌تر مقاله زیر را از دست ندهید.

پیشنهاد مطالعه  بهترین آزمون آزمایشی آنلاین کنکور کدام است؟

 

سهمیه کنکور چیست؟

در کنکور سراسری سهمیه های مختلف ای برای داوطلبان لحاظ می شود که هر کدام قانون خاص خود را دارند و تاثیر خاص خود را بر نتیجه کنکور می گذارند. قوانین حاکم بر این سهمیه ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است. و هر ساله سازمان سنجش تغییرات جدید را به داوطلبان اطلاع رسانی می کند. در قسمت بعد سهمیه های مختلف کنکور را به طور جداگانه شرح می دهیم.

 

سهمیه مناطق

تنها سهمیه ای که تمامی داوطلبان کنکور سراسری از آن بهره مند می شوند سهمیه مناطق است. این سهمیه بر اساس امکانات آموزشی مناطق و شهرستان های مختلف کشور تقسیم شده است که به ترتیب از منطقه ۱ تا ۳ به صورت منطقه برخوردار، برخوردار و با امکانات آموزشی کم تقسیم بندی شده اند.

تقسیم بندی سهمیه منطقه دانش آموزان بر اساس محل تحصیل سه سال آخر دوره دبیرستان دانش آموز است. اگر دانش آموزی هر سال را در یک منطقه مختلف درس خوانده باشد برخوردار ترین منطقه برای او در نظر گرفته می شود. همچنین برای دانش آموزانی که مقطع دبیرستان را در خارج از کشور خوانده باشند منطقه ۳ لحاظ می شود.

 

منظور از منطقه 1 کنکور چیست؟

دانش آموزانی که در منطقه ۱ تحصیل می کنند بیشترین امکانات آموزشی برخوردار هستند. توجه داشته باشید که دانش آموزان هیچ یک از مناطق با دانش آموزان منطقه دیگر رقابت نمی کند مثلاً دانش آموزان منطقه ۱ فقط به دانش آموزانی که در منطقه یک سرار کشور قرار دارد رقابت می کنند. شهرستان هایی که در قسمت سهمیه منطقه یک قرار دارند عبارتند از شهر اصفهان، شهر شیراز، شهر تبریز، لواسانات، تجریش، کن و استان تهران بخش های مرکزی.

 

منظور از منطقه 2 کنکور چیست؟

بیشتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور قسمت سهمیه منطقه ۲ قرار دارند. در نتیجه دانشگاه ها نیز بیشترین ظرفیت پذیرش خود را به داوطلبان منطقه دو اختصاص داده اند. مناطقی مثل شهر خمین در استان مرکزی، شهر بناب در آذربایجان شرقی، شهر ارومیه و … در سهمیه منطقه ۲ قرار دارد.

 

منظور از منطقه 3 کنکور چیست؟

داوطلبانی که در منطقه ۳ قرار دارند کمترین امکانات آموزشی را در دست دارند اما ظرفیت پذیرش دانشگاه ها برای این دانش آموزان نیز زیاد است و احتمال قبولی آنها را در کنکور سراسری بالا میبرد. دانش آموزان معلول مثل نابینایان، ناشنوایان و معلولان جسمی حرکتی در هر منطقه ای که باشند زیر مجموعه سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند. همچنین داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در خارج از کشور اخذ کرده باشند نیز در سهمیه منطقه سه قرار دارند.

 

سهمیه شهدا و ایثارگری

سهمیه ایثارگران متعلق به جانبازان، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ درصد و بیشتر، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان بیشتر از ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه می باشد.

سهمیه تعلق گرفته به این گروه ها به دو بخش سهمیه ۵ درصد ایثارگری و ۲۵ درصد ایثارگری تقسیم می شود که همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان بیشتر از ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه مشمول سهمیه ۵ درصدی و سایر گروه های نام برده شده مشمول سهمیه ۲۵ درصدی می شوند.

اما برای هر دو گروه این شهر وجود دارد که برای قبولی در هر رشته محل لازم است حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی آن رشته محل را کسب کنند. ضمنا اگر ظرفیت سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد تکمیل نشود اولویت سهمیه به ایثارگران ۵ درصد میرسد.

 

سهمیه هیات علمی

سهمیه هیئت علمی در کنکور چیست؟ و فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها چگونه میتوانند از این سهمیه بهره مند شوند؟ سمیه اعضای هیات علمی کمین با سایر سهمیه های نام برده شده متفاوت است.

در این سهمیه اگر فرزندان اعضای هیات علمی ۹۰ درصد نمره رشته مورد علاقه خود را کسب کنند میتوانند برای انتقال به دانشگاه دیگر اقدام کنند و یا اگر بتوانند 92/5 درصد از نمره آخرین فرد قبول شده بدون سهمیه را کسب کنند می توانند به راحتی رشته خود را تغییر دهند. بهترین فرزندان اعضای هیئت علمی می توانند با پذیرفته شدن در یک دانشگاه دانشگاه محل تحصیل خود را به یک دانشگاه در محل خدمت فرد عضو هیئت علمی تغییر دهند. 😆

 

سهمیه بهیاری

سهمیه بهیار در کنکور چیست؟ اصلاً به چه کسی بهیار گفته می شود؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم به یار کسی است که به عنوان بهیار حداقل سه سال در استان محل خدمت خود در مراکز دولتی یا غیر دولتی مشغول به کار بوده است و یا دارای دیپلم رشته بهیاری باشد. در سهمیه بهیاری ۵ درصد از ظرفیت همه کد رشته محل های پرستاری به مشمولان به این سهمیه تعلق میگیرد.

 

سهمیه مناطق محروم

سهمیه مناطق محروم در کنکور به این معنا است که حدود ۴۰ درصد سهمیه هر یک از کد رشته محل ها به جز رشته های داروسازی دندانپزشکی و پزشکی به داوطلبان این مناطق تعلق میگیرد. استانهای هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان استانهای هستند که شامل سهمیه مناطق محروم میشوند.

 

پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی دقیق‌تر سهمیه‌های کنکور سراسری، مقاله زیر را از دست ندهید:

پیشنهاد مطالعه  آشنایی با سهمیه های کنکور 1402

 

جمع‌بندی

در این مقاله به طور مفصل در مورد این مسئله کنکور چیست؟ چند سوال دارد و چقدر زمان‌ صحبت کردیم سپس به توضیح اینکه تراز در کنکور چیست؟ و چگونه محاسبه می شود؟ پرداختیم. و منابع کنکور های پنجگانه را به طور کامل ذکر کردیم. در پایان نیز در مورد این که سهمیه کنکور چیست؟ و هر کدام از سهمیه های قید شده در دفترچه کنکور به چه معنی است؟ به طور مفصل صحبت کردیم. این مقاله مجموعه کاملی از اطلاعات لازم در مورد کنکور و هر آنچه باید بدانید است.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها