نحوه برگزاری کنکور

نحوه برگزاری کنکور 1403 و اتفاقات جدید آن

در این مقاله سعی کردیم ابهامات داوطلبان را در مورد نحوه برگزاری کنکور 1403 برطرف کنیم. داوطلبان کنکور 1403 پیش از شروع جدی برای کنکور باید بدانند که برای چه آزمونی آماده می شوند و به چه نکاتی باید توجه داشته باشند. این مقاله به موضوعاتی مثل زمان برگزاری و ثبت نام کنکور 1403، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403، احتمال بازگشت دروس عمومی به کنکور 1403، الکترونیکی شدن یا کاغذی بودن کنکور و حذف زیر گروه ها می پردازد. همچنین اتفاق جدید در کنکور برگزاری یک کنکور مجزا برای دانشگاه فرهنگیان است.

 

زمان برگزاری و ثبت نام کنکور 1403

بر اساس تقویم آزمونی منتشر شده توسط سازمان سنجش، نحوه برگزاری کنکور 1403 همانند کنکور ۱۴۰۲، دوبار در سال است. نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ به همراه کنکور فرهنگیان در تاریخ ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ و نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در تاریخ ۷ و ۸ تیر ۱۴۰۳ با فاصله دو ماه بین آنها برگزار می‌شود.

ثبت نام برای نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در روزهای ۲۱ تا ۲۷ آبان سال ۱۴۰۲ و ثبت نام برای نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در روزهای ۷ تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ انجام می‌گیرد.

تقویم برگزاری کنکور 1403

اگر داوطلب کنکور هستید و هنوز برای کنکور 1403 شروع نکردید مقاله زیر برای شروع به شما کمک میکند!

مقاله مهم  برای کنکور از کجا شروع کنم؟ 7 گام مهم برای شروع

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

پیش از اینکه با نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 آشنا شویم لازم است بدانیم که منظور از سوابق تحصیلی چیست؟ و تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل چیست؟ که در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

منظور از سوابق تحصیلی چیست؟

منظور از سوابق تحصیلی، نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه گفته می‌شود که امتحانات آن در حالت استاندارد، توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و کتبی برگزار می شود.

تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل چیست؟

تعریف تأثیر مثبت: تأثیر مثبت معدل یا سوابق تحصیلی در کنکور، به این معنا است که اگر نمرات امتحانات نهایی سبب کاهش رتبه کنکور داوطلب در کنکور سراسری شود، این نمره در نتیجه کنکور داوطلب محاسبه نخواهد شد.

تعریف تأثیر قطعی معدل: اما تأثیر قطعی معدل در کنکور بدین معنا است که سوابق تحصیلی و معدل دیپلم، بدون توجه به رتبه داوطلب چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی در تعیین رتبه قبولی او در آزمون سراسری تأثیر خواهد گذاشت.

بنابراین در تاثیر مثبت تنها زمانی نمرات امتحانات نهایی داوطلب در کنکور تاثیر داده می‌شوند، که این نمرات باعث بهبود تراز و رتبه کنکور آن داوطلب شود. به همین دلیل پویشی به راه افتاد که دانش آموزان خواستار اصلاح مصوبه تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای کنکور 1403 شدند.نحوه برگزاری کنکور 1403

تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور 1403 به چه صورت است؟

در جدول زیر پایه های تاثیر گذار و درصد تاثیر سوابق تحصیلی را برای کنکور سالهای مختلف مشخص کردیم.

سال کنکور امتحانات نهایی تاثیر گذار درصد تاثیر سوابق تحصیلی
1402 دوازدهم 40%
1403 دوازدهم 50%
1404 یازدهم و دوازدهم 60%
1405 و بعد دهم، یازدهم و دوازدهم 60%

اگر اطلاعاتی در مورد ترمیم معدل ندارید مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:

مقاله مهم  ترمیم معدل برای کنکور 1403 | شرایط، هزینه و قوانین

 

آیا داوطلب می تواند در کنکور رشته ای غیرمرتبط با دیپلم خود شرکت کند؟

بله این امکان وجود دارد اما داوطلب باید در آزمون دروس تخصصی آن رشته که به صورت هماهنگ کشوری برگزار میشود شرکت کند، در صورت عدم ترمیم معدل نمره صفر برای این دروس فرد قرار داده می شود. این نمره معادل تراز منفی در کنکور است و شدیدا در رتبه داوطلب تاثیر منفی میگذارد.

نحوه برگزاری کنکور 1403 و احتمال بازگشت دروس عمومی

طبق تغییرات کنکور سال 1402 دروس عمومی حذف شد و تنها ارزیابی کنکور سراسری از دروس تخصصی بود. طبق اعلام سازمان سنجش نحوه برگزاری کنکور 1403 نیز به همین صورت خواهد بود اما اخباری مبنی بر احتمال برگشت دروس عمومی به گوش می رسد. احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرده که احتمال بازگشت دروس عمومی به کنکور 1403 وجود دارد!

در حال حاضر طبق آخرین خبر، می‌توانید مطمئن باشید که دروس عمومی برای کنکور 1403 حذف شده‌اند.

 

کنکور 1403 الکترونیکی برگزار می‌شود یا حضوری؟

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش اظهار کرد: شروع هر کاری سخت است؛ بنابراین با فرهنگ سازی مناسب می‌توانیم آزمون‌های الکترونیکی را پیش ببریم در دستور کار سازمان سنجش است که کنکور کارشناسی را از سال ۱۴۰۳ به صورت الکترونیکی پیش ببرد.

وی ادامه داد که زیر ساخت های لازم برای برگزاری کنکور الکترونیکی در سال 1403 وجود ندارد. زیرا 500 هزار داوطلب باید با ابزار های ویژه ای که سازمان سنجش مهیا میکند آزمون دهند، اما در حال حاضر تنها ظرفیت 20 هزار نفری در دانشگاه های پیام نور مهیا می باشد. بنابراین امکان الکترونیکی شدن 1403 بسیار کم است چرا که نیازمند آمادگی و ظرفیت های بسیار بیشتری است. به همین خاطر نحوه برگزاری کنکور  1403 به احتمال زیاد همانند کنکور 1402 خواهد بود.نحوه برگزاری کنکور 1403

حذف زیر گروه ها از کنکور 1403

یکی از تغییراتی که داوطلبان در کنکور سال 1402 با آن روبرو شدند حذف زیر گروه ها بود که در نحوه برگزاری کنکور 1403 نیز اعمال می شود.

رئیس مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش: حسن این مصوبه این است که قبلا داوطلبان تمرکز خودشان را بر یک زیرگروه و ضرایب دروس خاصی می‌گذاشتند و اگر توفیقی در آن زیرگروه برایشان حاصل نمی‌شد، رشته‌های بعدی برایشان دست نیافتنی می‌شد اما حذف زیرگروه‌ها دامنه انتخاب داوطلبین را وسیع‌تر می‌کند و همه با هم در یک گروه به عنوان مثال گروه‌علوم انسانی و یا گروه ریاضی رقابت می‌کنند.

حذف زیرگروه ها، خوب است یا بد؟

حذف زیر گروه در کنکور یعنی تنها یک رتبه در سهمیه برای انتخاب رشته فرد اعلام می‌شود و در ضرایب تمامی دروس در کنکور، نیز مقدار ثابتی برای همه کنکوری‌ها دارد. هدف از حذف زیر‌گروه ها برقراری عدالت بیشتر در بین داوطلبان است تا برای همه، امکان قبولی در رشته مورد نظر فراهم باشد.  این موضوع کلاً به نفع داوطلبین است و باعث میشود با تمرکز روی درس دلخواه و کسب رتبه مناسب امکان انتخاب طیف وسیعتری از رشته ها را داشته باشند.

کنکور اختصاصی فرهنگیان

برای کنکور 1403 قرار است که پذیرش دانشگاه فرهنگیان به طور کلی از یک آزمون مجزا انجام شود. شرایط شرکت در کنکور اختصاصی فرهنگیان:

  • کنکور فرهنگیان در اردیبهشت 1403 برگزار می‌شود و تیرماه امکان پذیرش در فرهنگیان وجود ندارد.
  • علاوه بر دفترچه کنکور عادی، یک دفترچه ویژه با سه عنوان درسی به عنوان دفترچه فرهنگیان به داوطلبان داده می‌شود.
  • برای پذیرش نهایی در دانشگاه فرهنگیان 50% سوابق تحصیلی، 25% کنکور و 25% هم مصاحبه موثر است.

جمعبندی و نتیجه گیری

نحوه برگزاری کنکور 1403 به طور خلاصه همانند کنکور 1402 خواهد بود البته کنکور فرهنگیان یک اتفاق جدید است. دروس عمومی همچنان در کنکور نیستند و تاثیر معدل 50% از پایه دوازدهم و به صورت قطعی است. امکان ترمیم معدل همچنان برای داوطلبان وجود دارد و ممکن است بازه زمانی و تعداد دفعات افزایش پیدا کند. برای داشتن یک مشاور حرفه ای روی عبارت مشاوره آنلاین کنکور کلیک کنید، مشاورین دورخیز برای موفقیت در کنار شما هستند.

 

سوال در مورد نحوه برگزاری کنکور 1403

ثبت نام برای نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ در آبان سال ۱۴۰۲ و ثبت نام برای نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ انجام می‌گیرد. برای اطلاع از تاریخ دقیق مقاله را مطالعه کنید.

برای کنکور سال 1403 امتحانات نهایی پایه دوازدهم موثر است برای اطلاع از نحوه تاثیر سوابق تحصیلی کنکور های پیش رو، مقاله را مطالعه کنید.

بله این امکان وجود دارد اما داوطلب باید در آزمون دروس تخصصی آن رشته که به صورت هماهنگ کشوری برگزار میشود شرکت کند برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید.

خیر طبق اخبار منتشر شده در 4 مهر 1402، شورای نگهبان این مصوبه را رد کرد. برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها