رازهای موفقیت در کنکور

همیشه داشتن بهترین امکانات و به‌روزترین تجهیزات برای موفقیت و رسیدن به مقصد نهایی ضروری است. آشنایی با رازهای موفقیت در کنکور نیز از جمله مهم‌ترین این موارد است که می‌تواند به شما کمک کند تا مسیر هموارتری را طی کنید. بنابراین در این مقاله دورخیز به معرفی مؤثرترین رازهای موفقیت در کنکور می‌پردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

منظور از رازهای موفقیت در کنکور چیست؟

گاهی اوقات ممکن است اینطور تصور کنید که همه امکانات شما برای موفقیت در کنکور به داشتن منابع به‌روز و ساعت‌های مطالعه طولانی خلاصه می‌شود. اما باید به این نکته مهم توجه کنید که سبک زندگی و خصوصیات رفتاری نیز در قبولی شما بسیار حائز اهمیت هستند.

در واقع عوامل درونی و بیرونی مختلفی باید با یکدیگر در تعامل باشند تا به موفقیت برسید. بنابراین در کنار فاکتورهای مهم بیرونی از جمله برنامه‌ریزی دقیق و اصولی، به خودکارآمدی، طرز فکر و ذهنیت مثبت نسبت به کنکور سراسری نیاز دارید.‌ پس بطور کلی با وجود امکانات محیطی و دیدگاه درونی خود می‌توانید شرایط رسیدن به رتبه دلخواهتان را فراهم کنید.

به همین دلیل ادامه مقاله را به شرح مهم‌ترین و اثرگذارترین رازهای موفقیت در کنکور اختصاص دادیم تا ابعاد مختلف رسیدن به موفقیت در این آزمون سراسری را بررسی نماییم.

احساس خودکارآمدی

داشتن احساس مثبت نسبت به توانمندی‌های خودتان در سال کنکور نشانه احساس خودکارآمدی (Self-Efficacy) شما در امر یادگیری است.

بنابراین یکی از رازهای موفقیت در کنکور سراسری این است که به توانایی‌های خودتان باور قلبی داشته باشید و هرگز خود را با سایر داوطلبان مقایسه نکنید‌.

شما منحصر به فرد هستید و با خودکارآمد بودن می‌توانید با چالش‌های مسیر کنکور مقابله کنید.

به همین دلیل هرچقدر تجربه شما در فرآیند یادگیری بیشتر شود، زودتر در روند مطالعه به خودکارآمدی می‌رسید. همچنین این نکته طلایی را به یاد داشته باشید که در سال کنکور روند مطالعه را به سمتی که توانایی انجام آن را دارید هدایت کنید.

بنابراین به اهداف چالش‌برانگیز خود دست پیدا می‌کنید و این مفهوم را می‌آموزید که می‌توانید به هدفی که در نظر گرفته‌اید برسید.

پس باید متناسب با سطح توانایی خود حرکت کنید و براساس میزان اطلاعات و آگاهی خودتان به مطالعه ادامه دهید تا از مسیر پیشرفت خود منحرف نشوید.

حالا به 4 دلیل اهمیت خودکارآمد بودن در مسیر یادگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • خودکارآمدی روی رفتار و نحوه تعامل شما با دیگران در سال کنکور تأثیرگذار است.
 • انگیزه و بهره‌وری مطالعاتی شما افزایش می‌یابد.
 • با عزت‌نفس‌‎ و انعطاف‌پذیری بیشتری به مطالعه ادامه می‌دهید.
 • نسبت به نقاط قوت و ضعف خود نگاه واقع‌بینانه پیدا می‌کنید.

احساس خودکارآمدی، یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور است

تعیین هدف

هدف‌گذاری اولین گام جدی شما برای موفقیت در کنکور سراسری است. در واقع شما با تعیین هدف می‌توانید بطور ذهنی رتبه و جایگاه تحصیلی خود را مشخص کنید و متناسب با آن درس بخوانید.

همچنین یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور این است که اهداف بلند مدت و ماهانه خود را به اهداف کوتاه مدت، هفتگی و روزانه تقسیم کنید.‌ با این کار دقیقاً می‌دانید در هر لحظه زمان خود را به انجام چه کاری اختصاص دهید.

مطالعه بدون هدف، مثل رانندگی بدون نقشه است. پس قبل از شروع به مطالعه کنکوری، با تعیین اهداف، مسیر خود را مشخص کنید تا هرگز گمراه نشوید.

حالا به 5 دلیل اهمیت داشتن هدف به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • در افزایش میزان تمرکز شما مؤثر است.
 • به مرور زمان می‌توانید روند پیشرفت خود را ارزیابی کنید.
 • سطح عملکر شما ارتقاء پیدا می‌کند.
 • با انگیزه و روحیه بهتری به مطالعه خود ادامه می‌دهید.
 • سطح اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند.

با تعیین هدف دقیق به رازهای موفقیت در کنکور پی‌می‌بریم

تلاش و پشتکار

بسیاری از داوطلبان در روزهای ابتدای مطالعه کنکوری به برنامه مطالعاتی خود پایبند هستند اما به مرور زمان با فکر به آینده ناامید می‌شوند و دست از یادگیری و تلاش برمی‌دارند. اما این را بدانید که حرکت در مسیر کنکور باید بطور پیوسته باشد تا نتیجه مطلوب شما حاصل شود.

همچنین مسئله شروع دوباره بعد از تجربه شکست نیز بسیار حائز اهمیت و تعیین‌کننده است. بنابراین داشتن تلاش و پشتکار به شما کمک می‌کند با انگیزه بیشتری مسیر یادگیری را طی کنید. به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم مقاله تلاش مجدد بعد از شکست را هم مطالعه کنید.

بنابراین طعم موفقیت در کنکور سراسری زمانی شیرین‌تر می‌شود که باوجود شکست‌ها، دست از تلاش برنداریم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

تلاش و پشتکار را به عنوان یکی از رازهای موفقیت در کنکور جدی بگیرید

حالا به 4 دلیل اهمیت داشتن تلاش و پشتکار به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • ارزش واقعی موفقیت را بهتر درک می‌کنید.
 • با سخت‌کوشی و ممارست شما، مطالعه دیگر چالش‌‌برانگیز نیست.
 • روند مطالعه باثبات را یاد می‌گیرید.
 • داشتن تلاش و پشتکار شما، برای دیگران هم الهام‌بخش است.

طرز فکر صحیح درباره موفقیت در کنکور

دید مثبت و نگاه شما به موفقیت نسبت به مطالعه و یادگیری عامل بسیار تعیین کننده‌ای در سال کنکور است. پس به عنوان یکی از رازهای موفقیت در کنکور سعی کنید با طرز فکر کنکوری، نسبت به برنامه‌ریزی برای آن اقدام کنید.

به همین دلیل باید یاد بگیرید که چطور مثل یک رتبه‌ برتر به مسئله کنکور و قبولی در آن بیندیشید. بنابراین هرچقدر زاویه دید شما واقع‌بینانه و در عین حال مثبت باشد، هنگام مواجهه با سختی‌ها، با استراتژی قوی‌تری به مطالعه خود ادامه می‌دهید.‌

حالا به 3 دلیل اهمیت داشتن طرز فکر صحیح به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • سطح کیفی زندگی شما افزایش پیدا می‌کند.
 • با انرژی بیشتری مطالعه می‌کنید.
 • در سال کنکور دچار افسردگی و ناامیدی نمی‌شوید.

مثبت‌اندیشی به عنوان یکی از رازهای موفقیت در کنکور، حائز اهمیت است

مدیریت استرس

همه ما موقع شرکت در آزمون‌های مهم و سرنوشت‌ساز دچار استرس می‌شویم. در ابتدا مقدار نرمال این سطح از استرس کاملاً طبیعی است و باعث می‌شود پیگیر مطالعه و یادگیری خودتان باشید و انگیزه خود را حفظ کنید. اما با گذشت زمان، ممکن است عملکرد تحصیلی شما را مختل کند و عامل اصلی عقب‌ماندگی شما نسبت به برنامه درسی باشد.

پس سعی کنید در لحظه اکنون زندگی کنید و بیش از حد به اتفاقات آینده فکر نکنید. چون شما در حال حاضر هیچ کنترلی روی شرایط پیش رو ندارید اما می‌توانید با تمرکز روی مطالعه از لحظات خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

حالا رایج‌ترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش استرس خود در سال کنکور انجام دهید ارائه می‌شوند:

 • سحر‌خیز باشید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • به موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید.
 • استفاده از شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید.
 • مصرف شیرینی‌جات را کاهش دهید.

 

پس برای موفقیت در کنکور سراسری، تکنیک‌های مدیریت استرس را از همین امروز تمرین کنید.

مهارت مدیریت استرس را به عنوان یکی از رازهای موفقیت در کنکور یاد بگیرید

استفاده از راهبردهای مطالعه و یادگیری

استفاده از راهبردهای مطالعه و یادگیری کمک می‌کند تا اطلاعات جدید را به سهولت به اطلاعات قبلی ارتباط دهید و به حافظه بلند مدت خود بسپارید تا هرگز فراموش نشوند.

بنابراین می‌توانید ذهن خود را با یک نظم دقیق مدیریت کنید. به همین جهت استفاده از اینگونه مهارت‌های شناختی به افزایش سطح کیفی مطالعه و یادگیری شما کمک می‌کند.

راهبردهای مطالعه و یادگیری نقش میانبر را در روند پیشرفت شما ایفا می‌کنند، بنابراین برای کوتاه‌تر شدن مسیر از آنها استفاده کنید.

یکی از این راهبردها، مطالعه مطابق با سطح پایه تحصیلی (ضعیف، متوسط و قوی) است. به همین دلیل باید از سطح پایه تحصیلی خودتان به خوبی آگاه باشید و دروس را براساس رعایت پیش‌نیازها مطالعه کنید.

همچنین استفاده از تکنیک‌های مطالعه کنکوری از جمله خلاصه‌نویسی، تصویرسازی و ایجاد ارتباط بین مطالب به عنوان راهبردهای مؤثر مطالعه و یادگیری، یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور هستند که نباید از کاربرد فوق‌العاده آنها غافل شوید.

در ادامه به توضیح دقیق 6 مرحله یکی از راهبردهای مطالعه و یادگیری به نام روش مِردِر (MURDER) می‌پردازیم:

 • روحیه (Mood)

مود و روحیه به این نکته مهم اشاره دارد که بهترین زمان بازدهی ذهن شما هنگامی است که آماده مطالعه هستید. بنابراین اگر احساس خستگی می‌کنید اول به مقدار کافی استراحت کنید.

 • درک و فهم (Understanding)

هدف از مطالعه فصل مورد نظر این است که آن را به خوبی درک کنید. همچنین سعی کنید تا با کاربرد کنکوری مبحث مورد نظرتان بیشتر آشنا شوید. بنابراین به مرور زمان دید مشابه نگاه طراح سؤال پیدا می‌کنید و می‌توانید همانند طراحان به مطالعه مسائل کنکور بپردازید.

 • یادآوری (Recall)

منظور از یادآوری، میزان تسلط شما روی مباحث خوانده شده است. به همین دلیل برای یادآوری بهتر مطالب می‌توانید هنگام مطالعه از تکنیک‌هایی مثل تصویرسازی ذهنی، استفاده از مخفف و سرواژه، نقشه مفهومی و دسته‌بندی مفاهیم استفاده کنید.

 • تصحیح (Detect)

مطالعه منظم و سازماندهی‌‌شده به شما کمک می‌کند تا اشتباهات خود را حین مطالعه و یادگیری پیدا کنید و آنها را رفع نمایید. بنابراین این اشتباهات دیگر سر جلسه کنکور تکرار نمی‌شوند و درصد پاسخ منفی شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 • گسترش (Elaborate)

مفهوم گسترش به این معنا است که سعی کنید مطالب جدید را به آموخته‌های قبلی خود ارتباط دهید. بنابراین با این کار مطالعه مفهومی را یاد می‌گیرید. همچنین می‌توانید قبل از شروع مطالعه مطالب جدید، سؤالاتی از مطالب قدیمی از خود بپرسید و به آنها پاسخ دهید.

 • مرور (Review)

هرچقدر از اهمیت مرور مطالب بگوییم کم است. شما با مرور به تثبیت سریع‌تر مطالب در ذهن خود کمک می‌کنید. بنابراین به سهولت متوجه می‌شوید که کدام قسمت مبحث مورد نظر را خوب یاد نگرفته‌اید و به کدام بخش مسلط هستید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را که درباره یکی دیگر از مهم‌ترین راهبردهای مطالعه و یادگیری است، بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  روش مطالعه PQRST | بازدهی 100 درصدی مطالعه

 

حالا به 2 دلیل اهمیت استفاده از راهبردهای صحیح مطالعه و یادگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • برنامه‌ مطالعاتی شما یکنواخت نیست و خسته نمی‌شوید.
 • نسبت به مباحث مهم و تست‌خیز به تسلط می‌رسید.

یادگیری تکنیک‌های مرور و تست‌زنی

فرایند یادگیری و تثبیت مطالب به مرور منظم نیاز دارد. بنابراین موقع برنامه‌ریزی برای کنکور حتماً روزهای مشخصی را به مرور مطالب خوانده شده اختصاص دهید.

در روزهای نزدیک به کنکور، مرور مطالب از یادگیری موارد جدید مهم‌تر است.

همچنین با شیوه‌های مرور درس‌ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای از جمله شیوه بازیابی و بازخوانی آشنا شوید تا مطالعه شما مؤثر و سودمند باشد.

علاوه بر مرور، استفاده از تکنیک‌های تست‌زنی را هم جدی بگیرید‌. در واقع در سال کنکور باید هوشمندانه درس بخوانید. بنابراین تنها افزایش ساعت مطالعه به معنای پیشرفت قطعی و تضمین موفقیت نیست‌.

پس نیاز دارید تا با استفاده از تکنیک‌های مرور و تست‌زنی به مباحث تست‌خیز کنکور مسلط شوید تا نسبت به رقبا با اعتماد به نفس بیشتری جلو بروید.

حالا به 3 دلیل اهمیت استفاده از تکنیک‌های مرور و تست‌زنی به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • سطح مهارت‌های مطالعه و یادگیری شما افزایش می‌یابد.
 • با سرعت بیشتری به سؤالات پاسخ می‌دهید.
 • با تیپ مختلف تست‌ها آشنا می‌شوید.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی

ممکن است از خودتان بپرسید آیا در سال کنکور آزمون آزمایشی ضروری است یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید اشاره کنیم که شرکت در آزمون‌های آزمایشی و حضور فعال در آزمون‌های شبیه‌ساز جامع کمک مؤثری است تا اشتباهات و نقاط ضعف خود را بهتر بشناسید و شرایط خودتان را در یک جامعه آماری بالا و واقعی محک بزنید.

همچنین رتبه‌ برترها همیشه به تحلیل سؤالات بعد از آزمون تأکید دارند. بنابراین به عنوان یکی دیگر از رازهای موفقیت در کنکور می‌توانیم به انتخاب آزمون آزمایشی دقیق و معتبر اشاره کنیم.

بنابراین آزمون آزمایشی را متناسب با شرایط کنکور سراسری اجرا کنید و براساس زمان‌بندی آن خود را آماده کنید به همین دلیل باید نحوه مدیریت زمان در آزمون را هم به خوبی یاد بگیرید. همچنین سعی کنید نوع پوشش شما مشابه آزمون واقعی باشد تا با موقعیت آزمون خود را کاملاً وقف دهید.

حالا به 4 دلیل اهمیت شرکت در آزمون‌های آزمایشی به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • با آمادگی بیشتری سر جلسه آزمون اصلی حاضر می‌شوید.
 • زمان کافی برای پاسخگویی به سؤالات و تحلیل آنها دارید.
 • با اعتماد به نفس خود، به خوبی جلسه را مدیریت می‌کنید.
 • تحت‌تأثیر جَوّ کنکور قرار نمی‌گیرید.

برنامه‌ریزی اصولی

قبل از شروع به مطالعه برای کنکور به یک برنامه‌ریزی اصولی و دقیق نیاز دارید. نکته مهم به عنوان یکی از رازهای موفقیت در کنکور این است که برنامه‌ریزی شما باید دقیقاً متناسب با شرایط و امکانات خودتان باشد تا نیازهای مطالعاتی‌تان را به خوبی پوشش دهد.

همچنین به آخرین تغییرات در نحوه برگزاری کنکور سراسری توجه داشته باشید تا براساس آن برنامه‌ریزی کنید و در اجرای برنامه، به تعهدات خود پایبند بمانید.

حالا به 3 دلیل اهمیت داشتن برنامه‌ریزی اصولی به عنوان یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور اشاره می‌کنیم:

 • باعث می‌شود مطابق با تفاوت‌های فردی درس بخوانید.
 • با اهداف روشن و واقع‌بینانه جلو می‌روید.
 • بطور متمرکز به مطالعه درس همان روز و پیشخوانی مطالب جدید می‌پردازید.

مدیریت سبک زندگی

همیشه به این نکته مهم اشاره کردیم که برای شروع مطالعه در طول روز به یک ذهن آماده و در عین حال آرام احتیاج دارید. به همین دلیل باید به اندازه کافی استراحت کنید تا هنگام یادگیری مطالب جدید خسته نشوید.

همچنین ممکن است با مصرف بیش از اندازه‌ غذاهای پرچرب و فست‌فود، به مرور زمان به آنها عادت ‌کنید و کارایی مغز شما کاهش پیدا کند. بنابراین با انجام تغییرات ساده و در عین حال تعیین‌کننده در سال کنکور، می‌توانید سبک زندگی درستی داشته باشید.

به همین دلیل برای موفقیت در این آزمون سراسری باید مراقب سلامت جسم و روان خودتان باشید. به همین جهت از دیگر رازهای موفقیت در کنکور می‌توانیم به این موارد مهم و اثرگذار اشاره کنیم:

رازهای موفقیت در کنکور و نقش مشاور تحصیلی

از جمله رازهای موفقیت در کنکور داشتن یک مشاور تحصیلی باتجربه و کاربلد است. بنابراین پیروی از توصیه‌های مشاورتان‌ باعث می‌شود با اجرای برنامه درسی خود، در وقت و انرژی‌تان صرفه جویی کنید.

با مشاوره تحصیلی دقیق و اصولی، دیگر قرار نیست اشتباهات دیگران را تکرار کنید.

به همین دلیل در انتخاب مشاور حرفه‌ای دقت کنید تا رشته تحصیلی او متناسب با چیزی باشد که می‌خواهید.

باید به این نکته مهم هم اشاره کنیم که مشاور شما باید از آخرین تغییرات نحوه برگزاری کنکور سراسری مطلع باشد و منابع به‌روز و معتبری معرفی کند تا با مطالعه آنها بتوانید به سؤالات کنکور پاسخ دهید و به مباحث مسلط شوید.

هر موقع که احساس استرس و یا ناامیدی کردید، مشاور تحصیلی شما مؤثرترین راهکارها را ارائه می‌دهد تا نگرانی‌تان برطرف شود. به همین دلیل مشاور تحصیلی باید مسیر کنکور را هموار کند تا مطالعه و یادگیری لذت‌بخش‌تر شود.

در ادامه باید یگوییم که استفاده از تجربیات رتبه‌ برترها می‌تواند بسیار مؤثر و کارآمد باشد. به همین جهت می‌توانید از موارد و خدمات مشاوره‌ای تیم مشاوره کنکور دورخیز استفاده کنید.

یکی از رازهای موفقیت در کنکور داشتن مشاور تحصیلی باتجربه است

سؤالات متداول درباره رازهای موفقیت در کنکور

 • منظور از رازهای موفقیت در کنکور چیست؟

منظور از رازهای موفقیت در کنکور، شناختی است که شما نسبت به خودتان و شرایط آزمون دارید تا متناسب با آن درس بخوانید و به رتبه دلخواهتان برسید.

 • رازهای موفقیت در کنکور چه کاربردی دارند؟

آشنایی با رازهای موفقیت در کنکور کمک می‌کند تا با انگیزه و اطلاعات بیشتری مطالعه کنید. بنابراین نسبت به رقبا یادگیری کارآمدتری دارید و از مطالعه خود لذت می‌برید.

 • مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور چه مواردی هستند؟

احساس خودکارآمدی، تعیین اهداف، مدیریت استرس و اضطراب، راهبردهای یادگیری و مطالعه و برنامه‌ریزی اصولی از جمله این موارد مهم هستند‌.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .