برنامه ریزی برای کنکور 1402
برنامه ریزی کنکورمشاوره و برنامه ریزی

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی

حالا که به سراغ این مقاله آمدید، حتماً می دانید که درس خواندن موفق قواعد و قوانین خودش را دارد و گُتره‌ای (!) و بی نظم درس خواندن شما را به هدف تان نمی رساند. بله درست است  می‌توان گفت برنامه ریزی کنکور 1402 حساس‌ترین قدم در مسیر داوطلبان کنکور 1402 می‌باشد؛ به همین دلیل نیاز به آموزش دارد. از طرفی با توجه به تغییراتی که در نحوه برگزاری کنکور 1402 و بعد از آن اعمال شده است، نحوه برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور نیز باید به تناسب آن تغییر کند. در این مقاله، آموزشی که برای برنامه ریزی کنکور 1402 می‌بینید کاملا جدید و البته اصولی است. در هیچ کجای دیگر نمی‌توانید به همه این نکات به صورت یکجا دسترسی داشته باشید. من مسعود کریمی مشاور کنکور، این روش را به مشاورین زیادی آموزش دادم و رتبه های زیادی در سال های گذشته از این روش ها استفاده کرده اند. آخرین افتخار ما در دورخیز کسب رتبه 5 کشوری بود که به لطف تجربیات 11 ساله به آن رسیدیم. در این مقاله هر آنچه لازم داشته باشید هست.

اگر تا انتهای مقاله همراه ما باشید به جواب سوالات زیر که سوال بیشتر داوطلبان کنکور هست می‌رسید.

 • برنامه ریزی برای کنکور 1402 چه اهمیتی دارد؟
 • ویژگی های یک برنامه ریزی درسی کنکور ایده‌آل چیست؟
 • چگونه می توان برنامه ریزی برای کنکور 1402 را اصولی طراحی کرد؟
 • آیا برای کسانی که شروع دیرهنگام داشته‌اند هم می‌توان برنامه ریزی کرد؟
 • با توجه به برگزاری 2 کنکور در دی و تیر، آیا برنامه ریزی کنکور 1402 هر دو آزمون را پوشش می‌دهد؟
 • با توجه به تاثیر قطعی امتحانات نهایی و اهمیت بالای آن، چگونه بین برنامه ریزی درسی کنکور و امتحانات هماهنگی ایجاد کنیم؟

فرقی نمی‌کند که داوطلب چه رشته‌ای باشید؛ بعد خواندن این مقاله یاد می‌گیرید که چگونه برنامه ریزی درسی کنکور را به درستی برای خود انجام دهید. در انتهای مقاله هم نکات اختصاصی برنامه ریزی کنکور تجربی ، برنامه ریزی کنکور ریاضی و برنامه ریزی کنکور انسانی به همراه نمونه برنامه های واقعی و استاندارد اراده کرده ایم.

 

با نکات مهمی که در این ویدئو گفته شده میتونید برنامه ریزی خودتون رو چک کنید و از اصولی بودنش مطمئن بشید.

 

چرا برنامه ریزی کنکور 1402 مهم است؟

برنامه ریزی برای کنکور 1402 مهم‌ترین کلید موفقیت در کنکور 1402 است. در مشاوره کنکور هم مهم‌ترین کاری که انجام می‌شود برنامه ریزی درسی است.

به طور کلی در انجام هر کاری داشتن برنامه ریزی کمک می‌کند که نظم و و بازدهی بیشتری داشته باشید. برای مثال کاری را که ممکن است طی چند سال به نتیجه برسانید، با برنامه ریزی طی یک سال به نتیجه برسانید.

در سال کنکور به دلیل حجم زیاد مطالب که باید خوانده و مرور شوند، فرصت آزمون و خطا ندارید. این تصور غلط است که در دفعات بعدی شرکت در کنکور تجربه و آمادگی بیشتری خواهید داشت. شما با داشتن یک برنامه درست و اصولی می‌توانید در همان اولین باری که در کنکور شرکت می‌کنید به نتیجه مطلوب برسید.

با توجه به مطالب گفته شده، اگر زمان خود را مدیریت نکنید و بدون برنامه پیش بروید نمی‌توانید همه درس ها را به طور کامل مطالعه و مرور کنید. به دنبال آن، روز به روز بیشتر احساس عقب ماندن از بقیه داوطلبان را پیدا می‌کنید و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید.

حتی اگر در همه سال‌های تحصیلی خود جزء دانش‌آموزان موفق بوده باشید، امسال به برنامه ریزی برای کنکور 1402 نیاز خواهید داشت. چون سال کنکور با همه سال‌های تحصیل فرق می‌کند

تفاوت کنکور 1402 و 1403 با قبل

آیا شما به دنبال برنامه ریزی برای کنکور هستید؟  اگر جواب تان بله است ، اشتباه میکنید!! شما دنبال برنامه ریزی برای ورود به دانشگاه هستید. قبلا کنکور مساوی بود با ورود به دانشگاه. اما با تغییرات جدید، کنکور + امتحانات نهایی سال دوازدهم مساوی است با ورود به دانشگاه. در حال حاضر برای کنکور 1402 ، معدل به میزان 40% در ورود به دانشگاه موثر است.  برای کنکور 1401 تاثیر 50% خواهد بود. طبق مصوبه و قانون شورای سنجش و پذیرش دانشجو به جدول زیر توجه کنید.

سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی
سال عمومی تخصصی جمع
1402 26% 14% 40%
1403 28% 22% 50%
1404 و بعد از آن 30% 30% 60%

اگر برای کنکور 1402 سابقه تحصیلی خوبی نداشته باشید حداقل 26% از کنکور را از دست می دهید. پس در برنامه ریزی خودتان باید علاوه بر کنکور نگاه جدی به امتحانات نهایی داشته باشید. در این مقاله این موضوع لحاظ شده است پس خاطرتان جمع باشد! 🙂

 

انواع برنامه ریزی درسی کنکور

برنامه درسی باید به نحوی طراحی شود که جامع و دقیق باشد. یعنی در عین اینکه چینش و ترتیب کل دروس را مشخص می‌کند، باید جزییات دقیق حجم، مدت و نحوه مطالعه شما را نیز مشخص کند.

در ادامه، انواع روش‌های برنامه ریزی را به طور کامل توضیح می‌دهیم. با بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک، متوجه می‌شوید که کدام روش کاربرد بیشتری دارد و بهتر است که از آن استفاده کنید.

 روش برنامه ریزی زمانی

ساده ترین روشی که از آن می‌توانید برای برنامه ریزی کنکور 1402 استفاده کنید روش برنامه ریزی زمانی است. اما سادگی تنها نکته مثبت این روش است؛ چون به همان اندازه که برنامه زمانی ساده است، کم کاربرد و غیرمفید هم هست.

در این روش در جدول برنامه ریزی فقط اسم درس و مدت زمانی که برای آن در نظر گرفته میشود، مشخص است.

عیب اصلی این روش مبهم بودن حجم مطاله است. یعنی مثلا اگر قرار باشد امروز 2 ساعت ریاضی مطالعه کنید، مشخص نیست که چه مبحثی و از کجا تا کجای آن مبحث را باید مطالعه کنید.

مشخص نبودن حجم مطالعه باعث می‌شود که شما احساس مسئولیتی در برابر برنامه خود نداشته باشید. یعنی فکر کنید همین که 2 ساعت با درس ریاضی سرگرم بوده اید و چند تا تست حل کرده اید کافی است.

همچنین ایرادی دیگری که این روش دارد این است که تمرکز و حواس شما را فقط به ساعت محدود می‌کند. زیرا در این روش تنها فاکتوری که اهمیت دارد زمان است. با این روش شما فقط منتظر این می‌مانید که زمان پایان مطالعه آن درس فرا برسد و جلسه مطالعه را تمام کنید. حالا اینکه در وسط مطالعه یک مبحث باشید و هنوز آن مبحث به سرانجام نرسیده باشد دیگر اهمیتی ندارد.

در واقع باید حجم مطالعه هر درس در کنار مدت زمانش، مشخص باشد تا برنامه ریزی کاربردی و مفیدی باشد.

نمونه برنامه ریزی زمانی

روش برنامه ریزی حجمی

روش برنامه ریزی حجمی نسبت به روش برنامه ریزی زمانی، کمی پیچیده‌تر و البته کاربردی‌تر است.

در این روش برنامه ریزی درسی کنکور، حجم مطالبی که برای هر درس و در هر جلسه باید مطالعه شود، به دقت مشخص می‌شود. بنابراین طبق این روش برنامه ریزی شما می‌دانید که امروز برای ریاضی متلا باید 3 تا درسنامه از فصل مثلثات را بخوانید و 20 تست هم حل کنید.

پس تا اینجا متوجه شدید که چرا روش برنامه ریزی درسی حجمی از زمانی بهتر است؟ چون عیب مبهم بودن برنامه زمانی را اصلاح می‌کند.

عیبی که می‌توان برای برنامه حجمی به آن اشاره کرد این است که زمان مطالعه هر جلسه مشخص نیست. چرا این موضوع مهم است؟ چون ممکن است کسی مطالعه 3 درسنامه و حل 20 تست ریاضی را در 10 ساعت انجام دهد و فکر کند که این زمان برای این حجم نرمال است؛ ولی اینطور نیست!

باید زمان مطالعه هر درس در کنار حجمش، مشخص باشد تا برنامه ریزی کاربردی و مفیدی باشد. به خصوص برای افرادی که کندخوان هستند؛ تا بدانند هر چقدر که شد نمی‌توانند برای مطالعه یک حجم کم زمان بگذارند. پس باید سریعتر مطالعه کنند.

نمونه برنامه ریزی حجمی

روش برنامه ریزی حجمی-زمانی

پیچیده‌ترین و در عین حال بهترین روش برنامه ریزی درسی کنکور برنامه ریزی حجمی-زمانی است. در این برنامه هر دو فاکتور حجم و زمان مشخص هستند و عیب‌های دو روش قبلی را برطرف می‌کند.

برنامه ریزی برای کنکور 1402 را چه خودتان بخواهید انجام دهید و چه به مشاور بسپارید، اولین قدم شناخت توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف‌تان است. برای مثال ممکن است شما کندخوان باشید. ممکن است در درس ریاضی ضعیف باشید. در این شرایط باید برای یک حجم مشخص، مدت زمان بیشتری برای شما در نظر گرفت.

اگر بدون شناخت دقیق و خیلی بلندپروازانه برنامه ریزی کنید، قطعا نمی‌توانید طبق برنامه پیش بروید. در نتیجه از درس خواندن ناامید می‌شوید. در حالی که مشکل فقط با یک برنامه ریزی درست حل می‌شود.

در شکل زیر مثالی از یک برنامه ریزی حجمی-زمانی را مشاهده می‌کنید. همه جزییات برنامه باید مشخص باشد تا خودتان و مشاور بهتر بتوانید پیشرفت درسی را مشاهده کنید.

نمونه برنامه ریزی حجمی زمانی

 

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 4
برنامه‌ریزی یعنی استفاده درست از وقت...

برنامه‌ریزی مهم‌ترین نیاز یک کنکوری برای رسیدن به رتبه و دانشگاه درجه یکه. بدون برنامه‌ریزی موفقیت تو در کنکور غیر ممکنه. ما در این مسیر با روش برنامه‌ریزی رتبه برترها به کمکت میایم و بهترین برنامه‌ریزی رو واست انجام میدیم. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه ثبت‌نام، کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی و فرم رو تکمیل کنی تا برای شروع کار باهات تماس بگیریم!

شروع برنامه ریزی کنکور

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

روش برنامه ریزی حجمی-زمانی با تست و تمرین معین

برنامه ریزی حجمی زمانی یک قدم تا بی نقص شدن فاصله دارد. آن قدم تعیین تعداد تست یا تمرین است. تست و تمرین برای یادگیری و تثبیت درس ها ضروری است. اگر در برنامه خودتان این مورد را اضافه کنید برنامه تان بی نقص خواهد شد. در مورد اهمیت تست و تمرین در برنامه ریزی کنکور 1402 و امتحانات نهایی در ادامه توضیح داده ایم.

نمونه برنامه ریزی حجمی زمانی با تست و تمرین معین

 

10 رکن اصلی در برنامه ریزی کنکور 1402

برای انجام برنامه ریزی کنکور باید حتما اصولی را رعایت کنید. در ادامه این مقاله درمورد اصول مهم برنامه ریزی درسی کنکور به زبان ساده توضیح داده‌ایم. پس با دقت این اصول را بخوانید تا مهم‌ترین قدم موفقیت در کنکور خود را به درستی بردارید.

رکن 1: شخصی و خصوصی

برنامه ریزی درسی هر دانش آموز کنکوری باید شخصی و خصوصی باشد. یعنی برنامه باید با توجه به توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف شما طراحی شود. هیچ دو دانش‌آموزی نمی‌توانند با یک برنامه یکسان به موفقیت برسند. حتی اگر در سطح علمی یکسانی با دیگر دانش‌آموزان باشید، در مسیر کنکور بسیار متفاوت رفتار خواهید کرد.

نکته مهم دیگری که در مورد خصوصی بودن برنامه وجود دارد، تداوم اجرای برنامه است. اتفاقاتی که روزانه در زندگی هر دانش آموز رخ می‌دهد متفاوت است. برای مثال ممکن است امروز نوبت دکتر داشته باشید و چند ساعت از وقت شما را بگیرد. در برنامه ریزی کنکور ابتدا باید این موارد را در نظر بگیرید و بعد از آن برنامه خود را طراحی کنید.

با توجه به این توضیحات، برنامه ریزی کنکور 1402 باید انعطاف‌پذیر باشد. یعنی روزهایی که با اتفاقات غیرمنتظره از دست می‌روند باید زمانی برای جبران داشته باشند. البته این ویژگی نباید باعث شود که در اجرای برنامه تنبلی کنید! نباید آسوده خاطر باشید که اگر امروز حوصله درس خواندن ندارم، بعدا جبران می‌کنم. انعطاف پذیری برای مواقعی است که اتفاقات غیرمنتظره که تحت کنترل شما نیست، برنامه را بهم بزند.

همچنین ممکن است بعد از مطالعه یک درس متوجه شوید که برای یادگیری بهتر و تسلط بر آن، لازم است زمان بیشتری در نظر بگیرید. اگر برنامه شما انعطاف پذیر باشد، می‌توانید در مواقع لزوم برای درس‌هایی که نیاز دارند زمان بیشتری در نظر بگیرید.

مقاله مهم !داستان موفقیت مثل اثر انگشت شخصی است!

 

رکن 2: پیش‌نیازهای درسی

بعضی از درس‌ها را باید با ترتیب مشخصی بخوانید. برای مثال فصل تابع ریاضی سال دهم باید قبل از فصل تابع ریاضی یازدهم خوانده شود. چون برای یاد گرفتن تابع ریاضی یازدهم لازم است که مطالب فصل تابع دهم را یاد گرفته باشید. پس برای مثال می‌گوییم فصل تابع ریاضی سال دهم، پیش‌نیاز یادگیری فصل تایع ریاضی یازدهم است.

اگر برنامه ریزی درسی با توجه به پیش‌نیازها تنظیم نشود، مطالب درسی را به خوبی یاد نمی‌گیرید. بیشتر دانش‌آموزان در چنین مواقعی تصور می‌کنند که مشکل آن‌ها این است که هوش و استعداد کافی ندارند. گرفتن نتیجه خوب در کنکور بیشتر از آنکه به هوش وابسته باشد، به یادگیری مهارت‌های مطالعه و تلاش وابسته است. یکی از این مهارت‌ها این است که شما در ابتدا مطالب پیش‌نیاز را مطالعه کنید و یاد بگیرید.

 • برای اطلاع بیشتر در مورد این موضوع در ادامه مقاله به جدول مباحث تقویت پایه درسی توجه کنید. پییش نیازها را آنجا توضیح داده ایم.

 

رکن 3: تعادل بین مطالعه تستی و تشریحی

تا کنکور 1401 که سوالات آزمون شامل دروس عمومی و اختصاصی بود به داوطلبان کنکور توصیه می‌کردیم که در برنامه ریزی درسی کنکور بین دروس عمومی و اختصاصی تعادل برقرار کنند.

معیاری که باید برای برقراری تعادل بین درس‌های عمومی و اختصاصی در نظر می‌گرفتند، ضریب هر درس در کنکور است. ضرایب درس‌های اختصاصی 3 برابر ضرایب درس‌های عمومی بود. البته این ضرایب کمتر دروس عمومی به معنای کنار گذاشتن آن‌ها و یا شروع مطالعه از عید نبود. بلکه باید مطالعه و البته تست‌زنی دروس عمومی را همراه با دروس اختصاصی جلو می‌بردند ولی با صرف وقت کمتر.

با توجه به تغییراتی که از کنکور 1402 قرار است اعمال شود، دیگر از دروس عمومی در آزمون کنکور سوالی طرح نمی‌شود. یعنی در جلسه کنکور فقط باید به سوالات دروس اختصاصی پاسخ دهید که تاثیر آن در قبولی دانشگاه 60 درصد است. 40 درصد باقی‌مانده مربوط می‌شود به نمره امتحانات نهایی که به صورت تشریحی برگزار می‌شود.

از این به بعد در برنامه ریزی کنکور 1402 و بعد از آن، علاوه بر تعادل بین دروس عمومی و اختصاصی باید بین مطالعه تستی و تشریحی هم تعادل برقرار کنید. این موضوع هم برای دانش‌آموزان اهمیت دارد و هم فارغ‌التحصیلانی که می‌خواهند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند.

در امتحانات تشریحی برخلاف آزمون‌های تستی فقط جواب آخر ارزش ندارد؛ بلکه نمره کامل به پاسخ و راه‌حل کامل داده می‌شود. پس در امتحانات تشریحی دیگر تکنیک و روش‌های میانبر کاربرد ندارد و باید کاملا طبق متن و راه‌حل کتاب به سوالات جواب بدهید.

 • در نمونه‌ برنامه‌هایی که در اختیارتان قرار می‌دهیم، زمان مناسب برای مطالعه تستی و تشریحی را مشخص کرده‌ایم. در انتهای مقاله می توانید آنها را پیدا کنید.

 

رکن 4: تعیین اولویت‌ها و حذفیات

در طراحی برنامه ریزی کنکور 1402 باید به بعضی درس‌ها توجه بیشتری داشته باشید و آن‌ها را در اولویت قرار دهید. همچنین اگر شروع دیرهنگام داشته اید و زمان کافی برای مطالعه همه مطالب درس‌های مختلف ندارید، توصیه می‌کنیم بعضی فصل‌ها و مطالب را حذف کنید. در این صورت می‌توانید زمان کافی برای مطالعه و تسلط بر بخشی از مطالب که خوانده‌اید، داشته باشید.

بسیاری از داوطلبان کنکور استرس این را دارند که آیا تا کنکور می‌توانند مطالب درسی را به اصطلاح تمام کنند یا نه. برای موفقیت در کنکور چیزی به اسم تمام کردن معنا ندارد. شما باید آنچه را که می‌خوانید به خوبی یاد بگیرید و بر آن تسلط پیدا کنید تا در جلسه کنکور بتوانید به سوالات بیشتری پاسخ صحیح بدهید.

اینکه همه فصل‌های درس‌های مختلف را یک دور بخوانید و به اصطلاح تمام کنید، شما را به نتیجه مطلوب در کنکور نمی‌رساند. با یکبار مطالعه و عدم تسلط کافی، تعداد پاسخ‌های غلط و نمره منفی شما در کنکور قطعا بالا خواهد بود و رتبه بدی را کسب می‌کنید.

اگر حتی 70 درصد مطالب کنکور را اصولی مطالعه کنید و به تسلط 100 درصد برسید، بهتر از آن است که 100 درصد مطالب را غیراصولی مطالعه کنید و به تسلط نرسید.

 

 • برای رعایت این موضوع در ادامه مقاله به جدول مباحث تقویه پایه درسی نگاه کنید و مقاله مهم زیر را نیز بخوانید.
مقاله مهم !حذف مباحث سخت کنکور | انتخاب فصل های آسان و مهم برای شروع دیرهنگام

 

رکن 5: هدف‌گذاری بلندمدت

برنامه ریزی برای کنکور 1402 باید طبق هدف شما در کنکور باشد. اینکه چه رتبه‌ای می‌خواهید به دست بیاورید مسیر برنامه ریزی شما را مشخص می‌کند. بنابراین با توجه به هدف خود باید در ابتدای مسیر، برنامه بلندمدت خود را تنظیم کنید.

برنامه ریزی بلند مدت دورنمای مسیر کنکور را مشخص می‌کند. وقتی از اول راه بدانید که قرار است چه مسیری را طی کنید، سردرگم نخواهید بود. چون حجم مطالبی که باید بخوانید زیاد است، ممکن است در اول راه مضطرب باشید. اضطراب از این که این حجم زیاد مطالب کی تمام می‌شود؟ با برنامه بلندمدت می‌توانید با آگاهی و خیال راحت حرکت کنید و مطمئن باشید که در مسیر درستی هستید. ضمناً رکن 6 که گفتیم در هدف گذاری بلند مدت لحاظ می شود. یعنی اگر قرار است چیزی حذف شود یا تمرکز روی مطالب خاصی قرار گیرد در برنامه بلند مدت باید مشخص شود.

 

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 4
برنامه‌ریزی یعنی استفاده درست از وقت...

برنامه‌ریزی مهم‌ترین نیاز یک کنکوری برای رسیدن به رتبه و دانشگاه درجه یکه. بدون برنامه‌ریزی موفقیت تو در کنکور غیر ممکنه. ما در این مسیر با روش برنامه‌ریزی رتبه برترها به کمکت میایم و بهترین برنامه‌ریزی رو واست انجام میدیم. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه ثبت‌نام، کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی و فرم رو تکمیل کنی تا برای شروع کار باهات تماس بگیریم!

شروع برنامه ریزی کنکور
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

رکن 6: حجمی-زمانی

حجمی-زمانی بودن برنامه ریزی کنکور 1402 به مسیر درس خواندن شما جهت می‌دهد. تا زمانی که مشخص نکرده باشید برای هر زمان مطالعه چه حجمی از مطالب باید خوانده شود، برنامه ریزی شما موثر نخواهد بود.

یکی از چالش های اصلی برنامه ریزی درسی کنکور که با آن رو به رو می شوید، تعیین حجم و زمان متناسب با هم است. این مشکل به این دلیل است که هنوز به مطالعه کنکوری عادت نکرده‌اید و روش‌های مطالعه هر درس را نمی دانید.

اگر روش مطالعه هر درس و اصول برنامه ریزی را به خوبی یاد بگیرید، کم کم می‌توانید زمان و حجم استاندارد مطالعه و تست‌زنی هر درس را با هم هماهنگ کنید. بنابراین اگر تازه شروع کرده‌اید و هنوز نتوانسته‌اید این هماهنگی را ایجاد کنید، زود ناامید نشوید. به هیچ وجه برنامه را بدون تعیین حجم مطالعه، تعداد تست و زمان لازم برای آن جلو نبرید.

 • نمونه برنامه حجمی زمانی را در ابتدای مقاله آورده ایم. آن را ببینید. برنامه ریزی حجمی زمانی برای کنکور قدرتمندترین نوع برنامه است.

 

رکن 7: تست و تمرین

اهمیت حل تست و تمرین آنقدر زیاد است که تصمیم گرفتیم آن را به عنوان یک رکن مجزا در برنامه ریزی کنکور 1402 مطرح کنیم.

بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور فکر می‌کنند حل تست و تمرین جدا از مطالعه است. به همین دلیل اگر در برنامه درسی آن‌ها بنویسیم 2 ساعت مطالعه شیمی، طی آن 2 ساعت فقط از روی کتاب درسی یا درسنامه کتاب کمک آموزشی روخوانی می‌کنند.

مطالعه و تست‌زنی دو کار جدا از هم نیستند؛ بلکه تست‌زنی مرحله‌ای از مطالعه است. با حل تست و تمرین آنچه را که خوانده‌اید کامل‌تر یاد می‌گیرید و به تسلط می‌رسید. پس در برنامه ریزی برای کنکور 1402 از همین ابتدا سعی کنید که تعداد تست‌های هر جلسه را متناسب با وقت و توانایی خود مشخص کنید.

 

برنامه ریزی حجمی زمانی اگر تعداد تست و تمرین را در خود داشته باشد از لحاظ ساختار روزانه به یک برنامه استاندارد تبدیل می شود. نمونه چنین برنامه ای در انتهای مقاله وجود دارد.

 

رکن 8: تنوع درسی روزانه

در نوشتن برنامه ریزی کنکور 1402 دقت کنید که برنامه خسته‌کننده نشود. خیلی مهم است که انرژی و انگیزه خود را تا روز کنکور حفظ کنید. یکی از راه‌هایی که کمک می‌کند تا در طی روز و اجرای برنامه انرژی خود را حفظ کنید، رعایت تنوع درسی روزانه است.

علاوه بر آن باید توجه کنید که کیفیت مطالعه برای کنکور خیلی مهم است. اگر در طی روز، درس‌های مختلف را مطالعه کنید، دیرتر تمرکز خود را از دست می‌دهید. خواندن مداوم یک نوع درس در طی روز، رفته رفته باعث می‌شود که خسته شوید و مطالب آن درس را با دقت کمتری بخوانید.

سر جلسه آزمون کنکور باید بتوانید بدون مکث و استراحت به سراغ سوالات درس بعدی بروید. بنابراین پشت سر هم باید مطالب درس‌های مختلف را به یاد بیاورید. در طول سال کنکور باید این کار را با داشتن تنوع در برنامه درسی روزانه خود تمرین کنید.

دلیلی دیگری که داشتن تنوع در برنامه ریزی کنکور 1402 مهم است این است که همه دروس را باید با هم جلو ببرید. نمی‌شود این ماه فقط دروس زیست و ریاضی را بخوانید و در ماه بعد فقط دروس فیزیک و شیمی. چون با این روش دیگر نمی‌شود درس‌ها را به موقع و با فاصله زمانی درست مرور کرد.

 

رکن 9: مرورهای درست و به موقع

بدون مرور اصولی و به موقع، تمام زحماتی که برای مطالعه درس‌ها می‌کشید از دست می‌رود. مطالعات علمی زیادی برای قدرت به خاطر سپاری مطالب انجام شده است. این مطالعات می‌گویند که زمان مرور هر درس و نحوه مرور آن بسیار مهم است.

استفاده از منحنی فراموشی یکی از بهترین روش‌هایی است که برای مرور درس‌ها در سال کنکور می‌توانید از آن کمک بگیرید. طبق منحنی فراموشی، هر درسی که خوانده می‌شود اگر در بازه زمانی 7 روزه بعد از مطالعه اول، مرور نشود به راحتی فراموش می‌شود. به طوری که بعد از یک هفته، بیشتر از نصف مطالب مهم درس را فراموش می‌کنید. تنها چیزی که در ذهنتان می‌ماند کلیات مطالب است.

منحنی فراموشی

حتی اگر مرورهای اول و دوم خود را به موقع و سر زمان مناسب انجام دهید ولی مرورهای بعدی را جدی نگیرید، باز هم بعد از گذشت مدتی، مطالب را به راحتی فراموش می‌کنید. علاوه بر آن سوالات کنکور بیشتر از جزییات کتاب‌های درسی مطرح می‌شوند. یعنی اگر فقط کلیات هر درس را بلد باشید نمی‌توانید درصدهای خوبی را به دست بیاورید. پس حتما مرور درس‌ها را جدی بگیرید.

مقاله مهم !مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

 

رکن 10: داشتن آزمون

در برنامه ریزی کنکور 1402 باید حتما آزمون‌های آزمایشی و شبیه‌ساز کنکور جای داشته باشد. با آزمون دادن است که اشکالات و نقاط ضعف شما پیدا می‌شود. به این ترتیب بعد هر آزمون می‌توانید برنامه درسی خود را اصلاح کنید و وقت بیشتری برای درس‌ها و مطالبی که ضعف دارید، بگذارید.

در سال های گذشته بسیار دیدیم دانش اموزانی را که با وجود تلاش فراوان نتیجه دلخواه را در کنکور نگرفته اند. علت این موضوع غافل شدن از آزمون آزمایشی است. آزمون میتواند از قبل مثل تمرینات یک ورزشگار حرفه ای شما را برای مسابقه نهایی آماده کند.

به طور کلی برای آزمون دادن دو راه پیش روی یک دانش آموز است: 1- خود را با آزمون های موسسات هماهنگ کند 2- آزمون شخصی و متناسب با پیشروی خودش برایش طراحی شود. با توجه به اینکه همه نمیتوانند با مورد 1 مچ شوند پس روش 2 میتواند راهکار بسیار خوبی برای دانش آموز باشد تا این اصل مهم را در برنامه خودش داشته باشد.

 

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 4
برنامه‌ریزی یعنی استفاده درست از وقت...

برنامه‌ریزی مهم‌ترین نیاز یک کنکوری برای رسیدن به رتبه و دانشگاه درجه یکه. بدون برنامه‌ریزی موفقیت تو در کنکور غیر ممکنه. ما در این مسیر با روش برنامه‌ریزی رتبه برترها به کمکت میایم و بهترین برنامه‌ریزی رو واست انجام میدیم. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه ثبت‌نام، کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی و فرم رو تکمیل کنی تا برای شروع کار باهات تماس بگیریم!

شروع برنامه ریزی کنکور
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

استراتژی برنامه ریزی برای کنکور 1402

استراتژی (راهبرد) یعنی چه مباحثی از دروس را به چه ترتیبی مطالعه کنید که بهترین نتیجه حاصل شود. اگر بخواهید اصطلاحاً گتره‌ای درس بخوانید 🙂 مطمئنا افراد باهوش از شما بهتر عمل میکنند و در رقابت کنکور موفق نمیشوید. شخصی و اختصاصی بودن برنامه ریزی درسی کنکور اولین رکنی بود که به آن اشاره کردیم. برنامه ریزی درسی هر داوطلب کنکور باید بعد از شناخت و اطلاع از توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف او و با در نظر گرفتن زمانی که در اختیار دارد، نوشته شود.

داوطلبان کنکور را می‌توان به دو دسته کلی فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان پایه دوازدهم طبقه‌بندی کرد. در ادامه، استراتژی‌های برنامه ریزی کنکور 1402 را برای هر کدام از این دو گروه به طور جداگانه توضیح می‌دهیم.

یک جدول مهم داریم به اسم تقویت پایه. ابتدا به این جدول خوب دقت کنید تا بعد به سراغ توضیحات برویم.

جدول مباحث تقویت پایه درسی

برنامه ریزی کنکور 1402 از تابستان

برای فارغ التحصیلان

اگر فارغ‌التحصیل هستید و از تابستان سال 1401 شروع به مطالعه برای کنکور کرده‌اید، اولین و بهترین کاری که می‌توانید در تابستان انجام دهید این است که مباحث مهم برای تقویت پایه را مطالعه کنید. بعد از آن و از مهر ماه طبق برنامه‌ای که در ادامه توضیح می‌دهیم پیش بروید.

خواندن این مطالب در ابتدای کار کمک می‌کند که باقی مطالب را بهتر و سریع‌تر یاد بگیرید. مباحث مهم برای تقویت پایه را در شکل زیر برای شما آورده‌ایم.

جدول بالا که به آن جدول تقویت پایه درسی می گوییم برای کلیه دروس چه تستی و چه تشریحی تهیه شده است. هیچ تفاوتی ندارد، برای موفقیت در کنکور یا امتحانات نهایی باید ابتدا پایه درسی را تقویت کنید.

برای پایه دوازدهم

اگر می‌خواهید از تابستان قبل از از سال دوازدهم برنامه ریزی برای کنکور 1402 را شروع کنید بهتر است در تابستان مباحث مهم برای تقویت پایه را طبق جدول بالا در برنامه قرار دهید. سعی کنید روی مباحث سال دهم بیشتر از سال یازدهم وقت بگذارید زیرا مدت زمان بیشتری از خواندن آنها گذشته است و معمولا در تقویت پایه تاثیرگذار تر است. البته دقت کنید نگاه ما به برنامه ، تفکیک سال دهم و یازدهم نیست، باید به برنامه مبحثی نگاه کنیم تا روی مهم ترین ها تمرکز شود. جدول بالا به همین نحو تهیه شده است.

 

برنامه ریزی کنکور 1402 از پاییز (متعارف)

علت اینکه این برنامه را متعارف نامیده‌ایم این است که بیشتر داوطلبان کنکور از مهر ماه شروع به مطالعه برای کنکور سال بعد می‌کنند. هدف گذاری بلند مدت این برنامه ریزی برای کنکور 1402 را در ادامه می‌توانید ببینید. حتی آزمون های آزمایشی هم طبق همین الگو برنامه خود را تنظیم می کنند.

برنامه ریزی کنکور با هدف گذاری متعارف 9 ماهه

برای پشت کنکوری ها

از مهر ماه تا پایان آذرماه: دروس اختصاصی سال دهم + دروس اختصاصی نیمسال اول سال دوازدهم.

مطالبی که طی این سه ماه می‌خوانید حدود 50 درصد مطالب کنکور را شامل می‌شود. بنابراین شما با خواندن همین مطالب هم می‌توانید در کنکور دی ماه شرکت کنید و نتیجه مناسبی بگیرید.

این که طی این سه ماه بخواهید مطالب هر سه سال را با عجله و بدون تست و مرور، فقط روخوانی کنید تا به اصطلاح تمام کنید اشتباه است. در این صورت نتیجه بسیار ضعیفی خواهید گرفت.

دی ماه: اگر قصد شرکت در کنکور دی ماه را داشته باشید باید تا قبل از برگزاری کنکور که در اواخر دی ماه است، جمع‌بندی تستی مطالبی که خوانده‌اید را انجام دهید. اما اگر قصد شرکت در کنکور دی ماه را نداشته باشید، می‌توانید این جمع‌بندی را چند روز بیشتر و تا پایان دی ماه ادامه دهید.

با توجه به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه، داشتن نمرات بالا در امتحانات نهایی لازم است. بنابراین اگر نمرات شما خوب نیست ‌می‌توانید در امتحانات ترمیم معدل دی 1401 یا خرداد 1402 شرکت کنید.

توصیه می‌کنیم که در دی ماه در کنار جمع‌بندی تستی مطالب خوانده شده، مطالعه تشریحی و شرکت در امتحانات ترمیم معدل دروس عمومی را نیز انجام دهید.

از اول بهمن تا پایان اسفند: دروس اختصاصی سال یازدهم + دروس اختصاصی نیمسال دوم سال دوازدهم

فروردین: جمع بندی تستی سال‌های دهم و یازدهم

اردیبهشت: تکمیل مطالب سال دوازدهم + رفع اشکال پایه

از ابتدای خرداد تا روز برگزاری کنکور: جمع بندی تستی دروس اختصاصی هر سه سال + مطالعه تشریحی دروس اختصاصی و شرکت در امتحانات ترمیم معدل

 

برای پایه دوازدهم

برنامه ریزی درسی کنکور دانش‌آموزان از پاییز تا کنکور، دو تفاوت مهم با فارغ‌التحصیلان دارد. یک تفاوت این است که امتحانات نهایی شما در خرداد برگزار می‌شود و امتحانات ترم اول شما تاثیری در کنکور ندارد. بنابراین تمرکز اصلی خود را روی امتحانات خرداد بگذارید. تفاوت دوم این است که شرکت در کنکور دی ماه برای شما چندان کاربردی ندارد و بهتر است خود را برای کنکور تیر ماه آماده کنید.

هدف از دو مرتبه برگزار کردن کنکور در سال این است که داوطلبانی که در کنکور تیرماه نتوانسته‌اند رتبه خوبی کسب کنند، برای شرکت مجدد در کنکور مجبور نباشند یک سال صبر کنند. بنابراین مخاطب اصلی کنکور دی ماه دانش آموزان نیست؛ اما می‌توانند در آن شرکت کنند. پس بهتر است که برنامه ریزی کنکور 1402 خود را برای شرکت در کنکور دی ماه به هم نریزید.

در برنامه ریزی کنکور 1402 دانش‌آموزان پایه دوازدهم مهم‌ترین نکته این است که مطالبی را که سر کلاس تدریس می‌شود، در طول سال و همراه با کلاس بخوانید. این کار به شما کمک می‌کند که در زمان امتحانات، وقت کمتری را نسبت به داوطلبان فارغ‌التحصیل صرف مطالعه تشریحی کنید. انجام این کار هم برای دروس اختصاصی و هم دروس عمومی لازم است.

سایر مراحل برنامه ریزی برای کنکور 1402 مشابه برنامه فارغ‌التحصیلان است که در بخش قبلی توضیح داده‌ایم.

 

برنامه ریزی کنکور 1402 از زمستان  (شروع دیر هنگام)

اگر به هر دلیلی نتوانسته باشید از مهرماه شروع به خواندن کنی، ناامید نشوید. با وجود شروع دیرهنگام، اگر اصول برنامه ریزی درسی کنکور را رعایت کنید و ساعت مطالعه بالایی داشته باشید، همچنان می‌توانید نتیجه خوبی درکنکور 1402 بگیرید.

پشت کنکوری ها

برای مثال در ادامه استراتژی برنامه ریزی 6 ماهه را برای فارغ‌التحصیلان توضیح می‌دهیم.

دی ماه: خواندن مباحث مهم برای تقویت پایه درسی

بهمن و اسفند: دروس اختصاصی سال دهم + دروس اختصاصی نیمسال اول سال دوازدهم

نیمه اول فروردین: جمع بندی مطالب خوانده شده

از اواسط فروردین تا  اواسط خرداد: دروس اختصاصی سال یازدهم + دروس اختصاصی نیمسال دوم سال دوازدهم + مطالعه تشریحی و شرکت در امتحانات ترمیم معدل

اواسط خرداد تا روز برگزاری کنکور: جمع بندی تستی کل مطالب خوانده شده.

برنامه ریزی کنکور شروع دیرهنگام

نکته مهمی در تصویر بالا وجود دارد. برای افرادی که شروع دیرهنگام دارند تمرکز باید روی مباحث آسان و تست خیر باشد و بخشی از مطالب کنکور حذف می شود. در مقالات زیر مباحث اسان و تست خیز معرفی شده اند. حتما مطالعه کنید.

مباحث آسان و تست‌خیز زیست شناسی
مباحث آسان و تست‌خیز ریاضی تجربی
مباحث آسان و تست‌خیز فیزیک تجربی
مباحث آسان و تست‌خیز شیمی
مباحث آسان و تست‌خیز ریاضیات رشته ریاضی
مباحث آسان و تست‌خیز فیزیک رشته ریاضی

پایه دوازدهم

مراحل و تقسیم بندی مطالب درسی در این برنامه مشابه برنامه فارغ‌التحصیلان است. فقط با این تفاوت که شما بعد از مطالعه دروس نیمسال اول دوازدهم و رسیدن به مطالبی که سر کلاس تدریس می‌شود، دیگر نباید از برنامه مدرسه عقب بمانید و روی مطالعه تشریحی و آمادگی برای شرکت در امتحانات نهایی تمرکز کنید.

برای شروع از صفر دیرهنگام در پایه دوازدهم (6 ماهه، 5 ماهه یا چهار ماهه) به نکات زیر دقت کنید:

 • روی دروس عمومی دوازدهم شدیدا تمرکز کنید و در برنامه منظم خود درس ها را بخوانید تا در امتحانات نهایی خوب عمل کنید
 • روی دروس اختصاصی دوازدهم هم به اندازه کافی کار کنید. این دروس هم در امتحانات نهایی تاثیر دارند هم در کنکور.
 • در مورد امتحانات نهایی، تقویت پایه درسی برای هر دو دروس عمومی و تخصصی به جز درس دین و زندگی، حفظیات فارسی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی و سلامت و بهداشت مهم است.

 

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 4
برنامه‌ریزی یعنی استفاده درست از وقت...

برنامه‌ریزی مهم‌ترین نیاز یک کنکوری برای رسیدن به رتبه و دانشگاه درجه یکه. بدون برنامه‌ریزی موفقیت تو در کنکور غیر ممکنه. ما در این مسیر با روش برنامه‌ریزی رتبه برترها به کمکت میایم و بهترین برنامه‌ریزی رو واست انجام میدیم. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه ثبت‌نام، کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی و فرم رو تکمیل کنی تا برای شروع کار باهات تماس بگیریم!

شروع برنامه ریزی کنکور
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

چطور برای امتحانات نهایی و ترمیم معدل برنامه ریزی کنیم؟

حال که برای کنکور 1402 و بعد از آن تاثیر امتحانات نهایی افزایش یافته و قطعی شده، باید برای آن برنامه ریزی بهتری انجام داد. این موضوع هم برای دانش‌آموزان سال دوازدهم صدق می‌کند و هم فارغ‌التحصیلان. زیرا آن‌ها هم می‌توانند با شرکت در امتحانات ترمیم معدل، نمرات امتحانات نهایی خود را بالاتر ببرند.

مقاله مهم !تاثیر معدل در کنکور 1402 | طبق خبر 17 خرداد 1401

 

برنامه ریزی  برای امتحانات نهایی و موفقیت در کنکور

اگر دانش‌آموز هستید فقط کافی است در طول سال و همراه با برنامه مدرسه جلو بروید تا در امتحانات خرداد نتیجه مطلوب بگیرید. در نمونه برنامه ریزی روزانه‌ای که در ادامه تصویر آن را آورده‌ایم می‌توانید ببینید که در کنار جلسات مطالعه تستی، مطالعه تشریحی را هم قرار داده‌ایم.

اگر فارغ‌التحصیل هستید، شاید نیاز نداشته باشید در همه درس‌ها ترمیم معدل کنید و نمراتتان در بعضی درس‌ها خوب باشد. ضمن اینکه قبلا مطالب درسی را خوانده‌اید و برایتان مثل یک دانش‌آموز دوازدهمی تازگی ندارد. بنابراین به مطالعه تشریحی در طول سال نیاز ندارید.

اما اگر پشت کنکوری با سوابق تحصیلی ضعیف هستید:

توصیه می‌کنیم در دی ماه در امتحانات ترمیم معدل دروس عمومی شرکت کنید. زیرا این دروس را فقط همین یک بار نیاز است که مطالعه کنید و برای کنکور به آنها نیاز ندارید. بنابراین در خرداد که نزدیک کنکور است تمرکزتان فقط روی دروس اختصاصی خواهد بود؛ نه عمومی.

دلیل دیگر برای این کار این است که امتحان ترمیم معدل از کل کتاب گرفته می‌شود؛ نه فقط مطالب نیمسال اول. تا خرداد شما مطالب کل کتاب دروس اختصاصی را طبق برنامه و با مرورهای به موقع مطالعه خواهید کرد؛ در نتیجه نمره بهتری خواهید گرفت.

در شکل زیر دروسی که با رنگ سبز مشخص شده سبز و زرد مشخص شده‌اند، دروس منفک (مستقل) و ساده تری هستند. بهتر است امتحان ترمیم معدل این دروس را در دی ماه بدهید. اگر در دروس زرد رنگ قوی نیستید زمان بیشتری را به مطالعه تدریجی و تقویت پایه اختصاص دهید تا نمره خوبی بگیرید. بقیه درس‌ها که بدون علامت هستند، غیر مستقل یا وابسته به پایه درسی هستند. برای موفقیت در این درس‌ها ابتدا حتماً باید مطالب پیش نیاز را مطالعه کنید.

دروس منفک و ساده

 

منابع درسی برای کنکور 1402 و بعد از آن

برای دروس تخصصی پایه دهم و یازدهم کتاب تستی تهیه کنید. اما برای دروس سال دوازدهم که قرار است تستی و تشریحی کار شود:

کتاب‌های پرسمان گاج و یا ماجراهای من و درسام خیلی سبز برای داوطلبین کنکور 1402 و 1403 مناسب است. این کتاب‌ها درسنامه خوب و تمرین‌های زیادی دارند که می‌تواند برای تقویت یادگیری و مهارت امتحان و نوشتن پاسخ کامل و تشریحی در امتحانات، مفید باشد. برای کار تستی هم کتاب های تست مجزا صرفاً برای دروس تخصصی تهیه کنید. البته اگر بخواهید برای این دروس تستی و تشریحی را در یک کتاب داشته باشید کتاب های چند منظوره مثل کتاب سیر تا پیاز گاج یا سه بعدی نشر الگو می تواند کافی باشد. این مورد آخر برای داوطلبین با سطح پایین تر توصیه می شود.

منابع مطالعاتی 1402 و 1403

و در نهایت اگر صرفاً نمونه سوال نیاز دارید از کتاب‌های 6420 گاج و یا شب امتحان خیلی سبز استفاده کنید. این کتاب‌ها بیشتر شامل نمونه سوال‌های امتحانات سال‌های قبل هستند.

 

آموزش قدم به قدم برنامه ریزی کنکور 1402 و اجرای آن

اکنون که با اصول کلی نوشتن برنامه ریزی کنکور 1402 آشنا شدید، بیایید که باهم 0 تا 100 نوشتن یک برنامه درسی را تمرین کنیم.

فازبندی و تعیین برنامه بلند مدت

در مرحله اول باید با توجه به اینکه دانش‌آموز هستید یا فارغ‌التحصیل و اینکه از چه زمانی می‌خواهید برای کنکور شروع به درس خواندن کنید، یک برنامه ریزی بلندمدت و استراتژی تعیین کنید.

بعد از هدف‌گذاری و نوشتن برنامه بلند مدت، باید آن را به بازه‌های زمانی کوچک‌تر تقسیم کنید. به این صورت که حجم مطالبی را که باید طی یک ماه، یک هفته و در نهایت یک روز بخوانید مشخص کنید.

دقت داشته باشید که نمی‌شود از روزی که تصمیم به شروع گرفته اید، برنامه روزانه کل روزهای باقیمانده تا کنکور را بنویسید. زیرا هیچ‌کس از فردای خودش خبر ندارد و ممکن است کلی اتفاقات غیرمنتظره رخ دهد. همچنین ممکن است هنوز شناخت دقیقی از سرعت مطالعه خود نداشته باشید و از برنامه‌ای که نوشتید عقب بمانید.

بنابراین باید برنامه ریزی درسی روزانه خود را حداکثر هر هفته طراحی کنید. اگر بیشتر از این باشد، مثلا اگر در ابتدای هر ماه بخواهید برنامه سی روز آینده را مشخص کنید، ریسک خطا و فاصله گرفتن از برنامه بالا می‌رود.

مراحل برنامه ریزی برای کنکور

در نظر گرفتن برنامه مدرسه و آزمون

به هنگام طراحی برنامه ریزی درسی کنکور باید برنامه مدرسه را در نظر بگیرید. برای مثال اگر شنبه کلاس ریاضی دارید، بهتر است که عصر شنبه زمانی را برای مطالعه مطالبی که در کلاس تدریس شده است، در نظر بگیرید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از کلاس‌های درس، بهتر است که درس هر روز را در همان روز مطالعه و تمرین کنید.

همچنین باید برنامه‌ای که می‌نویسید با امتحانات مدرسه و آزمون‌های آزمایشی هماهنگ باشد.

اولویت بندی دروس براساس اهمیت و حجم

ارزش همه دروس در کنکور یکسان نیست. این ارزش با مفهوم ضریب مقایسه می‌شود. هرچه ضریب یک درس در کنکور بالاتر باشد، ارزش بیشتری دارد و گرفتن درصد بالاتر در آن درس اهمیت بیشتری دارد.

از کنکور 1402 دو تغییر مهم خواهیم داشت که روی برنامه ریزی کنکور 1402 و بعد از آن تاثیر گذار است. یکی آن است که دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده‌اند و دیگر نباید مطالعه تستی برای دروس عمومی در نظر بگیریم. تغییر دوم حذف زیر گروه‌ها است. اکنون که مفهوم زیرگروه‌ حذف شده است، هر درسی ضریب ثابتی دارد که اهمیت آن درس را نشان می‌دهد. در شکل زیر ضرایب دروس مختلف را در هر رشته، می‌توانید ببینید.

به غیر از ضریب، حجم دروس هم در اولویت بندی برنامه درسی نقش دارد. درسی که حجم بیشتری دارد، باید در اولویت بالاتری باشد تا وقت کافی برای مطالعه آن در نظر بگیرید.

ضرایب دروس در کنکور 1402 و کنکور 1403

 

تعیین تعداد و بازه زمانی جلسات مطالعه هر درس

می‌توان گفت آخرین قدم در نوشتن برنامه ریزی کنکور 1402 تعیین تعداد و بازه زمانی مطالعه هر جلسه است. این مرحله باید با شناخت دقیق از توانایی و سرعت مطالعه خودتان باشد.

برای مثال 50 کادر درسنامه و 150 تست از یک فصل شیمی را می‌توانید به 10 جلسه 2 ساعته تقسیم کنید. یعنی در هر جلسه باید 5 کادر درسنامه بخوانید و 15 تست حل کنید. این تنها یک مثال است و لزوما همه قرار نیست با این سرعت مطالعه کنند.

شکل زیر نمونه ای از یک برنامه ریزی روزانه است. جلسات مطالعه تستی/تشریحی و اختصاصی/عمومی با زمانی متناسب با درس آن جلسه مشخص شده است.

واحدهای برنامه ریزی برای کنکور

تعیین برنامه روتین

در کنار برنامه اصلی یک برنامه کوچک و مستقل هم وجود دارد به نام برنامه روتین. در نوشتن برنامه روتین هم از همان اصولی که توضیح داده‌ایم باید استفاده کنید. تفاوت برنامه روتین با برنامه اصلی در این است که جلسات آن کوتاه است و معمولا شامل تست‌زنی نمی‌شود.

برنامه روتین بیشتر مناسب مرور کردن مطالب حفظی و فرار است. در عکس زیر، مطالبی را که می‌توانید در برنامه روتین قرار دهید توضیح داده‌ایم.

برنامه روتین کنکوری ها

نوشتن گزارش مطالعه در دفتر برنامه ریزی

تا اینجا یاد گرفتید که چطور برنامه ریزی برای کنکور 1402 را اصولی طراحی کنید. اما آنچه که مهم‌تر است، اجرای آن است. حتی اگر بهترین برنامه ریزی درسی کنکور را هم انجام دهید، بدون انجامش هیچ ارزشی ندارد.

در مسیر کنکور داشتن پیوستگی خیلی مهم است. یکی از کارهایی که این پیوستگی را تقویت می‌کند نوشتن گزارش مطالعه است.

اگر هر روز گزارشی از درس خواندن خود را در دفتر برنامه ریز یادداشت کنید، بهتر می‌توانید عملکرد خودتان را ارزیابی کنید. با این کار هم شناخت بهتری از توانایی و سرعت مطالعه خود پیدا می‌کنید و هم هر روز سعی می‌کنید از روز قبل بهتر شوید. اگر مدتی به صورت منظم از دفتر برنامه ریزی برای یادداشت میزان درس خواندن استفاده کنید، مشاهده می‌کنید که چقدر نسبت به زمانی که تازه شروع کرده بودید، پیشرفت کرده‌اید.

به همین دلیل ما یک دفتر برنامه ریزی کامل برای شما طراحی کرده‌ایم که این نیاز شما را برطرف کند. برای آشنایی با دفتر برنامه ریزی دورخیز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 23
دفتر برنامه ریزی کنکور VIP دورخیز

دفتر برنامه‌ریزی VIP یک محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی است که می‌تواند مطالعه و عملکردتان را چند برابر بهتر کند! چاپ جدید این محصول کاملاً تمام رنگی، به همراه آموزش ویدئویی و آموزش بهبود راندمان مطالعاتی تهیه شده است تا برایتان معجزه کند! (ارسال پستی)

 

برنامه ریزی درسی کنکور برای هر رشته

اصول کلی برنامه ریزی برای کنکور 1402 برای تمام رشته‌ها ثابت است. اما در برنامه ریزی درسی برای هر رشته باید نکات خاصی را نیز در نظر بگیرید. در این قسمت از مقاله نمونه برنامه های واقعی و استانداردی ارائه شده که با الگو گرفتن از آنها میتوانید برای خودتان برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی کنکور تجربی

درس زیست شناسی به دلیل ضریب و حجم بالایی که دارد باید هر روز در برنامه ریزی برای کنکور تجربی باشد. بعد از زیست شناسی، بیشترین ضریب را درس شیمی دارد. با توجه به تغییر سبک سوالات شیمی در چند سال اخیر و طرح سوالات شمارشی، باید روی افزایش سرعت تست‌زنی در این درس کار کنید.

دروس فیزیک و ریاضی با اینکه ضریب یکسانی دارند ولی در برنامه ریزی از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. معمولا ببیشتر داوطلبان رشته تجربی به مطالعه درس ریاضی علاقه‌ای ندارند و در این درس ضعیف‌اند. همین موضوع باعث شده که میانگین درصد داوطلبان تجربی در درس ریاضی بسیار پایین باشد. پس اگر شما یک درصد متوسط هم در درس ریاضی کسب کنید، تاثیر بیشتری نسبت به درس فیزیک روی رتبه‌تان می‌گذارد.

تغییر محسوسی که در برنامه ریزی کنکور تجربی خواهیم داشت، مربوط به درس زمین شناسی است. تا کنکور 1401 که زیرگروه‌های مختلف وجود داشت، بیشتر داوطلبان کنکور تجربی اصلا درس زمین شناسی را در برنامه ریزی درسی کنکور خود در نظر نمی‌گرفتند. دلیلش این بود که در زیرگروه 1 که شامل رشته‌های پرمتقاضی کنکور تجربی بود، ضریب درس زمین شناسی صفر بود.

در نمونه برنامه زیر یک برنامه حجمی زمانی با تعداد تست و تمرین معین و با در نظر گرفتن دروس مدرسه و تشریحی را مشاهده میکنید که می تواند دانش آموز را برای ورود به دانشگاه خوب (موفقیت در کنکور + امتحانات نهایی) آماده کنید.

نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی روز مدرسه
نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی روز مدرسه

 

برنامه ریزی کنکور ریاضی

در کنکور ریاضی بیشترین ضریب و حجم مربوط به درس ریاضیات است. ریاضیات کنکور ریاضی را می‌توان به سه بخش ریاضیات پایه و حسابان، ریاضیات گسسته و آمار و احتمال و هندسه تقسیم بندی کرد. در برنامه ریزی کنکور ریاضی هر کدام از این بخش‌ها را به عنوان درسی جدا در نظر بگیرید.

اولویت دوم با درس فیزیک است که هم ضریب و هم حجم بیشتری نسبت به فیزیک رشته تجربی دارد. اولویت آخر هم با درس شیمی است.

دقت داشته باشید که در کنکور، با داشتن تعادل در درصد همه دروس رتبه بهتری کسب می‌کنید. برای مثال اگر ریاضیات و شیمی را هر دو  50 درصد بزنید بهتر از آن است که ریاضیات را 80 درصد و شیمی را 20 درصد بزنید

در نمونه برنامه زیر یک برنامه حجمی زمانی با تعداد تست و تمرین معین و با در نظر گرفتن دروس مدرسه و تشریحی را مشاهده میکنید که می تواند دانش آموز را برای ورود به دانشگاه خوب (موفقیت در کنکور + امتحانات نهایی) آماده کنید.

نمونه برنامه ریزی کنکور ریاضی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور ریاضی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور ریاضی روز مدرسه
نمونه برنامه ریزی کنکور ریاضی روز مدرسه

 

برنامه ریزی کنکور انسانی

با حذف زیرگروه‌ها و تعیین یک ضریب ثابت برای هر درس، برنامه ریزی کنکور انسانی بیشتر از ریاضی و تجربی نیاز به تغییر دارد.

بیشتر ضریب بین دروس انسانی مربوط به ادبیات تخصصی است و بعد از آن هم درس ریاضی. تا کنکور 1401 هم این 2 درس در همه زیرگروه بیشترین ضرایب را داشتن.

تغییر قابل ملاحظه ای که در رشته انسانی می‌بینیم، ضریب نسبتا بالای دروس تاریخ و جغرافیا است. در حالی که قبلا بعضی از داوطلبان کنکور انسانی این دو درس را اصلا نمی‌خواندند. اکنون ضریب دروس تاریخ و جغرافیا، فلسفه و منطق، علوم اجتماعی و عربی تخصصی یکسان است.

دروس روانشناسی و اقتصاد قبلا در بیشتر زیرگروه‌ها، بیشترین ضریب را داشتند. اکنون هر دو پایین‌ترین ضریب را دارند و باید در برنامه ریزی کنکور انسانی متناسب با ضریب‌شان در برنامه درسی قرار گیرند.

در نمونه برنامه زیر یک برنامه حجمی زمانی با تعداد تست و تمرین معین و با در نظر گرفتن دروس مدرسه و تشریحی را مشاهده میکنید که می تواند دانش آموز را برای ورود به دانشگاه خوب (موفقیت در کنکور + امتحانات نهایی) آماده کنید.

نمونه برنامه ریزی کنکور انسانی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور انسانی روز آزاد
نمونه برنامه ریزی کنکور انسانی روز مدرسه
نمونه برنامه ریزی کنکور انسانی روز مدرسه

 

آموزش برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۲ + امتحانات نهایی 4
برنامه‌ریزی یعنی استفاده درست از وقت...

برنامه‌ریزی مهم‌ترین نیاز یک کنکوری برای رسیدن به رتبه و دانشگاه درجه یکه. بدون برنامه‌ریزی موفقیت تو در کنکور غیر ممکنه. ما در این مسیر با روش برنامه‌ریزی رتبه برترها به کمکت میایم و بهترین برنامه‌ریزی رو واست انجام میدیم. برای اطلاع از هزینه‌ها و نحوه ثبت‌نام، کافیه روی دکمه زیر کلیک کنی و فرم رو تکمیل کنی تا برای شروع کار باهات تماس بگیریم!

شروع برنامه ریزی کنکور
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

چند سوال پرتکرار در مورد برنامه ریزی کنکور 1402

در سال 1402 درصد تاثیر امتحانات نهایی 40% است که 26% آن مربوط به دروس عمومی است. اگر سابقه تحصیلی ضعیفی داشته باشید این 26% را از دست می دهید. بدون این درصد هم میتوان رتبه خوب آورد اما گرفتن این 26% از دروس عمومی کار سختی نیست. بهتر است حداقل امتحانات دروس عمومی را جدی بگیرید و در برنامه ریزی خودتان بگنجانید.

توضیح دادیم که شخصی بودن برنامه مهم است. برنامه از قبل آماده شخصی نیست و معمولاً قابلیت اجرای پایینی دارد. برنامه ریزی را یا خودتان طبق آموزش این مقاله انجام دهید، یا از یک مشاور خصوصی کمک بگیرید تا برایتان برنامه ریزی کند. شما هرگز بخاطر رایگان بودن ، یک داروی ناشناخته را برای درمان بیماری تان استفاده نمیکنید. استفاده از برنامه رایگان هم همینطور است.

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

چرا مشاوره کنکور مفیده؟!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 11 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
R
R
11 ماه قبل

این اصول مقالتون برای یه پشت کنکوری هم کاربرد دارع؟

مشاور دورخیز
مشاور دورخیز
پاسخ به  R
9 ماه قبل

سلام. بله

ss
ss
1 سال قبل

سلام. میخوام از الان برای کنکور 1402شروع کنم
بنظرتون دروس عمومی رو فعلا باتوجه به اینکه گفته شده احتمال حذف شدنشون وجود داره بخونم یانه ؟؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  ss
11 ماه قبل

سلام. طبق خبر 17 خرداد دروس عمومی حذف میشوند.

H
H
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
من میخوام از صفر شروع کنم و هیچی از مطالب دهم و یازدهم رو اصلا بلد نیستم
الان میخوام با برنامه ریزی پیش برم
میشه بگید باید چکاری انجام بدم؟؟
#یازدهم_انسانی

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  H
1 سال قبل

سلام. لطفا برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید تا کامل راهنمایی تون کنیم

زری
زری
1 سال قبل

سلام. من میتونم از الان برای کنکور 1402 شرو کنم؟ کمکم میکنید؟

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  زری
1 سال قبل

سلام. بله لطفا با شماره 09101801700 تماس بگیرید. برای مشاوره و برنامه ریزی کنکور 1402

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  زری
11 ماه قبل

سلام. بله حتما با ما تماس بگیرید یا اطلاعات خود را ثبت کنید