معرفی رشته حسابداری

معرفی رشته حسابداری

حسابداری که از رشته های مقطع کارشناسی است رشته ی شناوری است که هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان هر سه رشته ریاضی و تجربی و انسانی، خود را برای ورود به آن آماده می کنند. حسابداری رشته ای است که به هر حال برای عده زیادی جالب توجه است و می خواهند از تمام مزایا و معایب این رشته با خبر شوند. برای کسب همه اطلاعات این چنینی ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

معرفی کلی رشته حسابداری

حسابداری رشته ای است که تماما با پول و مسائل مالی در ارتباط است. ثبت و ذخیره اطلاعات مالی، ارائه آمار مالی بصورت نمودارها و گزارش های مختلف، پیش بینی شرایط اقتصادی پیش روی شرکت مورد نظر و … همه و همه از وظایف یک حسابدار محسوب می شود.

می توان گفت رشته حسابداری از قدیم الایام وجود داشته است. آن زمانی که تاجران بقول معروف دو دو تا چهار تا می کرده اند هم شاخه ای از حسابداری امروزی بوده است. در حال حاضر هم بدلیل آنکه حسابداری شغل خانوادگی در برخی خانواده هاست، بدون تحصیلات و بصورت تجربی مهارت ها را یاد می گیرند و وارد کار می شوند. اما باید یادآوری کرد کار این افراد در همان جایگاه های خانوادگی شان باقی می ماند و اجازه فعالیت بعنوان حسابدار رسمی در شرکت ها و ارگان های مهم را نخواهند داشت!

بنابراین تحصیلات آکادمیک در رشته حسابداری ضروری است. هم چنین کسی که این رشته را انتخاب می کند باید از ذهن ریاضی خوبی برخوردار باشد. توانایی ذهنی بالا در ریاضیات و محاسبات آماری هم برای حسابدار حقیقتا ضروری است و هم او را بین رقبای کاری اش جلو می اندازد. قدرت آنالیز و تحلیل داده های مالی و پیش بینی های اقتصادی از توانایی های ذهنی هستند.

مقاله مهم  برنامه ریزی کنکور

بعلاوه ریاضیات، اطلاعات و مهارتهای کامپیوتری حسابدار از داشته های الزامی و با اهمیت او محسوب می شوند. شاید بشود گفت حتی 90 درصد کار حسابدار با کامپیوتر یا لپ تاپش می گذرد؛ بنابراین با این شرایط داشتن اطلاعات کافی در حسابداری ضروری است که البته خیلی از این اطلاعات در دانشگاه به فرد آموخته می شوند ولی بهرحال مهارت مقوله جدا و قابل تقویت توسط شخص می باشد.

معرفی حسابداری

دروس الزامی برای تحصیل رشته حسابداری

دروسی که در رشته حسابداری در مقطع ارشد باید خواند اکثرا زمینه مرتبط با دروس رشته انسانی و ریاضی را دارند و می توان گفت هیچ ارتباطی از آن با رشته تجربی نمی توان دید. گرچه همانطور که گفته شد چون حسابداری یک رشته شناور است می توان از هر سه رشته تجربی و ریاضی و انسانی وارد آن شد. اما در کل اگر دانش آموز تجربی علاقه زیادی به دروس تجربی در زمینه تحصیل برای آینده دارد بهتر است وارد حسابداری نشود.

مقاله مهم  در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

دروس پایه الزامی

روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات پایه، ریاضیات کاربردی، آمار کاربردی، مبانی کاربرد کامپیوتر، پژوهش و عملیات، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز بانکداری، مبانی سازمان مدیریت، توسعه اقتصادی، مالیه عمومی، روش تحقیق دروس پایه الزامی اند.

دروس تخصصی الزامی

اصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری پیشرفته، حسابداری صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالیاتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت مالی، مباحث جاری حسابداری، متون حسابداری از دروس تخصصی این رشته به حساب می آیند.

گرایش های رشته حسابداری برای ادامه تحصیل 

خود رشته حسابداری رشته ای با مقطع کارشناسی است اما علاقمندان به این رشته و فعالان حوزه اقتصادی که پیشرفت بیشتری می خواهند می توانند گرایش های حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد را ادامه دهند که شامل گرایشهای زیر می باشد:

 • رشته حساب رسی
 • رشته حسابداری مدیریت
 • حسابداری عمومی
 • حسابداری صنعتی
 • حسابداری مالی
 • حسابداری دولتی
 • حسابداری مدیریت
 • حسابداری منابع انسانی

شرح مزایای رشته حسابداری

بازار کار در ایران

یک حسابدار برای ورود به بازار کار می تواند در سازمان ها و اداره های دولتی مثل بانک ها،  سازمان های غیردولتی و یا شرکت های خصوصی بزرگ و کوچک به حسابداری مشغول شود. پس بازار کار این رشته از وضعیت خوبی برخوردار است.

البته نکته ای که وجود دارد این است که خیلی از شرکت ها و ارگان ها ترجیح می دهند سالیان طولانی را با همکاری یک حسابدار مورد اعتماد و کار بلد بگذرانند. پس اینکه فکر کنید تا تحصیلاتتان تمام شد می توانید وارد بهترین شرکت ها با جایگاههای بزرگ شوید تقریبا محال است. در عوض با چند سال سابقه کاری، شانس شما برای پذیرفته شدن در جایگاه های بالاتر و شرکت های بهتر بسیار بالا می رود!

حقوق و در آمد حاصل از حسابداری

اکنون حقوق یک حسابدار تمام وقت در شهر تهران در سال 98 حدود 7 میلیون تومان تخمین زده شده است. اما در کل بازه ای که برای حقوق حسابداران در سراسر کشور در نظر گرفته می شود از 2 تا 9 میلیون تومان می باشد. پس هر کس متناسب با محل کارش و شهر محل کارش می تواند حقوق متغیری داشته باشد. قاعدتا با ادامه تحصیلات می توان عضو هیئت علمی این رشته نیز شد که حقوق جداگانه اش را بایستی در نظر گرفت.

رشته حسابداری

مزایا و معایب حسابداری

فرصت های شغلی آماده در رشته حسابداری از مزایای این رشته به حساب می آیند. هم چنین حسابدار موقع انجام وظیه اکثر اوقات خودش هست و کامپیوترش و شغلی نیست که با مردم ارتباط داشته باشد. این ویژگی می تواند برای افرادی که بدنبال شغل های اجتماعی و شلوغ نیستند هم یک ویژگی خوب محسوب شود. دیگر آنکه با داشتن چند سال سابقه کاری می توان به حقوق های بسیار مناسبی در این رشته دست یافت!

مقاله مهم  برای کنکور از کجا شروع کنم؟ 7 گام مهم برای شروع

و اما معایب این رشته. رشته حسابداری شغل حساسی محسوب می شود و کوچکترین خطاها در محاسبات مالی می تواند به شرکت یا ارگان مربوطه ضرر برساند که نهایتا به ضرر حسابدار تمام می شود. پس کسانی که در انجام کارهایشان دقت و حوصله کافی به خرج نمی دهند هرگز نباید وارد آن شوند.

همچنین زیاد پای کامپیوتر نشستن از ضروریات رشته حسابداری است و می تواند در طول زمان، آسیبهای فیزیکی به فرد برساند که نباید آن را نادیده گرفت.

رتبه لازم برای ورود به این رشته

اولا باید لیست دانشگاه های معتبر در این رشته را معرفی کرد به شرح زیرند:

 1. دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 2. دانشگاه خوارزمی تهران
 3. دانشگاه الزهرا (س)
 4. دانشگاه اصفهان
 5. دانشگاه فردوسی مشهد

پذیرش در دانشگاه علامه با رتبه کشوری حدود 10000 می باشد اما اگر رتبه کلی برای قبولی در رشته حسابداری را بخواهید بدانید متفاوت است. شما می توانید با رتبه 100 هزار کشوری هم در حسابداری مشغول به تحصیل شوید. این رتبه 100 هزار آخرین قبولی دانشگاه پیام نور تهران واحد شهر پردیس در سال 98 می باشد.

حالا اگر می خواهید رتبه کنکورتان را برای قبولی در رشته حسابداری تخمین بزنید، حتماً مقاله تخمین رتبه کنکور را مطالعه کنید و از روش هایی که در آن گفتیم، برای تخمین رتبه کنکور استفاده کنید.

مقاله مهم  تخمین رتبه کنکور با چند روش عالی | ویژه قبل و بعد از کنکور🙂

انتخاب رشته حسابداری

در صورتی که تمایل به قبولی در رشته حسابداری دانشگاه های برتر ایران را دارید، پیشنهاد می کنیم که از مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری استفاده کنید. شما می توانید با شماره تماس های 02177276971 و 09101801700 با مشاورین آکادمی کنکور دورخیز در ارتباط باشید و از خدمات مشاوره تلفنی دورخیز استفاده کنید. اعضای آکادمی کنکور دورخیز تنها برای رساندن شما به موفقیت و رویاهایتان فعالیت می کنند.

صدف سپهریصدف سپهری

مشاوره صوتی رایگان

در این صوت ویژه، مشاور موسسه دورخیز به شرح دقیق معرفی رشته حسابداری پرداخته است. با گوش دادن به آن اطلاعاتتان را کامل کنید! اگر برای انتخاب رشته نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می‌توانید با ما از طریق شماره 02128421071 در ارتباط باشید.
مدت زمان : 3 دقیقه و 56 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها