هزینه دانشگاه های شهریه پرداز

شهریه دانشگاه‌های شهریه‌پرداز

دانشگاه شهریه پرداز چیست؟ شهریه دانشگاه شهریه پرداز چقدر است؟ برای انتخاب رشته و تحصیل در یک دانشگاه شهریه پرداز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ اگر به دنبال جواب سوالات بالا هستید، این مقاله را با دقت تا انتها بخوانید. در این مقاله تمام دانشگاه‌هایی را که تحصیل در آن‌ها رایگان نیست و نیاز به پرداخت شهریه دارد بررسی می‌کنیم.

 

به چه دانشگاه‌هایی شهریه پرداز می‌گویند؟

منظور از دانشگاه شهریه پرداز دانشگاهی است که تنها در صورت پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان شهریه، امکان تحصیل در آن را دارید. دانشگاه‌های بسیاری در ایران شهریه پرداز محسوب می‌شوند.

می‌توان گفت تمام دوره‌ها و دانشگاه‌های ایران، شهریه پرداز محسوب می‌شوند؛ به غیر از دوره‌ روزانه دانشگاه‌های سراسری.

پس به هنگام انتخاب رشته باید با دقت کدرشته‌ها را بخوانید و در لیست وارد کنید. چون دانشگاه‌های سراسری علاوه بر دوره روزانه، دوره‌های شبانه و پردیس خودگردان هم دارند که شهریه پرداز محسوب می‌شوند.

به طور کلی دوره‌ها و دانشگاه‌هایی که شهریه پرداز محسوب می‌شوند عبارت‌اند از:

  • دوره شبانه دانشگاه‌های سراسری
  • دوره پردیس خودگردان (بین‌الملل) دانشگاه‌های سراسری
  • دانشگاه‌های آزاد
  • دانشگاه‌های پیام نور
  • دانشگاه‌های غیرانتفاعی
  • دانشگاه‌های مجازی

در ادامه شرایط و میزان شهریه هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم.

 

انواع دانشگاه شهریه پرداز

 

دانشگاه‌های سراسری سه دوره تحصیلی مختلف ارایه می‌دهند:

  1. دوره روزانه
  2. دوره شبانه
  3. دوره پردیس خودگردان (بین‌الملل)

تفاوت این سه دوره تنها در پرداخت شهریه است. دوره روزانه کاملا رایگان است و دانشجوی پذیرفته شده در دوره روزانه نباید هیچ هزینه‌ای بپردازد. دوره‌های شبانه و پردیس خودگردان شهریه پرداز هستند که در مقدار شهریه با هم تفاوت دارند.

اعتبار مدرک، اساتید و محل برگزاری کلاس‌های این دوره‌ها کاملا یکسان است و هیچ تفاوتی با هم ندارند. تنها در موارد اندکی ممکن است محل برگزاری کلاس‌های دانشجویان روزانه و غیر روزانه در دانشگاه‌های سراسری متفاوت باشد.

 

شهریه ثابت و متغیر دانشگاه‌ شهریه پرداز یعنی چی؟

منظور از شهریه ثابت، هزینه‌ای است که باید در هر ترم به دانشگاه بپردازید. این هزینه از زمان ورود شما به دانشگاه تا پایان دوران تحصیل، ثابت خواهد ماند.

بخش دیگری از هزینه‌ای که باید بپردازید، شهریه متغیر نام دارد. منظور از شهریه متغیر هزینه‌ای است که به ازای هر واحد درسی که آن ترم می‌خواهید بردارید، باید بپردازید. این هزینه برای واحد‌های دروس عمومی از همه کمتر است. دروس اختصاصی هزینه بیشتری دارند. دروس عملی هم بیشترین هزینه را به ازای هر واحد دارند.

کل شهریه‌ای که شما در هر ترم باید بپردازید حاصل جمع شهریه ثابت و متغیر خواهد بود. بنابراین شهریه هر دانشجو بسته به این‌که چند واحد درسی و چه دروسی را در آن ترم انتخاب کرده است، متفاوت خواهد بود.

برخلاف شهریه ثابت که تا پایان دوره تحصیل برای شما ثابت خواهد ماند، شهریه متغیر هر سال با نظر هیئت امناء دانشگاه می‌تواند 10 تا 15 درصد افزایش پیدا کند.

 

 

شهریه ثابت و متغیر دانشگاه شهریه پرداز

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز شبانه

دوره شبانه توسط دانشگاه‌های سراسری ارایه می‌شود؛ اما نه در همه رشته‌ها. رشته‌های گروه علوم پزشکی دوره شبانه ندارند.

دوره شبانه برای تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می‌شود. تنها تفاوتی که بین دوره شبانه و روزانه وجود دارد این است که دانشجویان دوره شبانه باید شهریه بپردازند. البته این را هم بدانید که دانشگاه تعهدی نسبت به تامین خوابگاه برای دانشجویان دوره شبانه ندارد. به این نکته در دفترچه انتخاب رشته هم اشاره می‌شود.

عنوان رشته شهریه هر ترم مقطع کارشناسی شبانه (نوبت دوم)
رشته‌های گروه علوم انسانی و علوم رفتاری 3/900/000 الی 4/500/000 تومان
رشته‌های گروه هنر 4/200/000 الی 5/200/000 تومان
سایر رشته‌ها 4/400/000 الی 5/600/000 تومان

 

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز پردیس خودگردان

دوره پردیس خودگردان هم توسط دانشگاه‌های سراسری ارایه می‌شود. همه گروه‌ها شامل رشته‌هایی هستند که دوره پردیس خودگردان هم دارند؛ از جمله رشته‌های گروه علوم پزشکی. اما همچنان تنوع رشته‌های دوره پردیس خودگران با دوره روزانه برابری نمی‌کند.

همانند دوره شبانه، دوره پردیس خودگردان هم برای تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می‌شود. تنها تفاوتی که بین دوره پردیس خودگردان و روزانه وجود دارد این است که دانشجویان این دوره باید شهریه بپردازند.

شهریه دوره پردیس خودگردان نسبت به سایر دوره‌ها و دانشگاه‌های شهریه پرداز بیشتر است.

عنوان رشته شهریه هر ترم پردیس خودگردان
رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 18/000/000 الی 22/000/000 تومان
رشته فیزیوتراپی (مقطع کارشناسی) 8/000/000 الی 11/000/000 تومان
رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری (مقطع کارشناسی) 7/700/000 الی 10/300/000 تومان
رشته‌های گروه هنر (مقطع کارشناسی) 9/700/000 الی 11/700/000 تومان
رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه (مقطع کارشناسی) 9/800/000 الی 11/800/000 تومان
رشته‌های گروه علوم انسانی (مقطع کارشناسی) 8/800/000 الی 10/800/000 تومان

 

بیشترین و کمترین شهریه دانشگاه‌های شهریه پرداز

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز آزاد

دانشگاه آزاد یک نهاد غیر دولتی و کاملا شهریه‌پرداز است. این دانشگاه با داشتن واحدهای زیاد در شهرهای مختلف و پذیرش با آزمون و بدون آزمون توانسته است دانشجویان بسیاری را به خود جذب کند.

رشته‌هایی که دانشگاه آزاد ارایه می‌کند بسیار متنوع است و تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را شامل می‌شود.

شهریه دانشگاه آزاد نسبت به سایر دوره‌ها و دانشگاه‌های شهریه پرداز بیشتر است؛ البته به استثنا پردیس خودگردان.

عنوان رشته شهریه هر ترم دانشگاه آزاد
رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه (مقطع کارشناسی) 2/700/000 الی 3/300/000 تومان
رشته‌های گروه علوم انسانی (مقطع کارشناسی) 2/100/000 الی 2/700/000 تومان
رشته‌های گروه هنر (مقطع کارشناسی)  حدود 3/500/000 تومان
رشته‌های گروه زبان (مقطع کارشناسی) 2/100/000 الی 2/400/000 تومان
رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حدود 13/000/000 تومان
رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری (مقطع کارشناسی) 6/000/000 الی 6/500/000 تومان

 

در رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد علاوه بر ظرفیت مشخص هر رشته، تعدادی دانشجوی دیگر هم اضافه بر ظرفیت گفته شده پذیرش می‌شوند که به آن ظرفیت مازاد می‌گویند. شهریه ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد بیشتر از ظرفیت معمولی آن بوده و با شهریه پردیس خودگردان برابری می‌کند.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد بسته به رشته و واحدی که در آن تحصیل می‌کنید می‌تواند از یک دانشگاه سراسری نیز بالاتر باشد. برای مثال واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که در شهر تهران واقع است، یکی از دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهانی محسوب می‌شود.

عنوان رشته شهریه هر ترم ظرفیت مازاد دانشگاه آزاد
رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 17/500/000 الی 22/500/000 تومان
رشته‌های پیراپزشکی و پرستاری (مقطع کارشناسی) 7/200/000 الی 10/000/000 تومان

 

پیشنهاد مطالعه  شهریه دانشگاه آزاد 99-1400

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز پیام نور

دانشگاه پیام نور هم مانند دانشگاه آزاد، شهریه پرداز بوده و باید در ازای تحصیل در تمام مقاطع و رشته‌هایی که ارایه می‌کند، شهریه پرداخت کنید. البته میزان شهریه آن نسبت به دانشگاه آزاد کمتر است.

رشته‌هایی که دانشگاه پیام نور ارایه می‌کند زیرمجموعه وزارت علوم است و تمام مقاطع تحصیلی تا دکتری را شامل می‌شود. پذیرش در دانشگاه پیام نور هم از طریق کنکور سراسری است و هم از طریق سوابق تحصیلی (بدون آزمون).

می‌توان گفت بین تمام دوره‌ها و دانشگاه‌های شهریه پرداز، شهریه دانشگاه پیام نور از همه کمتر است. شهریه هر ترم دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف بین 600/000 الی 1/000/000 تومان است.

 

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز غیرانتفاعی

دانشگاه غیرانتفاعی هم مانند دانشگاه آزاد و پیام نور، شهریه پرداز بوده و باید در ازای تحصیل در تمام مقاطع و رشته‌هایی که ارایه می‌کند، شهریه پرداخت کنید. شهریه دانشگاه غیرانتفاعی نسبت به دانشگاه آزاد کمتر ولی نسبت به دانشگاه پیام نور بیشتر است.

رشته‌هایی که دانشگاه غیر انتفاعی ارایه می‌کند زیرمجموعه وزارت علوم است و تمام مقاطع تحصیلی تا دکتری را شامل می‌شود. پذیرش در دانشگاه غیر انتفاعی هم از طریق کنکور سراسری است و هم از طریق سوابق تحصیلی (بدون آزمون).

عنوان رشته شهریه هر ترم مقطع کارشناسی دانشگاه غیرانتفاعی
رشته‌های گروه هنر و فنی و مهندسی 1/700/000 الی 2/100/000 تومان
رشته‌های گروه علوم انسانی 1/500/000 الی 1/900/000 تومان

 

پیشنهاد مطالعه  شهریه دانشگاه غیرانتفاعی 99-1400

 

شهریه دانشگاه شهریه پرداز مجازی

در حال حاضر تعداد محدودی از دانشگاه‌ها به صورت مجازی و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، پذیرش دانشجو انجام می‌دهند. شرکت در کلاس‌های دانشگاه مجازی در بستر اینترنت است و آموزش از راه دور محسوب می‌شود؛ اما شرکت در امتحانات آن به صورت حضوری و در دانشگاه مربوطه است.

شهریه دانشگاه مجازی چندان زیاد نیست و کمی از دانشگاه پیام نور بالاتر است. شهریه هر ترم دانشگاه مجازی در مقطع کارشناسی رشته‌های مختلف بین 1/000/000 الی 1/500/000 تومان است.

 

وام شهریه مختص دانشجویان شهریه پرداز

 

بله. هر ساله هم شهریه ثابت و هم شهریه متغیر دانشگاه‌های شهریه پرداز افزایش می‌یابد. البته از هر سالی که شما در آن رشته و دانشگاه قبول شوید تا زمان فارغ‌التحصیلی، شهریه ثابت را برای شما بدون افزایش لحاظ می‌کنند. ولی افزایش شهریه متغیر برای همه اعمال می‌شود. برای اطلاع بیشتر از میزان افزایش شهریه، متن مقاله را مطالعه کنید.

شهریه ای که در ابتدای هر ترم باید به دانشگاه پرداخت کرد مجموع شهریه ثابت و متغیر است. شهریه ثابت که مشخص است. شهریه متغیر هم بستگی به تعداد واحدها و نوع دروسی (عمومی، اختصاصی و عملی) دارد که انتخاب می‌کنید.

بله. به دانشجویان چندین نوع وام مختلف تعلق می‌گیرد که یکی از آن‌ها وام شهریه است. این وام در چند نوبت به دانشجویان شهریه پرداز داده می‌شود.

 

 

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها