تنبلی برای کنکور

7 راهکار موثر و خوب برای مقابله با تنبلی (ویژه کنکوری ها)

بعضی از داوطلبان کنکور و به طور کلی خیلی از افراد می دانند که تنبل هستند و از این مشکل و ویژگی هم ناراضی هستند و می خواهند این مشکل را رفع کنند. چون می دانند که این تنبلی مانع پیشرفت و جلو رفتن آن هاست. به همین خاطر در این مقاله می خواهیم در رابطه با تنبلی و دلایل آن و راهکارهای رفع تنبلی صحبت کنیم تا اگر شما هم با این مشکل رو به رو هستید، بتوانید با آن مقابله کنید و مسیر پیشرفت را پیش بگیرید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف تنبلی

تنبلی به معنی عدم تمایل به فعالیت و تلاش علی رغم داشتن توانایی لازم است. یک بار دیگر این تعریف را بخوانید! در تعریف آمده: عدم تمایل به فعالیت و تلاش علی رغم داشتن توانایی لازم! یعنی افراد تنبل، توانمند هستند ولی به خاطر تنبلی،به آن چه که می خواهند نمی رسند. با ما همراه باشید تا در کنار هم این مشکل را حل کنیم!

تنبلی با اهمال کاری تفاوت دارد. در اهمال کاری کارها به تعویق می افتند یعنی به زمانی در آینده موکول می شوند. فرد اهمال کار ممکن است کارهای مهم خود را به تعویق بیاندازد اما فرد تنبل مجموعاً آدم کم فعالیتی است!!

مقاله مهم  مبارزه با اهمال کاری تحصیلی با 7 راهکار موثر

 

دلایل تنبلی

تنبلی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بعضی از این دلایل عبارتند از: خود کم بینی، صفات شخصیتی، طرز تربیت، کمال گرایی، بهانه جویی و …

به عنوان مثال درباره بعضی از این دلایل، در شرایطی که ممکن است در سال کنکور اتفاق بیفتد، صحبت می کنیم.

  • من که همیشه دانش آموز ضعیفی بوده ام، پس امسال هم همین است و من ضعیف هستم و نمی توانم به یک درجه خوبی از آمادگی برای کنکور برسم. پس چه بخوانم و چه نخوانم وضعیت همین است. (خود کم بینی)
  • برای اینکه بتوانم به رتبه خوبی در کنکور برسم، باید روزانه 14 ساعت درس بخوانم. خب قطعاً من نمی توانم روزانه 14 ساعت درس بخوانم. پس در کنکور موفق نمی شوم و دلیلی ندارد که درس بخوانم. (کمال گرایی)
  •   چون معلم های خوبی ندارم و منابع با کیفیت در دسترس من نیست، پس من نمی توانم رتبه خوبی بیاورم و در نتیجه لازم نیست درس بخوانم. (بهانه جویی)

تا اینجا به مثال ها توجه کردید؟کدام یک از این شرایط را تا به حال تجربه کرده اید؟ یا بهتر است بگوییم کدام یک از این جملات را تا به حال به خودتان گفته اید؟ اگر هر یک از این مثال ها و یا شبیه این مثال ها را تجربه کرده اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا راهکارهای تنبلی را بررسی کنیم و این مشکل تنبلی را تا همیشه در وجود خودتان حل کنید.

قبل از اینکه راهکارهای مقابله با تنبلی را بررسی کنیم، می خواهیم با هم یک تصور غلط را تصحیح کنیم.

تصحیح یک تفکر غلط:
بعضی از دانش آموزان تنبلی را بهانه ی عدم وجود انگیزه می کنند و این تفکر کاملاً غلط است زیرا انگیزه بعد از شروع فعالیت برای رسیدن به هدف ایجاد می شوند.

 

7 راهکار برای مقابله با تنبلی ویژه کنکور

خب رسیدیم به بخش جذاب مقاله! در این بخش می خواهیم با آموزش راهکارهایی، با تنبلی مقابله کنیم و برای همیشه آن را از خود دور کنیم. پس حتماً این بخش را با دقت مطالعه کنید چون برای موفقیت، به همه انرژی و توان شما احتیاج داریم باید به مقابله با تنبلی برویم.

 

1- اولویت بندی کارها

یکی از راه های مقابله با تنبلی، اولویت بندی کارهاست. به این صورتکه شما در یک برنامه که برای خودتان تنظیم کرده اید، اول کارهای فوری و مهم (مثل رسیدگی به سلامت فردی)، دوم کارهای غیر فوری و مهم (رسیدگی به درس ها و مطالعه برای کنکور) و سوم کارهای فوری و غیر مهم را قرار بدهید و قید کارهای عیرفوری و غیر مهم را بزنید. این گونه است که می توانید با نیرو محرکه و نظمی که پیدا کرده اید، به تنبلی غلبه کنید.

کارهای غیر فوری و مهم: دومین اولویت

کارهای فوری و مهم: اولین اولویت

کارهای غیر فوری و غیر مهم: حذف کار کارهای فوری و غیر مهم: سومین اولویت

 

برای اولویت بندی کارها، بهتر است برای خود یک دفتر برنامه‌ریزی و گزارش‌کار داشته باشید. اهداف روزانه خود را در آن یادداشت کنید و مواردی را که انجام داده‌اید تیک بزنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با دفتر برنامه‌ریزی دورخیز آشنا شوید و از آن برای موفقیت در درس‌ خواندن استفاده کنید.

7 راهکار موثر و خوب برای مقابله با تنبلی (ویژه کنکوری ها) 1
دفتر برنامه ریزی کنکور VIP دورخیز

دفتر برنامه‌ریزی VIP یک محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی است که می‌تواند مطالعه و عملکردتان را چند برابر بهتر کند! چاپ جدید این محصول کاملاً تمام رنگی، به همراه آموزش ویدئویی و آموزش بهبود راندمان مطالعاتی تهیه شده است تا برایتان معجزه کند! (ارسال پستی)

 

2- تحلیل سود و زیان کاری که انجام می دهیم

یکی دیگر از راه های مقابله با تنبلی، تحلیل سود و زیان کارهایی است که در طول روز انجام می دهیم. در پایان یک روز، به کارهایی که در طول روز انجام داده اید فکر کنید و آن ها را در یک برگه یادداشت کنید و سود و زیان هر کدام را برای خودتان مشخص کنید.

این گونه به خود یادآوری می کنید که زمان خودتان را برای انجام چه کارهایی صرف کرده اید و به عبارتی یک تلنگر برای شما خواهد بود و از روزهای بعد، با تلاش می توانید تک تک کارهایی که سودی برای شما نداشته اند ولی در برنامه روزانه شما حضور داشته اند را حذف کنید و کم کم پیشرفت را حس کنید.

 

3- مبارزه با افسردگی

یکی دیگر از راه های مقابله با تنبلی، مبارزه با افسردگی و افزایش سطح انرژی است. البته این راهکار برای افرادی است که سطح انرژی پایین دارند و باید به انرژی بالاتری برسند تا بتوانند راحت تر با تنبلی مقابله کنند. پیشنهاد می کنیم از موسیقی، ورزش و هر کاری که به شما نشاط و انرژی را برمی گرداند، در طول روز استفاده کنید. ورزش صبحگاهی از آن جمله فعالیت هایی است که با بالا بردن سطح آدرنالین خون، شادی و نشاط لازم برای شروع یک روز خوب و بدون تنبلی و کسلی را برای شما فراهم می کند.

 

4- تعیین اهداف کوتاه مدت

همیشه برای اینکه یک شروع راحت داشته باشید و با تنبلی مقابله کنید، برای خودتان هدف های کوتاه مدت تعیین کنید. با این روش، ذهن شما می پذیرد که مسیر ساده تری پیش رو دارد و در نهایت برای انجام آن کار، با شما مقابله نمی کند و با شما همراه است. مثلاً در سال کنکور، به جای اینکه به رتبه کنکورتان فکر کنید، به افزایش 200 تایی ترازتان در آزمون آزمایشی بعدی فکر کنید.

مقاله مهم  7 راهکار موثر و خوب برای مقابله با تنبلی (ویژه کنکوری ها)

 

 

5- قورباغه ات را قورت بده!

از بهترین کارهای مقابله با تنبلی، همین است. حالا این یعنی چه؟ یعنی در همان ابتدای کار و اول روز، سخت ترین بخش کارهایتان را انجام دهید. مثلاً اگر مطالعه ریاضی برای شما سخت است، در همان اول روز این درس را مطالعه کنید. با این روش، ذهن شما آرامش می گیرد و مرتب به خودتان می گویید: من سخت ترین بخش برنامه را انجام داده ام بنابراین از پس بقیه برنامه هم برمی آیم.

 

6- اعتماد به نفستان را افزایش دهید

از دیگر راهکارهای مقابله با تنبلی، افزایش اعتماد به نفس است. خودتان را باور کنید و بدانید که توانمند هستید و اشرف مخلوقاتید! بنابراین از پس هر کاری برمی آیید و می توانید به همه رویاهایتان برسید. به شرط آن که از این توانایی خودتان استفاده کنید و با تنبلی، این توانمندی را از دست ندهید! مثبت فکر کنید و در نهایت مثبت عمل کنید.

 

7- به پیامدهای تنبلی فکر کنید

قطعاً با فکر کردن به اتفاقاتی که در نتیجه تنبلی برای شما اتفاق خواهد افتاد، می توانید به راحتی به مقابله با تنبلی بروید. ذهن شما پیامد های منفی را نمی پذیرد و وقتی به این نتیجه برسید که با تنبلی، تنها اتفاقات منفی در انتظار شما خواهد بود، پس دست از تنبلی خواهید کشید. شما باید تنها یک سال برای کل سال های بعد زندگیتان، تلاش کنید. بدانید که نتیجه کنکور شما، تا آخر عمر با شما همراه خواهد بود.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

خب اول از شما تشکر می کنیم که نگران آینده خودتان هستید و برای اینکه بتوانید بیشتر پیشر فت کنید، به دنبال راهکار برای مقابله با تنبلی بودید و تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. دوم اینکه در این مقاله سعی کردیم از دلایل تنبلی بگوییم تا اگر به تنبلی دچار هستید، بتوانید با شناختن دلایل آن، تنبلی را کنار بگذارید و روزهای متفاوتی را برای خودتان رقم بزنید. همچنین راهکارهایی برای رفع این مشکل ارائه دادیم. امیدواریم این راهکارها برای شما مفید باشد. بدانید که دورخیز تا انتهای مسیر در کنار شماست.

 

محمدرضا سلیمیمحمدرضا سلیمی

مشاوره صوتی رایگان

در این صوت، مهندس محمدرضا سلیمی، عضو تیم مشاورین دورخیز و رتبه 48 کنکور سراسری، در رابطه با راهکارهای مقابله با تنبلی صحبت کرده است. این صوت مشاوره ای را گوش کنید و اگر سوالی داشتید، با ما در ارتباط باشید.
مدت زمان : 8 دقیقه و 50 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها