رشته هوشبری

معرفی رشته هوشبری

رشته هوشبری جزو یکی از رشته های نسبتا پرطرفدار تجربی است اما چالش های زیادی به همراه دارد. اغلب دانش آموزان برای انتخاب رشته هوشبری مردد هستند چون فکر می کنند که بازارکار خوبی ندارد و امکان ادامه تحصیل هم فراهم نیست.

در این مقاله می خواهیم درمورد چالش های رشته هوشبری صحبت کنیم، از جمله:

 1. افراد فارغ التحصیل هوشبری چه کار هایی را انجام می دهند؟
 2. چه زمانی وارد بازارکار می شوند و چه سقف درآمدی دارد؟
 3. آیا نبودن امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری رشته هوشبری یک نقطه ضعف جبران نشدنی است؟
 4. چطور می توان از تحصیل هوشبری لذت برد؟ و … .
  مقاله پیشنهادی:
  مشاوره کنکور تجربی

پس اگر می خواهید با دید تازه ای به رشته های پیراپزشکی نگاه کنید با ما همراه باشید. پیشنهاد می کنیم که اطلاعات این مقاله درمورد ادامه تحصیل رشته هوشبری را با دقت بیشتری مطالعه کنید. البته نکات گفته شده در قسمت بازار کار هوشبری را هم به خوبی به خاطر بسپارید.

معرفی رشته هوشبری

هوشبری یکی از رشته های پیراپزشکی در گروه تجربی است. افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند به عنوان دستیار متخصصان بیهوشی در اتاق عمل کار می کنند. دانشجویان هوشبر با انواع دستگاه های مربوط به بیهوشی در اتاق عمل آشنا می شوند. کارشناس ها و کاردان های هوشبر می توانند زیر نظر متخصص بیهوشی، اقدام به بیهوشی بیماران در اتاق عمل کنند.

رشته هوشبری

استریل کردن دستگاه ها و ابزار لازم برای بیهوش کردن بیماران در اتاق عمل برعهده دانش آموختگان این رشته است. همچنین مراقب های قلبی و تنفسی بیمار در طول عمل جراحی را برعهده دارند. هوشبری کمک می کند تا بیماران در فرایند عمل جراحی هیچ دردی حس نکنند و روند درمانی خود را به خوبی به پایان برسانند.

مقاله پیشنهادی:
چطور با پایه درسی ضعیف رتبه برتر کنکور شویم؟

دانشجویان هوشبری درس های زیبا و کاربردی را از شرح آناتومی بدن تا اصول مراقبت های ویژه می گذرانند. علاوه بر این ها یکسری دروس تخصصی  هم ارائه می شود. اگر به هوشبری علاقه داشته باشید با مطالعه عمیق و دقیق هر درس می توانید در شرایط اورژانسی مثل یک پرستار به بیماران کمک کنید. علاوه برآن با یادگیری ماهرانه دروس تخصصی می توانید برند خود را در اتاق عمل داشته باشید و همیشه روی کار شما حساب ویژه ای باز کنند!

دروس رشته هوشبری

 1. آناتومی
 2. اصطلاحات هوشبری
 3. اصول پرستاری
 4. اصول مراقبت های ویژه
 5. بیماری شناسی
 6. جمعیت شناسی
 7. رفتار در اتاق عمل
 8. روش احیا قلبی و ریوی
 9. روش بیهوشی
 10. فارماکولوژی
 11. فیزیولوژی
 12. معرفی بیمار
 13. میکروب شناسی
 14. فیزیک پزشکی
 15. کارآموزی در عرصه

طول مدت تحصیل

یکی از مزایای هوشبری این است که طول تحصیل کوتاهی دارد. افرادی که عمیقا به هوشبری علاقه مند هستند می توانند خیلی سریع وراد بازار کار شوند و سالها با علاقه در این رشته مشغول کار باشند. توجه کنید که هرچه در این مدت کوتاه تحصیل مهارت های بیشتری را یاد بگیرید در درآمد آینده شما موثر خواهد بود.

معرفی رشته هوشبری

هوشبری در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . طول مدت تحصیل در این رشته از حداقل ۲ سال برای کاردانی تا حداکثر ۴ سال برای کارشناسی متغیر است. بعد از پایان تحصیل هم طرح خدمت اجباری به مدت 2 سال باید انجام شود.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته هوشبری

ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هوشبری امکان پذیر نیست . کارشناسان این رشته می توانند برای قبولی در کارشناسی ارشد سایر رشته ها اقدام کنند از جمله:

 1. اتاق عمل
 2. علوم تغذیه
 3. فیزیولوژی
 4. علوم تشریح
 5. آموزش بهداشت

اگر هوشبری را با مهارت به پایان برسانید می توانید خیلی سریع به درآمد برسید. اگر هم به فکر ارتقا سطح شغلی خود هستید می توانید در رشته پرطرفدار علوم تغذیه در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به ادامه تحصیل شوید . به این ترتیب همزمان که درآمد خود را از هوشبری خواهید داشت می توانید رشته علوم تغذیه را ادامه داده و مطب شخصی تغذیه تاسیس کنید.

ادامه تحصیل هوشبری

برای موفق شدن راه های بسیاری وجود دارد و از راه تمامی رشته ها می توان به یک آینده شغلی خوب رسید. به شرطی که علایق خود را به درستی بشناسید و خودتان را فریب ندهید. برای مثال اگر میخواهید خیلی سریع وارد بازار کار شوید و به درآمد برسید، رشته پزشکی انتخاب خوبی نیست.

به هنگام انتخاب رشته حتما انواع رشته های پیراپزشکی را بررسی کنید. علائق خود را بسنجید و آینده شغلی هرکدام را ترسیم کنید. به این ترتیب می توانید بهترین تصمیم را بگیرید و قدم های مطمئن تری را برای آینده کاری خود بردارید.

بازارکار ، موقعیت شغلی ، درآمد رشته هوشبری

محل کار کاردان ها و کارشناس های هوشبری در اتاق عمل است . بنابراین امکان تاسیس مطب شخصی وجود ندارد.  بازار کار این رشته کاملا وابسته به نیاز اتاق عمل هر بیمارستان است. برخلاف رشته پرستاری که در بخش های مختلف بیمارستان می توانند مشغول به کار شوند، رشته هوشبری فقط در اتاق عمل پذیرش می شود. پس بازار کار رشته هوشبری خیلی رونق ندارد.

مقاله پیشنهادی:
در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

دانشجویان علاقه مندی که خیلی سریع اقدام به کسب مهارت های هوشبری می کنند می توانند حتی از سال آخر دوران دانشجویی هم مشغول به کار شوند. پس بستگی دارد با چه دیدگاهی به رشته هوشبری می پردازید . اگر واقعا با علاقه انتخاب کرده باشید می تواند طی مدت زمان کوتاهی به درآمد برسد. اما اگر علاقه ای نداشته باشید تمام طول تحصیل و بعد از آن را به سختی طی خواهید کرد.

در آمد رشته هوشبری

درآمد رشته هوشبری به نوع بیمارستان بستگی دارد . در بیمارستان های دولتی، حقوق کارشناس رشته هوشبری طبق تعرفه های دولتی حساب می شود. درآمد رشته هوشبری در بیمارستان های دولتی از ماهانه 5/1 میلیون تومان تا 4 میلیون تومان متغیر است.هرچه کارشناس هوشبری مهارت بیشتری در اتاق عمل داشته باشد حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد.

توانایی های لازم برای رشته هوشبری

افرادی که می خواهند رشته هوشبری را انتخاب کنند باید با شرایط کار در بیمارستان آشنا باشند. مهمترین مهارت لازم برای این رشته توانایی برقراری ارتباط خوب با بیماران است. کارشناسان و کاردان های هوشبری باید از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشند.هرچه بیشتر بتوانید با کارکنان اتاق عمل روابط بهتری داشته باشید در این رشته موفق تر خواهید بود.

نقاط قوت و ضعف رشته هوشبری

هوشبری مانند تمامی رشته ها مزایا و معایبی دارد که قبل از انتخاب بهتر است در مورد آن ها بدانید. با دانشتن نقاط قوت و ضعف هوشبری می توانید از انتخاب خود مطمئن تر باشید.

نقاط قوت

 1. شیفت های طولانی در بیمارستان ندارد (برخلاف رشته پرستاری که ساعت های طولانی را باید در بیمارستان شیفت باشند)
 2. کار در اتاق عمل پرستیژ خوبی بین سایر رشته های پیراپزشکی دارد.

معرفی رشته هوشبری

نقاط ضعف

 1. بعد از پایان تحصیل، طرح خدمت اجباری را باید انجام دهند.
 2. بازار کار محدودی دارد (به دلیل اینکه فقط در اتاق های عمل امکان فعالیت دارند).
 3. امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری هوشبری وجود ندارد.

رتبه لازم برای قبولی رشته هوشبری

هوشبری جز رشته های زیرگروه 1 تجربی است. پس برای انتخاب رشته  به رتبه زیرگروه 1 باید توجه کنید. همچنین پذیرش آن به صورت بومی گزینی استانی است. به این معنی که هر دانشگاه از داوطلبان بوم همان استان پذیرش می گیرند.

حداکثر رتبه قبولی هوشبری در دانشگاه های دولتی با توجه به استان بوم و منطقه متفاوت است . برای مثال حداکثر رتبه قبولی در دانشگاه های تهران 4100 منطقه 1 ، 7000 منطقه 2 و 4000 منطقه 3 است. پس اگر بومی استان تهران از منطقه 2 هستید می توانید با رتبه 7000 برای پذیرش هوشبری اقدام کنید. اگر بومی استان سیستان و بلوچستان هستید با حداکثر رتبه 25000 هم می توانید  پذیرش بگیرید.

دقت کنید که فقط برخی از دانشگاه های آزاد مثل تهران و مشهد برای هوشبری دانشجو می پذیرند. اما قبولی  دانشگاه آزاد به مراتب راحت تر است. حداکثر رتبه قبولی  برای دانشگاه آزاد تهران 20000 است. شهریه دانشگاه آزاد با توجه به سال ورود به دانشگاه و تعداد واحد هر ترم متفاوت است. به طور میانگین شهریه هر ترم هوشبری دانشگاه آزاد 3-4 میلیون تومان است.

هوشبری به صورت ظرفیت مازاد و پردیس هم پذیرش دارد. شهریه پردیس یا ظرفیت آزاد خیلی بیشتر از شهریه دانشگاه آزاد است . اما حداکثر رتبه قبولی پایین تری دارد. برای مثال رتبه لازم برای قبولی در پردیس  دانشگاه تهران 40000 است. برای اینکه از قبولی خودتان مطمئن شوید، می توانید از مقاله تخمین رتبه کنکور هم استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی:
تخمین رتبه کنکور با چند روش عالی | ویژه قبل و بعد از کنکور🙂

پس یادتان باشد که برای قبولی در هوشبری ضرایب دروس را با زیرگروه 1 تجربی چک کرده و بر اساس آن برنامه ریزی کنید. برای مثال نیازی نیست که زمین شناسی را مطالعه کنید و به جای آن می توانید برای درس های زیست و شیمی زمان بیشتری را اختصاص دهید.

در پایان، تحصیل و کار در این رشته می تواند لذت بخش باشد به شرطی که با آگاهی و علاقه انتخاب شود. با ترسیم آینده شغلی می توانید از نقاط قوت این رشته نهایت استفاده را داشته باشید.

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست