روش مطالعه فیزیک کنکور

فیزیک می‌تواند درسی سرنوشت‌ساز باشد. حداقل لازمه حل سوالات فیزیک آشنایی کافی با محاسبات ریاضی است.پس در صورتی که در محاسبات مشکل دارید قدم اول در روش مطالعه فیزیک این است که برای تقویت محاسبات ریاضی هم تلاش کنید. تا بخاطر ضعف در محاسبات دچار مشکل نشوید.

فیزیک خواندنی نیست!

حالا به روش مطالعه فیزیک می‌پردازیم. برای مطالعه فیزیک شبیه ریاضی باید ابتدا مفاهیم را از جزوه درسی یا درسنامه کتاب تست یاد بگیرید. حل سوالات آموزشی در تفهیم موضوع بسیار اهمیت دارد. اصلا تصور نکنید با مطالعه و روخوانی کتاب درسی یا درسنامه یا جزوه برای حل سوال آمادگی پیدا می‌کنید! نه! لازمه این موضوع حل تعداد کافی تست و تمرین می‌باشد.

مطلب مشابه
آشنایی با انواع تست و تست زنی

در اصل حل سوالات شما را در فیزیک با تجربه تر می‎‌کند. هرچه تجربه‌تان بیشتر آمادگی و تسلط و اعتماد به نفس هم بیشتر می شود. پس از حل سوالات آموزشی و اتمام فصل تست‌های مخلوط و کلی از آن فصل باز هم با رویکرد آموزشی حل کنید. مرور و دوره های پیاپی را در فیزیک هم باید مورد توجه داشته باشید. در هر دور مطالعه باید به تعداد مناسبی تست مروری حل کنید. پس از دست کم دو دور می‌توانید کم کم حل تست‌های زماندار را هم شروع کنید.


پیش نیازهای فیزیک

در درس فیزیک بهتر است زنجیره‌ها را بشناسید و هر زنجیره را به ترتیب بخوانید. در این صورت بالاترین بازدهی را خواهید داشت. قبل از آن دو مبحث مهم که جزء پیشنیازها محسوب می‌شود را یادبگیرید. اول اندازه‌گیری و کمیت‌های عددی. دوم بردارها و کمیت‌های برداری. بدون آشنایی با این مباحث در حین خواندن فصل‌های بعدی احساس سردرگمی خواهید کرد.

فصل های زنجیره ای فیزیک

حالا سراغ معرفی زنجیره‌ها می‌رویم. زنجیره اول نور نام دارد. برای نظام قدیم این زنجیره شامل آینه تخت و سایه، آینه کروی، شکست نور و منشور و عدسی‌های کروی می‌شود. زنجیره دوم حرکت نام دارد که شامل حرکت‌شناسی، دینامیک، کار و انرژی و حرکت نوسانی است. زنجیره سوم ویژگی‌های فیزیکی مواد شامل چگالی و فشار است. زنجیره چهارم گرما، تعادل گرمایی و قانون گازها و ترمودینامیک است.


زنجیره پنجم الکتریسیته است که شامل الکتریسیته ساکن، خازن، الکتریسیته جاری و مدارها است. زنجیره ششم با نام مغناطیس شامل مغناطیس و القای الکترومغناطیسی است. زنجیره هفتم موج است که فصل‌های نوسان، موج‌های مکانیکی، صوت و موج الکترومغناطیسی را در برمی‌گیرد. زنجیره هشتم هم فیزیک جدید شامل فیزیک اتمی و ساختار هسته می‌باشد. شما می‌توانید هر زنجیره را از ابتدا شروع کنید و تا انتها پیش بروید. در کنار یک زنجیره به طور موازی مطالعه یک زنجیره دیگر هم امکان‌پذیر است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی