روش مطالعه فیزیک کنکور

فیزیک می‌تواند درسی سرنوشت‌ساز باشد. علت آن هم این است که اکثر بچه ها در این درس ضعیف هستند و همچنین علاقه ای به پیشرفت در این درس ندارند. پس به راحتی با مطالعه و حل تمرین در این درس، می توانیم جهش بزرگی در نتیجه ایجاد کنیم. با ما همراه باشید تا با بررسی روش مطالعه فیزیک کنکور بتوانید راه های پیشرفت در این درس را پیدا کنید.

باید بدانید که حداقل لازمه حل سوالات فیزیک کنکور آشنایی کافی با محاسبات ریاضی است. پس در صورتی که در محاسبات مشکل دارید قدم اول در روش مطالعه فیزیک این است که برای تقویت محاسبات ریاضی هم تلاش کنید. تا به خاطر ضعف در محاسبات دچار مشکل نشوید.

فیزیک کنکور

 

روش مطالعه فیزیک

حالا به بررسی و شناخت روش مطالعه فیزیک می‌پردازیم. برای مطالعه فیزیک شبیه ریاضی باید پس از خرید کتاب کنکور مناسب، مفاهیم را از درسنامه کتاب تست یا جزوه درسی یاد بگیرید. حل سوالات آموزشی در تفهیم موضوع بسیار اهمیت دارد. اصلا تصور نکنید با مطالعه و روخوانی کتاب درسی یا درسنامه یا جزوه برای حل سوال آمادگی پیدا می‌کنید! نه! لازمه این موضوع حل تعداد کافی تست و تمرین می‌باشد.

مقاله پیشنهادی:
آشنایی با انواع تست و تست زنی

 

پس این جمله را آویزه گوش خود کنید که:

درس فیزیک مثل روزنامه، خواندنی نیست!

 


در اصل حل سوالات است که شما را در فیزیک با تجربه تر می‎‌کند. هرچه تجربه‌تان بیشتر آمادگی و تسلط و اعتماد به نفس هم بیشتر می شود. پس از حل سوالات آموزشی و اتمام فصل تست‌های مخلوط و کلی از آن فصل باز هم با رویکرد آموزشی حل کنید. مرور و دوره های پیاپی را در فیزیک هم باید مورد توجه داشته باشید. در هر دور مطالعه باید به تعداد مناسبی تست مروری حل کنید. پس از دست کم دو دور می‌توانید کم کم حل تست‌های زماندار را هم شروع کنید. در کل در درس فیزیک، باید بسیار صبور و با برنامه و پرتلاش باشید تا بتوانید یک نتیجه ایده آل بگیرید.

 

منابع مطالعه فیزیک

خب حالا که روش مطالعه فیزیک را یاد گرفتید، قطعاً می دانید که قدم اول برای شروع و به کار گرفتن روش مطالعه فیزیک،خرید کتاب کمک درسی مناسب است. برای این موضوع هم پیشنهاداتی برای شما داریم. چون معتقدیم لزوماً منبعی که باعث شده داوطلبی در درس فیزیک به درصد 100 کنکور برسد، بهترین منبع برای شما نیست! بهترین منبع، یعنی کتاب و منبعی که باعث پیشرفت شما بشود. به خاط همین در مقالات معرفی بهترین منابع کنکور، منبع ها را به صورت سطح بندی شده معرفی کرده ایم تا از هر سطحی که هستید، بتوانید طبق نیاز خود، بهترین منبع را برای درس فیزیک کنکور انتخاب کنید.

 

بهترین کتاب فیزیک برای رشته ریاضی

خب قطعاً می دانید که درس فیزیک برای شما، بسیار مهم است و اگر بتوانید در این درس، به درصد قابل قبولی برسید، قبولی شما تضمین شده است. پس پیشنهاد می کنیم برای اینکه قدم اول را محکم بردارید، مقاله معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی را مطالعه کنید و با خرید کتاب تست عالی،  قدرتمند کار خود را شروع کنید.

مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی

 

بهترین کتاب فیزیک برای رشته تجربی

می دانیم که این درس برای اکثر شما شیرین نیست! ولی رسیدن به هر چیز شیرینی، سختی های خود را هم دارد. پس این سختی را برای یک مدت کوتاه تحمل کنید تا در نهایت به یک شیرینی بزرگ دست پیدا کنید! برای اینکه قدم اول را درست بردارید، حتماً با مطالعه مقاله بهترین منابع کنکور تجربی، انتخاب و خرید کتاب کنکور خود را به درستی انجام دهید.

مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور تجربی

 

پیش نیازهای فیزیک

در درس فیزیک بهتر است زنجیره‌ها را بشناسید و هر زنجیره را به ترتیب بخوانید. در این صورت بالاترین بازدهی را خواهید داشت. قبل از آن دو مبحث مهم که جزء پیش نیازها محسوب می‌شود را یادبگیرید. اول اندازه‌گیری و کمیت‌های عددی. دوم بردارها و کمیت‌های برداری. بدون آشنایی با این مباحث در حین خواندن فصل‌های بعدی احساس سردرگمی خواهید کرد و در غیر این صورت احتمالاً، روش مطالعه فیزیک که در این مقاله به شما آموزش دادیم، برای شما نتیجه بخش نخواهد بود.

 

فصل های زنجیره ای فیزیک

حالا سراغ معرفی زنجیره‌ها می‌رویم. زنجیره اول نور نام دارد. برای نظام قدیم این زنجیره شامل آینه تخت و سایه، آینه کروی، شکست نور و منشور و عدسی‌های کروی می‌شود. زنجیره دوم حرکت نام دارد که شامل حرکت‌شناسی، دینامیک، کار و انرژی و حرکت نوسانی است. زنجیره سوم ویژگی‌های فیزیکی مواد شامل چگالی و فشار است. زنجیره چهارم گرما، تعادل گرمایی و قانون گازها و ترمودینامیک است.


زنجیره پنجم الکتریسیته است که شامل الکتریسیته ساکن، خازن، الکتریسیته جاری و مدارها است. زنجیره ششم با نام مغناطیس شامل مغناطیس و القای الکترومغناطیسی است. زنجیره هفتم موج است که فصل‌های نوسان، موج‌های مکانیکی، صوت و موج الکترومغناطیسی را در برمی‌گیرد. زنجیره هشتم هم فیزیک جدید شامل فیزیک اتمی و ساختار هسته می‌باشد. شما می‌توانید هر زنجیره را از ابتدا شروع کنید و تا انتها پیش بروید. در کنار یک زنجیره به طور موازی مطالعه یک زنجیره دیگر هم امکان‌پذیر است. برای انتخاب زنجیره ها هم پیشنهاد می کنیم حتماً بودجه بندی فیزیک کنکور را بررسی بکنید و بعد برای نحوه مطالعه و برنامه ریزی خود تصمیمی بگیرید. ما این کار را برای شما راحت کرده ایم و بودجه بندی فیزیک کنکور را در مقاله جداگانه، آن هم مخصوص هر دو رشته ریاضی و تجربی منتشر کرده ایم. این دو مقاله را از دست ندهید!

مقاله پیشنهادی:
بودجه بندی کنکور 1400 ریاضی به صورت موشکافانه!
مقاله پیشنهادی:
بودجه بندی کنکور 1400 تجربی به صورت موشکافانه!

 

صحبت پایانی

با رعایت کردن این سیر مطالعاتی کار شما در روش مطالعه فیزیک ساده تر و اصولی تر خواهد بود. در درس فیزیک پشتکار و صبر بسیار مهم بوده و کمک می‌کند هرچه سریعتر بر قله این درس بایستید. پس صبور باشید و منتظر یک تحول بزرگ یک شبه نباشید. شما باید یک مطالعه مستمر و هوشمند به روش هایی که گفتیم داشته باشید تا در نهایت به نتیجه برسید. خرید منابع کنکور مناسب و درست برای مطالعه، استفاده از روش درست مطالعه و بعد مرور های به موقع و یک جمع بندی خوب از فصل و در نهایت هم صبر، راه رسیدن به موفقیت در فیزیک کنکور است.

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • وقت بخیر
  برا جمع بندی، تست های کلی کار نمیکنم بلکه مباحث هر زنجیره رو باهم کار میکنم **
  روش درستیه🤔

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   1 مرداد 1399 01:24

   وقت شما هم بخیر…کار کردن مباحث هر زنجیره باهم خوبه و بعدش باید تست کلی کار کنین تا روند آموزشتون کامل سپری بشه

   پاسخ
 • سیده زهرا
  1 اردیبهشت 1399 21:46

  سپاس فراوااااان😊

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست