روش مطالعه شیمی کنکور

روش مطالعه شیمی کنکور

در این مقاله می خواهیم روش مطالعه شیمی کنکور و هر چیزی که برای رسیدن به درصد بالا در درس شیمی به آن نیاز دارید را به طور مفصل بررسی کنیم. اول لازم است یک شناخت کلی از فصل های شیمی بدانید. فصل‌‌های شیمی به طور کلی مطالب حفظی، مفهومی و مساله‌ای دارند و بنابراین برای مطالعه هر فصل، باید به سه مدل سوال مسلط شد. در کنار این موضوع، باید در روش مطالعه شیمی کنکور اول سعی کنید مباحث پایه ای که پیش‌نیاز سایر بخش‌ها هستند را فرا بگیرید.این مباحث شامل اتم، ساختار اتم، آرایش الکترونی، جدول تناوبی و آشنایی با انواع یون‌ها و ترکیبات یونی است. موازنه و استوکیومتری نیز در اولویت دوم هستند.

روش مطالعه شیمی کنکور

 

برای یادگیری این مباحث مهم با خرید کتاب کنکور از درسنامه یک منبع آموزشی-تستی خوب استفاده کنید. ما در مقاله ای جداگانه، بهترین منبع شیمی کنکور را معرفی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم حتماً این مقاله را مطالعه کنید. زیرا برای این که بتوانید روش مطالعه شیمی درست را پیاده کنید، نیاز به خرید منابع کنکور استاندارد دارید.

(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی

 

مراحل مهم روش مطالعه شیمی

به طور کلی برای مطالعه بهتر شیمی و پیاده سازی روش مطالعه رتبه برترهای کنکور، باید مراحل زیر را انجام دهید.

مطالعه شیمی کنکور

  1. در قدم اول و برای شروع، باید کتاب درسی را به صورت سطحی و سریع برای آشنایی اولیه مطالعه کنید.
  2. کاری که در قدم دوم باید انجام دهید این است که سوالات کنکور 5 سال اخیر یا سوالات تالیفی خوب و استاندارد را بررسی کنید. تعجب نکنید! با این کار شما آمادگی لازم برای مطالعه پیدا می کنید. چون هم اهداف طراح سوالات کنکور را متوجه می شوید و هم ذهن شما با سوالات درگیر می شود و برای مطالعه مشتاق تر می شوید.
  3.  حالا باید به سراغ مطالعه درسنامه کتاب آموزشی در کنار  کتاب درسی بروید و به صورت پاراگراف به پاراگراف، جلو بوید. در این مرحله، بعد از انجام مطالعه و حل مثال های درسنامه (و یا جزوه دبیر) باید به سراغ حل تست های آموزشی بروید.
  4. در قدم بعدی باید به استخراج نکات از تک تک سوالات آموزشی بپردازید و سپس نکاتی که برای شما تازگی دارد را اول بفهمید و بعد آن ها را یادداشت کنید.
  5. قدم بعدی در دفعات بعدی مطالعه انجام و تکمیل می شود. در مرتبه بعدی مطالعه، باید اول مطالبی که در جلسه قبل مطالعه کرده اید را بازیابی کنید و سپس به تکمیل مطالعه فصل بپردازید. دقت کنید برای هر بخش جدیدی که مطالعه می کنید باید مراحلی که در شماره های 3 و 4 گفتیم را انجام دهید تا فصل به پایان برسد و سپس به مطالعه و مرور کلی فصل بپردازید و برای کل فصل تست آموزشی حل کنید. در کل هم دقت کنید که تست های آموزشی را در هر وعده مطالعاتی، به صورت مضربی حل کنید تا در پایان زمان مطالعه از کل آن مبحث، تست حل کرده باشید.
  6.  این مرحله باید بعد از هر سری تست آموزشی انجام شود. شما باید به کتاب درسی بازگردید و دوباره متن آن را مطالعه کنید.
  7.  و مرحله آخر مرور های به موقع است. شما باید در بازه های زمانی مناسب و طبق منحنی فراموشی، مرور های دوم و سوم را انجام دهبد و تست های بیشتری را حل و بررسی کنید. بعد از حل تست ها، بازگشت به کتاب درسی و بررسی مجدد آن فراموش نشود.

 

در این روش مطالعه شیمی کنکور باید به سه نکته توجه کنید:

  1. اول اینکه در دور اول مطالعه، اصلاً سراغ خلاصه نویسی نروید و این کار را به دور دوم و سوم مطالعه واگذار کنید. فقط سعی کنید مطالب را دسته بندی کنید. مثلاً یک برگه برای یادداشت واکنش های شیمیایی، یک برگه برای نوشتن رنگ ها و حالت فیزیکی مواد و هر مطلب دیگری که فکر می کنید نیاز دارید برای خود دسته بندی کنید داشته باشید.
  2. درس شیمی، درسی نیست که شما فقط با حفظ کردن بتوانید از آن نتیجه بگیرید. شما باید سعی کنید طبق این روش مطالعه شیمی که راجع به آن صحبت کردیم، جلو بروید و همواره در نظر داشته باشید که باید در قدم اول مطالب را بفهمید و سپس حفظیات را به خاطر بسپارید
  3. از حل تمرین زیاد به خصوص برای مسائل شیمی غافل نشوید. حتی شده به صورت روزانه تعدادی مسوله شیمی حل کنید و سعی کنید راه هایی برای افزایش سرعت عمل در حل مسائل کشف کنید. البته حل مثال های زیاد، قطعاً باعث افزایش سرعت عمل شما می شود.

 

بهترین روش مطالعه شیمی

به جرات می گوییم که این روش مطالعه شیمی کنکور بسیار کارآمد و مفید است. این روش مطالعه شیمی کنکور به یادگیری مطالب مفهومی و مساله ای شیمی کمک بسیاری می‌کند. برای مطالعه و یادگیری حفظیات شیمی از همین روش استفاده کنید. یادداشت برداری و خلاصه نویسی در دورهای دوم به بعد را هم برای ساده شدن مرورها حتما انجام دهید. فراموش نکنید که حل تست مثل همیشه برای شما بهترین روش افزایش تسلط است. اگر سوالی هم از روش مطالعه شیمی کنکور داشتید، می توانید از ما بپرسید! دورخیز هر لحظه کنار شماست. برای خرید کتاب کنکور می توانید به کتابسرای دورخیز مراجعه کنید تا با تخفیف و ارسال رایگان بهترین کتاب ها را به دست تان برسانیم.

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف
مطالب مشابه
مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا
زهرا
2 سال قبل

خیلی عالی بود، خدا قوت

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
بهترین محصولات دورخیز
خرید کتاب کنکور