روش مطالعه دین و زندگی

دین و زندگی با ضریب ۳ در جایگاه دوم درس های عمومی قرار دارد. در صورتی که روش مطالعه دین و زندگی را بدانید حتماً این درس در کنکور می تواند رتبه شما را به خوبی ارتقا بدهد. نکات مهمی که در رابطه با روش مطالعه این درس وجود دارد را به تفکیک توضیح می دهیم. به طور کلی هر درس دین و زندگی، از سه بخش آیات، مفاهیم و حفظیات تشکیل شده است. هر کدام از این سه بخش را باید به نحوه خاصی بخوانید و تمرین کنید و برای کنکور سراسری آماده شوید. در این مقاله می خواهیم روش مطالعه دین و زندگی را به طور کامل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

درس دین و زندگی

 

آیات درس ها

در درس دین و زندگی همه چیز حول آیات می چرخد. یعنی قدم اول یادگیری هر درس، یادگیری آیات آن درس است. معمولاً بچه ها نمی توانند با آیات ارتباط خوبی برقرار کنند. به همین خاطر درس دین و زندگی برای آن ها سخت و طاقت فرسا می شود. اما اگر سعی کنید از همان اول با شیوه درست آیات را یاد بگیرید، قطعاً هم حس خوبی از ان ها می گیرید چون یک زبان غیر از زبان مادری خود را درک می کنید و هم به راحتی می توانید به سوالات جواب بدهید.

حالا می پرسید راه آن چیست؟ الان برای شما توضیح می دهیم تا متوجه شوید روش مطالعه دین و زندگی یعنی چه! با ما همراه باشید.

  1. یاد گرفتن و حفظ کردن معنی آیات.
  2. یاد گرفتن پیام آیات. البته این مرحله صرفاً به حفظ کردن آیات خلاصه نمی شود. شما باید سعی کنید معنی آیه را درک کنید و با آموزش دبیر یا کتاب کمک آموزشی، بتوانید پیام آیات را استخراج کنید. مهم این است که بدانید چرا این پیام از این آیه برداشت شده است!
  3. بین پیام آیه و خود آیه، ارتباط برقرار کنید و رمز بگذارید. سعی کنید کلمه یا کلمات مهمی که بازتاب کننده پیام آیه هستند را به خاط بسپارید.
  4. بین آیه، پیام آیه و متن درس ارتباط برقرار کنید. شما باید دقیقاً بدانید آیه اول درس یک سال دهم، چه پیامی دارد و با کدام جملات و پاراگراف و یا بیت شعر از متن درس یک ارتباط دارد. یعنی باید هم بفهمید و هم حفظ کنید. البته این حفظ کردن باید تدریجی انجام شود. در این صورت یک قدم مهم در روش مطالعه دین و زندگی برداشته اید.

علت این همه اصرار این است که هر ساله بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از سوالات از آیات مطرح می شوند.

در آخر توصیه میکنیم که با خرید کتاب کنکور موضوعی آیات با تمرکز بیشتری به یادگیری و حفظ آیات بپردازید.

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

عکس روش مطالعه دین و زندگی 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

متن درس ها (مفاهیم و حفظیات)

متن درس ها بسیار اهمیت دارند. باید بدانید که متن هر درس از دین و زندگی، از دو بخش مفاهیم و حفظیات تشکیل شده است. مفاهیم را باید بفهمید و بعد به خاطر بسپارید. حفظیات را هم اول باید بفهمید و بعد به خاطر بسپارید! همان طور که در قسمت قبل هم گفتیم، متن و آیات را باید در کنار هم یاد بگیرید. این دو از هم جدایی ناپذیراند پس باید دقیقاً بدانید که منظور هر جمله از متن درس، کدام آیه از درس است.

 

دو نکته مهم که در متن هر درس وجود دارد

رابطه علت و معلولی

متن درس های دین و زندگی، تعداد زیادی علت و معلول دارد. شما باید تمرین کنید تا بدانید علت چیست و معلول آن علت کدام است. چون رابطه علت و معلولی از چیزهایی است که طراح سوال کنکور بارها در طرح سوالات از آن استفاده کرده است. برای مثال در کتاب دین و زندگی سال یازدهم، در رابطه با علت مجاهده امامان معصوم در مقابل حاکمان زمان صحبت شده است. گفته شده که یکی از علت ها، زیر پا گذاشته شدن قوانین دین به وسیله حاکمان زمان بوده است. در اینجا زیر پا گذاشته شدن قوانین دین توسط حاکمان، علت مجاهده امامان معصوم با حاکمان زمان است و یا مجاهده امامان معصوم با حاکمان زمان، معلول زیر پا گذاشته شدن قوانین دین توسط حاکمان است. این مدل جملات را با خود تمرین کنید تا هنگام حل تست و آزمون، بتوانید از پس آن ها بربیایید. روش مطالعه دین و زندگی به سبک رتبه برترها یعنی این!

 مطالب موردی که در هر درس از آن ها نام برده می شود

نکته بعدی این است که همه بخش های موردی کتاب را با دقت و به ترتیب حفظ کنید. برای مثال مسئولیت های دوگانه مقام امامت در دو راستای مرجعیت دینی و ولایت ظاهری است. کارهایی که امام معصوم باید در راستای مرجعیت دینی انجام دهد عبارتند از:تعلیم و تفسیر قرآن کریم، حفظ سخنان و سیره پیامبر، تبیین معارف اسلامی متناسب با نیازهای نو. شما باید سعی کنید همه این موارد را به ترتیب به خاطر بسپارید و حتی آیات مرتبط به هر کدام از این کارها را بشناسید.

 

نکات مهمی که باید در مطالعه دین و زندگی به آن توجه کنید

ارتباط یابی

متن را می خوانید، آیات را هم حفظ می کنید. اما این کافی نیست. همانطور که گفتیم باید حتماً ارتباط بین آن ها پیدا کنید. در واقع مفاهیم مربوط به آیات را باید از متن کتاب درسی استخراج کنید. برای این کار با خرید کتاب کمک درسی مثل خیلی سبز یا گاج می توانید شروع کنید. به صورت عکس اگر بخشی از متن کتاب درسی به شما داده شده باید دقیقاً بفهمید که کدام آیه به آن مربوط است. البته در مقاله ای جداگانه بهترین منابع درس های مختلف را معرفی کرده ایم. حتماً به آن ها مراجعه کنید تا بهترین منبع مطالعه برای دین و زندگی را متناسب با خود انتخاب کنید و بتوانید از این روش مطالعه دین و زندگی نتیجه بگیرید.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور تجربی 1404
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور ریاضی 1403
پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)

 

موضوع شناسی

به این معنا است که اگر یک آیه ناشناس را در یک سوال کنکور مشاهده کردید موضوع آن آیه را به سرعت به یاد آورید. برای این کار تسلط دو طرفه روی درس ها و همچنین آیات مهم است. توصیه می کنیم حداقل در ۶ ماهه پایانی نزدیک کنکور به خوبی روی خواندن و حفظ کردن بخش عربی آیات دینی و زندگی کار کنید.

 

تست زدن

حل تست های دین و زندگی جنبه آموزشی چندانی ندارد. اما یک حسن اساسی دارد. اینکه شما با سلیقه طراح ها آشنا می شوید و به مطالعه شما جهت خوبی داده می شود. بنابراین همیشه سوالات کنکور را بررسی کنید و به اصلاح روش مطالعه خوب بپردازید.

 

دین و زندگی فرّار است

بله این درس کمی فرار است و ممکن است مطالب آن را فراموش کنید. بنابراین باید به صورت مکرر درس ها و آیات آن را مرور کنید. پیشنهاد می کنیم حداقل 5 تا 6 دور کتاب های درسی دین و زندگی را در سال کنکور مطالعه کنید و حفظ و مرور آیات را هم به صورت روتین و روزانه در برنامه درسی خود داشته باشید.

اگر به دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس دین و زندگی هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها