روش مطالعه دین و زندگی

دین و زندگی با ضریب ۳ در جایگاه دوم درس های عمومی قرار دارد. در صورتی که روش مطالعه دین و زندگی را بدانید حتماً این درس در کنکور می تواند رتبه شما را به خوبی ارتقا بدهد. نکات مهمی که در رابطه با روش مطالعه این درس وجود دارد را به تفکیک توضیح می دهیم. به طور کلی هر درس دین و زندگی، از سه بخش آیات، مفاهیم و حفظیات تشکیل شده است. هر کدام از این سه بخش را باید به نحوه خاصی بخوانید و تمرین کنید و برای کنکور سراسری آماده شوید. در این مقاله می خواهیم روش مطالعه دین و زندگی را به طور کامل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

درس دین و زندگی

آیات درس ها

در درس دین و زندگی همه چیز حول آیات می چرخد. یعنی قدم اول یادگیری هر درس، یادگیری آیات آن درس است. معمولاً بچه ها نمی توانند با آیات ارتباط خوبی برقرار کنند. به همین خاطر درس دین و زندگی برای آن ها سخت و طاقت فرسا می شود. اما اگر سعی کنید از همان اول با شیوه درست آیات را یاد بگیرید، قطعاً هم حس خوبی از ان ها می گیرید چون یک زبان غیر از زبان مادری خود را درک می کنید و هم به راحتی می توانید به سوالات جواب بدهید.

حالا می پرسید راه آن چیست؟ الان برای شما توضیح می دهیم تا متوجه شوید روش مطالعه دین و زندگی یعنی چه! با ما همراه باشید.

  1. یاد گرفتن و حفظ کردن معنی آیات.
  2. یاد گرفتن پیام آیات. البته این مرحله صرفاً به حفظ کردن آیات خلاصه نمی شود. شما باید سعی کنید معنی آیه را درک کنید و با آموزش دبیر یا کتاب کمک آموزشی، بتوانید پیام آیات را استخراج کنید. مهم این است که بدانید چرا این پیام از این آیه برداشت شده است!
  3. بین پیام آیه و خود آیه، ارتباط برقرار کنید و رمز بگذارید. سعی کنید کلمه یا کلمات مهمی که بازتاب کننده پیام آیه هستند را به خاط بسپارید.
  4. بین آیه، پیام آیه و متن درس ارتباط برقرار کنید. شما باید دقیقاً بدانید آیه اول درس یک سال دهم، چه پیامی دارد و با کدام جملات و پاراگراف و یا بیت شعر از متن درس یک ارتباط دارد. یعنی باید هم بفهمید و هم حفظ کنید. البته این حفظ کردن باید تدریجی انجام شود. در این صورت یک قدم مهم در روش مطالعه دین و زندگی برداشته اید.

علت این همه اصرار این است که هر ساله بین ۵۰ تا ۶۰ درصد از سوالات از آیات مطرح می شوند.

متن درس ها (مفاهیم و حفظیات)

متن درس ها بسیار اهمیت دارند. باید بدانید که متن هر درس از دین و زندگی، از دو بخش مفاهیم و حفظیات تشکیل شده است. مفاهیم را باید بفهمید و بعد به خاطر بسپارید. حفظیات را هم اول باید بفهمید و بعد به خاطر بسپارید! همان طور که در قسمت قبل هم گفتیم، متن و آیات را باید در کنار هم یاد بگیرید. این دو از هم جدایی ناپذیراند پس باید دقیقاً بدانید که منظور هر جمله از متن درس، کدام آیه از درس است.

دو نکته مهم که در متن هر درس وجود دارد

رابطه علت و معلولی

متن درس های دین و زندگی، تعداد زیادی علت و معلول دارد. شما باید تمرین کنید تا بدانید علت چیست و معلول آن علت کدام است. چون رابطه علت و معلولی از چیزهایی است که طراح سوال کنکور بارها در طرح سوالات از آن استفاده کرده است. برای مثال در کتاب دین و زندگی سال یازدهم، در رابطه با علت مجاهده امامان معصوم در مقابل حاکمان زمان صحبت شده است. گفته شده که یکی از علت ها، زیر پا گذاشته شدن قوانین دین به وسیله حاکمان زمان بوده است. در اینجا زیر پا گذاشته شدن قوانین دین توسط حاکمان، علت مجاهده امامان معصوم با حاکمان زمان است و یا مجاهده امامان معصوم با حاکمان زمان، معلول زیر پا گذاشته شدن قوانین دین توسط حاکمان است. این مدل جملات را با خود تمرین کنید تا هنگام حل تست و آزمون، بتوانید از پس آن ها بربیایید. روش مطالعه دین و زندگی به سبک رتبه برترها یعنی این!

 مطالب موردی که در هر درس از آن ها نام برده می شود

نکته بعدی این است که همه بخش های موردی کتاب را با دقت و به ترتیب حفظ کنید. برای مثال مسئولیت های دوگانه مقام امامت در دو راستای مرجعیت دینی و ولایت ظاهری است. کارهایی که امام معصوم باید در راستای مرجعیت دینی انجام دهد عبارتند از:تعلیم و تفسیر قرآن کریم، حفظ سخنان و سیره پیامبر، تبیین معارف اسلامی متناسب با نیازهای نو. شما باید سعی کنید همه این موارد را به ترتیب به خاطر بسپارید و حتی آیات مرتبط به هر کدام از این کارها را بشناسید.

نکات مهمی که باید در مطالعه دین و زندگی به آن توجه کنید

ارتباط یابی

متن را می خوانید، آیات را هم حفظ می کنید. اما این کافی نیست. همانطور که گفتیم باید حتماً ارتباط بین آن ها پیدا کنید. در واقع مفاهیم مربوط به آیات را باید از متن کتاب درسی استخراج کنید. برای این کار از کتاب های کمک درسی مثل الگو یا گاج می توانید استفاده کنید. به صورت عکس اگر بخشی از متن کتاب درسی به شما داده شده باید دقیقاً بفهمید که کدام آیه به آن مربوط است. البته در مقاله ای جداگانه بهترین منابع درس های مختلف را معرفی کرده ایم. حتماً به آن ها مراجعه کنید تا بهترین منبع مطالعه برای دین و زندگی را متناسب با خود انتخاب کنید و بتوانید از این روش مطالعه دین و زندگی نتیجه بگیرید.

مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور تجربی 1401
مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور ریاضی 1401
مقاله پیشنهادی:
معرفی بهترین منابع کنکور انسانی 1401

موضوع شناسی

به این معنا است که اگر یک آیه ناشناس را در یک سوال کنکور مشاهده کردید موضوع آن آیه را به سرعت به یاد آورید. برای این کار تسلط دو طرفه روی درس ها و همچنین آیات مهم است. توصیه می کنیم حداقل در ۶ ماهه پایانی نزدیک کنکور به خوبی روی خواندن و حفظ کردن بخش عربی آیات دینی و زندگی کار کنید.

تست زدن

حل تست های دین و زندگی جنبه آموزشی چندانی ندارد. اما یک حسن اساسی دارد. اینکه شما با سلیقه طراح ها آشنا می شوید و به مطالعه شما جهت خوبی داده می شود. بنابراین همیشه سوالات کنکور را بررسی کنید و به اصلاح روش مطالعه خوب بپردازید.

دین و زندگی فرّار است

بله این درس کمی فرار است و ممکن است مطالب آن را فراموش کنید. بنابراین باید به صورت مکرر درس ها و آیات آن را مرور کنید. پیشنهاد می کنیم حداقل 5 تا 6 دور کتاب های درسی دین و زندگی را در سال کنکور مطالعه کنید و حفظ و مرور آیات را هم به صورت روتین و روزانه در برنامه درسی خود داشته باشید.

مقاله پیشنهادی:
مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای
لینک کوتاه مقاله:

مشاوره تلفنی انتخاب رشته

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

جزوات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست