معرفی رشته علوم ورزشی

معرفی رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی یکی از رشته های مشترک و پر طرفدار در گروه های آزمایشی کنکور سراسری است. این رشته مزایا زیادی دارد. برای مثال بازار کار رشته علوم ورزشی با سرعت خوبی پیشرفت کرده است.  پس اگر به این رشته علاقه دارید لازم است که بیشتر در این مورد بدانید. در مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری همیشه این رشته طرفداران خاص خود را دارد. در این مقاله در مورد چالش های مختلف رشته علوم ورزشی هم صحبت می کنیم. مسیر تحصیل، موقعیت های شغلی، بازار کار و … را بررسی می کنیم. به این ترتیب با مطالعه این مقاله می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا می توانید این رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید یا خیر. پس با ما همراه باشید.

 

معرفی رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی به طور خلاصه به بررسی سلامت جسمی و روانی افراد در سنین مختلف می پردازد. در واقع این رشته صرفا درمورد ورزش کردن نیست، بلکه دانشجویان رشته علوم ورزشی درمورد بهداشت فردی و اجتماعی به طور کامل آموزش می بینند.

در رشته علوم ورزشی با تلفیقی از علوم انسانی و علوم تجربی به بررسی سلامت انسان پرداخته می شود. یعنی درمورد سلامت روانی و همچنین درمورد فیزیولوژی بدن انسان در این رشته آموزش می بینند. با توجه به آموزش های گفته شده، در رشته علوم ورزشی به پیشگیری از اختلالات جسمی پرداخته می شود. در واقع رشته علوم ورزشی با رشته ترتبیت بدنی متفاوت است. در ادامه درمورد تفاوت این دو رشته هم صحبت می کنیم.

(مقاله مهم)  تست رغبت سنجی شغلی هالند و انتخاب رشته

 

تفاوت رشته علوم ورزشی و تربیت بدنی

رشته علوم ورزشی و ترتیب بدنی شباهت زیادی دارند. اما تفاوت های مهمی دارند. این تفاوت ها می توانند موقعیت شغلی شما را تغییر دهند. پس در این قسمت به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

رشته ترتیب بدنی آموزش مجموعه ای از فعالیت های ورزشی است که به صورت فیزیکی و عملی انجام می شود. اما رشته علوم ورزشی علاوه بر آموزش عملی، آموزش اصولی و تئوری نیز دارد.

رشته علوم ورزشی

به این صورت که در رشته علوم ورزشی به مطالعه مباحث تئوری علم ورزش و اصول حرکات مختلف پرداخته می شوند. به همین دلیل این پایه تئوری و علمی باعث می شود که بازارکار بسیار بهتری برای فارغ التحصیلان رشته علوم ورزشی وجود داشته باشد.

همچنین این افراد به دلیل علم تئوری خود می توانند به عنوان مشاور ورزشی هم مشغول به کار شوند که بسیار پرطرفدار و آینده دار است.

 

دروس رشته علوم ورزشی

دانشجویان رشته علوم ورزشی باید ۱۳۰ واحد درسی را در دوران کارشناسی بگذرانند. این واحد های درسی شامل واحد دروس عمومی به تعداد ۲۰ واحد است. همچنین دروس پایه به تعداد ۲۶ واحد ارائه می شوند.

برخی از دروس پایه رشته علوم ک ورزشی شامل موارد زیر می شود:

دروس تخصصی عملی و نظری حدود ۷۲ واحد دارند. در این درس ها تنوع و جذابیت زیادی وجود دارد. برای مثال برخی از درس های تخصصی رشته علوم ورزشی شامل موارد زیر است:

 • اصول و مبانی تربیت بدنی و علوم ورزشی
 • تاریخ تربیت بدنی
 • روش آموزش تربیت بدنی
 • یادگیری و کنترل حرکتی
 • رشد و تکامل حرکتی
 • حرکات اصلاحی
 • حرکت شناسی
 • آمادگی جسمانی
 • دو و میدانی
 • شنا
 • فوتبال
 • ژیمناستیک
 • کشتی
 • بسکتبال و …

در واحد های درسی رشته علوم ورزشی تعدادی واحد انتخابی عملی و نظری هم وجود دارد. از بین این واحد ها باید ۱۲ واحد را به انتخاب خود بگذرانید. برخی از این واحد ها شامل موارد زیر است:

 • دارو و ورزش
 • آمادگی جسمانی 3
 • ورزش تخصصی 1 و 2
 • تنیس
 • هاکی
 • وزنه برداری
 • ورزش های رزمی
 • اسکی
 • اسکیت
 • ورزش های تفریحی
 • شطرنج
 • دوچرخه سواری
 • واترپلو
 • شیرجه
 • اسب سواری و …

 

طول مدت تحصیل رشته علوم ورزشی

کارشناسی رشته علوم ورزشی ۴ سال یعنی معادل ۸ ترم دانشگاهی طول می کشد. به این معنی رشته علوم ورزشی می تواند خیلی سریع وارد بازارکار شود.
همچنین امکان ادامه تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هم برای رشته علوم ورزشی وجود دارد. در ادامه درمورد شرایط ادامه تحصیل و گرایش های مختلف این رشته بیشتر توضیح می دهیم.

معرفی رشته علوم ورزشی

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته علوم ورزشی

با شرکت در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری می توانید برای ادامه تحصیل در رشته علوم ورزشی اقدام کنید. گرایش های مختلف رشته علوم ورزشی برای ادامه تحصیل عبارتند از:

 • روانشناسی ورزشی
 • فیزیولوژی ورزشی
 • بیومکانیک ورزشی
 • رفتار حرکتی
 • آسیب شناسی و حرکات اصلاحی
 • مدیریت ورزشی

همانطور که مشاهده می کنید برای ادامه تحصیل در رشته علوم ورزشی گرایش های مختلف و جذابی وجود دارد. پس اگر به این رشته علاقه دارید از لحاظ ادامه تحصیل هم مسیر هیجان انگیزی را در پیش خواهید داشت.

 

بازارکار ، موقعیت شغلی ، درآمد رشته علوم ورزشی

فارغ التحصیلان رشته علوم ورزشی می توانند در موقعیت های شغلی متفاوتی وارد بازار کار شوند. هرچقدر که طی سال های تحصیل مهارت بیشتری به دست آورید، برای انتخاب موقعیت شغلی فرصت های بهتری خواهید داشت. برای نمونه می توانید در وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پروزش و وزارت ورزش برای دریافت کار درخواست دهید. به طور کلی موقعیت شغلی متنوعی که برای این رشته وجود دارد. همچنین افرادی که در رشته علوم ورزشی فارغ التحصیل می شوند می توانند در انواع ارگان های خصوصی و دولتی به عنوان مربی و کارشناس ورزشی مشغول به کار شوند.

علاوه بر آن با داشتن دانش و سرمایه کافی می توانید باشگاه ورزشی خود را تاسیس کنید. کارشناس رشته علوم ورزشی می تواند برخی از واحدهای تربیت بدنی دانشجویان را تدریس کند. علاوه بر آن می تواند به عنوان مربی ورزشی به ارائه تمرینات ورزشی برای ورزشکاران مشغول باشد.

موقعیت شغلی رشته علوم ورزشی

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند کلاس های ورزشی برگزار کنند. به این ترتیب می توانند به ورزشکاران مشاوره ورزشی نیز ارائه دهند. علاوه بر آن درمورد اصول نگهداری وسایل وتجهیزات ورزشی هم آموزش دیده اند.

دانشجویان فارغ التحصیل در رشته علوم ورزشی می توانند برای انتخاب نفرات برتر برای اعزام به مسابقات کشوری و المپیاد های ورزشی، مجری مشابقات باشند. همچنین آماده سازی و تدارک اردوهای ورزشی برای تیم های اعزامی به مسابقات مختلف کشوری یا المپیادهای ورزشی را برعهده دارند. به همین ترتیب درآمد این رشته هم متفاوت است.

طبیعتا هرچه مهارت و دانش بیشتری داشته باشید درآمد بیشتری خواهید داشت. شاید کف درآمدی برای این رشته حدوداً 6 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان باشد. اما مثلاً اگر شما یک مربی ورزشی حرفه ای باشید درآمد شما ممکن است خیلی بیشتر از این اعداد باشد.

 

توانایی های لازم برای رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی از جمله رشته های مشترک بین گروه های آزمایشی مختلف کنکور است. موفق شدن در این رشته تا حد زیادی به میزان علاقه مندی شما به ورزش بستگی دارد. به این دلیل که بخش زیادی از رشته علوم ورزشی، عملی است.
پس مهمترین توانایی برای رشته علوم ورزشی، داشتن روحیه بالا، علاقه به ورزش و فعالیت های جسمی است. پس اگر به این رشته علاقه دارید می توانید مطمئن شوید که درصد موفقیت خیلی بالایی خواهید داشت.

 

نقاط قوت و ضعف رشته علوم ورزشی

برای این که با آگاهی کامل بتوانید رشته علوم ورزشی را انتخاب کنید در این قسمت درمورد مزایا و معایب این رشته صحبت می کنیم. پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید.

زیرا هرچقدر هم که به رشته علوم ورزشی علاقه داشته باشید، باید با آگاهی به نقاط ضعفش آن را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید برای موفقیت در این رشته بهتر برنامه ریزی کنید.

 

نقاط قوت

یکی از مهمترین نقاط قوت رشته علوم ورزشی پرداختن به سلامت جسمی و روحی است. به این دلیل که همزمان با تحصیل کردن و کار کردن در این رشته می توانید جسم و روح سالم تری داشته باشید. به این ترتیب می توانید از شغل خود لذت ببرید.
علاوه بر آن رشته علوم ورزشی بازارکار نسبتا خوبی دارد. با توجه به علاقه اغلب جوانان به ورزش و پرورش اندام، بازار کار این رشته روز به روز در حال بهتر شدن است.

رشته علوم ورزشی و نقاط قوت

نقاط ضعف

یکی از نقاط ضعف قابل توجه این رشته، آسیب های ورزشی است که حین تمرین ممکن است رخ دهد. بعد از آسیب فرد مجبور است مدتی از کار دور بماند و بیشتر استراحت کند. علاوه بر آن در بخشی از نقاط ایران هنوز برای مربی های ورزشی درآمد خوبی وجود ندارد.

 

رتبه لازم برای قبولی رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی در زیر گروه 5 کنکور است. در این زیر گروه بیشترین ضریب مربوط به درس ریاضی است. اما با داشتن برنامه ریزی کنکور مناسب می توانید برای رسیدن به رتبه خوبی برای قبولی تلاش کنید.

برای قبولی در دانشگاه های برتر و سراسری کار خیلی سختی ندارید. به این دلیل که آخرین رتبه قبولی دانشگاه های برتر سراسری برای رشته علوم ورزشی حدود 11 هزار تا 15 هزار است.

این رشته در انواع دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی هم پذیرش دارد.
پس اگر به رشته علوم ورزشی و موقعیت های شغلی جداب آن علاقه دارید حتما با برنامه درس بخوانید. به این ترتیب می توانید به یک تلاش ساماندهی شده به رتبه خوب و دانشگاه بهتری برسید.

توجه کنید که مسلما هرچه رتبه بهتری به دست بیارید و در دانشگاه معروف تری درس بخوانید، موقعیت های شغلی بهتری خواهید داشت. پس برای قبولی در رشته مورد علاقه خود اصلا کم نذارید و بهترین خود باشید.

شرایط پذیرش رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی به دلیل ماهیت ورزشی اش دارای یک سری شرایط است. در این قسمت به بررسی این شرایط می پردازیم. البته قهرمانان تیم ملی درمورد برخی شرایط مستثنی هستند.
این شرایط به شرح زیر هستند:

 1. حداقل قد 165 سانت برای پسران و حداقل قد 158 سانت برای دختران
 2. حداقل دید چشم هفت دهم
 3. داشتن سلامت جسمی و ارائه سلامت و تندرستی

رشته علوم ورزشی و شرایط پذیرش آن

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی کامل رشته علوم ورزشی پرداختیم. همانطور که گفته شد رشته علوم ورزشی به آموزش اصول ورزش به صورت تئوری و عملی می پردازد.
براب این رشته باید به ورزش کردن و فعالیت های فیزیکی علاقه داشته باشید. همچنین این رشته بازارکار و موقعیت های شغلی متنوعی دارد.

پس برای انتخاب رشته علوم ورزشی ابتدا نقاط قوت و ضعف این رشته را به خوبی بررسی کنید. در نهایت اگر واقعا علاقه مند هستید، مطمئن باشید که مسیر پیشرفت درخشانی خواهید داشت. برای مشاروه تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری می توانید از خدمات آکادمی دورخیز استفاده نمایید. کافیست با ما تماس بگیرید.

 

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ممنون بابت مقاله ی عالیتون
  ی سوال داشتم اگه چشم ضعیف باشه ولی رتبه و بقیه چیزا مشکلی نباشه امکانش هست ک قبول نکنن؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست