مصاحبه کنکور فرهنگیان

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان و 7 روش موفقیت در آن

بر اساس آخرین اطلاعیه‌ای که از طریق سازمان سنجش به دست داوطلبان رسید ۲۵ درصد نمره کل داوطلبان کنکور فرهنگیان از طریق مصاحبه مشخص می‌شود. پس اهمیت نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان در قبولی دانشگاه کمتر از اهمیت پاسخگویی به سوالات کنکور نیست. اگر شما هم داوطلبی هستید که برای دانشگاه فرهنگیان دعوت به مصاحبه شدید و می‌خواهید در اتاق مصاحبه حرفه‌ای عمل کنید این مقاله تمام نگفته‌های اتاق مصاحبه در مورد نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان به شما می‌گوید. پس آن را از دست ندهید.

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان

یکی از چیزهایی که به شما کمک می‌کند در روز مصاحبه اضطراب کمتری داشته باشید این است که از نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان روندی که در روز مصاحبه طی می‌کنید اطلاع داشته باشید. ما به طور خلاصه نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان را برای شما توضیح می‌دهیم. همچنین در مقاله مشاوره کنکور فرهنگیان نحوه موفقیت در کنکور فرهنگیان را توضیح داده ایم.

 

معاینات پزشکی

اولین مرحله از مصاحبه دانشگاه فرهنگیان انجام معاینات پزشکی توسط تیم اختصاصی خود است. در این قسمت بیماری‌های خاص، معلولیت‌های جسمانی، چشم پزشکی، قد و وزن، معاینه دندان ها و… انجام می‌شود. در واقع نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان به گونه‌ای است که در اولین مرحله مشخص می‌کند آیا شما به لحاظ جسمانی و ذهنی توانایی معلم شدن را دارید یا خیر.

 

مصاحبه اختصاصی

دومین مرحله‌ای که لازم است در مورد نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان بدانید در مورد مصاحبه اختصاصی است. هدف از انجام مصاحبه اختصاصی این است که مصاحبه‌گران بدانند آیا شما واقعاً به لحاظ شخصیتی معلم هستید؟! در این مرحله در اتاق مصاحبه یک روانشناس و دو یا سه مصاحبه‌گر دیگر حضور دارند. نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان در این مرحله به این شکل است که هر کدام از مصاحبه گران یک یا دو سوال از شما می‌پرسند، مدارک شما را بررسی میکنند و نکات مهم را یادداشت می‌کنند.

در این قسمت از مصاحبه دانشگاه فرهنگیان قرار است مصاحبه گران در مورد مسائل مختلف با شما صحبت کنند تا فن بیان، اعتماد به نفس، اجتماعی بودن و نحوه برخورد شما را بشناسند. ما در قسمت‌های بعدی مقاله یک مجموعه کامل راهنمای مصاحبه فرهنگیان برای موفقیت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان به شما ارائه می‌دهیم.

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان

 

مصاحبه عمومی (گزینش)

برای اینکه اطلاعاتتان در مورد نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان کامل شود باید در مورد مصاحبه عمومی یا گزینش نیز اطلاعاتی داشته باشید. در این قسمت از مصاحبه دانشگاه فرهنگیان معمولاً یک مصاحبه‌گر در اتاق مصاحبه حضور دارد و قصدش از انجام مصاحبه این است که میزان اطلاعات مذهبی و سیاسی اجتماعی شما و همچنین دیدگاه شما نسبت به مسائل روز جامعه را بسنجد. حرفه‌ای شدن در نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان تا حد زیادی وابسته نحوه به سوالات در این قسمت است.

 

اگرمیخواهید درمورد کنکور فرهنگیان اطلاعات خود را کامل کنید مقاله زیر را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره کنکور فرهنگیان

 

مدارک مورد نیاز مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت می‌شوند‌‌ باید دو روز بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه ظرف ۴۸ ساعت مدارک زیرا در درگاه psd.cfu.ac.ir بارگذاری کنند.

تکمیل فرم‌های موجود در سایت (از فرم اطلاعات فردی موجود در سایت باید دو نسخه پرینت گرفته شود. یک نسخه آن به کارشناسی گزینش اداره آموزش و پرورش محل زندگی و یک نسخه از آن در روز مصاحبه به مصاحبه‌گر بخش عمومی یا گزینش تحویل داده شود.)

 • بارگذاری مدارک و اطلاعات فردی
 • بارگذاری مدارک تحصیلی
 • بارگذاری مدارک امتیازآور در مصاحبه

علاوه بر مدارکی که تا اینجا برای بارگذاری در سایت psd.cfu.ac.ir نام بردیم با اطلاع از نحوه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان برخی مدارک دیگر را برای حضور در روز مصاحبه باید به همراه داشته باشید از جمله:

 •  کارت ورود به جلسه
 • اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • پرینت فرم اطلاعات فردی موجود در سایت psd.cfu.ac.ir
 • فیش واریزی ورود به مصاحبه
 • مدارک امتیازآور در مصاحبه
 • اصل مدرک دیپلم یا گواهی موقت که معدل در آن ذکر شده باشد
 • شش قطعه عکس سه در چهار

 

راه‌های موفقیت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

در این قسمت یک مجموعه کامل از راهنمای مصاحبه فرهنگیان برای آشنایی با نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان و اینکه بدانید برای موفقیت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دقیقاً باید چه کار کنید برای شما آورده‌ایم. به شما قول می‌دهیم در پایان این مقاله شما می‌توانید با تسلط کامل در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان حاضر شوید.

 

مقاله زیر نگاه شما را به موفقت تغییر می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه  داستان موفقیت مثل اثر انگشت شخصی است!

 

مثل یک معلم وارد شوید!

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان به گونه‌ای است که مصاحبه‌گران در تمامی مراحل می‌خواهند بدانند شما معلم هستید یا نه؟! پس سعی کنید در تمام مراحل مصاحبه دانشگاه فرهنگیان در ذهن خود مرور کنید که من یک معلم هستم. پس باید ورودم به اتاق طرز نشستن صحبت کردن تقسیم نگاه و… همه مثل یک معلم باشد. مصاحبه گران برای سنجش این مسئله ممکن است حتی به شما خوراکی تعارف کنند و یا بخواهند درب اتاق را باز کنید تا بتوانند رفتارهای شما را بهتر مشاهده کنند.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه اختصاصی مورد نظر قرار می‌گیرد.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

 

مدارک امتیاز آور مصاحبه را فراموش نکنید

یکی از مسائل مهم نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان ارائه مدارک امتیازآور برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان است. شما در این مرحله با ارائه مدارک و مستندات باید به تیم مصاحبه‌گر اثبات کنید فردی فعال هستید و در قسمت‌های مختلف آموزش دیده‌اید. ا

ین نکته را فراموش نکنید که همه مدارک را با خود ببرید. مدارک زیادی می‌تواند به شما کمک کند مثل مدرک عضویت در هلال احمر، بسیج فعال، مدرک زبان، مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن، حفظ قرآن، رتبه‌های کسب شده در مسابقات فرهنگی هنری و قرآنی، مدرک ایثارگری و… .

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه اختصاصی مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

در معرفی خود صادق اما حرفه‌ای باشید

یکی از سوالاتی که معمولاً در همه مصاحبه‌های مختلف از شرکت کنندگان پرسیده می‌شود معرفی خود است. قرار نیست شما در معرفی خود اغراق کنید و یا به شکل غیر واقعی خود را نشان دهید. تنها چیزی که لازم است این است که پس از آگاهی از نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان چندین بار جلوی آینه خود را معرفی کنید. در این معرفی شما باید یک رزومه تقریباً جامع و مختصر از خودتان بگویید.

شما می‌توانید در مورد مدرسه محل تحصیل، رشته کنکور، رتبه قبولی، رشته‌ای که برای آن دعوت به مصاحبه شده‌اید و هر امتیاز ویژه دیگری که دارید مثل حافظ قرآن، رتبه کسب شده در المپیاد و… صحبت کنید.احتمالاً پس از معرفی خود یا در حین مصاحبه از شما می‌پرسند چند مورد از نقاط ضعف و قوت خود را بیان کنید.

شما باید در این مورد بسیار حرفه‌ای عمل کنید و نقاط ضعف خود را طوری بیان کنید که در واقع بتوانید از تهدید فرصت بسازید. مثلاً بگویید یکی از نقاط ضعف من این است که هرگز تملق کسی را نمی‌گویم و این باعث شده دوستانم از اطرافم پراکنده شوند.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه اختصاصی مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

عجول نباشید

آرامش و طمأنینه برای یک معلم یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که باید از خود نشان دهد. به عنوان یکی از موارد راهنمای مصاحبه فرهنگیان به شما توصیه می‌کنیم که در روند مصاحبه خود اصلاً عجول نباشید. کلمات را شمرده شمرده ادا کنید، زبان بدن خود را کنترل کنید، و طوری رفتار نکنید که اضطراب و استرس را منتقل کنید.

خیلی مهم است که مصاحبه‌گران بدانند شما بر جلسه مسلط هستید و کنترل جلسه مصاحبه در دست شماست. معمولاً نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان به گونه‌ای است که مصاحبه‌گران چالش‌هایی را ایجاد می‌کنند و یا در پاسخ به یک سوال برای شما شک ایجاد می‌کنند تا ببینند چقدر بر خود مسلط هستید.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه اختصاصی مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

مقاله زیر به شما کمک می کند اضطراب خود را در خود کنترل کنید.

پیشنهاد مطالعه  راهکارهای عملی کاهش اضطراب کنکور

 

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان

 

به مباحث سیاسی و مذهبی مسلط شوید

یک معلم خوب معلمی است که از حداقل مسائل سیاسی و احکام مذهبی سر در بیاورد. یکی از مواردی که در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اطلاعات داوطلبان در مورد مسائل سیاسی و مذهبی است. داوطلب برای اینکه بتواند این آمادگی را به دست بیاورد باید در مورد افراد سیاسی مهم کشور، رویدادهای مهم سیاسی، زمان دقیق راهپیمایی‌ها، مسائل فقهی و احکام مذهبی اطلاعات کسب کند.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه عمومی یا گزینش مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

اخبار روز را دنبال کنید

شما به عنوان یک داوطلب فعال اجتماعی باید اخبار روز را دنبال کنید و در مورد اتفاقات مهمی که در سطح کشور و یا حتی بین‌الملل رخ می‌دهد اطلاعات داشته باشید. حتی باید بتوانید تا حدی این مسائل را تحلیل کنید. از آخرین سخنرانی‌ها نشست‌های بزرگ سیاسی اطلاعات داشته باشید و نکات مهم آنها را استخراج کنید.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه عمومی یا گزینش مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

تدریس یکی از مباحث رشته قبولی خود را تمرین کنید

یکی از مواردی که در نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان کمتر مورد توجه قرار گرفته است تدریس یکی از مباحث رشته‌ای که برای آن دعوت به مصاحبه شده‌اید می‌باشد. این اتفاق برای بسیاری از داوطلبان می‌افتد که در حین مصاحبه از آنها می‌خواهند یکی از مباحث را تدریس کنند. که بیشتر مربوط به داوطلبان آموزش ابتدایی است. نکته مهم این است که آنها توجه داشته باشند در حین تدریس نگاه خود را تقسیم کنند، صدای خود را بالا و پایین ببرند، نشاط داشته باشند،‌ بر موضوع مسلط باشند و بتوانند به سوالات مصاحبه گران که در نقش دانش آموز هستند پاسخ بدهند.

این بعد از مصاحبه بیشتر در اتاق مصاحبه اختصاصی مورد نظر قرار می‌گیرد.

 

دلایل رد شدن در مصاحبه

تا اینجای مقاله نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان و کارهایی که شما باید در اتاق مصاحبه و قبل از آن انجام دهید را توضیح دادیم. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم دلایل رد شدن داوطلبان در هر یک از مراحل سه گانه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان را بررسی کنیم.

 

رد شدن در معاینات پزشکی

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم معاینه پزشکی اولین مرحله از مصاحبه دانشگاه فرهنگیان است. معاینه پزشکی مربوط به سنجش شنوایی بینایی قد و وزن فشار خون و یا بیماری جسمی ذهنی می‌شود که کیفیت انجام فعالیت‌های معلم را تحت تاثیر خود قرار دهد. مثلاً دانش آموزی که بینایی خیلی ضعیف دارد و یا وزن خیلی بالایی دارد احتمالاً در مرحله معاینات پزشکی رد می‌شود.

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان در معاینات پزشکی

 

رد شدن در مصاحبه تخصصی

نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان در مرحله مصاحبه تخصصی به این شکل است که مصاحبه‌گر تمرکز بر توانایی مدیریت و رفتارهای داوطلب دارد. داوطلبانی که نمی‌توانند به خوبی جلسه مصاحبه را مدیریت کنند و از پس سوالات و چالش‌های مصاحبه گرها بر نیایند به احتمال قوی در این مرحله حذف می‌شوند.

 

رد شدن در مصاحبه عمومی یا گزینش

در آخرین مرحله مصاحبه تمرکز بر اطلاعات مذهبی و سیاسی شماست. اگر در این مرحله پوشش مناسبی نداشته باشید و یا نتوانید به سوالات احکام و یا سیاسی پاسخ دهید احتمالاً در این قسمت از مصاحبه رد می‌شوید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد نحوه مصاحبه کنکور فرهنگیان و هر آنچه برای موفقیت در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان لازم داشتید ارائه دادیم. این مقاله با معرفی مراحل سه گانه مصاحبه و ارائه ۷ راه مهم موفقیت در آن مثل معرفی درست و حرفه‌ای خود، تسلط بر مباحث سیاسی و مذهبی، حفظ آرامش و طمأنینه و مدارک لازم و امتیازآور مصاحبه یک مجموعه کامل از راهنمای مصاحبه فرهنگیان است که داوطلبان می توانند با رعایت نکات گفته شده تا حد زیادی موفقیت خود را در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان تضمین کنند.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها