افزایش کیفیت مطالعه کنکور با 8 نکته

این که دو دانش آموز با ساعت مطالعه و برنامه درسی کاملا یکسان نتایج متفاوتی بگیرند؛ اتفاق دور از ذهنی نیست. خیلی از دانش آموزان حتی با اینکه ساعات زیادی را به مطالعه می پردازند؛ نتیجه مطلوب را نمیگیرند. همه می دانیم از صبح تا شب درس خواندن ضامن موفقیت در کنکور نیست. و کیفیت مطالعه نیز بسیار مهم است. نداشتن کیفیت کافی هنگام مطالعه مشکل خیلی از دانش آموزان است. در این مقاله قصد داریم راه های افزایش کیفیت مطالعه کنکور و داشتن مطالعه موثر را توضیح دهیم. و در ادامه به سوالات زیر جواب خواهیم داد.

 • تاثیر و کیفیت مطالعه را چگونه افزایش دهیم؟
 • راه داشتن مطالعه موثر چیست؟
 • برای داشتن مطالعه موثر تر کجا درس بخوانیم؟
 • چه طور بازدهی بیشتری داشته باشیم و از وقت خود نهایت استفاده را کنیم؟

در ادامه مقاله به بررسی جواب این سوالات می پردازیم.

 

اصول اولیه مطالعه موثر و با کیفیت

برای افزایش کیفیت مطالعه کنکور و داشتن مطالعه موثر دانستن اصولی اولیه مطالعه موثر و عمل به آن الزامی است. برای اینکه از ۲ ساعت مطالعه به اندازه ۲ ساعت نتیجه بگیرید نه ۰.۵ ساعت حتما به نکات زیر توجه کنید.

تراکم در ساعت مطالعه

اولین قدم برای افزایش کیفیت مطالعه ، داشتنِ تراکم در مطالعه است. حال این سوال میش می آید تراکم در مطالعه یعنی چه؟ تراکم در مطالعه یعنی وقتی یک دانش آموز برنامه مطالعاتی و ساعات مفید درس خواندن خود را در چه تایمی تمام کرده باشد. داشتن تراکم باعث افزایش انگیزه، داشتن زمان مناسب برای انجام تمام فعالیت های روزانه، کاهش خستگی و در نهایت باعث افزایش بازده کاری و همچنین افزایش کیفیت مطالعه کنکور می شود. در ادامه برای فهم بهتر این موضوع مثالی آورده شده است.

دانش آموزی را با برنامه درسی ۶ ساعته تصور کنید. اگر این دانش آموزی از ۸ صبح تا ۱۲ شب در اتاقش مشغول درس خواندن بوده و خود را در گیر کتاب و درس کرده و فقط ۶ ساعت مطالعه مفید داشته باشد؛ تراکم مطالعه خوبی ندارد. این موضوع باعث خستگی زیاد دانش آموز می شود. علاوه بر این ساعت مطالعه بالا و کم بودن پیشرفت درسی و کار انجام شده باعث دلزدگی او می شود.

در حالی که اگر همین دانش آموز با همان ۶ ساعت مطالعه مفید، متراکم و پشت سر هم درس بخواند و کل مطالعه روزانه خود را ۷ ، ۸ ساعت انجام دهد و مدام در حال درگیری با کتاب و درس نباشد عالی است و تراکم مطالعه خوبی دارد. و می تواند به تمام کارهای روزمره خود برسد. و حتی از زمان باقی مانده خود برای مطالعه بیشتر و رفع اشکال استفاده کند و با انگیزه و انرژی بیشتری درس بخواند.

افزایش کیفیت مطالعه کنکور

تست و تمرین

مطالعه خوب به همراه تست و به دست آوردن مهارت در مطالب درسی فرمول یادگیری اصولی و موفقیت در کنکور است. داستن تسلط،کامل و کافی روی مطالب درسی تنها با تست و تمرین امکان پذیر است. پس یکی از اصول مطالعه موثر و افزایش کیفیت مطالعه کنکور زدن تست است. نحوه یادگیری اصولی و شیوه های تست زنی در مقاله های مختلفی در سایت دور خیز موجود است. پیشنهاد می کنم بعد مطالعه این مقاله به آن ها هم سری بزنید.

تست و تمرین علاوه بر افزایش تسلط باعث افزایش سرعت شما چه در آزمون ها و چه موقع مطالعه می شود. هنگام تست زدن از تکنیک های سبک شناسی و تیپ شناسی استفاده کنید و سوالات و موضوعات مختلف را در ذهن خود طبقه بندی کنید. این کار هنگام جمع بندی و رفع اشکال و همچنین سر آزمون برای افزایش سرعت به شما کمک می کند. سوالاتی که غلط زده اید و یا نکته خاص و جالبی دارند را علامت دار کنید. تا هنگام دوره و قبل از آزمون ها آن ها را مطالعه کنید. نکات مهم و جدید سوالات را برای خود در کنار سوال و یا در دفترچه نکات خود یادداشت کنید.

هنگام زدن تست، تست های کنکور سراسری چند سال اخر را به هیج وجه فراموش نکنید. و زدن تست های کنکور حداقل ۵ سال اخیر را در اولویت خود قرار دهید. بیشتر نکاتی که مالفان کتاب های کمک آموزشی از آن ها برای طرح سوال استفاده می کنند؛ اولین بار در سوالات کنکور سراسری آورده شده اند. پس با زدن سوال های کنکوری، بیشتر نکات سوالات تالیفی مشابه هم دوره می شود.

(مقاله مهم)  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (35 تکنیک نایاب)

 

افزایش اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس در افزایش کیفیت مطالعه کنکور جزئی مهم است. اگر تمام مراحل و اصول افزایش کیفیت مطالعه کنکور انجام شود ولی اعتماد به نفس کافی نداشته باشید؛ هنگام آزمون و خود آزمایی به نتیجه مطلوب نرسیده و نتیجه تلاش های خود را نخواهید دید. البته مطالعه خوب و داشتن تسلط روی مطالب درسی خود باعث افزایش اعتماد به نفس در هنگام حل سوالات امتحان می شود. پس بین افزایش اعتماد به نفس و کیفیت مطالعه رابطه دو طرفه است و هر دو باعث پیشرفت هم می شوند.

مطالعه موثر

 

ارتقا حافظه و کاهش فراموشی

تفاوت امتحانات مدرسه و کنکور در این است که؛ دو سه روز مطالعه پشت سر هم برای موفقیت و کسب نمره بیست در هر یک از امتحانات مدرسه کافی است. اما مطالعه کوتاه مدت برای موفقیت در کنکور جواب نمی دهد. شما برای امتحانات مدرسه مطالب درسی را به حافظه کوتاه مدت خود می سپارید و در روز امتحان نمره مناسب را کسب می کنید.

شما برای موفقیت در کنکور سراسری باید از چندین و چند ماه قبل مشغول مطالب شوید. پس باید قوه حافظه خود را تقویت کرده و از حافظه بلند مدت خود استفاده کنید و تمامی مطالب را به آن بسپارید. برای این کار باید به مرور و در چند مرحله درس خوانده و مطالب را مرور کنید.

(مقاله مهم)  چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟ چند راه مبارزه با فراموشی را بیاموزید!

 

رها کردن وسواس هنگام مطالعه

وسواس هنگام مطالعه در خیلی از دانش آموزان کنکوری دیده می شود. فردی که وسواس مطالعه دارد؛ هنگام مطالعه حساسیت زیادی به خرج می دهد. و برای اطمینان از یادگیری یک موضوع باید چندین و چند بار یک مطلب را بخواند. این کار وقت زیادی می گیرد. و همین دلیل باعث کاهش کیفیت مطالعه خواهد شد.

برای رهایی از وسواس سعی کنید در اولین قدم قبل از مطاله ذهن خود را از افکار مزاحم خالی کنید. کارهایی که باید انجام دهید را دسته بندی کنید. و یک برنامه مطالعاتی دقیق داشته باشید. به طوری که ساعت های مربوط به هر درس مبحثی که باید بخوانید و میزان پیشرفت در هر واحد درسی و تعداد تست ها را به طور دقیق مشخص کنید. و سعی کنید به برنامه خو وفادار باشید.

اگر در هنگام مطالعه فکری خارج از آن مبحث به ذهنتان آمد در جایی یادداشت کنید و فکر کردن به آن را به زمان دیگری موکول کنید. فضای مناسبی برای مطالعه خود انتخاب کنید. از یک منبع به منبع دیگر پرش نکنید. و روی کارها و اهداف خود متمرکز باشید. صبر داشته باشید و سعی کنید به تدریج رفتار های وسواسی خود را هنگام مطالعه ترک کنید. عجله نکنید و با حوصله عمل کنید. اگر از مشکل وسواس در مطالعه رنج می برید :*) به مقاله زیر هم سر بزنید.

(مقاله مهم)  آموزش درمان وسواس مطالعه

در ادامه این مقاله به بررسی راه های افزایش کیفیت مطالعه کنکور و داشتن مطالعه موثر می پردازیم.

افزایش کیفیت مطالعه کنکور

 

راه های افزایش کیفیت مطالعه کنکور

پس از رعایت اصولی بالا برای بهینه شدن مطالعه و برای این که از دو ساعت مطالعه به اندازه ۴ ساعت نتیجه بگیرید به نکات زیر توجه کنید:

 1. مفهومی درس بخوانید: سعی کنید هنگام خواندن مطالب به تحلیل آن ها و رسیدن به مفهوم موضوع بپردازید‌. خواند مفهومی باعث می شود کم تر دچار فراموشی شوید و بهتر مطالب را به یاد بیاورید.
 2. هنگام مطالعه از خود سوال بپرسید: خواندن مباحث را با پرسیدن سوال از‌ مفهوم مورد نظر از خود پیش ببرید. این کار باعث درگیر شدن کامل فکر و ذهن شما می شود. و باعث افزایش تمرکز شما هنگام مطالعه می گردد. داشتن تمرکز بیشتر موقع مطالعه باعث افزایش کیفیت مطالعه کنکور می شود.
 3. تجزیه و تحلیل کنید: سعی کنید اطلاعات جدید و اطلاعات قبلی در مورد موضوع مورد مطالعه را تطبیق دهید و به تجزیه و تحلیل بپردازید. این کار باعث مطالعه ترکیبی و همچنین یادگیری بهتر شما می شود.
 4. تصویر سازی کنید: تصویر سازی ذهنی برای مطلب مورد نظر داشته باشید. تصویر سازی باعث تثبیت مطالعه در حافظه طولانی مدت شما می شود.
 5. مکان مطالعه مناسبی انتخاب کنید:  حالت درس خواندن زمان و مکان مناسبی برای درس داشتن انتخاب کنید. بهتر است گهگاهی به تعقیر مکان و حالت مطالعه بپردازید. تا تنوع ایجاد شود و خسته نشوید.
 6. مطالعه و تمرین گروهی: مطالعه و تمرین گروهی و یاد دادن نکات به دیگران باعث یادگیری بهتر و بیشتر شده و پیشرفت شما را به دنبال دارد.
 7. از دفتر برنامه ریزی استفاده کنید: استفادا از دفتر برنامه ریزی باعث افزایش دقت در مطالعه می شود. با استفاده از دفتر برنامه ریزی می توانید نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید و پیشرفت خود را به چشم ببینید. و روزها و هفته هایی که درس خوانده اید را ارزیابی کنید. دفتر برنامه ریزی دورخیز یک نمونه عالی از دفتری است که باید داشته باشید. شما می توانید این دفتر را به صورت رایگان دانلود کنید.
  [ult_content_box border="border-style:dashed;|undefinedborder-radius:3px;|border-color:#ffaa00;" box_shadow="style:none|" hover_box_shadow="style:none|" padding="padding:10px;" margin="margin:5px;" bg_color="#fcfcfc" min_height="3" hover_border_color="#ffaa00" hover_bg_color="#f7f7f7"]

  اگر به دنبال یه دفتر برنامه ریزی حرفه ای و فوق العاده برای کنکور 1401 هستی که هم خوشگل و جذاب باشه و هم کلی امکانات کاربردی برای افزایش انگیزه و تراز آزمون داشته باشه، پیشنهاد میکنیم دفتر برنامه ریزی ویژه (VIP) دورخیز رو از لینک زیر تهیه کنی! (به همراه فیلم آموزشی رایگان)

  دفتر برنامه ریزی VIP دورخیز
  [/ult_content_box]
 8. تست زدن: تست زنی باعث افزایش کیفیت مطالعه و تثبیت مطالب می شود. شما می توانید تست ها را در دو گروه تست آموزشی و تست ارزیابی بزنید. اهمیت تست زدن انقدر زیاد است که در هر دو قسمت به آن اشاره کرده ایم. پس تست زدن را فراموش نکنید.

افزایش کیفیت مطالعه

 

نتیجه گیری

در پایان باید گفت که داشتن ساعت مطالعه بالا ضامن موفقیت شما در کنکور نیست. پس باید با صبر و حوصله بر روی افزایش کیفیت مطالعه کنکور ، تسلط بر روی مباحث، افزایش تعداد تست های هر روز و مرورهای مناسب تمرکز کنید. برای کسب نتایج بهتر برنامه دقیق و مناسبی طراحی کنید و مطالب درسی را به صورت متناوب دوره کنید تا مطالب درسی در یاد شما بماند.

Rate this post
برای دسترسی به دانلود رایگان باید ابتدا در سایت عضو شوید
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست