آموزش انتخاب رشته

انتخاب رشته دانشگاه یک فرآیند مهم و سرنوشت ساز است. به همین علت می‌گوییم انتخاب رشته معادل تعیین ادامه زندگی شغلی فرد می باشد. در این مطلب با آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری با شما خواهیم بود. یک انتخاب رشته خوب به این معنا است که نسبت به رتبه کنکور بهترین رشته و دانشگاه را قبول شویم. این امر منوط به داشتن اطلاعات کافی درباره رشته ها و دانشگاه ها و ظرفیت آنها می باشد.
برای مثال رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و بینایی سنجی در دانشگاه های پیام‌نور و غیرانتفاعی ارائه نمی شود. در رشته های پزشکی و دندانپزشکی تا رتبه های حدود سه هزار و چهارهزار دانشگاه سراسری روزانه قبول خواهند شد.

وقتی کارنامه کنکور به دست شما می رسد شما سه قسمت را در کارنامه خود می بینید :
قسمت اول شامل اطلاعات ،هویت داوطلب و سهمیه هاییست که برای وی لحاظ شده است. (این جدول برای انتخاب رشته بسیار پراهمیت است)
قسمت دوم شامل جدول مجاز یا غیرمجاز شدن برای دانشگاه های روزانه شبانه پیام نور و غیرانتفاعی است.
قسمت سوم شامل درصدها ترازها و رتبه های داوطلب در زیرگروه های مختلف است.

برای انتخاب رشته دانشگاه روزانه،شبانه، پیام نور و غیرانتفاعی میتوانید ۱۵۰ کدرشته محل وارد کنید. برای دانشگاه آزاد با کنکور ۱۰۰ کد رشته محل و برای رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد میتوانید ۲۰ کد رشته محل وارد کنید.
چندین روش برای انتخاب رشته وجود دارد که راحت ترین نوع انتخاب رشته در پایین بسط داده می شود.

اولویت شهرها و رشته ها

ابتدا درباره تمام رشته ها اطلاعات کسب می کنیم، درباره بازه زمانی رشته ی موردنظر، بازار کار، محل هایی که میشود کار کرد و اینکه تا چه حد جای پیشرفت دارد تحقیق کنید.فراموش نکنید که اصل اول برای انتخاب یک رشته علاقه در آن است. پس هرگز به خاطر درآمد، بازار کار یا پرستیژ یک رشته آنرا انتخاب نکنید.
بعد از تحقیق رشته هایی که انتخاب کردید را لیست کنید.

سپس درباره شهرهایی که مایل به تحصیل در آنها هستید فکر کنید. باید واقع بین باشید و رشته ها و شهرهای انتخابی متناسب با رتبه کنکورتان باشد.
پس تا اینجا سه مورد را انتخاب کردیم:
۱. رشته هایی که به آنها علاقه داریم.
۲.رشته هایی که رتبه کنکورمان با آن متناسب است.
۳. شهر و دانشگاهی که از لحاظ بعد مسافت و راحتی و… با آن موافق هستیم.

نکته: حین انتخاب رشته از انتخاب دانشگاه هایی که با شرایط آنها کنار نمی آیید خودداری کنید؛ مثلاً چندین دانشگاه هستند که شرایط مذهبی دارند یا مصاحبه هایی دارند که ممکن است شما با آن دانشگاه ها مشکل داشته باشید.
فراموش نکنید بعد از تصمیم گیری درباره رشته مورد نظر، نوبت به انتخاب شهر و دانشگاه می افتد، توصیه می کنیم حتما قبل از انتخاب رشته در صورت امکان به دانشگاه مورد نظر رفته، از لحاظ مسافت،محیط، دسترسی و هیئت علمی بررسی های لازمه را انجام بدهید.

چیدمان کدرشته‌ها

در قدم آخر شروع به چینش کدرشته محل ها میکنیم. دو روش وجود دارد:
روش اول: دانشگاه محور و روش دوم: رشته محور.
یعنی ممکن است شما فردی ساکن شهر تهران با رتبه ۲۰۰۰ کشوری شیفته رشته دندانپزشکی باشید و علاقه داشته باشید که دانشگاه به تهران نزدیک باشد( تیپ و درجه دانشگاه مهم نباشد). پس در ابتدا دندانپزشکی های شهر تهران،کرج،قم،کاشان و قزوین را انتخاب می کنید و در انتخاب های بعدی شهر های دیگر دندانپزشکی یا رشته پزشکی شهرهای فوق الذکر را انتخاب می کنید.
شما برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ۱۵۰ شانس دارید. پس ترجیحا تا جای خالیِ بیستم کد رشته محل هایی که احتمال قبولی شما در آن پایین است را بنویسید( یعنی رشته های تاپ). انتخاب های میانی رشته هایی را بچینید که احتمال قبولی شما در آنها بالاست و اولویت های آخر کد رشته محل هایی را بنویسید که صددرصد آنها را قبول می شوید. هم چنین شما می توانید برای انتخاب رشته از یک مشاور مجرب و آگاه کمک بگیرید.

مطلب مشابه
مشاور کنکور

معرفی ابزارهای کمکی بسیار مفید

شما با توجه به رتبه ای و ترازی که کسب کرده اید، باید ببینید در سال های گذشته چه رشته هایی را قبول میشدید. در واقع در سه سطح خوشبینانه، واقع بینانه و بدبینانه باید احتمال قبولی های خود را بررسی کنید. با این کار گزینه های محتمل شما مشخص می شود و انتخاب ها بسیار محدودتر خواهد شد. برای این کار دو ابزار مفید را معرفی میکنیم.

۱- انتخاب رشته مجازی سایت گزینه دو

سایت گزینه دو سال های سال است که نرم افزار انتخاب رشته مجازی خود را به صورت رایگان در سایت خود می گذارد. دقت این نرم افزار خیلی خوب است و بهترین ابزار برای انتخاب رشته است. در بخش های دیگر این سایت آخرین قبولی های دانشگاه سراسری و آزاد و معرفی رشته های دانشگاهی هم در دسترس است.

۲- یادگار ماندگار کانون فرهنگی آموزش

یک منبع اطلاعاتی خوب برای مشاهده قبولی های رشته و شهرهای مختلف در سال های گذشته فایل هایی است که با عنوان یادگار ماندگار شناخته می شوند. این فایل ها شامل جدول قبولی های آزمون های قلم چی در سال های گذشته به تفکیک رشته و دانشگاه است. مطالعه و بررسی دقیق این فایل ها را توصیه میکنیم. برای دسترسی به این فایل ها به سایت قلم چی مراجعه کنید.

این یک فایل صوتی ویژه است !

فایل های صوتی ویژه حاوی مطالب مفیدتر و پیشرفته تری هستند. برای دانلود یا گوش دادن به این صوت ها باید عضو سایت شوید. عضویت شما خیلی سریع و در همین صفحه انجام می شود. پس همین الان اقدام کنید!

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی