آزمون نظام روانشناسی چیست؟

آزمون نظام روانشناسی چیست؟

سازمان نظام روانشناسی ، یک سازمان غیر دولتی است که از حقوق مشاوران ، روانشناسان و مراجعه کنندگان حمایت می کند . همچنین از دیگر وظایف این سازمان صدور پروانه کار و شماره نظام برای افرادی است که در این سازمان فعال هستند . سازمان نظام روانشناسی همچنین آزمونی تحت عنوان آزمون نظام روانشناسی برگزار می کند . این آزمون شرایط ویژه ای دارد و افراد خاصی باید در آن شرکت کنند .

این مقاله مفصلا درباره ی آزمون نظام روانشناسی نوشته شده است و شما را با این آزمون ، شرایط و نحوه ی برگزاری آن آشنا می کند . پس تا پایان مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم .

 

آزمون نظام روانشناسی چیست و چه فایده ای دارد ؟

بر اساس قانون ، روانشناسان و مشاوران برای ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره باید دارای حداقل 2 مدرک تحصیلی در یکی از گرایش های مشاوره و یا روانشناسی باشند . بنابراین کسانی که دارای لیسانس غیر مرتبط از رشته های مشاوره و روانشناسی هستند ، نمی توانند خدمات ارائه دهند .

از این رو باید در آزمون نظام روانشناسی شرکت کرده و در صورت قبولی عضو سازمان نظام روانشناسی شوند . البته این آزمون برای داوطلبانی است که قبل از سال 93 در دانشگاه پذیرش شده اند و داوطلبان از بهمن سال 93 برای دریافت پروانه اشتغال باید در دو مقطع متوالی در رشته های روانشناسی یا مشاوره تحصیل کرده باشند .

پس این آزمون برای افرادی که لیسانس غیر مرتبط دارند ، کمک کننده بوده و این امکان را فراهم می کند تا در این زمینه خدمات ارائه دهند . آزمون نظام روانشناسی هر سال دو بار برگزار می شود و زمان برگزاری آن از طریق سایت رسمی اعلام می شود .

 

آزمون نظام روانشناسی

 

شرایط عضویت در سازمان نظام روانشناسی

فارغ التحصیلان رشته های مشاوره و روانشناسی  اگر علاقه مند به ادامه فعالیت در این زمینه باشند ، اقدام به عضویت در سازمان نظام روانشناسی می نمایند .

مشاوران و روانشناسان باید برای عضویت در سازمان نظام روانشناسی دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مشاوره یا روانشناسی باشند . برای عضویت در سازمان باید وارد سایت pcoiran.ir شده و با تکمیل فرم و پرداخت هزینه ، پس از ثبت اطلاعات در سیستم به عضویت سازمان نظام روانشناسی در می آیند .

اما تنها عضویت در این سازمان برای ارائه خدمات و شروع کار کافی نیست و همانطور که گفتیم کسانی که لیسانس غیر مرتبط دارند ، باید در آزموون نظام روانشناسی نیز شرکت کنند و در صورت قبولی می توانند در مصاحبه های تخصصی شرکت کنند .

(مقاله مهم)  معرفی رشته روانشناسی

 

شرایط ثبت نام آزمون نظام روانشناسی

آزمون نظام روانشناسی  برای متقاضیانی در نظر گرفته شده است که لیسانس غیر مرتبط با رشته های روانشناسی  و مشاوره دارند و قصد ادامه فعالیت در این زمینه را دارند . این افراد برای ثبت نام در این آزمون باید عضو سازمان نظام روانشناسی هم بوده و شماره عضویت سازمان را دارا باشند .

همچنین متقاضیان باید حداقل گواهی موقت دانشگاه الزامی را داشته باشند . سپس از طریق سایت pcoiran.ir و پرداخت هزینه ( که بین 200 تا 400 هزار تومان است ) ، اقدام به ثبت نام در آزمون نظام روانشناسی کنند .

آزمون روانشناسی

 

(مقاله مهم)  یادگیری آسان و اصولی دروس در 5 مرحله

 

منابع آزمون نظام روانشناسی

آزمون نظام روانشناسی هر سال دو بار برگزار می شود که شامل سوالات چهار گزینه ای هستند و بین کلیه گرایش های روانشناسی و مشاوره مشترک می باشد . سر فصل های آزمون نظام روانشناسی شامل موارد زیر است :

  • روانشناسی رشد
  • روانشناسی عمومی
  • آسیب شناسی روانی ( DSM-5 )
  • روانشناسی یادگیری
  • نظریه های روان درمانی

منابع آزمون معرفی نمی شود و لازم است داوطلبان کتاب های مرجع را در هر سر فصل امتحانی مطالعه نمایند .

 

شرایط دریافت پروانه اشتغال روانشناسی و مشاوره

بدیهی است که تنها با داشتن کارت عضویت در سازمان نظام روانشناسی مجوزی برای ارائه مشاوره  و روانشناسی نیست . پس از گذشت یک سال از عضویت داوطلب در یازمان نظام روانشناسی ، متقاضیان می توانند درخواست صدور پروانه اشتغال دهند .

براساس قانون سازمان نظام رواشناسی و مشاوره ، افراد مجاز به ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی باید حداقل 2 مدرک در یکی از گرایش هلی مشاوره یا روانشناسی داشته باشند و یا قبلا پروانه اشتغال به فعالیت حرفه ای را از سازمان نظام روانشناسی گرفته باشند .

کسانی که از بهمن سال 93 در دانشگاه ها پذیرش شده اند باید برای دریافت پروانه اشتغال در دو مقطع متوالی در رشته های مشاوره و روانشناسی فارغ التحصیل شده باشند .

آزمون نظام روانشناسی برای آن دسته از داوطلبانی است که لیسانس نامرتبط با روانشناسی و مشاوره دارند و قبل از بهمن سال 93 در دانشگاه ها پذیرش شده اند ،

پس در صورت قبولی در این آزمون می توانند مانند سایر متقاضیان پروانه اشتغال ، برای مصاحبه تخصصی که توسط  کمیسیون روانشناسی در گرایش های مختلف برگزار می شود ، آماده شوند و در صورت کسب نمره لازم ، پروانه اشتغال دریافت کنند که امکان اشتغال و یا تاسیس  کلینیک برای آن ها فراهم می شود.

 

آزمون نظام

شرایط اخذ پروانه اشتغال شامل موارد زیر است :

  • دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس در رشته های روانشناسی و مشاوره
  • عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور
  • حداقل یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد
  • داشتن کارت پایان خدمت برای متقاضیان مرد

مصاحبه رشته روانشناسی به منظور بررسی توانمندی های علمی متقاضی ، مهارت های اخلاقی و رفتاری و همچنین صلاحیت شغلی وی برگزار می گردد. متقاضیانی که در دوره های مختلف کارورزی،پروژه های تحقیقاتی، همایش ها و کارگاه های آموزشی شرکت کرده اند به علت داشتن مهارت و تجارب شانس بیشتری برای قبولی دارند.

مصاحبه تخصصی روانشناسی فقط با هدف صدور پروانه اشتغال برگزار می شود تا متقاضیان بتوانند  در رشته خود مشغول به کار شوند و برخلاف مصاحبه سازمان های دیگر که ممکن است افراد را پس از مصاحبه در مجموعه خود استخدام کنند ، پس از قبولی در این مصاحبه هیچ متقاضی به استخدام رسمی سازمان نظام روانشناسی در نمی آید بلکه فقط مجوز شروع به کار خود را دریافت می کند .

شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی در تاریخ 4 اردیبهشت ماه 96 مصوب نمود ، ارائه گواهی انجام کارورزی برای تقاضای پروانه حرفه ای ضروری نمی باشد . بدیهی است کمیسیون های تخصصی صلاحیت علمی-تخصصی و مهارت های حرفه ای داوطلبان دریافت پروانه را در ابعاد   مختلف دقیقا مورد بررسی قرار خواهند داد .

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه مقاله:

درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف
مطالب مشابه
مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
بهترین محصولات دورخیز
خرید کتاب کنکور