فضای مجازی در سال کنکور

چطور برای کنکور موبایل و فضای مجازی را محدود کنیم؟ (با 6 راهکار قطعی)

محدود کردن استفاده از موبایل در سال کنکور در کنار کم کردن استفاده از فضای مجازی در سال کنکور از اهمیت ویژه ای دارد. دانش آموزان کاملا از این مسئله که استفاده از گوشی در سال کنکور می تواند تا حد زیادی از زمان های مفید مطالعاتی آن ها کم کند، آگاه هستند. اما معایب استفاده از فضای مجازی در سال کنکور فقط به کاهش زمان های مفید محدود نمی شود. در این مقاله ابتدا درمورد به دلیل محدود کردن موبایل در سال کنکور صحبت می کنیم و سپس راهکارهایی قطعی برای کاهش استفاده از فضای مجازی در سال کنکور ارائه می کنیم.  همراه ما باشید.

مقاله مهم  مشاوره انتخاب رشته کنکور 1402

 

چرا باید گوشی هوشمند و فضای مجازی برای یک کنکوری محدود شود؟

دانش آموزان کنکوری باید در مدت زمان کوتاهی به حجم زیادی از مطالب درسی مسلط شوند. درس های 3 سال آخر مدرسه با تمام ریزه کاری ها باید مطالعه شود. علاوه بر آن تایم های زیادی برای مرور مطالب و تست زنی در برنامه هرروز قرار می گیرد.

فراموش نکنید که افراط در استفاده از گوشی هوشمند و شبکه های اجتماعی خودش به تنهایی می تواند باعث شکست در کنکور شود!

برای اینکه داوطلبان کنکور بتوانند با موفقیت مسیر کنکور را طی کنند باید از برنامه هرروز را با کیفیت خوبی انجام دهند. حفظ کیفیت و ساعت مطالعه کاملا با استفاده از فضای مجازی و موبایل در سال کنکور مرتبط می شود. در ادامه این معایب را بیشتر توضیح می دهیم.

موبایل در سال کنکور

 

تاثیر منفی بر یادگیری و راندمان مطالعه

فضای مجازی شبکه وسیعی از ارتباطات را شامل می شود. هنگامی که وارد هرکدام از فضای مجازی می شوید انگار با جمعی از دوستان خود به بازار رفته اید. در این حالت ذهن شما هم به مکالماتی که با دوستان خود دارید مشغول است و هم درگیر هرکدام از اخبار و سرگرمی های بازار می شود. تصور کنید در چنین شرایطی کتاب هم به دست گرفته باشید و بخواهید مطالعه کنید. آیا امکان پذیر است؟ قطعا نه.

فضای مجازی دقیقا همان بازار سرگرم کننده و در عین حال آشفته ایست که در ظاهر مشخص نیست. اما با هربار چک کردن فضای مجازی انبوهی از اطلاعات را وارد ذهن خود می کنید. در این حالت دیگر فضایی برای مطالعه با تمرکز بالا باقی نمی ماند.

حتی اگر بگویید که فقط اگر نوتیفیکیشن پیام آمد گوشی را چک می کنم هم فایده ای ندارد. این حالت تاثیر منفی خیلی بیشتری بر تمرکز شما خواهد داشت. به این دلیل که بخشی از ذهن شما منتظر دریافت نوتیفیکیشن خواهد بود و اگر در وسط تایم مطالعاتی پیامی دریافت شود بخشی از وقت خود را به پاسخ دهی مشغول خواهید کرد. حتی اگر نخواهید در وسط تایم مطالعه هم پاسخ دهید باز هم ذهن شما کنجکاو متن پیام خواهد بود و مطالعه کیفیت پایینی خواهد داشت.

مقاله مهم  چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

استفاده از موبایل در سال کنکور حتی در زمان های استراحت بین مطالعه هم می تواند بر راندمان شما تاثیر منفی داشته باشد. به این دلیل که در تایم های استراحت کوتاه بین مطالعه، باید ذهن شما کاملا آرام شود تا آماده دریافت مطالب درسی در تایم های بعدی مطالعه باشد. استفاده از شبکه های اجتماعی یا حتی بازی کردن با گوشی در زمان استراحت، مانع آرام شدن ذهن می شود. در نتیجه راندمان مناسبی برای بازه مطالعاتی بعدی نخواهید داشت.

استفاده از موبایل در سال کنکور ممکن است ذهن شما را در تمام روز به خود مشغول کند و از اجرای خیلی از برنامه ها عقب بیافتید. پس در ادامه این مقاله درمورد راهکارهای کاهش استفاده از فضای مجازی در سال کنکور مطالعه کنید.

فضای مجازی در سال کنکور

 

تاثیر منفی بر ساعت مطالعه

استفاده از گوشی و شبکه های اجتماعی در روز باعث می شود که بخشی از وقت خود را برای آرام کردن ذهن خود از دغدغه های فضای مجازی یا چالش هایی که در بازی ها با آن مواجه می شودی صزف کنید. این مورد به تایم های اتلافی روزانه شما اضافه می کند و زمان کافی برای مطالعه کنکوری نخواهید داشت.

درگیری ذهن شما در برنامه های تلفن همراه ممکن است تا حدی پیش برود که باعث از دست رفتن چند تایم مطالعاتی در روز شود. حتی ممکن است در وسط تایم مطالعه ناگهان به فکر مسائل مربوط به گوشی و فضای مجازی بیافتید و بخشی از تایم مطالعه آن درس را از دست بدهید. به این ترتیب استفاده از موبایل در سال کنکور تاثیر منفی گسترده ای بر روند درس خواندن دارد و باید محدود شود.

بهتر است برای خود یک دفتر برنامه‌ریزی و گزارش‌کار داشته باشید و در آن ساعت مطالعه، خواب، استفاده از گوشی موبایل و غیره را یادداشت کنید. با این کار بهتر می‌توانید وقت خود را مدیریت کنید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم با دفتر برنامه‌ریزی دورخیز آشنا شوید و از آن برای موفقیت در درس‌ خواندن استفاده کنید.

چطور برای کنکور موبایل و فضای مجازی را محدود کنیم؟ (با 6 راهکار قطعی) 3
دفتر برنامه ریزی کنکور VIP دورخیز

دفتر برنامه‌ریزی VIP یک محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی است که می‌تواند مطالعه و عملکردتان را چند برابر بهتر کند! چاپ جدید این محصول کاملاً تمام رنگی، به همراه آموزش ویدئویی و آموزش بهبود راندمان مطالعاتی تهیه شده است تا برایتان معجزه کند! (ارسال پستی)

 

معرفی 6 راهکار قطعی برای مدیریت گوشی و فضای مجازی در سال کنکور

استفاده درست و به جا از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی حتی در سال کنکور می تواند فوایدی داشته باشد. اما در استفاده از موبایل باید خیلی دقت کنید چون هرگونه اشتباه و زیاده روی در استفاده باعث می شود که تایم طلایی مطالعه کنکور را از دست بدهید. استفاده روزانه از تلفن همراه در سال کنکور حداکثر 1 ساعت مجاز است و هرچه کمتر باشد در حفظ آرامش خود موفق تر خواهید بود. پس برای اینکه استفاده درست از موبایل و فضای مجازی در سال کنکور را یاد بگیرید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

راهکار اول: حذف کردن اپلیکیشن های اضافی

برنامه های اضافی که در گوشی نصب شده است و به هردلیلی می تواند شما را به خود مشغول کند، حذف کنید. مهمترین برنامه ای که باید از تلفن همراه حذف شود، بازی ها هستند. به این دلیل که آنقدر سرگرم کننده هستند که در آن ها غرق می شوید و گذر زمان را متوجه نخواهید شد!

اگر برای اوقات فراغت خود در هر دو هفته یکبار می خواهید با بازی های موبایل سرگرم شوید می توانید آن ها را بر گوشی یکی از والدین نصب کنید و از آن ها بخواهید که تنها در زمان مشخص شده، بازی را در اختیارتان قرار دهند. البته برای لذت بردن از اوقات فراغت فعالیت های هیجان انگیز بهتری هم می توانید پیدا کنید.

 

راهکار دوم: محدود کردن شبکه های اجتماعی

از شبکه های اجتماعی مختلف تنها یک مورد را برای ارتباطات ضروری مثل ارتباط با مشاور خود نگهدارید و سایر آن ها را پاک کنید. دقت کنید که همان شبکه ای هم که برای ارتباطات ضروری انتخاب می کنید، پاکسازی شده باشد! به این معنی که تمامی کانال ها و صفحات سرگرم کننده را پاک کنید تا هنگام استفاده از آن شبکه اجتماعی، تایم خود را در گشت و گذار بین کانال ها و صفحات مختلف از دست ندهید.

مقاله مهم  5 راهکار برای افزایش ساعت مطالعه

 

راهکار سوم: تغیر دادن شماره تلفن

دانش آموزانی که دایره دوستان گسترده ای دارند و دائما تماس تلفنی یا پیام دریافت می کنند باید شماره تلفن خود را تغییر دهند. در واقع با این کار به هدف خود احترام بیشتری می گذارید. در سال کنکور اولویت شما باید مطالعه و تلاش برای رسیدن به رشته هدف باشد. به این ترتیب دوستان شما هم ارزش بیشتری برای شما قائل خواهند بود چرا که می دانند فردی که با جدیت برای رسیدن به هدفش تلاش کند، دوست بهتری است. این تغییر شماره حتی بعد از کنکور صمیمت دوستی شما را بیشتر هم خواهد کرد. پس با خیال راحت این کار را انجام دهید.

شبکه اجتماعی

 

راهکار چهارم: استفاده از گوشی ساده و دوم در کنار گوشی هوشمند

اگر تماس های واجبی برای برقراری دارید از گوشی ساده استفاده کنید. به این ترتیب بعد از پایان تماس، مشغول سایر برنامه های فضای مجازی نمی شوید. گوشی هوشمند را تنها در زمان های ضروری مثلا برای شرکت در کلاس های آنلاین، آزمون های مجازی و یا ارتباط با مشاور استفاده کنید. به سادگی می توانید ساعت های مشخصی را در طول روز به استفاده از گوشی هوشمند اختصاص دهید. مثلاً با خود قرار بگذارید که هر شب ساعت 21 تا 23 گوشی هوشمند من روشن خواهد بود و در بقیه زمان ها از گوشی ساده استفاده می کنم.

 

راهکار پنجم: تکنیک “گوشی در کشو”

این تکنیک راه موثری برای ترک عادت استفاده از موبایل در سال کنکور است. با این روش می توانید تمرکز خود را تا حد زیادی افزایش دهید. به این ترتیب که هنگامی که تایم مطالعاتی شروع می شود، گوشی را درون کشو قرار دهید و تا پایان تایم مطالعه به سراغش نروید. این روش باعث می شود که گوشی در کنار دستتان نباشد که باعث عدم تمرکز یا وسوسه استفاده از آن شود. دقت کنید که گوشی باید سایلنت یا در حالت پرواز باشد.

دقت کنید که تلفن همراه حتی اگر اینترنت نداشته باشد، اما در جلوی دید باشد بخشی از تمرکز شما را به خود مشغول می کند. اگر در وسط تایم مطالعه کلافه شوید و گوشی در دسترس باشد سریع به سراغش می روید! و آن چنان غرق می شوید که ساعت های زیادی را از دست می دهید. جالب است که بدانید پناه بردن به سمت شبکه های اجتماعی برای کاهش کلافگی در نهایت شما را آشفته تر می کند.اگر در هنگام مطالعه یا حتی در میان استراحت دچار سردرگمی و کلافگی شدید، با فکر کردن به علت آشفتگی و برطرف کردن آن خود را آرام کنید.

مقاله مهم  راهکارهای عملی کاهش اضطراب کنکور

 

راهکار ششم: نصب اپلیکیشن های مدیریت زمان استفاده از گوشی

اپلیکیشن های مفیدی برای مدیریت زمان استفاده از تلفن همراه طراحی شده اند. برای مدیریت استفاده از موبایل در سال کنکور می توانید از این اپلیکیشن ها استفاده کنید. به این ترتیب بعد از مدت مشخصی استفاده از گوشی، برنامه ها و شبکه های اجتماعی از دسترس شما خارج می شوند و تا قبل از رسیدن زمان بعدی استفاده، امکان دسترسی نخواهید داشت. از جمله این اپلیکیشن ها :

  1. اپلیکیشن Quality time :

این اپلیکیشن زمان استفاده از برنامه های مختلف گوشی را به شما نشان می دهد. به این ترتیب می توانید برنامه های که تایم زیادی از شما را هدر می دهند حذف کنید.

  1. اپلیکیشن OffTime :

در این اپلیکیشن سه مود خانواده، خودم و کار وجود دارد. در هرکدام از مود ها می توانید یکسری از برنامه های موبایل را بلاک کنید تا از دسترس شما خارج شود و زمان خود را مدیریت کنید.

  1. اپلیکیشن Moment:

این اپلیکیشن برای سیستم عامل IOS قابل اجراست. در این اپلیکیشن زمان استفاده شما ازا تلفن همراه رصد می شود. اگر بیشتر از زمان مجاز از گوشی استفاده کنید، آنقدر هشدار می دهد که از ادامه استفاده منصرف می شوید و گوشی را کنار می گذارید.

  1. اپلیکیشن Apdetox :

این اپلیکیشن تعیین می کند که در چه ساعتی از روز اجازه استفاده از برنامه های مختلف موبایل را خواهید داشت. به این ترتیب اگر در تایمی به غیر از زمان مشخص شده به سمت گوشی بروید، آن برنامه ها در دسترس شما نخواهند بود.

  1. اپلیکیشن Space :

این اپلیکیشن مجموعه کاملی از خدمات را برای مدیریت استفاده از تلفن همراه در اختیار شما می گذارد. این اپلیکیشن می تواند تعداد دفعات خاموش روشن کردن صفحه گوشی و میزان استفاده از برنامه های مختلف را بررسی کند و اگر استفاده شما از حد مجاز بیشتر شود، نور صفحه را کم می کند و نوتیفیکیشن ها را کاملا بلاک می کند. به این ترتیب برنامه ها از دسترس خارج می شوند.

تلفن همراه

اپلیکیشن های زیادی برای مدیریت استفاده از گوشی طراحی شده اند که برای کاهش تایم استفاده از موبایل در سال کنکور می توانیداز آن ها استفاده کنید که کاربردی ترین آن ها را در این قسمت معرفی کردیم. همچنین نسخه اندروید این اپلیکیشن ها را می توانید از این لینک دانلود کنید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

اگر می خواهید با تمرکز و آرامش بیشتری درس بخوانید و تایم اتلافی کمتری داشته باشید حتما استفاده از موبایل و فضای مجازی در سال کنکور محدود کنید. با حذف برنامه های اضافی و پاک کردن کانال ها و صفحات سرگرم کننده می توانید تا حد زیادی در جهت مدیریت شبکه های مجازی قدم بردارید. دقت کنید که در هنگام مطالعه گوشی در معرض دید نباشد و آن را در حالت سایلنت شده در کشو قرار دهید.

در صورتیکه تماس های زیادی دارید حتما شماره تلفن خود را تغییر دهید و از گوشی ساده دوم در کنار گوشی هوشمند برای تماس های ضروری استفاده کنیدو همچنین اپلیکیشن های گسترده ای برای محدود کردن تایم استفاده از تلفن همراه طراحی شده اند که می توانند بسیار کمک کننده باشند. امیدواریم که با قدت تایم استفاده از موبایل را روزانه به حداکثر 1 ساعت یا کمتر برسانید و برای موفقیت خود محکم تر گام بردارید. موفق باشید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
1 سال قبل

عالی

پشتیبانی دورخیز
پشتیبانی دورخیز
پاسخ به  محمد
1 سال قبل

خوشحالیم که این محتوا به کارتان آمده