میکروبیولوژی

معرفی رشته میکروبیولوژی

یکی از رشته های پرطرفدار رشته تجربی که بازار کار جهانی خوبی دارد رشته میکروبیولوژی است. این رشته همیشه برای زندگی بهتر انسان ها تلاش می کند تا از میکروب های مفید بهتر استفاده کند و میکروب های مضر را تا حد امکان دور نگهدارد.

همچنین برای پیشرفت صنعت و حفاظت از محیط زیست هم می توان از رشته میکروبیولوژی استفاده کرد. پس این رشته هیچگاه قدیمی نمی شود و اگر با علاقه به تحصیل مشغول شوید حتما آینده شغلی بسیار جذاب و با درآمد مناسبی خواهید داشت. در این مقاله درمورد تمامی جزئیات لازم برای انتخاب رشته میکروبیولوژی صحبت می کنیم. پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی:
تست رغبت سنجی شغلی هالند و انتخاب رشته

 

معرفی رشته میکروبیولوژی

میکروبیولوژی یکی از رشت های گروه آزمایشی تجربی است که درمورد میکروارگانیسم های مختلف مطالعه می کند.  مثلا میکروب های مفید یا میکروب هایی که برای انسان بیماری زا هستند را به طور کامل بررسی می کنند. در این رشته با استفاده از میکروب های مفید برای تولید محصولات لبنی با خواص بیشتر تحقیق و مطالعه می شود. توجه کنید که میکروب ها می توانند در صنعت هم مواد مفیدی مثل اسیدها و کمپوست میکروبی تولید کنند که می توان از آن ها برای کاهش آلودگی محیط زیست استفاده کرد.

میکروبیولوژی

پس همان طور که گفتیم، میکروبیولوژی حیطه فعالیت گسترده ای دارد که بعد از دوره کارشناسی می توانید در گرایشی که بیشتر به آن علاقه دارید ادامه تحصیل دهید. در ادامه درمورد وظایفی که یک میکروبیولوژیست می تواند انجام دهد بیشتر صحبت می کنیم تا دقیق تر با حیطه فعالیت این رشته آشنا شوید، از جمله:

 1. انجام آزمایش های مختلف برای شناسایی میکروب ها
 2. بررسی و شناسایی میکروب ها برای کنترل بیماری های عفونی
 3. استفاده از روش های مختلف برای تهیه و آزمایش داروهای جدید
 4. انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف برای کنترل کیفیت مواد غذایی
 5. انجام آزمایش های مختلف برای استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست

 

مدت تحصیل میکروبیولوژی

دوره کارشناسی میکروبیولوژی 4 ساله است که بعد از آن می توانید وارد بازار کار شوید یا برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنید.

 

دروس رشته میکروبیولوژی

درس های تخصصی این رشته بیشتر درمورد انواع میکروب ها صحبت می شود و آزمایش های مختلف برای شناسایی و تشخیص هرکدام از آن ها در آزمایشگاه بررسی می شود. از جمله این درس ها میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاه، باکتری شناسی، قارچ شناسی، میکروبیولوژی صنعتی، فیزیولوژی گیاهی، ایمونولوژی، تکامل و  ژنتیک، ویروس شناسی، مبانی فیزیولوژی جانوری و … است.

مقاله پیشنهادی:
مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر میکروبیولوژی

داوطلبانی که در رشته میکروبیولوژی انتخاب رشته می کنند می توانند به راحتی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور اقدام کنند.

رشته میکروب شناسی

میکروبیولوژی یکی از حوزه های مهم فعالیت در سراسر دنیاست و علمی است که دائما در حال به روز رسانی است. پس اگر به این رشته علاقه دارید، بدانید که انسان ها برای زندگی بهتر به اطلاعات این رشته نیازمند اند و در تمامی جهان به عنوان یک رشته پرکاربرد شناخته می شود.

 

بازارکار، موقعیت شغلی و میزان درآمد

دانش آموزانی که به رشته میکروبیولوژی علاقه دارند می توانند بعد از فارغ التحصیلی دردر مراکزی مانند سازمان های حوزه بهداشت و درمان، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی، بیمارستان ها، پژوهشگاه های نفت مشغول به کار شوند. کارشناس های رشته میکروبیولوژی همچنین می توانند  در بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست و … استخدام شود.

چون میکروبیولوژی با صنایع مختلف مرتبط است پس موقعیت های شغلی متنوع و زیادی برای میکروبیولوژیست ها وجود دارد. البته داوطلبانی که در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل می دهند از بازارکار خیلی بهتری برخوردار خواهند بود.

مقاله پیشنهادی:
معرفی تست شخصیت شناسی mbti برای انتخاب رشته

حقوق متوسط این رشته با توجه به محل فعالیت که چقدر توسعه یافته باشد و خصوصی یا دولتی بودن آن، متفاوت است و از حدود 3 میلیون در شرکت های کوچک شروع می شود و تا 6 میلیون در شرکت های پیشرفته تر می رسد.

 

توانایی های لازم برای رشته میکروبیولوژی

داوطلبانی که در رشته میکروبیولوژی درس می خوانند باید دائما اطلاعات خود را درمورد ویژگی های میکروب های مختلف به روز نگهدارند. به این دلیل که میکروب ها همیشه درحال تغییر هستند و بعد از مدتی ممکن است نسبت به داروهای موجود مقاوم شوند. چون یکی از وظایف کارشناس های رشته میکروبیولوژی این است که اطلاعات دقیقی از نحوه فعالیت میکروب ها در اختیار کادر درمان قرار دهد، باید به جدبد ترین مطالب علمی دسترسی داشته باشند.

رشته میکروبیولوژی

میکروبیولوژی با آزمایش های زیاد همراه است پس اگر ذهن جستجوگر و خلاقی دارید این رشته مناسب شما است. برای اینکه بتوانید نتایج هر آزمایش را به درستی بررسی کنید باید قدرت تجزیه و تحلیل مناسبی داشته باشید. همچنین در بیشتر آزمایش ها برای رسیدن به نتیجه لازم باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید.

میکروب ها موجودات بسیار ریزی هستند که برای شناسایی و بررسی هرکدام از آن ها در زیر میکروسکوپ بای دقت بالایی داشته باشید و به همه جزئیات توجه کنید. همچنین با پیشرفت روش هایی تکنولوژی، نرم افزارهای زیادی در اختیار رشته میکروبیولوژی قرار گرفته تا نتایج آزمایش ها دقیق تر بررسی شود. پس توانایی کار با نرم افزارهای جدید مرتبط با این رشته هم را هم در نظر بگیرید.

 

نقاط قوت و ضعف رشته میکروبیولوژی

برای انتخاب رشته درست و اصولی در کنکور حتما باید با واقعیت های هر رشته آشنا شوید. یعنی نقاط ضعف و قوت آن را در کنار هم ببینید تا بتوانید مطمئن شوید که در آینده از انتخاب این رشته پشیمان نمی شوید. درمورد نقاط قوت و ضعف رشته میکروبیولوژی هم به طور کامل صحبت می کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

نقاط قوت رشته میکروبیولوژی

 1. حیطه فعالیت گسترده با محبوبیت جهانی
 2. امکان ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور
 3. وجود زمینه های کاری متفاوت با درآمد مناسب
 4. ارائه در دانشگاه های سراسری و آزاد و امکان قبولی راحت تر

 

نقاط ضعف رشته میکروبیولوژی

 1. ارتباط با نمونه های عفونی و لزوم رعایت نکات بهداشتی ویژه هنگام کار
 2. ارائه در دانشگاه آزاد و نزدیک شدن به اشباع شغلی

 

رتبه لازم برای قبولی میکروبیولوژی

میکروبیولوژی در دانشگاه های سراسری، غیرانتفاعی و آزاد ارائه می شود پس با یک برنامه ریزی مناسب در سال کنکور می توانید به راحتی برای قبولی در این رشته هدف گذاری کنید.

حداکثر رتبه لازم برای قبولی این رشته در دانشگاه سراسری حدود رتبه 12 هزار است. اما با حداکثر رتبه حدود 50 هزار می توان به راحتی در دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی قبول شد.

معرفی رشته میکروبیولوژی

نتیجه گیری

اگر رشته میکروبیولوژی را با علاقه انتخاب کنید می تواند در جهت های مختلفی به پیشرفت کاری شما کمک کند. پیشرفت در زمینه های پژوهشی، موقعیت شغلی مناسب و ارتباط با آزمایش های فراوان باعث می شود که میکروبیولوژی آینده شغلی جذابی را برای داوطلبان ایجاد کند.

پس اگر به این رشته علاقه دارید یک بار دیگر نقاط قوت و ضعف آن را مطالعه کنید که با اطمینان برای قبولی آن درس بخوانید و به درستی انتخاب رشته کنید. هرچه با رتبه بهتری برای این رشته اقدام کنید، در دانشگاه بهتری قبول می شوید و شانس پیدا کردن موقعیت های شغلی بهتری را خواهید داشت. پس هدفمند درس بخوانید و اگر در این رابطه سوالی دارید حتما از گروه مشاورین دورخیز بپرسید.

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست