معرفی رشته مهندسی صنایع

معرفی رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع از جمله رشته هایی است که داوطلبان از طریق کنکور ریاضی میتوانند در دانشگاه در آن به ادامه تحصیل بپردازند. مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی است که شامل کشف چگونگی انجام یا انجام بهتر کارها است. مهندسان صنایع درگیر کاهش هزینه های تولید، افزایش کارایی، بهبود کیفیت محصولات و خدمات، اطمینان از سلامت و ایمنی کارگران، حفاظت از محیط زیست و رعایت مقررات دولتی هستند.

در این مقاله به معرفی رشته مهندسی صنایع می پردازیم. رتبه قبولی، دروس، میزان درآمد، مزایا و معایب و مدت تحصیل در آن را بررسی می کنیم. با گرایش های آن برای ادامه تحصیل آشنا می شوید. در نهایت با مشورت و شناخت کامل می توانید تصمیم بگیرید که وارد این رشته بشوید یا خیر.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره انتخاب رشته کنکور 1402

 

معرفی رشته مهندسی صنایع

“مهندسی صنایع یک رویکرد مهندسی است که برای همه عوامل، از جمله عامل انسانی، که در تولید و توزیع محصولات یا خدمات دخیل است.”

مهندسی صنایع، هدایت کارآمد کارخانه های تولیدی، ساختمانی، حمل و نقل و یا حتی تجاری هر کارخانه ای میباشد، در واقع در آن نیروی انسانی برای انجام هر نوع کاری هدایت می شود. مهندسی صنایع با استفاده از مهندسی مکانیک، اقتصاد، جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه، حسابداری، از این علوم قدیمی یک مجموعه علمی متمایز برای خود به وجود آورده است که شامل عناصر اقتصادی و انسانی است.

مهندس صنایع با طراحی، بهبود و نصب سیستمهای یکپارچه از انسانها، مواد و تجهیزات درگیر است. برای تعیین، پیش بینی و ارزیابی نتایج بدست آمده از چنین سیستمهایی، از دانش و مهارتهای تخصصی در علوم ریاضی، فیزیکی و اجتماعی همراه با اصول و روشهای تجزیه و تحلیل مهندسی و طراحی استفاده می شود.

مهندسی صنایع ممکن است به عنوان هنر استفاده از اصول علمی، داده های روانشناسی و اطلاعات فیزیولوژیکی برای طراحی، بهبود و تلفیق روند عملیتهای صنعتی ، مدیریتی و انسانی تعریف شود.

مهندسی صنایع مهندسی تلاش انسانی است. این یک رشته مهندسی است که با طراحی تلاش انسان در همه مشاغل: کشاورزی، تولیدی و خدماتی سروکار دارد. اهداف مهندسی صنایع بهینه سازی بهره وری سیستم های کار و آسایش شغلی، بهداشت، ایمنی و درآمد افراد درگیر است.

اهداف مهندسی صنایع عبارتند از: بهینه سازی بهره وری سیستم های کاری و راحتی شغلی، سلامتی، ایمنی و درآمد افراد درگیر.

معرفی رشته مهندسی صنایع

مدت تحصیل و دروس رشته مهندسی صنایع

تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی رشته مهندسی صنایع 140واحد می باشد.

 • دروس عمومی رشته مهندسی صنایع 20 واحد: ادبیات فارسی ـ زبان عمومی ـ تاریخ وتمدن اسلامی ـ اندیشه ـ تربیت بدنی و…
 • دروس پایه رشته مهندسی صنایع 40واحد: ریاضی عمومی1و2 ـ فیزیک عمومی 1و2 ـ معادلات دیفرانسیل ـ  مبانی کامپیوتر و برنامه سازی و…
 • دروس تخصصی رشته مهندسی صنایع 53 واحد: آمار مهندسی ـ اقتصاد عمومی ـ  روش های تولید ـ  ارزیابی کار و زمان ـ کنترل کیفیت و…
 • دروس اختیاری رشته مهندسی صنایع 27 واحد: مدیریت مالی ـ  برنامه ريزي توليد ـ اتوماسيون و…
پیشنهاد مطالعه  مزایای قبولی دانشگاه فرهنگیان (حقوق، سربازی و...)

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

شما می توانید در بیشتر دانشگاه‌های معتبر داخل ایران وخارج کشور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته مهندسی صنایع ادامه تحصیل دهید.

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع شامل: گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها، گرایش سیستم‌های سلامت، گرایش مدیریت نوآوری و فناوری، گرایش مدل‌سازی سیستم‌های کلان، گرایش آینده‌پژوهی، گرایش سیستم‌های مالی، گرایش لجستیک و زنجیره تأمین، گرایش مدیریت پروژه، گرایش مدیریت مهندسی و گرایش حمل و نقل میباشد.

پیشنهاد مطالعه  بورسیه مهندسی فرصتی برای تحصیل در اروپا و آمریکا

دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته با یادگیری زبان کشور مقصد، افزایش مهارت در بکارگیری نرم افزار های مورد نیاز این رشته، چاپ مقالات معتبر، شرکت در همایش ها و مسابقات بین المللی، معدل بالا در مقطع کارشناسی و … و مشارکت در پروژه های مهم میتوانند شانس پذیرش خود را در کشور مورد نظر بیشتر کنند.

معرفی رشته مهندسی صنایع

 

بازار کار، موقعیت شغلی و میزان درآمد مهندسی صنایع

وقتی نوبت به راه حل های فنی ایمن تر، کارآمدتر و کم هزینه می رسد، مهندسان صنایع مسئولیت این امور را به عهده میگیرند. یک مهندس صنایع در هر دو بخش دولتی و خصوصی کار می کند و اصول ریاضیات و مهندسی را برای بهبود عملکرد سیستم های پیچیده به کار می برد. با توجه به طراحی و مقیاس پذیری، آنها هر پروژه را با تجزیه و تحلیل عمیق آغاز می کنند تا روش های ساده سازی فرآیندها را شناسایی کنند، در حالی که اتلاف وقت، پول، مواد و انرژی را از بین می برند.

مهندسان صنایع متخصصان بسیار تحصیل کرده و آموزش دیده ای هستند، که در زمینه هایی مانند تولید، مسافرت هوایی و مراقبت های بهداشتی تخصص دارند. به دلیل اندازه و دامنه پروژه هایشان، آنها معمولاً دارای مهارت گسترده ای هستند. تلاش آنها می تواند به سادگی کارمندان با بهره وری بیشتر را توانمند سازد و یا یک فضاپیمای قدرتمندتر را به پیش ببرد.

مسئولیت های مهندس صنایع شامل تجزیه و تحلیل عملیات، طراحی گردش کار و فرآیندهای تولید، کاهش ناکارآمدی و اطمینان از مطابقت محصولات نهایی با استانداردهای کیفیت تعیین شده است. برای موفقیت به عنوان یک مهندس صنایع باید بتوانید سیستم هایی را طراحی کنید که بهره وری را به حداکثر برسانند، اتلاف و مسائل تولید را کاهش دهند، مقرون به صرفه باشند و کیفیت بالای محصول را تضمین کنند.

مسئولیت های مهندس صنایع:

 • مرور برنامه های تولید، فرآیندها، مشخصات و اطلاعات مربوط به آن.
 • طراحی فرایندهای تولیدی که کارایی را به حداکثر برسانند و ضایعات را کاهش دهند.
 • توسعه و اجرای بهبود فرآیند و به روزرسانی های فن آوری.
 • طراحی سیستم های کنترل برای به حداقل رساندن هزینه ها و مشکلات تولید.
 • تدوین استانداردهای طراحی و تولید با همکاری مدیریت و پرسنل کاربری.
 • تهیه لیست مواد و تجهیزات، سفارشات خرید، آنالیز هزینه و برآورد هزینه های تولید.
 • طراحی و چیدمان امکانات و تعیین نیازهای پرسنل.
 • آموزش کارکنان برای فرآیندهای جدید و ارائه دستورالعمل ها و کتابچه های راهنما.
 • مدیریت اسناد فرآیند و تهیه گزارشات تولید.

بیشتر مهندسان صنایع تمام وقت کار می کنند. بسته به پروژه هایی که این مهندسان در آن مشغول به کار هستند و صنایعی که پروژه ها در آن انجام می شوند ، ساعت کاری ممکن است متفاوت باشد.

پیشنهاد مطالعه  در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

توانایی‌های لازم برای رشته مهندسی صنایع

 • مدرک مهندسی صنایع یا رشته های مرتبط با آن مورد نیاز است.
 • تجربه کاری مرتبط.
 • دانش پیشرفته در مورد ماشین آلات ، فرایندها و استانداردهای تولید.
 • مهارت های تفکر انتقادی و حل مسئله.
 • مهارتهای ارتباطی و ارائه قوی.
 • مهارت عیب یابی و توجه به جزئیات.
 • مهارت های مستند سازی و سازماندهی.
 • مهارت در MS Office و اتوکد.
 • مهارت در تاکتیک های مذاکره
 • مهارت حل خلاقانه خلاقیت
 • مهارت های تفکر انتقادی را برای مسائل پیچیده مناسب داشته باشید

معرفی رشته مهندسی صنایع

نقاط قوت و ضعف رشته مهندسی صنایع

نقاط قوت

 • یک مزیت این است که شما می توانید در انواع و اقسام مشاغل مانند صنایع فلزی ، روغن ، مواد غذایی ، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره کار کنید همچنین نه تنها صنایع بلکه  میتوانید در بیمارستانها ، بانکها ، ادارات دولتی و غیره نیز در طرف دیگر فعالیت کنید.
 • ارتقا مهندسین صنایع به سمت های مدیریتی متداول است.
 • امکان کار مستقل با درآمد بالا
 • شرایط مناسب برای ادامه تحصیل در ایران یا خارج از ایران
 • رشته مهندسی صنایع برای افرادی که خواهان شناخت و پیشرفت در شغل و حرفه معتبر هستند مناسب است.
 • برای مهندسان صنایع در صورت لزوم تغییر شغل آسان تر است.

نقاط ضعف

 • کار در محیط های پرتنش
 • رقابت سخت برای کسب موقعیت شغلی خوب به علت افزایش تعداد فارغ التحصیلان
 • اشتغال در مهندسی صنایع مسئولیت پذیری بالایی را میطلبد و در همه کارها و انضباط لازم است.
 • ورود به این حرفه سخت است. مقدار قابل توجهی از مهارت، دانش و تجربه مربوط به کار برای این حرفه مورد نیاز است.

معرفی رشته مهندسی صنایع

رتبه قبولی رشته مهندسی صنایع

در رشته های گروه ریاضی برخلاف تجربی ، دانشگاه بیشتر از رشته تعیین کننده رتبه لازم برای قبولی است. به دلیل تعدد دانشگاه های پذیرش کننده، بازه رتبه قبولی رشته مهندسی صنایع بسیار بزرگ است. در ادامه به بررسی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دوره روانه این رشته در دانشگاه های برتر مهندسی می پردازیم. در انتها نیز حداقل رتبه لازم برای قبولی در این رشته را آورده ایم.

نام دانشگاه منطقه 1 منطقه 2 منطقه 3
دانشگاه صنعتی شریف 410 308 144
دانشگاه تهران 588 449 162
دانشگاه علم و صنعت 1099 871 481
دانشگاه امیر کبیر 885 667 230
دانشگاه  صنعتي نوشيرواني بابل 4804 5715 3011
دانشگاه فردوسی مشهد 4214 3398 1242
دانشگاه صنعتی اصفهان 3671 1991 1275
دانشگاه شیراز 4795 2605 3303
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی 1449 1160 666

این آمار با توجه به قبولی های رشته مهندسی صنایع در سال های گذشته است. دقت کنید که همیشه این اعداد ثابت نیستند و هر سال با توجه به انتخاب رشته داوطلبان، ممکن است قدری تغییر کند. همچنین بومی بودن هم تاثیر مهم در قبولی در شهر خودتان دارد.

حالا اگر می خواهید بدانید که در این رشته قبول می شوید یا نه، مقاله تخمین رتبه کنکور را مطالعه کنید. در این مقاله روش های تخمین رتبه را معرفی کرده ایم.

پیشنهاد مطالعه  تخمین رتبه کنکور با چند روش عالی | ویژه قبل و بعد از کنکور🙂

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها