معرفی رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی موضوع این مقاله سایت دورخیز است. از مهم ترین دغدغه هایی که دانش آموزان پس از سپری کردن کنکور سراسری با آن روبرو می شوند ، انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه است ؛ رشته تحصیلی دانشگاهی مشخص کننده شغل افراد تا پایان عمرشان است ، بنابراین باید با دقت بسیار زیاد و اطلاعات کامل آن را انتخاب کنند. در این مقاله به معرفی رشته روانشناسی می پردازیم و به طور کامل و جامع هر آنچه که باید درباره رشته روانشناسی و آینده شغلی این رشته بدانید در اختیارتان قرار می دهیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معرفی رشته روانشناسی

 

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی از رشته های بسیار محبوب این روز ها است. امروزه دید و توجه مردم نسبت به این رشته نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است و جایگاه بسیار خوبی را بین مردم پیدا کرده است. زندگی در دنیای امروزی بسیار پیچیده شده است و ما را با چالش های زیادی روبرو می کند ؛ برای اینکه بتوانیم با موفقیت از این چالش ها عبور کنیم و در کنارش از سلامت روانی خوبی هم برخوردار باشیم ، می توانیم از یک روانشناس ماهر کمک بگیریم.

رشته روانشناسی در طی سال های اخیر پیشرفت خیلی زیادی داشته است که در زمینه این پیشرفت ها به مطالعه رفتار ما انسان ها در مقابل اتفاقات و فرآیندهایی که برای بروز این رفتار ها در ذهن ما شکل می گیرد می پردازد ، فرآیند های ذهنی ما شامل احساسات ، شخصیت ، تفکر ، هوش ، حافظه و هیجان های ما می شود که یک روانشناس سعی می کند با علمی که در طی تحصیل خود فراگرفته است ، این فرآیند ها را بشناسد و سپس با لصلاح آنها ، به ما کمک کند تا در راه  های درست تری قرم برداریم و زندگی شادتر و موفق تری داشته باشیم.

تحصیل در رشته رونشناسی شغلی این زمینه را برای شما فراهم می کند تا سلامت روانی و پیشرفت در تمامی زمینه ها را برای افراد و در نهایت جامعه فراهم کنید ، علاوه بر این به خودتان هم کمک زیادی می کند تا به کمک علم و مهارتی که در دوران تحصیل خودتان فرا گرفته اید بهترین تصمیم ها و روابط اجتماعی را داشته باشید و پیشرفت های بسیاری را در جنبه های مختلف کسب کنید.

 

مدت تحصیل و دوره ها

مدت تحصیل در دوره کارشناسی 8 ترم ( 4 سال ) است ه در طی این 8 ترم مجموعا 44 واحد درسی گذرانده می شود. از این 144 واحد درسی 23 واحد آن مربوط به دروس عمومی ، 71 واحد آن به دروس اصلی و پایه ، 40 واحد آن مربوط به دروس اختصاصی و 10 واحد آن مربوط به دروس انتخابی است.

مقاله مهم  معرفی رشته مهندسی پزشکی

دروس رشته روانشناسی

دروس ،  لیست دروس رشته روانشناسی در زیر برای شما آورده شده است ، با توجه به لیست این

می توانید میزان علاقه خودتان به این رشته را در طول تحصیل تخمین بزنید و با دید بازتری آن را انتخاب کنید. از بین دروس این لیست یک سری از واحد ها بعنوان واحد های انتخابی معرفی شده اند ، لازم است بدانید که دانشجویان این رشته ۱۰ واحد از این واحد هارا به دلخواه خود انتخاب می کنند تا همراه با سایر دروس در طی ترم های تحصیلی آنها را بگذرانند.

دروس پایه و اصلی

روان شناسی عمومی 1 و 2 – آمار استنباطی – روان شناسی رشد 1 و 2 – مبانی جامعه شناسی – روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – کلیات فلسفه – متون روان شناسی به زبان های خارجی 1 – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی 1 – روان شناسی مرضی کودک

دروس اختصاصی

آسیب شناسی روانی 2 – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی 2- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی – روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی –  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری

دروس انتخابی

کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی – بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن – سیب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی

معرفی رشته روانشناسی

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته روانشناسی

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته روانشناسی می توانند در آزمون ارشد شرکت کنند و در هریک از گرایش هایی که در زیر برایتان آورده شده است ادامه تحصیل دهند.

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی کودکان استثنایی
 • زیست روانشناسی
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی قانونی
 • روانشناسی مدرسه
 • روانشناسی صنعتی – سازمانی
 • روانشناسی اجتماعی

پس از پایان دوره کارشناسی ارشد نیز با شرکت در آزمون دکتری می توانند دکتری روانشناسی بگیرند. درباره گرایش روانشناسی بالینی لازم است بدانند که داوطلبان میتوانند در آزمون وزارت علوم و وزارت بهداشت شرکت کنند؛ تفاوت رشته روانشناسی در دانشگاه های این دو وزارت خانه در این است که آموزش درس روانشناسی وزارت بهداشت بیشتر در بیمارستان ها صورت میگیرد و دانشجویان دوره های کارآموزی می گذرانند در صورتی که دروس روانشناسی وزارت علوم بصورت تئوری ارائه میشود. تفاوت دیگر این است که در کنکور وزارت بهداشت تنها افراد دارای لیسانس روانشناسی میتوانند شرکت کنند در صورتی که در کنکور وزارت علوم افراد با هر لیسانسی میتوانند شرکت کنند

مقاله مهم  معرفی رشته علوم تغذیه

 

بازار کار، موقعیت شغلی و میزان درآمد رشته روانشناسی

فارغ التحصیلان رشته روانشناسی میتوانند با توجه به علاقه شان در مراکز مختلف دولتی و خصوصی مشغول بکار شوند. اگر بخواهم  تعدادی از این مراکز را نام ببرم عبارت اند از: سازمان بهزیستی برای کمک به کاهش بار روانی مشکلات، مراکز توان بخشی ، مهد کودک ها و مدرسه ها جهت کمک به رشد هیجانی کودکان و برطرف کردن مشکلات تحصیلی و رفتاری آنها ، حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری نیروی انتظامی و پزشکی قانونی جهت تشخیص علل قتل و سایر امور جنایی و حقوقی، همچنین آنها میتوانند در کلینیک ها در زمینه های مختلف مانند مشاوره  شغلی ، تحصیلی ، مشکلات خانوادگی ، اختلالات شخصیتی ، مشاوره ازدواج و …. به فعالیت بپردازند.

روانشناسان می توانند پس از گذراندن دوره دکتری به عنوان هیئت علمی جذب دانشگاه های کشور شوند و به کار تدریس بپردازند.

هم چنین روانشناسان می توانند مطب و کلینیک مستقل برای خودشان تأسیس کنند که شرایط آن عبارت اند از :

 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد
 • گذشتن حداقل یک سال از فارغ التحصیلی
 • پایان خدمت سربازی برای آقایان
 • گذراندن دوره کارورزی و داشتن مدرک آن

در مورد گذراندن دوره کارورزی لازم است بدانید که دانشجویانی که دوره ارشد خود را در دانشگاه های وزارت بهداشت بگذرانند می توانند به طور مستقیم وارد عرصه کار شوند ولی فارغ التحصیلان دوره ارشد وزارت علوم باید در مراکز مشاوره کشور 400 ساعت دوره کارورزی بگذرانند.

در رابطه با حقوق و میزان درآمد روانشناسان ، اگر آنها به عنوان کارمند در مراکز دولتی و خصنصی مشغول به کار شوند ، که با توجه به ساعت کاری مراکز می توانند در 2 تا 3 مرکز کار کنند ، میانگین حقوق 6 تا 8 ملیون تومان دارند ، اگر مطب یا کلینیک تأسیس کنند میانگین درآمد 10 تا 13 میلیون تومان دارند. البته درآمد ها بسته به شخص و توانایی هایش می تواند کمتر یا بیش تر باشد.

معرفی رشته روانشناسی

 

توانایی های لازم

روانشناسی رشته ای است که روابط فردی در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . روانشناسان برای موفقیت در شغل شان به ویژگی های اخلاقی و رفتاری و برخی مهارت ها نیاز دارند تا موفق تر و کارآمد تر باشند. اساسی ترین ویژگی که روانشناسان باید داشته باشند علاقه به انسان ها و کمک به آن ها در حل مشکلات شان است ، افرادی که شخصیتی منزوی دارند و علاقه ای به معاشرت ندارند نمی توانند ارتباط خوبی با مراجعان برقرار کنند.

از مهارت های مهم دیگر هنر خوب گوش دادن و داشتن صبر و حوصله بسیار است ، یک روانشناس باید به تمام سخنان مراجعین خود با صبر و آرامش بسیار گوش کند و با سطح عالی مهارت حل مسأله و قدرت تجزیه و تحلیل بالای خود راه حل های مناسب را برای حل مشکلات رفتاری و روحی آنها ارائه دهد.

مقاله مهم  معرفی رشته پرستاری (شغل ایثار و مهربانی)

توانایی خوب ، رسا و واضح سخن گفتن نیز بسیار مهم است ، روانشناس باید اطلاعات علمی خود را در قالبی ساده و قابل فهم و به صورت داستانی و ماندگار در ذهن به مراجعین انتقال دهد تا تأثیر عمیقی بر ذهن و رفتار آن ها داشته باشد. یک روانشناس باید روحیه بسیار خوبی داشته باشد تا بتواند به مراجعین خود را نیز به خوبی تشویق کرده و خودباوری را در آن ها تقویت کند تا از پس مشکلاتشان به خوبی برآیند.

از دیگر مهارت هایی که مهم است یک روانشناس داشته باشد این است که ، او باید رازدار باشد و همدلی خود را به بیمار نشان دهد تا اعتماد بیمار را جلب کند و نیز نباید در مقابل اخلاقیات و روحیات بیمار خود پیش داوری کند ، او همیشه باید انعطاف پذیر باشد تا در مقابل رفتار های پرخاشگرانه برخی بیماران بتواند آنها را آرام کرده و تأثیر مثبتی بر آن ها بگذارد.

 

نقاط ضعف و قوت رشته روانشناسی

مهم ترین مزیت رشته روانشناسی یادگیری مهارت های حل مسأله و حفظ سلامت روان است که می تواند در زندگی روزمره و شخصی خودتان و اطرافیان تان بسیار کمک کننده باشد. همینطور گفتگو با افراد و کمک به آن ها برای بدست آوردن آرامش و سلامت روانی شان احساس رضایت و اعتماد به نفس زیادی به شما می بخشد.

از معایب این رشته اینکه رشته روانشناسی در بعضی از مناطق کشورمان شناخته شده نیست و شما برای اینکه بتوانید یک روانشناس شوید باید تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید. همینطور اینکه شما با افرادی سروکار دارید که دچار مشکلات روحی و روانی هستند ، این موضوع در دراز مدت می تواند فرسودگی و خستگی روحی برایتان ایجاد کند.

 

رتبه لازم برای قبولی در رشته روانشناسی

رتبه لازم برای قبولی در رشته روانشناسی در دانشگاه های تهران به تفکیک منطقه عبارت اند از:

منطقه 1 رتبه زیر 50

منطقه 2 رتبه زیر 150

منطقه 3 رتبه زیر 250

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه های شهرستان های بزرگ به تفکیک منطقه عبارت اند از:

منطقه 1 رتبه زیر 300

منطقه 2 رتبه زیر 600

منطقه 3 رتبه زیر 800

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه های شهرستان های کوچک تر به تفکیک منطقه عبارت اند از:

منطقه 1 رتبه زیر 450

منطقه 2 رتبه زیر 800

منطقه 3 رتبه زیر 1000

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور از رتبه زیر 8000 در رانشگاه های شناخته شده تر و رتبه زیر 20000 در سایر دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی است.

نازنین محمدینازنین محمدی

مشاوره صوتی رایگان

در این صوت مشاوره ای خانم محمدی از مشاورین خوب دورخیز توضیحات مفیدی درباره رشته روانشناسی و میزان درآمد این رشته ارائه می دهند. اگر برای انتخاب رشته نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می‌توانید با ما از طریق شماره 02128421071 در ارتباط باشید.
مدت زمان : 7 دقیقه و 31 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها