مدیریت زمان در آزمون

آیا تا به حال شده است که در آزمونی، زمان آزمون تمام شود و سوالاتی را بررسی نکرده باشید؟ و یا حتی یک یا چند درس به طور کامل بماند؟ مدیریت زمان یکی از مهارت هایی است که هر دانش آموز کنکوری باید بیاموزد.

 • چه کنیم بتوانیم تمامی سوالات یک آزمون را بررسی کنیم و وقت کم نیاوریم؟!
 • چه طور در تمامی دروس درصد مناسب و متعادلی داشته باشیم؟
 • چه طور زمان خود را در آزمون به درستی مدیریت کنیم؟!
 • تقسیم کردن زمان بین دروس مختلف دفترچه آزمون را چطور انجام دهیم؟

در ادامه این مقاله چگونگی مدیریت زمان در آزمون از طریق دو مورد از مهم ترین تکنیک های مدیریت زمان را بررسی خواهیم کرد.

 1. تکنیک ضربدر منهی
 2. تکنیک زمان های نقصانی

تکنیک زمان های نقصانی

در این تکنیک، دانش آموزان به هر درس در زمانی کمتر از زمان پیشنهادی دفترچه پاسخ می دهند. در واقع مقداری از زمان را ذخیره می کنند. برای اجرای این روش حتماً باید زمان نقصانی قبل از آزمون  مشخص شده باشد تا در سر جلسه نیاز به محاسبه نباشد.

اگر میخواهید از این روش در کنکور سراسری استفاده کنید لازم است قبل از آن این روش را تمرین کنید و در تمامی آزمون های آزمایشی از این روش استفاده کنید.

سرعت محاسبات 2

نتیجه استفاده از این روش این است که تمانی سوالات یک آزمون بررسی می شوند. شما با استفاده از این روش می توانید بدون سوال بررسی نشده و یا درصد صفر در هیچ یک از دروس، تناسب درصدی را میان درس هایتان برقرار کنید تا تراز و رتبه بهتری به دست آورید.

(مقاله مهم)  راهکارهایی برای کسب تراز بالای ۷۰۰۰ در آزمون ها

بعد از این که دانش آموزان زمان‌های نقصانی پیشبینی شده را تمام کردند؛ چه در دفترچه عمومی و چه دفترچه اختصاصی، یک زمان اضافی باقی می‌ماند. برای مثال از زمان پاسخ گویی به دفترچه اختصاصی ۳۰ تا ۳۵ دقیقه باقی می ماند. که به طور میانگین به اندازه زمان پاسخ‌گویی به یک درس به طور کامل است. و یا یک ربع ساعت بعد از پایان بررسی سوالات عمومی زمان باقی است.

حال این سوال به وجود می آید که با زمان باقی مانده را چه کنیم؟

زمان را می توان بنابر الویت به درس‌هایی که حس می‌کنید درصد کمتری در آن زدید؛ یا دروسی که درصد ضریب بیشتری دارند و یا درس هایی که نقطه قوت شما بوده و می توانید درصد بیشتری در آن ها کسب کنید؛ اختصاص می‌دهید. قبل از شرکت در آزمون لازم است نقشه راه مشخصی داشته باشید. تمامی موارد باید مشخص شوند و برای خود هماهنگ کنید و زمان باقی مانده را بین درس‌هایی که اولویت شما هستند؛ تقسیم کنید. همان طور که گفته شد لازم از قبل شروع آزمون لازم است؛ زمای‌های نقصانی‌ را برای هر درس پیشبینی کردنید و زمان لازم را بالای دفترچه و هر درس بنویسید و بعد از اتمام آن درس وارد درس بعدی شوید.

برای موفقیت در استفاده از تکنیک زمان نقصانی لازم است که همزمان تکنیک ضربدر منهی را نیز اجرا کنید.

وقتی که این زمان های نقصانی تمام شد زمان باقی مانده را بین درس‌ ها با توجه به نکات گفته شده تقسیم کنید. برای مثال از ۳۰ دقیقه باقی مانده ۵ دقیقه را به ریاضی اختصاص دهیم . و از این زمان برای حل کردن سوالاتی با علامت × مشخص شده اند استفاده کنید.

انجام همزمان این دو تکنیک موجب، مدیریت زمان، تناسب درصدی، از بین رفتن استرسِ نرسیدن به یک درس و کسب درصد مناسب در تمامی دروس و ایجاد آرامش خاطر می‌شود.

مشاوره کنکور دورخیز با کادر مجرب به شما یاد می‌دهد که چگونه در هنگام کنکور بتوانید مدیریت زمان داشته باشید و با آرامش به موفقیت در کنکور دست یابید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره‌های موسسه تماس بگیرید.

(مقاله مهم)  راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

مدیریت زمان در آزمون

 

تکنیک ضربدر و منها

واکنش هر دانش آموز در مواجهه با یک سوال در سر جلسه آزمون،  حال چه این آزمون را در خانه از خود گرفته باشد و چه در آزمون آزمایشی و کنکور باشد؛ از سه مورد زیر خارج نیست:

 1.  راه حل سوال را می داند و می تواند سوال را به درستی حل می کند
 2. حس می کند روش حل سوال را می داند؛ ولی فکر می کند حل سوال زمانبر است و یا به تمرکز بیشتری برای حل آن نیاز دارد
 3. ایده ای برای حل سوال ندارند و روش حل را نمی داند و یا در درست بودن جواب سوال شک دارد.

در برخورد به هر گروه از سوالات چه کنیم؟

سوالات گروه اول، بدون دردسر حل می شوند و علامت زدن هم نیازی نیست. در کنار سوالاتی که در گروه دوم قرار دارند؛ علامت × بگذارید. این سوالات در مرحله دوم و با استفاده از زمان باقی مانده از تکنیک نقصانی حل می شوند. اما در کنار سوالاتی که در گروه سه قرار داشته و مطمئن هستید که نمیتوانید پاسخ درستی به آن ها دهید؛ علامت – قرار دهید. این سوالات از فرآیند آزمون حذف می شوند و دیگر به سراغ آن ها نمی رویم.

پس از بررسی تمام سوالات؛ سوالات حل نشده با علامت × یا – مشخص شده اند. در پاسخ به سوالات باقی مانده، ابتدا باید به سراغ سوالاتی که علامت × دارند بروید و از بین این سوالات، سوالاتی را که سریع تر می توان به جواب رسید را انتخاب کرده و آن ها را حل کنید .

اگر زمان اختصاص داده شده برای هر درس تمام شد به سراغ درس بعدی بروید و در دروس بعدی نیز همین گونه عمل کنید. در صورتی که همه سوالاتی که با × مشخص شده اند؛ بررسی و حل شد می توانید روی سوالاتی که علامت – در کنارشان است فکر کنید.

پس بررسی سوالات هر درسی، چه دروس اختصاصی و چه دروس عمومی،  هر سوالی ممکن است یکی از سه حالت زیر را داشته باشد:

 1. بدون علامت
 2. ×

 

مدیریت زمان در آزمون

 

نکات مهم

 • پس از اتمام زمان یک درس، برای حل تمام سوالات اصرار نداشته باشید؛ نیازی نیست تا بخواهید پاسخنامه ی خود را الکی سیاه کنید :).
 •  موفقیت در کنکور از آن دانش آموزی است که تعداد سوال درست بیشتری حل کرده باشد.
 • همه سوالات یک درس دارای ارزش یکسانی هستند و فقط تعداد صحیح، تضمین کننده موفقیت شما در آزمون است.
 • برنامه اصلی در مدیریت زمان جلسه آزمون این است که در هیچ درسی با کمبود زمان مواجه نشوید.
 • سوالات ساده را نباید از دست داد. برای این که بتوانید تمامی سوالات ساده را پیدا کنید؛ لازم است با استفاده از تکنیک ضربدر منهی بتوانید تمامی سوالات را بررسی کنید.
 • درصد قابل توجهی از سوالات آزمون ها سوالات با سطح متوسط و آسان است و کسی موفق می شود که در تمامی درس ها این سوالات را پیدا کرده و پاسخ درست به آن ها بدهد.
 • برای به دست آوردن رتبه و تراز مناسب در آزمون ها لازم است که؛ کارنامه متعادلی داشته باشید؛ یعنی وجود یک درس با درصد پایین می تواند تاثیر منفی خیلی زیادی بر روی نتیجه بگذارد. پس سعی کنید زمان لازم برای هر درس را در نظر بگیرید و هیچ درسی را به طور کامل حذف نکنید.

در پایان حتما به فایل صوتی گوش کنید.

Rate this post
امیرحسین مسلمیامیرحسین مسلمی

مشاوره صوتی رایگان

آقای امیرحسین مسلمی رتبه 144 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آموزشی صوتی نحوه مدیریت زمان برای داوطلبان کنکور را به صورت کامل توضیح داده است. این صوت را حتما گوش کنید.
مدت زمان : 10 دقیقه و 57 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:

درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف
مطالب مشابه
مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
iliya
iliya
2 سال قبل

تکنیک خیلی خوبیه من ازش استفاده میکنم

مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  iliya
2 سال قبل

موفق باشی ایلیا خان

Amir reza
Amir reza
2 سال قبل

سلام خسته نباشید !!
آقا من زبانو خوب نمیتونم جواب بدم وقت اونم میزارم ب بقیه درسای عمومی باز کمبود وقت دارم اخهههههه.

مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  Amir reza
1 سال قبل

سلام شما هم خسته نباشین:)
نمیشه اینجوری که:|
حتما توی خونه موقع تست زدن به زمان توجه نمیکنین

taha.nemati
taha.nemati
2 سال قبل

تکنیک زمان نقصانی رو از همون اول تو آزمون ها عه آزمایشی اجرا میکنم

واقعا جواب میده 😊

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
بهترین محصولات دورخیز
خرید کتاب کنکور