مدیریت زمان در آزمون

مدیریت زمان یکی از مهارت هایی است که هر دانش آموز کنکوری باید بیاموزد. در این مقاله چگونگی کسب این مهارت از طریق دو مورد از مهم ترین تکنیک های مدیریت زمان توضیح داده شده است.

  1. تکنیک ضربدرمنها
  2. تکنیک زمان های نقصانی

تکنیک زمان های نقصانی

در این تکنیک دانش آموزان به هر درس در زمانی کمتر از زمان پیشنهادی دفترچه پاسخ می دهند. در واقع زمان باید ذخیره شود. حتماً باید زمان نقصانی قبل از آزمون  مشخص شده باشد تا در سر جلسه نیاز به محاسبه نباشد.

نکته مهم این تکنیک این است که دانش آموز در یک درس درصد صفر یا سوال بررسی نشده، نداشته باشد و تناسب درصدی میان درس هایش برقرار باشد تا بتواند تراز و رتبه بهتری به دست آورد.

بعد از این که دانش آموزان آن زمان‌های نقصانی را تمام کردند در پایان آزمون، چه در دفترچه عمومی و چه دفترچه اختصاصی، یک زمان اضافی باقی می‌ماند. بطور مثال ۳۰ تا ۳۵ دقیقه که به طور میانگین به اندازه زمان پاسخ‌گویی به یک درس به طور کامل است زمان اضافی داریم. که این زمان را به نسبت درس‌هایی که حس می‌کنیم درصد کمتری در آن زدیم یا درصد ضریب بیشتری دارد اختصاص می‌دهیم. برای جلسه آزمون باید این مورد را از قبل برای خود هماهنگ کرده و زمان باقی مانده را بین درس‌ها تقسیم کنیم. از قبل باید زمای‌های نقصانی‌ای را که برای هر درس پیشبینی کردیم بدانیم و بالای دفترچه و هر درس بنویسیم. بعد از اتمام آن درس وارد درس بعدی شویم و همزمان تکنیک ضربدر منها را هم اجرا کنیم.

وقتی که این زمان ها تمام شد زمان باقی مانده ای را که برای خود در نظر گرفتیم بین درس‌ها پخش کنیم. برای مثال از ۳۰ دقیقه باقی مانده ۵ دقیقه را به ریاضی اختصاص دهیم و سراغ سوالات با علامت × می‌رویم.

انجام همزمان این دو تکنیک موجب، مدیریت زمان، تناسب درصدی، از بین رفتن استرس نرسیدن به یک درس و کسب درصد مناسب در آن و ایجاد آرامش خاطر می‌شود.

مشاوره کنکور دورخیز با کادر مجرب به شما یاد می‌دهد که چگونه در هنگام کنکور بتوانید مدیریت زمان داشته باشید و با آرامش به موفقیت در کنکور دست یابید. جهت اطلاعات بیشتر با شماره‌های موسسه تماس بگیرید.

مطلب مشابه
راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

تکنیک ضربدر و منها

اولین گام: وقتی دانش آموزان با یک سوال سر جلسه آزمون برخورد می‌کنند، حال چه این آزمون را در خانه از خود گرفته باشند و چه آزمون آزمایشی و کنکور باشد، یا آن سوال را بلدند و حل می کنند، یا حس می کنند آن را بلدند و روش آن‌ را می دانند ولی فکر می کنند سوالی زمانبر است و به تمرکز بیشتر برای حل آن نیاز دارند و یا اینکه ایده ای برای حل سوال ندارند و کاملا شک در صحیح بودن جواب دارند.

اگر سوال را بلد باشند، بدون دردسر آن‌ را حل می کنند و علامت زدن هم نیاز نیست. اگر شک دارند که بتوانند سوال را جواب دهند در کنار سوال علامت × می گذارند و آن را برای دور دوم پاسخ گویی رها می کنند و اگر دانش آموزان مطمئن باشند که سوالی را اصلا نمی توانند جواب دهند؛ کنار شماره سوال علامت – قرار دهند.

هنگامی که دانش آموزان  تمام سوالات یک درس را بررسی کردند و آنهایی را که بلد بودند حل کردند. تعدادی سوال حل نشده باقی می‌ماند، این سوالات یا علامت × دارند یا – . اگر بدانند که زمان همچنان برای آن درس و آن تعداد سوال باقی مانده است؛ باید سراغ سوالاتی که علامت × دارند بروند و از اولین سوال، آنهایی را که زودتر می‌توانند به جواب برسد را حل کنند.

اگر زمان اختصاص داده شده برای آن درس تمام شد به سراغ درس بعدی بروند و در درس بعدی نیز باید همین گونه عمل کرد. در صورتی که همه سوالات × بررسی و حل شد می توانند وارد سوالاتی شوند که با علامت – مشخص کرده‌اند.

برای همه دروس، چه اختصاصی، چه عمومی و برای هر سوال، این سه حالت پیش می آید: بدون علامت، ×، – .

نکته مهم

پس از اتمام زمان یک درس برای حل تمام سوالات آن درس اصرار نداشته باشید. تا بخواهید پاسخنامه ی خود را الکی سیاه کنید. توجه کنید موفقیت در کنکور از آن دانش آموزی است که تعداد سوال درست بیشتری حل کرده باشد. همه سوالات یک درس دارای ارزش یکسانی هستند و فقط تعداد صحیح، تضمین کننده قبولی شماست. برنامه اصلی در مدیریت زمان جلسه آزمون این است که هیچ درسی با کمبود زمان مواجه نشده و سوالات ساده را هم از دست ندهید.

امیرحسین مسلمی

مشاوره صوتی رایگان

آقای امیرحسین مسلمی رتبه 144 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آموزشی صوتی نحوه مدیریت زمان برای داوطلبان کنکور را به صورت کامل توضیح داده است. این صوت را حتما گوش کنید.

مدت فایل : 5.02

مطالب مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی