قبولی دانشگاه فرهنگیان 2

قبولی دانشگاه فرهنگیان و جذابیت های آن

قبولی دانشگاه فرهنگیان یکی از پر طرفدار ترین بحث های دانش آموزان کنکوری است. در این مقاله به صورت موشکافانه پذیرش دانشگاه فرهنگیان را بررسی میکنیم. با هم ببینیم این دانشگاه پرطرفدار چه مزایا و معایبی دارد، قضیه حقوق در دوران دانشجویی چیست؟ چه رتبه ای برای قبولی در آن باید داشته باشیم و شرایط سنی قبولی چیست؟ با دورخیز همراه باشید اگر دوست دارید در مورد معلم شدن یا نشدن تان تصمیم درستی بگیرید. 😊

ویدئوی معرفی دانشگاه فرهنگیان

 

دانشگاه فرهنگیان چیست؟

دانشگاه فرهنگیان که در گذشته دانشگاه تربیت معلم نامیده می شد، در اصل دانشجو های علاقه مند به دبیری را آماده تدریس می سازد. رشته های دانشگاه فرهنگیان تنوع زیادی دارند و با توجه به رشته تحصیلی مدرسه می توانید برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان اقدام کنید. برای مثال اگر با رشته انسانی انتخاب رشته می کنید، می توانید برای قبولی در رشته های دبیری ادبیات، عریب، روانشناسی، تاریخ، جفرافیا و … اقدام کنید.

دانشگاه فرهنگیان از بزرگترین و گسترده ترین دانشگاه های سراسر کشور است. این دانشگاه شامل تمامی مراکز تربیت معلم می شود. معلمانی که در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شوند در دانشگاه فرهنگیان درس می خوانند. تقاضا برای قبولی دانشگاه فرهنگیان روز به روز درحال افزایش است به این دلیل که امنیت شغلی مناسبی دارد. دانشجو های دانشگاه فرهنگیان از ترم اول حقوق دریافت می کنند و استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش خواهند بود. همچنین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هم پذیرش رشته های فرهنگیان را دارد .

قبولی دانشگاه فرهنگیان

شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان چیست؟

قبولی در دانشگاه فرهنگیان 3 شرط اصلی دارد که شامل معدل، تراز کنکور سراسری و قبولی در مصاحبه است. دانش آموزان برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان باید حداقل معدل کل 15داشته باشند؛ یعنی معدل کل سه سال آخر مدرسه باید بالاتر از 15 باشد. دانش آموزانی که تراز بالاتر از 6500 در کنکور سراسری به دست آورند مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان می شوند.

شرایط عمومی دیگری که برای قبولی دانشگاه فرهنگیان باید در نظر داشته باشید شامل:

 1. تابعیت جمهوری اسلامی
 2. التزام به قانون اساسی
 3. نداشتن سابقه کیفری
 4. عدم اعتیاد

هر سال به میزان 2 برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان، دانش آموزان برای مصاحبه انتخاب می شوند. دانش آموزانی که شروط معدل و حداقل تراز کنکور را داشته باشند برای مصاحبه معرفی می شوند. قبولی در مصاحبه شرط اصلی قبولی در دانشگاه فرهنگیان است. این مصاحبه شامل اطلاعات سیاسی و اجتماعی دانش آموزان است. علاوه بر آن، دانش آموزان در روز مصاحبه از نظر سلامت جسمی و روانی هم مورد سنجش قرار می گیرند. همچنین حداکثر سنی که برای قبولی دانشگاه فرهنگیان مجاز به انتخاب رشته هستند 24 سال تمام است. (برای کنکور 1400، متولدین مهر ماه 75 به بعد می توانند برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان اقدام به شرکت در کنکور کنند.)

مقاله پیشنهادی:
آشنایی با اشتباهات مهلک کنکوری ها

معاینات سلامت جسمی داوطلبان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان شامل سلامت بینایی، شنوایی و … می شود. برای مثال لکنت زبان، استفاده از سمعک از معیار هایی است که حتما مورد ارزیابی قرار می گیرد. علاوه بر آن ها، شرایطی از لحاظ قد و وزن هم در نظر گرفته اند. برای مثال حداقل قد برای خانم ها 155 سانتی متر و حداقل قد برای آقایان 160 سانتی متر باید باشد.

فن بیان، نحوه برخورد مناسب و حفظ آرامش داوطلب از جمله نکات کلیدی برای پذیرش در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می باشد. پس اگر برای قبولی دانشگاه فرهنگیان هدف گذاری کرده اید حتما شرایط ویژه مصاحبه را در نظر بگیرید و از قبل برای آن آماده شوید. توجه داشته باشید که اگر رتبه و تراز خیلی خوبی هم در کنکور داشته باشید اگر در مصاحبه قبول نشوید نمی توانید در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل شوید.

قبولی در دانشگاه فرهنگیان

توجه داشته باشید که پذیرش رشته های دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی گزینی انجام می شود. به همین دلیل رتبه دقیقی برای قبولی این دانشگاه نمی توان تعیین کرد. برای مثال در منطقه ای که تقاضا برای قبولی دانشگاه فرهنگیان زیاد است معمولا باید رتبه زیر 1000 داشته باشید. اما در منطقه ای دیگر که تقاضا برای پذیرش رشته های دانشگاه فرهنگیان کم است، حتی با رتبه 15000 و رتبه های بالاتر هم می توان قبول شد. پس اگر می خواهید حتما در یکی از رشته های دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوید حتما حواستان به رتبه کنکورتان باشد!

برای اینکه برنامه ریزی بهتری برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان در هرکدام از رشته ها داشته باشید حتما به زیر گروه های گروه آزمایشی خود توجه کنید. برای مثال اگر می خواهید رشته تربیت بدنی را از گروه آزمایشی انسانی انتخاب کنید به ضرایب درس ها در زیرگروه 3 توجه کنید. با توجه به ضریب هر کدام از درس ها در این زیر گروه برنامه ریزی کنید که برای کدام درس وقت بیشتری بگذارید.

رشته های دانشگاه فرهنگیان

رشته های دانشگاه فرهنگیان از تنوع بالایی برخوردار هستند که هر داوطلب با توجه به گروه آزمایشی خود می تواند بعضی از این رشته ها را انتخاب کند.  برای مثال داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی می توانند برای قبولی در رشته های دبیری ریاضی یا فیزیک انتخاب رشته انجام دهند. و داوطلبان سایر گروه های آموزشی نمی توانند برای رشته دبیری ریاضی یا فیزیک اقدام کنند. در ادامه رشته های دانشگاه فرهنگیان را به تفکیک گروه های آموزشی برایتان شرح می دهیم.

رشته های فرهنگیان در گروه آزمایشی تجربی

 1. دبیری شیمی
 2. دبیری زیست‌ شناسی
 3. آموزش ابتدایی
 4. آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 5. آموزش تربیت‌ بدنی

رشته های دانشگاه فرهنگیان

رشته های فرهنگیان در گروه آزمایشی ریاضی

 1. دبیری ریاضی
 2. دبیری فیزیک
 3. آموزش ابتدایی
 4. آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 5. آموزش تربیت‌ بدنی

رشته های فرهنگیان در گروه آزمایشی انسانی

 1. دبیری زبان و ادبیات فارسی
 2. دبیری الهیات و معارف اسلامی
 3. دبیری تاریخ
 4. دبیری زبان و ادبیات عربی
 5. دبیری علوم اجتماعی
 6. راهنمایی و مشاوره
 7. آموزش ابتدایی
 8. آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 9. آموزش جغرافیا
 10. آموزش تربیت‌ بدنی

رشته های فرهنگیان در گروه آزمایشی هنر

 1. آموزش ارتباط  تصویری

رشته های فرهنگیان در گروه آزمایشی زبان

 1. دبیری زبان انگلیسی

حقوق دانشگاه فرهنگیان ، مزایا و  برتری های آن

حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از ماه اول دانشجویی محاسبه می شود و تمام 4 سال طول تحصیل آن ها جزو خدمات دولتی محسوب می شود. در حال حاضر حقوق دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان یک میلیون و 500 است که هزینه غذا و خوابگاه از حقوق دانشجویان کم می شود. خالص دریافتی دانشجویان رشته های فرهنگیان 700 هزار تومان است.

مقاله پیشنهادی:
در انتخاب رشته علاقه مهم تره یا پول ؟

دانشجویان رشته های فرهنگیان از ترم اول استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند و تمام 4 سال طول تحصیل جزو خدمات دولتی محسوب می شود. پس کار و استخدام دانشگاه فرهنگیان از همان ترم اول دانشگاه تضمین شده است و همین دریافت حقوق باعث می شود که تقاضا برای قبولی دانشگاه فرهنگیان در چند سال گذشته افزایش یابد.

استخدام دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان آقا که در رشته های دانشگاه فرهنگیان پذیرش می شوند تقریبا سربازی ندارند. این دانشجویان پس از گذراندن دوره 6 ماه آموزشی نظام وظیفه، سایر ماه های خدمت سربازی را به عنوان ضمن خدمت می گذرانند. یعنی به همان مدت سربازی تقریبا به طور رایگان در مدارس مشغول به تحصیل خواهند بود.

مزیت مهم دیگر قبولی در دانشگاه های فرهنگیان این است که با وجود تعطیلی 3 ماه تابستان، همچنان برای این 3 ماه هم حقوق دریافت می کنند.

از دیگر ویژگی های دانشگاه فرهنگیان، تفکیک جنسیتی دانشگاه های آن است که ممکن است در نظر بعضی از دانش آموزان جز مزیت آن محسوب شود.

معایب انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان بعد از قبولی در یکی از رشته های دانشگاه فرهنگیان، به مدت 2 برابر طول تحصیل خود متعهد به خدمت می شوند. یعنی دانشجویان بعد از اتمام تحصیل باید به مدت چند سال حتما به شغل دبیری بپردازند. در مدت تعهد خدمت، انتقالی از منطقه محل تحصیل به سایر مناطق امکان پذیر نیست. برای مثال اگر برای خدمت در منطقه 3 شهر کرج در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کرده اید، تا پایان زمان تعهد مجاز به انتقالی به سایر مناطق نیستید.

یکی دیگر از معایب انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان پایه حقوق و سقف درآمدی آن است که از حداقل 2 میلیون تومان تا حداکثر 4 میلیون تومان است.

در پایان توجه کنید که رشته های فرهنگیان از رشته های پرطرفدار کنکور سراسری محسوب می شوند. اگر برای پذیرش در یکی از رشته های دانشگاه فرهنگیان تلاش می کنید حتما تمام شرایط گفته شده را در نظر داشته باشید. مزایا و معایب گفته شده را به خوبی بررسی کنید و حتما از قبل برای مصاحبه نهایی آماده شوید. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید. معلمی شغل شریفی است و ما همه معلم های آینده را دوست داریم. پادکست های فوق العاده زیر را هم حتماً گوش کنید.❤️

برای دسترسی به دانلود رایگان باید ابتدا در سایت عضو شوید
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امیر محمد عسکری
  26 فروردین 1399 18:18

  اگه از شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان شرط معدل رو نداشته باشم ینی امیدی نیییی؟!!!!!!

  پاسخ
 • Hamid.mirghasemi
  31 فروردین 1399 16:23

  دور خیز عزیز
  من پارسال تو مصاحبه قبول نشدم
  در این مورد راهنمایی خاصی دارین؟؟

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   1 اردیبهشت 1399 10:31

   سلام حمید عزیز. ببین قبولی در مصاحبه شرایطی داره. سوالات خاصی ازت میپرسن و … . نمونه سوالاتش رو پیدا کن. با جوش یکم آشنا شدی، باز هم از افرادی که قبول شدن بپرس تا اگر میخوای مجدداً شرکت کنی با آمادگی بیشتری اینکارو انجام بدی

   پاسخ
 • از این نظر ک ب دانش جو حقوق میدن خوبه
  ولی حقوقی ک ب معلما میدن واقن منصفانه نی…

  پاسخ
 • متین حسینی
  4 اردیبهشت 1399 10:40

  این ک گفتین آقایون سربازی ندارن و تقریبا رایگان تدریس میکنن بجاش این ینی سرباز معلم میشن دگ؟؟ بعد سرباز معلمی باید دوباره آزمون استخدامی بدیم؟؟؟؟

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   14 اردیبهشت 1399 23:38

   سلام. نه دیگه شما به عنوان کارمند دولت و استخدام شده میری سربازی. بعد که برگشتی مستقیم میری سرکارت توی آموزش پرورش 😀

   پاسخ
 • حامدعبدالهی
  2 دی 1399 21:13

  سلام. بنده تغییر رشته از تجربی به انسانی داده ام و هدفم دبیری ادبیات است می گفتند حقوقی که به دانشجو میدن ۲میلیونه درسته؟

  پاسخ
 • با عرض سلام
  من کنکوری امسالم و میخواهم به عنوان کارمند تو اداره اموزش و پرورش کار کنم چه کار هایی باید انجام بدم

  پاسخ
  • مدیر سایت
   17 فروردین 1400 18:55

   سلام. تنها راهش قبولی در رشته فرهنگیان است که بعدش دبیر یا آموزگار خواهید شد
   برای کارمند شدن باید در آزمون استخدامی شرکت کنید . البته بعد از گرفتن مدرک لیسانس در رشته های مورد نیاز آموزش پرورش

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست