معرفی رشته مهندسی مکانیک

معرفی رشته مهندسی مکانیک (فنی اما با ظرافت)

رشته مهندسی مکانیک جزو انتخاب های محبوب داوطلبان کنکور ریاضی است. برخلاف تصور ، این رشته محدود به سخت افزار و کارهای زمخت و مردانه نیست. در این مقاله به معرفی کامل رشته مکانیک می پردازیم. رتبه قبولی ، دروس ، میزان درآمد ، مزایا و معایب و مدت تحصیل در آن را بررسی می کنیم. با گرایش های مهندسی مکانیک برای ادامه تحصیل آشنا می شوید. در نهایت با دیدی باز می توانید تصمیم بگیرید که وارد این رشته بشوید یا خیر. پس با ما همراه باشید.

مقاله مهم  آموزش نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 در 4 گام

 

معرفی رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک در واقع شکل عملی و کاربردی ریاضی و فیزیک در زندگی ما است. این رشته بسیار گسترده بوده و همیشه و همه جا به مهندسان مکانیک نیاز داریم. موضوعاتی از قبیل تولید ، تبدیل و استفاده از انرژی ، تولید و ساخت قطعات و ماشین آلات و طراحی و کنترل سیستم های مکانیکی در حوزه رشته مهندسی مکانیک است.

رشته مهندسی مکانیک شباهتی به حرفه مکانیکی خودرو ندارد و نباید با آن اشتباه گرفته شود. در این رشته با طراحی و مکانیزم عملکرد اتومبیل آشنا می شوید اما به تعمیر خودرو و کارهای سنگین نمی پردازید. شاید به خاطر همین تصور است که کمتر بین داوطلبان کنکور دختر محبوب است.

رشته مهندسی مکانیک

مدت تحصیل و دوره ها

رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارائه می شود و 4 ساله است. مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس دارای گرایش های زیر است.

 • گرایش حرارت و سیالات
 • گرایش طراحی جامدات
 • گرایش ساخت و تولید
 • گرایش مهندسی دریا (این گرایش تنها در دانشگاه صنعتی شریف ارائه می شود و در دانشگاه‌های دیگر یک رشته مجزا می باشد.)

 

 دروس

در مجموع در طول دوره کارشناسی رشته مهندسی مکانیک 146 واحد درسی پیش رو خواهید داشت. در کنار دروس تئوری ، واحدهای مربوط به کارگاه ها و کارآموزی ها را نیز باید بگذرانید. برخی از دروس مشترک در گرایش‌های مختلف مهندسی مکانیک عبارت اند از : فیزیک عمومی ، شیمی عمومی ، دیفرانسیل ، استاتیک ، دینامیک ، ترمودینامیک ، طراحی و نقشه کشی ، برنامه نویسی و …

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی مکانیک

امکان ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترای رشته مهندسی مکانیک چه در ایران و چه در خارج از کشور وجود دارد. گرایش های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک عبارت اند از : طراحی کاربردی ، تبدیل انرژی ، ساخت و تولید ، بیومکانیک ، مهندسی دریا ، مهندسی هسته ‌ای ، سیستم‌ های انرژی و محیط زیست ، سیستم محرکه خودرو ، سیستم ‌های تعلیق ترمز و فرمان ، سازه بدنه خودرو ، مکاترونیک و فناوری ماهواره. یکی از نقاط قوت این رشته امکان ادامه تحصیل در خاج از کشور یا بورسیه تحصیلی است.

مهندس مکانیک

مقاله مهم  بورسیه مهندسی فرصتی برای تحصیل در اروپا و آمریکا

 

بازار کار ، موقعیت شغلی و میزان درآمد مهندسی مکانیک

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در سال‌های اخیر برای ورود به بازار کار با مشکل روبرو بوده اند. یک دلیل آن ظرفیت بالای پذیرش در این رشته ها در دانشگاه های متعدد بوده است. اما فارغ التحصیلانی که در طول دوران دانشجویی خود ، خوب درس خوانده و مهارت های عملی خود را هم تقویت کرده باشند ، توسط خود اساتید دانشگاه می توانند به شرکتهای خصوصی یا دولتی معرفی و مشغول به کار شوند.

در هر کجای صنعت به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک نیاز هست. بنابراین در حوزه های مختلف امکان کار کردن وجود دارد.

 • طراحی و ساخت تمامی ماشین ‌آلات و قطعات آن ها ، از جمله ماشین ‌آلات تولیدی تمامی صنایع ، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی
 • طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاه ها و پالایشگاه ها
 • طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل
 • ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک ، راکت ، اژدر و پل های متحرک
 • ساخت روبات‌ها ، بازو های مکانیکی و سیستم‌ های تولید
 • توان بخشی در مهندسی پزشکی

بسته به شرایط مختلف ، درآمد یک مهندس مکانیک بین 3 تا 15 میلیون تومان در ماه متغیر است. اگر در کنار درس ، مهارت های دیگر خود از جمله طراحی و برنامه نویسی را تقویت کنید ؛ در کارتان پیشرفت و می توانید درآمد بیشتری کسب کنید. امکان تاسیس شرکت خصوصی و کار به صورت مستقل نیز وجود دارد.

موقعیت شغلی مهندسی مکانیک

 

توانایی‌های لازم در رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک ارتباط دائمی و تنگاتنگی با علم فیزیک و ریاضی دارد. اگر با این دروس ارتباط برقرار نمی کنید به سراغ این رشته نروید ؛ چون برای موفقیت در هر زمینه ای باید علاقه و کششی به آن داشته باشید. پاس کردن دروس دانشگاه ، شما را یک مهندس مکانیک موفق نمی کند. باید در کنار دروس تئوری ، به کار ها و پروژه های عملی هم بپردازد.

قدرت تجسم و علاقه به هندسه یکی دیگر از نیاز های موفقیت در این رشته است. اگر در کنار این قدرت ، کار با نرم افزار های طراحی را هم یاد بگیرید آن وقت این شرکت ها هستند که برای همکاری به دنبال شما خواهند بود.

علاوه بر این ها باید از نظر جسمی و ذهنی آمادگی کار کردن در کارخانه ها یا شهرک های صنعتی خارج از شهر را نیز داشته باشید.

 

نقاط قوت و ضعف رشته مهندسی مکانیک

نقاط قوت

 • گستردگی و تنوع حیطه های فعالیت
 • امکان کار مستقل با درآمد بالا
 • شرایط مناسب برای ادامه تحصیل در ایران یا خارج از ایران
 • وجهه اجتماعی بالا

 نقاط ضعف

 • پذیرش بالای دانشگاه ها در سراسر کشور
 • عدم توجه به تولید داخلی و مشکلات صنعت کشور
 • رقابت سخت برای کسب موقعیت شغلی خوب به علت افزایش تعداد فارغ التحصیلان

 

رتبه قبولی رشته مهندسی مکانیک

در رشته های گروه ریاضی برخلاف تجربی ، دانشگاه بیشتر از رشته تعیین کننده رتبه لازم برای قبولی است. از نظر رتبه قبولی کنکور سراسری ، رشته مهندسی مکانیک بعد از رشته مهندسی برق ، در رتبه دوم قرار دارد. به دلیل تعدد دانشگاه های پذیرش کننده ، بازه رتبه قبولی رشته مهندسی مکانیک بسیار بزرگ است.

تحصیل در دانشگاه های تراز اول در رشته های مهندسی اهمیت خیلی زیادی دارد. دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه در رشته‌های مهندسی است. در ادامه به بررسی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دوره روانه رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های برتر مهندسی می پردازیم. در انتها نیز حداقل رتبه لازم برای قبولی در این رشته را آورده ایم.

نام دانشگاه منطقه 1 منطقه 2 منطقه 3
دانشگاه صنعتی شریف 200 100 50
دانشگاه تهران 500 250 100
دانشگاه صنعتی امیر کبیر 750 تا 800 350 تا 400 50
دانشگاه علم و صنعت 1200 تا 1300 600 تا 650 250
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی 1800 تا 1900 950 تا 1000 300 تا 350
صنعتی شهید بهشتی 1900 تا 2000 1100 تا 1150 200
دانشگاه صنعتی اصفهان 2300 تا 2400 1500 تا 1600 200
دانشگاه فردوسی مشهد 3600 تا 3800 2000 تا 2100 800 تا 850
دانشگاه شیراز 3900 تا 4100 2100 تا 2200 550 تا 600

 

این آمار با توجه به قبولی های رشته مهندسی مکانیک در سال های گذشته است. دقت کنید که همیشه این اعداد ثابت نیستند و هر سال با توجه به انتخاب رشته داوطلبان ، ممکن است قدری تغییر کند.

حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی مکانیک (حتی نوبت دوم) نیز به این صورت است.

 • منطقه 1 : حدود 37000
 • منطقه 2 : حدود 47000
 • منطقه 3 :24000

انتخاب رشته مهندسی مکانیک

در صورتی که تمایل به قبولی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه های برتر ایران را دارید، پیشنهاد می کنیم که از مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری استفاده کنید. شما می توانید با شماره تماس های 02177276971 و 09101801700 با مشاورین آکادمی کنکور دورخیز در ارتباط باشید و از خدمات مشاوره تلفنی دورخیز استفاده کنید. اعضای آکادمی کنکور دورخیز تنها برای رساندن شما به موفقیت و رویاهایتان فعالیت می کنند.

محمدرضا سلیمیمحمدرضا سلیمی

مشاوره صوتی رایگان

در کنار مقاله بالا، در فایل صوتی زیر نیز اطلاعات کامل رشته مهندسی مکانیک را در اختیارتان قرار داده‌ایم. با گوش دادن به این فایل صوتی از شرایط قبولی در دانشگاه تا آینده و بازار کار این رشته آگاه می‌شوید.
مدت زمان : 5 دقیقه و 6 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
hosein
hosein
4 سال قبل

خیلی خوب همه چی رو توضیح دادین مرسی
میشه رشته های دیگری از ریاضی رو هم معرفی کنید؟؟

مشاور ارشد دورخیز
مشاور ارشد دورخیز
پاسخ به  hosein
3 سال قبل

خواهش میکنیم:)
خوشحالیم که براتون مفید بوده
بله حتما سایت رو دنبال کنین به مرور داریم سایر رشته هارو هم معرفی می کنیم