بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور

بهترین کتاب درس علوم و فنون ادبی کنکور انسانی 1403

معرفی بهترین منبع و کتاب علوم و فنون ادبی برای کنکور انسانی 1403

درس علوم و فنون ادبی همان ادبیات اختصاصی رشته انسانی است. این درس یکی از مهمترین درس های رشته انسانی در کنکور است. پس حتما باید درصد خوبی در آن به دست بیاورید. برای این کار لازم است که بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور را بشناسید. سوالات علوم و فنون ادبی به دو بخش تقسیم می شوند. برخی از سوالات حفظی هستند و برخی دیگر تحلیلی اند.

در مشاوره کنکور انسانی پیشنهاد می شود برای این که به هر دو مدل از این سوالات مسلط شوید دو منبع تهیه کنید. یک منبع برای پوشش سوالات حفظی است. منبع دوم بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور برای آموزش سوالات تحلیلی است. پس در ادامه مقاله با توجه به سطح تسلط دانش آموزان، دو منبع را معرفی می کنیم تا خرید کتاب کنکور خود را با آگاهی کامل انجام بدهید. با ما همراه باشید.

در ضمن ممکن است با توجه سطح و میزان اهمیت این درس برای شما یک کتاب هم کافی باشد.

نکات مهم در انتخاب بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور

قبل از این که بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور را معرفی کنیم لازم است نکاتی را یاد بگیرید. این نکات را باید قبل از خرید کتاب کنکور علوم و فنون ادبی حتما رعایت کنید. برای مثال درسنامه مباحث تحلیلی باید توجه مناسبی به مفهوم هر قسمت داشته باشد.

سوالات علوم و فنون ادبی به دو بخش تقسیم می شوند. سوالات حفظی از بخش تاریخ ادبیات طرح می شود. سوالات تحلیلی هم مربوط به قسمت عروض، قافیه، آرایه های ادبی و دستور زبان هستند.

 

یعنی برای این که بتوانید سوالات تحلیلی را پاسخ دهید لازم است که در قدم اول به طور کامل مفاهیم را یاد بگیرید. در قدم بعدی هم باید تست های ساده تا سخت را برای آن مبحث حل کنید. به این ترتیب می توانید چیزهایی که یاد گرفته اید را به خوبی به چالش بکشید.

برای قسمت حفظیات هم مطالب باید به صورت خلاصه ولی در عین حال کامل وجود داشته باشند. در کنار آن، تست ها باید به اندازه کافی و با سطح بندی مناسب طراحی شده باشند. به این ترتیب می توانید هم برای حفظ کردن اولیه و هم برای مرور تست بزنید.

پیشنهاد مطالعه  بودجه بندی کنکور انسانی (موشکافانه!)

حالا به طور خلاصه تمام نکاتی که قبل از خرید کتاب تست علوم و فنون ادبی باید به آن ها توجه کنید را لیست می کنیم:

 1. باید سطح علمی کتاب را مطابق با تسلط خود انتخاب کنید. (قوی، متوسط، ضعیف)
 2. درسنامه ها مطالب تحلیلی را به خوبی توضیح دهند و مطالب حفظی را خلاصه شده داشته باشند.
 3. برای هر درس، تست ها متنوع و به اندازه کافی وجود داشته باشد.
 4. سطح بندی تست ها به درستی رعایت شده باشد. (آسان تا سخت)
 5. پاسخ نامه تشریحی نکات لازم هر درس را توضیح داده باشد.

با مطالعه این کتاب می توانید با اطمینان بهترین منبع علوم و فنون ادبی کنکور را برای خود انتخاب کنبد. در ادامه برای سطح قوی و متوسط دو منبع مکمل معرفی می کنیم. همچنین بعد از آن به معرفی دو منبع مکمل دیگر برای سطح ضغیف می پردازیم. پس ادامه مقاله را با دقت بخوانید.

 

بهترین منبع و کتاب علوم و فنون ادبی کنکور انسانی برای سطح قوی و متوسط

برای سطح قوی و متوسط دو کتاب را به طور مکمل به عنوان بهترین منبع علوم و فنون ادبی کنکورمعرفی می کنیم. منبع اول کتاب علوم و فنون ادبی خیلی سبز است. این کتاب برای بخش تاریخ ادبیات و حفظیات فوق العاده است. منبع دوم کتاب علوم و فنون آبی قلم چی است. این کتاب تمام نکات تحلیلی را پوشش می دهد.

بهترین کتاب علوم و فنون کنکور برای سطح قوی و متوسط

این دو کتاب در کنار هم می توانند شما را برای یک درصد عالی در کنکور آماده کنند. پس اگر در درس علوم و فنون ادبی سطح تسلط متوسط یا قوی دارید با خیال راحت این دو کتاب را تهیه کنید. البته قبل از خرید آن ها نام  کامل هر دو کتاب را به خاطر داشته باشید:

 1. کتاب علوم و فنون ادبی جامع خیلی سبز
 2. کتاب آبی علوم و فنون ادبی کنکور انسانی قلم چی

در ادامه درمورد ویژگی هر کدام از این دو کتاب با جزئیات بیشتری صحبت می کنیم. پس ادامه مطالب را با دقت بیشتری مطالعه کنید. به این ترتیب می توانید با شناخت بهتر، به نحوه احسن از این کتاب ها استفاده کنید.

 

کتاب علوم و فنون ادبی جامع خیلی سبز

این کتاب بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور برای سوالات حفظی است. در این کتاب با زبانی ساده و روان مطالب مختلف بررسی شده اند. قسمت های حفظی به طور دقیقی طبقه بندی شده اند. به این ترتیب با مطالعه این کتاب می توانید حفطیات را به صورت منظم به خاطر بسپارید.

این کتاب حدود 550 صفحه و 2000 تست دارد. درسنامه های این کتاب تمام نکات لازم هر درس را پوشش می دهند. علاوه بر آن در قسمت تست ها به انواعی از تست های تالیفی و کنکوری دسترسی دارید. در قسمت تست ها همچنین از سوالات آزمون های آزمایشی قلم چی نیز استفاده شده است.

تیچپ بندی تست ها شامل تست ها تک موضوعی تا تست های ترکیبی است. همچنین این تست ها از آسان به سخت مرتب شده اند. پس قدم به قدم با حل این تست ها می توانید به سطح تسلط خود را افزایش دهید. پس با برنامه ریزی کنکور مناسبی تست زنی را شروع کنید.

این کتاب به صورت جامع و تک جلدی است و همه مطالب دهم تا دوازدهم را در برمی گیرید. فهرست بندی مطالب در این کتاب درس به درس ومطابق کتاب درسی علوم وفنون و ادبی نیست. بلکه مطالب به صورت موضوعی تقسیم بندی شده اند. برای مثال بخش چهارم این کتاب مربوط به تاریخ ادبیات و سبک شناسی استو یعنی تمام مطالب مربوط به تاریخ ادبیات از دهم تا یازدهم در این قسمت قرار گرفته اند.

در بخش اول که کلیات علوم و فنون ادبی است به قسمت جامعی از حفظیات دسترسی دارید. در کنار آن بخش چهارم کتاب که مربوط به تاریخ ادبیات و سبک شناسی است قسمت آخر حفظیات را در بر گرفته است. پس با مطالعه این دو بخش می توانید به طور خلاصه ولی جامع و کافی حفطیات را به خاطر بسپارید.

درسنامه های برای بخش های دیگر به آموزش عروض و قافیه و آرایه های ادبی پرداخته اند. همچنین بخش پنجم مربوط به قرابت معنایی است. اما قسمت دستور زبان در این کتاب وجود ندارد. که در این جا منبع مکمل دوم به کمک شما می آید.

در هرکدام از بخش هایی که گفتیم بعد از توضیحات درسنامه، نوبت تست هاست. برای هر بخش تست های متنوع و با تعداد زیادی طراحی شده است. پس حتما بعد از مطالعه درسنامه به سراغ تست ها بروید. به این ترتیب می توانید مطالبی که یاد گرفتید را به خوبی به چالش بکشید. همچنین برای مرور به منبع خوبی از تست ها دسترسی دارید.

در آخر کتاب هم پاسخ های تشریحی قرار گرفته اند. پاسخ های تشریحی هر تست به صورت کامل نکات لازم را بیان کرده اند. پس حتما تست ها را تحلیل کنید. چون بخش مهمی از یادگیری شما بعد از تحلیل تست ها حاصل می شود.

 

کتاب علوم و فنون ادبی کنکور آبی قلم چی

این کتاب درسنامه های قوی و تست های شناسنامه دار دارد. در ابتدای هر درس با نمودار درختی، نمای کلی درس به تصویر کشیده شده است. به این ترتیب با مطالعه این قسمت به نظم ذهنی می رسید. بنابراین در ادامه مطالب را بهتر یاد می گیرید.

در ادامه درسنامه های خلاصه شده قرار گرفته اند. گرچه این درسنامه ها خلاصه اند اما به طور کامل مطالب را توضیح می دهند. مثلا در بخش آرایه های ادبی برای هر قسمت مثال هایی آورده شده است. به این ترتیب می توانید با مفهوم آن آرایه به طور کامل آشنا شوید.

در قسمت تاریخ ادبیات و سبک شناسی، متن های کتاب درسی را از نظر ویژگی های زبانی و ادبی تحلیل کرده است. حتی درمواردی برای این که با سبک های مختلف آشنا شوید، متن هایی را از خارج کتاب برای نمونه آورده است.

درسنامه این کتاب یادگیری شما را در بخش های مختلف علوم و فنون ادبی کامل می کند. حتما درسنامه این کتاب را در کنار درسنامه کتاب خیلی سبز مطالعه کنید. به این ترتیب می توانید به همه نکات لازم هر مبحث دسترسی داشته باشید. در واقع باید بهترین کتاب علوم و فنون ادبی کنکور برای سطح قوی و متوسط را به درسی استفاده کنید.

در ادامه کتاب قلم چی به قسمت تست ها می رسید. تست های این کتاب شامل تست های تالیفی، تست های کنکور سراسری و تست های آزمون های آزمایشی قلم چی است. با این تست ها به منبع گسترده ای از تست ها با سطح بندی مناسب دسترسی خواهید داشت.

در قسمت تست ها 2000 سوال تالیفی به همراه 412 تست کنکور سراسری وجود دارد. از این میان می توانید به انوعی از تست های مفهومی و خلاقانه دسترسی داشته باشید. همچنین 817 سوال از آزمون های قلم چی در این کتاب وجود دارد. پس تست ها علاوه بر تیپ بندی مناسب، تعداد کافی دارند.

در انتهای هر درس نیز مجموعه ای از تست های آزمونی قرار گرفته است. این مجموعه تست های آزمونی 20 سواله هستند. با حل کردن این قسمت می توانید همه مطالبی که در آن درس مطالعه کردید را یک بار دیگر جمع بندی و ارزیابی کنید.

ویژگی طلایی این کتاب وجود آزمون های ترکیبی برای بخش آرایه های ادبی است. یعنی آرایه های ادبی هر سه سال دهم تا دوازدهم را به صورت ترکیبی مورد سوال قرار داده است. در این کتاب 12 تا آزمون آرایه ترکیبی وجود دارد. پس بعد از این که همه آرایه ها را یاد گرفتید حتما با این قسمت مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید.

پاسخ نامه تشریحی این کتاب جامع و کامل است. همه نکات لازم تست ها را بررسی کرده است. با مطالعه این قسمت می توانید به راحتی به مفهوم هر تست دسترسی داشته باشید. پس هر تستی که حل می کنید را حتما تحلیل کنید.

 

بهترین منبع و کتاب علوم و فنون ادبی کنکور انسانی برای سطح ضعیف

بهترین منبع علوم و فنون ادبی کنکور برای سطح ضعیف را در این قسمت معرفی می کنیم. به این منظور شما به دو کتاب که مکمل یکدیگر هستند، نیاز دارید. پس برای رسیدن به درصد خوبی در کنکور حتما هر دو این کتاب ها را باهم پیش ببرید.

بهترین کتاب علوم و فنون کنکور برای سطح ضعیف

اولین و بهترین منابع علوم و فنون کنکور برای سطح ضعیف، کتاب علوم و فنون ادبی مهر و ماه است. در این کتاب به طور درس به درس مطالب لازم آموزش داده شده اند. علاوه بر آن مجموعه تست های کاملی دارد که همه انواع تست ها را پوشش می دهد.

در کنار آن به طور مکمل باید دومین و بهترین منبع علوم و فنون ادبی کنکور برای سطخ ضعیف را تهیه کنید. این کتاب به اسم مجموعه حفظیات علوم و فنون ادبی کنکور نوشته شده است. با این کتاب به همه نکات حفظی به صورت یکجا و جمع بندی شده دسترسی دارید.

برای این که موقع خرید کتاب تست کنکور به مشکل نخورید، نام کامل این دو کتاب را در این قسمت می نوسیم:

 1. کتاب علوم و فنون ادبی جامع کنکور مهر و ماه
 2. حفظیات علوم و فنون ادبی کنکور لقمه طلایی مهر و ماه

در ادامه به معرفی دقیق تر این دو کتاب می پردازیم. یعنی ویژگی های درسنامه ها و تست ها را به طور کامل بررسی می کنیم. پس ادامه این مقاله را به دقت بیشتری بخوانید.

 

کتاب علوم و فنون ادبی کنکور مهر و ماه

این کتاب در واقع بهترین کتاب تست علوم و فنون ادبی کنکور برای سطح ضعیف است. در این کتاب به صورت جامع ولی مطابق با فهرست کتاب درسی علوم و فنون ادبی مطالب بیان شده اند. درسنامه های این کتاب به طور کاربردی و خلاصه شده نوشته شده اند.

درسنامه های این کتاب گرچه مختصر هستند ولی به طور دقیق از تمام نکات هر درس صحبت کرده است. یعنی با مطالعه این درسنامه ها می توانید خیلی سریع مفهوم مطالب را یاد بگیرید. همچنین برای مرور مطالب می توانید از همین درسنامه ها استفاده کنید.

در قسمت تاریخ ادبیات، متن های طولانی کتاب درسی به صورت نموداری خلاصه شده اند. به این ترتیب می توانید این مطالب را به صورت منظم به خاطر بسپارید. همچنین در قسمت زیبایی شناسی شعری، بعد از یک درسنامه مفید با استفاده از نمودار ها و جدول ها هرآرایه و کاربرد آن بیان شده است.

در درسنامه ها بعد از آموزش هر مطالب، تمرین های زیادی قرار گرفته است. به این ترتیب با تمرین و تکرار زیاد می توانید به تسلط بیشتری در هر قسمت برسید. همچنین این تمرین ها از ساده به سخت قرار گرفته اند. به این ترتیب می توانید قدم به قدم سطح یادگیری و تسلط خودتان را افزایش دهید.

تست های هر درس هم به اندازه کافی است و هم سطح بندی مناسبی دارد. در پایان هر فصل هم آزمون جامعی وجود دارد. به این ترتیب می توانید در پایان، یادگیری خود را به چالش به کشید و مطمئن شوید که هر قسمت را به خوبی یاد گرفته اید یا نه.

تست های این کتاب به صورت تیپ بندی شده و با تنوع بالایی طرح شده اند. این ویژگی باعث می شود که از زوایای مختلفی با هر مبحث آشنا شوید. درمجموع این کتاب بیش از 2300 تست دارد. این تست ها مطابق تست های کنکور سراسری طراحی شده اند.

پاسخ نامه تشریحی این کتاب برای تست به طور مفصلی توضیح نوشته است. پس با تحلیل هر تست می توانید نکات را مجددا مرور کنید. همچنین اگر مطلبی را یاد نگرفته باشید با تحلیل تست ها می توانید به تسلط بیشتری برسید.

 

کتاب حفظیات علوم و فنون ادبی کنکور لقمه طلایی مهر و ماه

در این کتاب که منبع مکمل به عنوان بهترین منابع علوم و فنون ادبی کنکور است، به ویژگی های جالبی دسترسی دارید. در قدم اول مفاهیم درس ها در قالب جدول ها و نمودارهای مختلف ارائه شده اند. همچنین حفظیات به همراه سبک شناسی و تحلیل متنو کتاب درسی قرار گرفته اند.

این کتاب به صورت پایه به پایه تالیف شده است. در بخش تایخ این کتاب، مطالب تشریحی کتاب درسی به صورت نمایه های دیداری قرار گرفته است. به این ترتیب، آموزش و طبقه بندی مطالب به صورت دقیق تری انجام می شود. علاوه بر آن در قسمت سبک شناسی با استفاده از جدول های هدفمند به تحلیل متون پرداخته شده است.

با استفاده از این درسنامه می توانید مطالب حفظی را بهتر به خاطر بسپارید. همچنین به روند منطقی در تحلیل متون دسترسی داشته باشید.

در بخش زیبایی شناسی شعر، آرایه های ادبی با عبارت های کوتاه و هدفمند بررسی شده اند. همچنین در بخش موسیقی شعر به موضوع عروض و قافیه به طور کامل پرداخته است. در این بخش بعد از بیان مفاهیم به معرفی وزن های پرتکرار برای درک بهتر موسیقی شعر پرداخته است.

پس دو کتاب مهر و ماه که معرفی کردیم با به طور همزمان و مکمل پیش ببرید. تا به انواع نکات لازم برای افزایش تسط خود در این درس دسترسی داشته باشید.

 

نتیجه گیری در مورد بهترین منابع علوم و فنون کنکور

در این مقاله به معرفی بهترین منابع علوم و فنون کنکور 1403 پرداختیم. با هر سطح تسلطی که باشید باید دو منبع مکمل را به طور همزمان برای این درس تهیه کنید. به این ترتیب می توانید به خوبی هر درس را یاد بگیرید و با تست های کافی، سطح تسلط خود را افزایش دهید.

کتاب های علوم و فنون ادبی خیلی سبز، قلم چی، مهر و ماه در گروه بهترین کتاب ها طبقه بندی می شوند که باید بر اساس سطح علمی انتخاب شوند. پس قبل از خرید بهترین منبع علوم و فنون ادبی کنکور حتما یکبار دیگر این مقاله را بخوانید. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که به انتخاب درستی رسیده اید.

 

سوالات متداول درباره کتاب درس علوم و فنون ادبی کنکور انسانی

سوالات شما در مورد بهترین کتاب علوم و فنون کنکور

بله مهم است. چون رسیدن به مهارت در این درس، به ادبیات عمومی هم کمک می‌کند. پس ما توصیه میکنیم این درس را جدی بگیرید.

خیر اینطور نیست! هدف از این مقاله معرفی بهترین ها و پر مخاطب ترین هاست، نه لیست کردن همه کتاب ها! هدف این است که شما سریعتر بتوانید انتخاب کنید. کتاب های خوب دیگری در بازار کنکور و در کتابسرای دورخیز وجود دارند که طبیعتاً نقاط ضعف و قوت خود را دارند. اما اگر بهترین ها را بخواهید بهتر است از بین همین کتاب ها انتخاب کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .