بهترین کتاب زیست کنکور

بهترین منابع زیست کنکور تجربی 1404

بهترین منابع زیست کنکور تجربی 1404

بهترین کتاب تست زیست کنکور چیست؟ باید بدانید برای این که درس خواندن شما در کنکور نتیجه بخش باشد قدم اول داشتن منبع آموزشی مناسب است. برای کنکور تجربی مهم ترین درس زیست شناسی با ضریب 12 است. انتخاب کتاب کمک آموزشی برای زیست خیلی مهم است. دقت کنید که کتابی برای شما بهترین است که مطابق با سطح تسلط خود شما باشد.

 • ویژگی های یک منبع خوب زیست شناسی برای کنکور چیست؟
 • بهترین منبع زیست کنکور کدام است؟
 • برای جمع بندی زیست کنکور چه کتابی بهتر است؟
 • پیشنهاد دورخیز برای منبع زیست شما چیست؟

این ها سوالاتی هستند که اغلب در سر دانش آموزان تجربی ایجاد می شوند اما نگران نباشید در این مقاله به  تمامی این سوالات پاسخ کاملی داده شده است تا یک انتخاب هوشمندانه ای برای منبع زیست کنکور داشته باشید. بعر از مطالعه این مقاله به صراحت می توانید بگویید که یک اطلاعات کاملی از بهترین منابع زیست کنکور دارید پس با ما همراه باشید تا بهترین منابع زیست کنکور را شناخته و انتخاب کنیم.😉

مقاله بهترین منابع کنکور، راه چاره ی دانش آموزانی است که نمی دانند چطور یک منبع مناسب را برای خودشان انتخاب بکنند.

ویژگی های بهترین منابع زیست کنکور مخصوص رتبه برتر ها

برای انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور، باید ویژگی های آن را بشناسید و برحسب آن، بهترین منبع زیست کنکور را انتخاب کنید. در این قسمت درمورد ویژگی های مهمی که برای انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور نیاز دارید، صحبت می کنیم. بهترین کتاب زیست کنکور کتابی است که مطابق با سطح تحصیلی شما انتخاب شود. حتی اگر دانش آموز سخت کوشی هستید، باید قدم به قدم سطح تسلط خود را بهتر کنید.

بهترین کتاب زیست کنکور باید درسنامه کاملی داشته باشد که نکات مهم هر فصل کتاب درسی زیست را توضیح دهد. علاوه بر آن این درسنامه باید با ادبیات مناسبی نوشته شده باشد که از خواندن آن خسته نشوید.

نکته مهم بعدی طراحی تست هاست. تست ها باید به تعداد کافی باشد و در سه سطح آسان، متوسط و سخت طراحی شده باشند. علاوه بر آن باید تست ها به طور کامل در پاسخنامه تحلیل شوند. پاسخنامه کلیدی به تنهایی نمی تواند به بهتر شدن سطح درسی شما کمک کند.

پس به طور خلاصه بهترین منبع زیست کنکور باید ویژگی های مهم زیر را داشته باشد:

 1. کاملا متناسب با سطح درسی شما باشد. (قوی، متوسط، ضعیف)
 2. درسنامه کمک آموزشی کامل با ادبیاتی مناسب نوشته شده باشد.
 3. تعداد تست کافی برای هر درس داشته باشد.
 4. سطح بندی تست ها ترکیبی از آسان، متوسط و ضعیف باشد.
 5. پاسخنامه تشریحی با توضیح نکات اضافی برای هر تست وجود داشته باشد.

در ادامه درمورد بهترین کتاب زیست کنکور که برای هر سطح درسی وجود دارد بیشتر صحبت می کنیم. پس ادامه این مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید که انتخاب بهتری داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه  مباحث آسان و تست خیز زیست شناسی کنکور (شروع دیرهنگام)

 

دسته بندی منابع زیست کنکور برحسب سطح درسی

برای داشتن منبع خوب برای زیست شناسی، ابتدایی ترین قدم دانستن سطح درسی خودمان است زیرا کتابی که انتخاب می کنیم باید کاملا متناسب با سطح علمی ما باشد. انتخاب یک منبع سطح بالا برای دانش آموزان ضعیف و حتی متوسط چندان کمکی به پیشرفتشان نمی کند و حتی می تواند آن ها را دلسرد کرده و از ادامه مطالعه منصرف کند. همچنین داشتن یک منبع ضعیف نیز برای دانش آموزان با سطح درسی بالا می تواند موجب غرور بیجا و کاذب در دانش آموز شود و فرد پیشرفت چندانی در درس نداشته باشد. به همین دلیل قدم اول برای انتخاب منبع زیست خوب، دانستن سطح درسی خودتان است.

بهترین کتاب تست زیست کنکور برای سطح قوی

بهترین منابع زیست کنکور 1404 برای دانش آموزانی که سطح علمی قوی دارند را در این قسمت بررسی می کنیم. آکادمی دورخیز برای شما که سطح قوی در درس زیست دارید، کتاب تست های IQ گاج و کتاب زیست شناسی نشر دریافت را پیشنهاد می دهد. این کتاب ها بهترین کتاب زیست کنکور برای تست های قوی است.

بهترین کتاب زیست کنکور برای سطح قوی

تحلیل کتاب زیست شناسی جامع IQ گاج

جلد اول کتاب زیست شناسی جامع IQ گاج شامل تست ها و پاسخنامه کلیدی است. جلد دوم کتاب زیست شناسی جامع IQ گاج پاسخنامه کامل تشریحی دارد.

این کتاب درسنامه مجزا ندارد. در پاسخنامه تشریحی نکات لازم برای هر تست گفته شده است. پس توضیحات مفصل به عنوان درسنامه ندارد. اما مطالعه پاسخنامه تشریحی نکات مهمی را در هر تست برای دانش آموز مرور میکند. حتی نکات جدیدی را پیدا می کنید تا تسلط خود را از جهت بهتر کنید و با تست های کنکور غافلگیر نشوید.

۴۳۰۰تست در سه سطح خط به خط، مفهومی و استنباطی سطح بندی شده اند. با این سه سطح هم می توانید از آموزش خط به خط استفاده کنید. علاوه بر آن اگر سوالی را درست جواب دادید بدانید که در چه سطحی بوده است. سطح بندی باعث می شود با زدن تست ها خیلی مغرور یا خیلی ناامید نشوید. مجموعا تست های کتاب زیست IQ گاج سطح بالایی دارد که برای دانش آموزان قوی مفید خواهد بود.

کتاب IQ زیست شناسی با سوالات به سختی کنکور به دانش آموز یادآوری می کند که نباید با نگاهی سرسری و بی دقت توقع پاسخ به تست‌ها را داشته باشد و لازم است با نگاهی موشکافانه و ریزبینانه به مطالعه مباحث درس بپردازد تا بتواند به تست ها پاسخ صحیح بدهد. همچنین پاسخ‌نامه تشریحی این کتاب بسیار جامع و با ذکر و توضیح تمام گزینه‌ها همراه است و سعی کرده تا نکات جزئی و ریزی را که از دید دانش‌آموز پنهان مانده، به او یادآوری کند. در مجموع این کتاب کتاب مناسبی برای دانش آموزانی است که به درصدهای بالای 60 فکر می کنند.

تحلیل کتاب زیست شناسی نشر دریافت

شاید اغلب شما با اسم دکتر عمارلو در درس زیست شناسی آشنا باشید، کتاب های خط فکری نشر دریافت کتاب هایی است که توسط دکتر عمارلو نوشته شده است و به طور کلی دارای نکات زیر می باشد:

 • دارای کلیه نکات کتاب های زیست شناسی
 •  تست های استاندارد کنکور که هم جنبه‌ی آموزشی دارند و هم سنجشی در این کتاب وجود دارد.
 • دارای تست های درک مطلب، یادگیری، تکمیل یادگیری و چالشی در تیپ بندی های کتاب
 • تست های ترکیبی با فصل های کتاب
 • پاسخ های تشریحی برای درک بهتر نکات لازم و اساسی طراحی شده است.
 • دارای دو دیدگاه اساسی یکی کلیه نکات کنکوری که تا کنون طراحی شده و دیگری بررسی نکاتی که تا حالا در کنکور ذکر نشده است.

 

بهترین منبع زیست کنکور برای سطح متوسط

برای دانش آموزان با سطح متوسط، بهترین کتاب زیست کنکور، کتاب زیست شناسی جامع پینوکیو خیلی سبز، کتاب سه بعدی نشرالگو و میکروطلایی گاج می باشد. تست های آموزشی و ترکیبی به تعداد کافی در این کتاب ها وجود دارند. علاوه بر آن درسنامه مجزا به بهتر شدن سطح علمی شما بیشتر کمک می کند.

تحلیل کتاب زیست شناسی جامع پینوکیو خیلی سبز

این کتاب درسنامه جداگانه ندارد. در پاسخنامه تشریحی نکات مربوط به هر سوال به طور کامل توضیح داده شده اند. مطالعه پاسخنامه می تواند به یادگیری بهتر شما کمک کند. به عنوان درسنامه اول می توانید از جزوه معلم خود استفاده کنید.

کتاب زیست شناسی جامع پینوکیو خیلی سبز، بهترین منبع زیست کنکور برای سطح متوسط است. در این کتاب حدود 3500 تست از پایه های دهم، یازدهم، دوازدهم طرح شده است. هر درس تست های جداگانه دارد. تست هایی که نکات مهمتری دارند با علامت مشخص شده اند. علاوه بر آن حدود 350 تا تست به صورت آزمون آماده شده اند که می توانید به عنوان تست های آزمونی از آن ها استفاده کنید.

بهترین کتاب زیست کنکور برای سطح متوسط

تحلیل کتاب زیست شناسی نسل جدید نشرالگو

چیدمان این کتاب به این شکل می باشد که در ابتدا درسنامه‌ها قرار دارد و بعد تست، آزمون و بخش گفتارهای بعدی قرار دارد. بهترین زمان مطالعه این کتاب در طول سال تحصیلی می باشد به همین علت برای دانش آموزان متوسطی که زمان کافی دارند پیشنهاد بسیار خوبی است. این کتاب ویژگی هایی همچون: ارائه تست‌های پیشرفته، ارائه آزمون جمع‌بندی به همراه کادر تحلیل آزمون، ارائه توضیحات نکته دار و همچنین دارای آزمونک ده سوالی برای جمع‌بندی هر فصل می باشد.

درسنامه کتاب های نسل جدید زیست با ارائه درسنامه‌های کامل و جامع می‌توانند بهترین مکمل کتاب درسی باشند. در این درسنامه ها سعی شده تا مفاهیم عمیق کتاب بررسی شود و نکات کتاب درسی را به شکل قابل فهم برای دانش آموزان توضیح دهد.

همچنین در بخش تست های این کتاب، تست‌های بسیار استاندارد، در سه سطح‌ آسان، متوسط و سخت، مشابه آزمون کنکور قرار داده شده و در نهایت برای هر تست پاسخ تشریحی آن نوشته شده است. این کتاب‌ها را می‌توان بهترین منبع تست‌های ترکیبی زیست کنکور به شمار آورد. همچنین پاسخ تست‌ها نیز ساده، روان و با ذکر نکات مفهومی آن تست همراه است و سبب یادگیری و درک چرایی درست یا نادرست بودن تست خواهند شد.

تحلیل کتاب زیست شناسی میکروطلایی گاج

کتاب های سری میکرو طلایی گاج از دو جلد تشکیل شده اند که جلد اول دارای مجموعه کاملی از پرسش های چهارگزینه ای تألیفی و کنکوری با پاسخ های کاملا تشریحی و آموزشی است و جلد دوم دارای درسنامه های کامل و جامع به همراه نکات کاربردی و مثال های آموزشی می باشد. در این کتاب سعی شده نکات تصاویر، نمودار و فعالیت های کتاب درسی زیست که بار علمی دارند استخراج شده و به طور مفصل راجع به هر یک از آن ها توضیحات تکمیلی داده شود.

 

بهترین کتاب زیست کنکور برای سطح ضعیف

برای سطح ضعیف به درسنامه کاملتری نیاز دارید. بهترین کتاب زیست کنکور برای سطح ضعیف، کتاب زیست شناسی میکرو طبقه بندی گاج و کتاب های پایه به پایه خیلی سبز می باشد.

تحلیل کتاب زیست شناسی میکرو نقره ای گاج

این کتاب سه جلد دارد:

 1. جلد اول: زیست شناسی دهم میکرو گاج
 2. جلد دوم: زیست شناسی یازدهم میکرو گاج
 3. جلد سوم: زیست شناسی دوازدهم میکرو گاج

با درسنامه های کامل این کتاب می توانید سطح خود را به خوبی ارتقا دهید. برای منبع دوم مطالعه زیست هم مطالعه مجدد همین کتاب را پیشنهاد می کنیم.

درسنامه زیست دوازدهم میکرو گاج در چهار دسته طبقه بندی شده است. بخش اول که اصلی ترین قسمت است، متن کتاب را با نکات کامل در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. بخش دوم به همراه آیکون هایی مثل “آنچه گذشت” نکات ترکیبی را بیان می کند.

در قسمت سوم کادرهای اصلی آورده شده اند. دراین کادرها نکات لازم برای مرور و جمع بندی نوشته شده اند. قسمت چهارم هم به اسم صفحات طلایی هستند. این صحات برای مرور سریع نکات مهم قبل از آزمون ها عالی است. با تنوع طبقه بندی مطالب در این درسنامه، مطالب به ساده ترین شکل آموزش داده شده اند.

درسنامه زیست شناسی دهم و یازدهم میکرو گاج، مطالب کتاب درسی را به ساده ترین شکل برای شما توضیح می دهد. علاوه بر آن نکات اضافه تر و مهم هر درس هم بیان می شود. در این کتاب نمودارها و جدول ها باعث می شوند مطالب را بهتر به خاطر بسپارید. برای نتیجه هرچه بهتر، این درسنامه ها را بارها مطالعه کنید.

بانک تست زیست دوازدهم میکرو گاج حدود 1500 تست از مباحث مختلف دارد. در این کتاب پاسخ های تشریحی هر تست به طور کامل نوشته شده اند و تمام گزینه ها بررسی شده اند. علاوه بر آن نکات مهم بیشتر هر درس در پاسخنامه آورده شده است. پس پاسخنامه این کتاب را هم به طور کامل مطالعه کنید.

کتاب زیست دهم و یازدهم میکرو گاج هرکدام حدود 200 تست از هر فصل کتاب درسی طراحی کرده اند و مباحث دهم و یازدهم را به طور کامل پوشش می دهد. در پاسخنامه تشریحی تک به تک گزینه ها بررسی شده اند. علاوه بر آن نکات مهمی که به یادگیری بهتر آن تست ها کمک می کند در پاسخنامه آورده شده اند.

بهترین کتاب زیست کنکور برای سطح ضعیف

اگر درسنامه هر درس را به طور کامل مطالعه کنید، می توانید از نظر درسی به خوبی پیشرفت کنید. مرور های به موقع و اصولی از همین درسنامه به راحتی درصد زیست شناسی شما را بهتر می کند.

تحلیل کتاب زیست شناسی پایه به پایه خیلی سبز

کتاب های پایه به پایه زیست شناسی مخصوص هر پایه است که در ابتدای هر درس آن درسنامه جامع و کاملی آورده شده است سپس سوالات تالیفی و استاندارد سازمان سنجش را به صورت دقیق و سطح بندی طراحی شده و در انتها به تمامی سوالات پاسخ های تشریحی داده شده است. این کتاب ها هر ساله مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی چاپ می شوند از آن جهت منبعی به روز می باشند.

کتاب های پایه به پایه خیلی سبز بیش از ۲۵۰۰ تست استاندارد و مطابق با کنکور دارد و با همکاری گروه آموزشی ماز تالیف شده است. این کتاب ها بسیار مناسب افرادی است که می خواهند زیست را مفهومی و کامل از پایه دهم مطالعه کنند زیرا که درسنامه‌هایی کامل، با بیان ریزبه‌ریز کتاب و نکات، زبانی ساده و روان و مطالب مهم کنکوری دارند.به همین علت دانش آموزان ضعیفی که می خواهند پله به پله جلو بروند و به سطح متوسط و قوی برسند این کتاب ها بسیار مناسب می باشند.

همانطور که می دانید نمرات نهایی شما تاثیر زیادی روی کنکور شما می گذارند برای انتخاب یک منبع مناسب برای کسب نمره 20 در نهایی، مقاله بهترین منابع امتحانات نهایی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

سایر منابع زیست کنکور

برای آگاهی شما دانش آموزان عزیز از تمامی منابع زیست کنکور در زیر چند منبع استاندارد زیست کنکور را نیز برایتان آورده ایم تا بتوانید آگاهی کاملی از بهترین منابع زیست کنکور 1404 داشته باشید.

 • کتاب های قلمچی زیست شناسی: انتشارات قلمچی برای زیست شناسی سه نوع کتاب منتشر کرده است یکی برپایه آموزش و یکی بر پایه تست زنی و دیگری بر پایه گزاره. کتاب های بر پایه  آموزش از سه نوع ترکیبی، تصویری و مبحثی است اگر به‌ دنبال خلاصه‌های مفیدی هستید، کتاب‌های ترکیبی، اما اگر در تصاویر به مشکل برخورده‌اید، کتاب‌های تصویری بهترین منابع زیست کنکور به شمار می‌روند. و در صورتی که تنها در بعضی مباحث اشکال دارید، از سری کتاب‌های مبحثی استفاده کنید. کتاب های بر پایه تست نیز شامل انواع تست‌های کاربردی و مفید از سال‌های مختلف می باشد. کتاب های گزاره محور نیز از ۵۰۰۰ گزاره از کتاب های زیست به شکل درست نادرست تشکیل شده است.
 • کتاب زیست فاگو: به جرئت می توان گفت قطورترین کتاب زیست کنکور فاگو است زیرا که بهترین و جامع‌ترین درسنامه را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده همچنین پس از آن یک بانک تست از تست‌های آزمون سراسری و تست‌های تألیفی وجود دارد و در انتها پاسخ‌نامه تشریحی و کلیدی آزمون‌ها قرار گرفته است. * فاگو تنها کتابی است که برای دانش‌آموزان در همه سطوح ضعیف، متوسط و قوی مناسب است.
 • کتاب هرکول زیست شناسی: این کتاب توسط انتشارات راه اندیشه منتشر شده است و از دو جلد تشکیل یافته است جلد اول برای بانک تست و جلد دوم برای باکس نکات و پاسخ های تشریحی است. کتاب هرکول زیست شناسی درسنامه ندارد، فقط در جلد دوم باکس نکات بسیار جذاب و استاندارد ارائه کرده که چیزی از درسنامه کامل کم ندارد. برای هر یک از فصول کتاب درسی، تست‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. سطح سوالات این کتاب در حد کنکور است و تست‌ها به صورت غیرمنطقی دشوار نشده‌اند. تست‌های این کتاب از دو نوع تالیفی و سوالات کنکور سال‌های گذشته می باشد.
پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی تابستان کنکور + راهنمای مو به مو

 

بهترین منابع جمع بندی زیست کنکور

به دلیل اهمیت بالای درس زیست شناسی باید یک جمع بندی اساسی در این درس داشته باشیم و به تسلط کافی در این درس مهم برسیم به همین علت در زیر چند کتاب خوب با بانک تست عالی برای شما معرفی شده است تا یک منبع فوق العاده برای جمع بندی زیست کنکور انتخاب کنید.

 • کتاب زیست شناسی موج آزمون: این کتاب توسط انتشارات نشرالگو چاپ شده و دارای درسنامه های درختی، جانوری و همایش ها به صورت کد QR می باشد همچنین آزمون های فصل به فصل و موضوعی، جامع شبیه ساز کنکور و همچنین سوالات کنکور سراسری را نیز دارد. * نکته مهمی که باید قبل از مطالعه کتاب موج آزمون زیست توجه کنید این است که باید به مباحث کتاب درسی مسلط باشید و بعد شروع به مطالعه این کتاب کنید تا بیشترین استفاده را از کتاب ببرید. همچنین داوطلبان می‌توانند از 30 آزمون 25 سوالی یا 40 سوالی کتاب استفاده کنند، تعداد سوال‌های هر آزمون و تعداد آزمون های هر فصل بر اساس اهمیت آن درس می باشد.
 • کتاب زیست آزمون پلاس گاج:  کتاب آزمون پلاس در دو جلد آزمون و پاسخ های تشریحی تالیف شده است. جلد اول 24 آزمون فصلی، 10 آزمون جمع‌بندی، 15 آزمون جامع می باشد و جلد دوم نیز پاسخ تشریحی تمامی سوالات به علاوه مهارت های پاسخ دهی به سوالات را دارد. به طور مثال مولفان در بخش پاسخ‌نامه‌ی تشریحی برای بعضی از تست‌های موردنیاز چند روش حل بیان نموده‌‍‌اند. همچنین برای نوشتن جواب‌های داوطلبان، چندین برگ Answer Sheet در پایان کتاب پیوست شده است. از دیگر امتیازات کتاب آزمون پلاس می‌توان به استفاده‌ی کامل از رنگ‌های مختلف در بیان مطالب دانست که تاثیر خوبی در عدم خستگی چشم و به‌ یادسپاری نکات در حافظه‌ی بلندمدت دانش آموزان خواهند داشت.
 • کتاب 1000 تست جامع نشر دریافت زیست شناسی: این کتاب دارای تست های تالیفی و کنکوری و همچنین تست های ترکیبی است به همین علت یک بانک تست خوب برای جمع بندی می باشد. آقای عمارلو نویسنده این کتاب با گردآوری ۲۴ آزمون ۴۵ سؤالی به همراه پاسخنامهٔ تشریحی کتاب خوبی برای زمان جمع بندی و مرور سریع برای آمادگی دانش آموزان برای آزمون سراسری کنکور چاپ کرده است.
 • کتاب زیست شناسی فصل آزمون خیلی سبز: کتاب فصل آزمون به جرئت می توان گفت یک بانک تستی کاملی برای کنکور می باشد زیرا دارای آزمون های مبحثی، فصلی و جامع می باشد. این کتاب از بخش های مختلفی تشکیل شده است برای مثال بخش آزمون های موضوعی از تست هایی در جهت دوره کردن درس ها تشکیل شده که بهترین آزمون ها برای جمع بندی می باشد. همچنین آزمون های استاندارد و آزمون های به سوی 100 از دیگر بخش های این بانک تست می باشد.
 • کتاب عکس و مکث و متن و مکث زیست کنکور میکرو طلایی: این کتاب ها در دو جلد عکس و مکث و متن و مکث نوشته شده اند که کتاب عکس و متن با گردآوری عکس های کتاب و دسته بندی بندی مطالب حفظی به همراه جدول و سایر ویژگی های فوق العاده، یک کتاب لقمه ای عالی برای دوران جمع بندی و مرور سریع می باشد. و کتاب متن و مکث از درختنامه هایی تشکیل شده که تمامی مطالب را به شکل نمودارهای طبقه بندی شده آورده همچنین در بخش قیدنامه تمامی قیدهای مهم و مفهومی متن کتاب درسی با دقت آورده شده است. از دیگر بخش های کتاب می توان به نکات ترکیبی وجمع‌بندی دلتا اشاره کرد.

برای دانستن بهترین منابع سایر دروس تجربی، پیشنهاد می شود مقاله بهترین منابع کنکور تجربی را مطالعه بکنید.

 

خلاصه پیشنهاد بهترین منبع زیست کنکور

برای راحتی شما دانش آموزان عزیز در زیر جدولی برای شما قرار داده شده است تا به طور خلاصه برحسب سطح درسی خودتان و زمان باقی مانده تا کنکور، بهترین منبع را برای خود انتخاب کنید.

سطح درسی دانش آموز زمان باقی مانده تا کنکور بهترین منابع زیست 
ضعیف زیاد کتاب درسی + پایه به پایه خیلی سبز یا میکرو طبقه بندی گاج + فصل آزمون
ضعیف کم کتاب درسی + درسنامه خیلی سبز + موج آزمون
متوسط زیاد کتاب درسی + پینوکیو خیلی سبز یا سه بعدی نشر الگو + موج آزمون
متوسط کم کتاب درسی + درسنامه های خیلی سبز + 1000 تست جامع نشر دریافت
قوی زیاد کتاب درسی + کتاب آی کیو گاج + فاگو یا فصل آزمون خیلی سبز
قوی کم مرور کتاب درسی + درسنامه های درختی + موج آزمون نشرالگو

 

سوالات متداول در مورد بهترین منابع زیست کنکور 1404

چه عواملی در انتخاب بهترین منابع زیست کنکور تاثیر دارد؟

برای اینکه منبع خوبی برای درس زیست شناسی انتخاب کنیم باید به نکات زیر توجه کنیم تا انتخاب هوشمندانه داشته باشیم.

 • سطح درسی خودمان: منبعی که انتخاب می کنیم باید کاملا متناسب با سطح درسی ما باشد تا بیشترین نتیجه را داشته باشد.
 • زمان باقی مانده تا کنکور: ما نسبت به زمان باقی مانده تا کنکور باید بهترین کتاب را انتخاب کنیم، به طور مثال کتاب هایی که درسنامه های بسیار طولانی دارند برای زمان باقی مانده کم تا کنکور مناسب نیستند.
 • ارتباط گیری با فضای کتاب و نحوه ی نوشتار آن: برای اینکه یک کتاب را به خوبی مطالعه کنیم باید با نوشتار و ساختار آن ارتباط بگیریم در آن صورت با علاقه بیشتری به سراغ آن کتاب خواهیم رفت.
 • زمان مطالعه کتاب: هر کتابی زمان مخصوص مطالعه خود را دارد به طور مثال کتاب های جمع بندی مخصوص دوران جمع بندی است و در طول سال چندان کمکی به دانش آموز نمی کند به همین خاطر نسبت به زمان و نوع کتاب مورد نیاز، می توانیم کتاب مناسبی انتخاب کنیم.
 • توجه به نیاز خود: برای اینکه بهترین منبع زیست را برای خود انتخاب کنیم باید در ابتدا نیاز های خودمان را بشناسیم و سپس طبق آن مناسب ترین کتاب را انتخاب کنیم به طور مثال اگر دانش آموزی قوی باشد شاید نیازی نداشته باشد که دوباره درسنامه بخواند و صرفا کتاب هایی که مبتنی بر تست زنی هستند برایش کفایت کند. بلعکس دانش آموز ضعیفی که در درک متن کتاب درسی مشکل دارد نیاز به کتابی با درسنامه مفصل دارد. همچنین امروزه برخی کتاب ها مبتنی بر تحلیل عکس ها، گزاره ها و نکات ریز نیز چاپ شده است که می توان از آن ها نیز بهره گرفت.

نحوه مطالعه منابع زیست چگونه است؟

برای مطالعه منابع زیست کنکور در ابتدا قبل از هر چیزی باید کتاب درسی را به خوبی و با دقت بخوانید و به تمام شکل ها، پاورقی ها و تمام نکات ریز آن توجه کنید زیرا مطالعه کتاب درسی نقش بسیار مهمی در آموزش و یادگیری درس زیست دارد. همچنین به یادسپاری شکل ها و نکات کتاب باعث استفاده از حافظه تصویری می شود. بعد از مطالعه کتاب درسی درسنامه منبع خود را مطالعه کنید و بعد از با تست زنی به تسلط کافی در آن مبحث برسید.

همانطور که می دانید تست زنی در درس زیست اهمیت زیادی در به تسلط رسیدن دارد به همین علت تا جایی که می توانید تست بزنید. در این زمینه مقاله “تکنیک های تست زنی” کمک زیادی می تواند به شما بکند تا با یادگیری انواع تست زنی و تکنیک های آن، در این درس مهم درصد بالایی را کسب کنید.

فراموش نکنید زیست درس پرنکته و فراری است به همین علت مرور را حتما در برنامه خود قرار دهید.

برای زیست کنکور چند منبع داشته باشیم؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید به زمان باقی مانده تا کنکور توجه کنید، اگر زمان زیادی تا کنکور دارید و در منبع اول خودتان به تسلط رسیده اید می توانید یک منبع دومی نیز برای خودتان انتخاب کنید و یا از منابع معرفی شده برای جمع بندی استفاده کنید اما بهتر است یک منبع خوب داشته و در آن به تسلط برسید زیرا چند منبعی بودن با هدف مطالعه بیشتر موجب تسلط ناکافی در آنها و در نتیجه بی ثمر شدن مطالعه می شود. همچنین در زمان جمع بندی و نزدیک کنکور نیز می توانید از منابع مخصوص جمع بندی و مرور سریع استفاده کنید.

خلاصه مقاله بهترین منابع زیست کنکور

بهترین کتاب زیست کنکور کتابی است که مطابق سطح تسلط شما انتخاب شود. پس با توجه به سطح قوی، متوسط و ضعیف کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهترین منبع زیست کنکور که برای سطح قوی و متوسط معرفی می شود، درسنامه مجزا ندارند. پس برای استفاده از آن ها از کیفیت آموزشی جزوه معلم خود مطمئن باشید. کتاب های زیست IQ گاج، زیست جامع خیلی سبز و زیست 4 جلدی میکرو گاج جزو بهترین منابع زیست کنکور 1404 هستند که با توجه به سطح تان باید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید.

آکادمی دورخیز با تمام توان خود شما را در راه رسیدن به آرزوهایتان کمک می کند. صفحه مشاوره کنکور بهترین راهنمایی برای شمایی که برای رسیدن به هدفتان سردرگم هستید، می باشد. دورخیز نه تنها در امر مشاوره بلکه در تمامی موارد مورد نیازتان راهنمایی های لازم را به شما میکند تا مسیر پیشرفتتان با سرعت جت پیش برود.🚀

نکته مهم: هر سوالی راجع به انتخاب بهترین منبع برای درس زیست شناسی داشتید، می توانید در قسمت نظرات بپرسید تا دورخیز پاسخ آن را بدهد.😊

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها