روش مطالعه زیست شناسی کنکور

روش مطالعه زیست شناسی کنکور یک دغدغه مهم است و معمولاً داوطلبان رشته تجربی در این مورد زیاد سوال می پرسند. زیست شناسی کنکور مهم‌ترین درس رشته تجربی با ضریب 12 می‌باشد. این درس از لحاظ محتوا شامل حفظیات بسیار زیاد، مفاهیم و ارتباطات فراوان و مسائل خاص می‌باشد.

در کنکور در درس زیست شناسی تست هایی مطرح می شود که مفهومی هستند. همچنین باید توجه کنید که زمانی که در کنکور به درس زیست شناسی اختصاص داده می شود محدود است (36 دقیقه). پس دانش آموز باید به سطحی از تسلط در درس زیست شناسی برسد که بتواند مباحث را تجزیه و تحلیل کند. و به مفهوم آن ها پی ببرد و همچنین هر چقدر سوال توسط طراح به چالش کشیده باشد در کمترین زمان ممکن از پس حل سوال بر بیاید.

یکی از مهمترین شاخص ها این است که دانش آموز بتواند از متن مورد مطالعه سوالات استاندارد و مناسبی طرح کند. در این صورت دانش آموز به مفهوم موضوع پی برده است. برای رسیدن به این مهارت صرفاً مطالعه متن کتاب و زدن تعدادی تست اندک کفایت نمی کند.

زیست شناسی را باید مفهومی، عمقی، ترکیبی و تعمیمی خواند. قبل از همه این‌ها ابتدا باید زیست شناسی را خوب حفظ کنید. یعنی اگر خوب حفظ نکنید اصولا نمی‌توانید به مفهوم و عمق پی ببرید. و وقتی به مفهوم و عمق مطلب درسی مسلط نشوید ابداً قادر نخواهید بود که ارتباطات لازم بین فصل‌های گوناگون را برقرار کنید و ترکیبی بخوانید. در این مقاله ابتدا روش مطالعه زیست شناسی کنکور مرحله به مرحله بر پایه کتاب درسی به همراه کتاب تست توضیح داده شده و سپس نکات لازم برای خوب خواندن را شرح داده‌ایم.

روش مطالعه زیست شناسی مرحله به مرحله:

 1. مطالعه سطحی و سریع کل فصل جهت آشنایی با اصطلاحات، موضوع، اشکال و کلیات درس.
 2. بررسی تست‌های کنکور 5 سال اخیر یا تست‌های به سبک کنکور صرفاً جهت آشنایی با سبک سوالات.
 3. برگشتن به کتاب درسی و مطالعه دقیق به صورت پاراگراف به پاراگراف یک مبحث.
 4. حل چند تست‌ آموزشی از مبحث مطالعه شده، آنالیز آنها و یادداشت کردن نکات.
 5. استفاده از تست‌ها برای یافتن نکات درسی مربوط به مبحث مطالعه شده در کتاب درسی و تمرکز برای بخاطر سپاری آن‌ها.
 6. تکرار مراحل 3 تا 5 تا زمان اتمام فصل.
 7. حل تست‌های آموزشی و کلی از آن فصل و تمرکز برای انجام مرحله 5 در این مرحله.
 8. مرور های پیاپی ترجیحاً منطبق بر منحنی فراموشی یا نزدیک به آن و حل تست‌های مروری
 9. حل تست زماندار حداکثر در دورهای 3 و  4 به بعد.
 10. انجام خلاصه نویسی، نکته نویسی یا حاشیه نویسی در دورهای 2 به بعد مطالعه و مرور.

راز پیشرفت در درس زیست مرورهای پیاپی و حل تست به تعداد فراوان است. در برنامه‌ریزی دورخیز همیشه سعی می‌شود دانش‌آموز بیشتر از 8 الی 10 دور تمامی فصل های درس زیست را مرور کند.

مطلب مشابه
آشنایی با انواع تست و تست زنی

نکات مهم روش مطالعه زیست شناسی

 • دانش آموزی موفق است که پنجاه درصد از زمان مطالعه خود را به مطالعه متن کتاب و پنجاه درصد باقی مانده را به حل و تجزیه و تحلیل تست های مبحث مورد نظر بپردازد.
 • در حل تست ها دقت کنید که حتی اگر جواب صحیح به تست مورد نظر دادید بقیه گزینه ها را نیز بررسی کنید. پس از حل تست مورد نظر و تجزیه و تحلیل صورت سوال و گزینه ها به سراغ پاسخ نامه رفته و آن را به دقت مطالعه کنید.
 • اگر پس از تجزیه و تحلیل تست نکته ای پیدا کردید که آن را نمی دانسید، حتماً آن را در دفتر خلاصه نویسی یا حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید.
 • در پایان مطالعه یک مبحث مجموعه ای از سوالات آن بحث را انتخاب کرده و به صورت زمان دار و سنجشی مورد بررسی قرار دهید. پس از آن متوجه خواهید شد که در فهم کدام قسمت دچار مشکل هستید و یا کدام قسمت را فراموش کرده اید. در این حالت به مطالعه آن قسمت بپردازید و مرورش را در برنامه ی خود قرار دهید.
 • در هنگام مطالعه زیست ابتدا به درک کلی از مبحث مورد مطالعه برسید سپس به بررسی جزئیات بپردازید.
 • درس زیست شناسی حتما باید به صورت ترکیبی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و در این درس سوالات ترکیبی دشواری مطرح می شود که پاسخگویی به انها ملزم تسلط بر هر سه کتاب درسی است. بنابراین پس از مطالعه هر سه کتاب درسی بازگشت دوباره به کتاب ها و مرور و یافتن ارتباطات و مفاهیم بسیار مهم است.
مطلب مشابه
روش مطالعه شیمی کنکور
 • با یافتن ارتباطات کتاب های درسی حتماً آن ها را یادداشت کنید یا در کتاب درسی علامت بزنید.
 • پس از حل تست های زیاد و متنوع دانش آموز قادر است سطح سوال را تشخیص داده و همچنین بفهمد که کدام تست استاندارد است و کدام استاندارد نیست. تست های زیاد و متنوع شما را با تجربه و مسلط و با اعتماد به نفس می کند.
 • در هنگام حل تست ها حتماً تست های مهم و نکته دار را علامت گذاری کنید. در هنگام مرور مشکلات خود در تست را سعی کنید بر طرف کنید.
 • دقت کنید که رشد درصد زیست امری تدریجی است و شما با رعایت این نکات شاهد رشد تدریجی درصد خواهید بود.

امیرحسین مسلمی

مشاوره صوتی رایگان

امیرحسین مسلمی رتبه 144 کنکور، در این صوت نکات خوبی در مورد روش مطالعه بهتر درس زیست شناسی در کنکور توضیح داده است. در صورتی که به دنبال روش های پیشرفته تر و حرفه ای تر در کنار روش های مطالعه سایر دروس هستید توضیه می کنیم بسته فنون موفقیت در کنکور را تهیه نمایید.

مدت فایل : 7.03

با اسرار موفقیت در کنکور آشنا هستی؟

بسته موفقیت در کنکور تجربی

اگر رشته تجربی هستی، تنها در 7 ساعت می توانی با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوی! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور تو را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. با این آموزش ها بهتر بخوان، سریع تر یاد بگیر، خیلی خوب تست بزن و به سرعت یادآوری کن. پکیج فنون موفقیت در کنکور تو را متحول خواهد کرد. پس همین الان آن را تهیه کن!

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی