روش مطالعه زیست شناسی کنکور

روش مطالعه زیست شناسی کنکور یک دغدغه مهم است و معمولاً داوطلبان رشته تجربی در این مورد زیاد سوال می پرسند. البته خیلی از داوطلبان کنکور، نمی دانند زیست شناسی را چگونه مطالعه کنند تا نتیجه بگیرند. خیلی از داوطلبان فکر می کنند صرفاً با حفظ کردن کتاب درسی یا خرید کتاب تست می توانند از این درس نتیجه بگیرند. در صورتی که این طور نیست.

روش مطالعه زیست شناسی برای رسیدن به روپوش سفید

 

معرفی درس زیست شناسی

زیست شناسی کنکور مهم‌ترین درس رشته تجربی با ضریب 12 می‌باشد. این درس از لحاظ محتوا شامل حفظیات بسیار زیاد، مفاهیم و ارتباطات فراوان و مسائل خاص می‌باشد. در کنکور در درس زیست شناسی تست هایی مطرح می شود که مفهومی هستند. همچنین باید توجه کنید که زمانی که در کنکور به درس زیست شناسی اختصاص داده می شود محدود است (36 دقیقه). پس دانش آموز باید به سطحی از تسلط در درس زیست شناسی برسد که بتواند مباحث را تجزیه و تحلیل کند و به مفهوم آن ها پی ببرد و همچنین هر چقدر سوال توسط طراح به چالش کشیده باشد در کمترین زمان ممکن از پس حل سوال بر بیاید.

یکی از مهمترین شاخصها این است که دانش آموز بتواند از متن مورد مطالعه سوالات استاندارد و مناسبی طرح کند. در این صورت دانش آموز به مفهوم موضوع پی برده است. برای رسیدن به این مهارت صرفاً مطالعه متن کتاب و زدن تعدادی تست اندک کفایت نمی کند.

زیست شناسی را باید مفهومی، عمقی، ترکیبی و تعمیمی خواند. قبل از همه این‌ها ابتدا باید زیست شناسی را خوب حفظ کنید. یعنی اگر خوب حفظ نکنید اصولاً نمی‌توانید به مفهوم و عمق پی ببرید و وقتی به مفهوم و عمق مطلب درسی مسلط نشوید ابداً قادر نخواهید بود که ارتباطات لازم بین فصل‌های گوناگون را برقرار کنید و ترکیبی بخوانید. در این مقاله ابتدا روش مطالعه زیست شناسی کنکور مرحله به مرحله بر پایه کتاب درسی به همراه کتاب تست توضیح داده شده و سپس نکات لازم برای خوب خواندن را شرح داده‌ایم.

 

روش مطالعه زیست شناسی

حالا می خواهیم روش مطالعه زیست شناسی کنکور را به صورت مرحله به مرحله بررسی کنیم. حتماً یک کاغذ و قلم بردارید و همراه با ما، نکات لازم را یادداشت کنید. ما می خواهیم شما عالی باشید!

 1. در قدم اول باید یک مطالعه سطحی و سریع از کل فصل داشته باشید تا با اصطلاحات، موضوع، اشکال و کلیات درس آشنا شوید.
 2. در قدم بعدی، باید به بررسی تست‌های کنکور 5 سال اخیر یا تست‌های به سبک کنکور بپردازید تا با سبک سوالات کنکور آشنا بشوید.
 3. حالا باید به سراغ مطالعه  پاراگراف به پاراگراف یک مبحث از کتاب درسی بروید.
 4. در این مرحله از روش مطالعه زیست شناسی کنکور، باید چند تست‌ آموزشی از مبحث مطالعه شده، حل کنید و سپس آن ها را  آنالیز کنید و نکات آن ها را یادداشت کنید.
 5. حالا وقت آن است که با استفاده از تست‌ها  نکات درسی مربوط به مبحث مطالعه شده در کتاب درسی را پیدا کنید و برای بخاطر سپاری آن‌ها تمرکز کنید.
 6. تا تمام شدن فصل، مراحل 3 تا 5 را تکرار کنید.
 7. حل تست‌های آموزشی و کلی از آن فصل و تمرکز برای انجام مرحله 5 در این مرحله.
 8. مرور های پیاپی ترجیحاً منطبق بر منحنی فراموشی یا نزدیک به آن و حل تست‌های مروری. (این مرحله را خیلی جدی بگیرید)
 9. حل تست زماندار حداکثر در دورهای 3 و  4 به بعد.
 10. انجام خلاصه نویسی، نکته نویسی یا حاشیه نویسی در دورهای 2 به بعد مطالعه و مرور. (دقت کنید که از همان دور اول مطالعه نباید شروع به نوشتن خلاصه کنید و این کار برای حداقل دورهای 2 به بعد مطالعه است.)

راز پیشرفت در درس زیست مرورهای پیاپی و حل تست به تعداد فراوان است. در برنامه‌ریزیکنکور دورخیز همیشه سعی می‌شود دانش‌آموز بیشتر از 8 الی 10 دور تمامی فصل های درس زیست را مرور کند.

مطالعه زیست شناسی

 

نکات مهم در روش مطالعه زیست شناسی

 • برای اینکه بتوانید، روش مطالعه درست را پیاده کنید، باید حتماً از منابع خوب کنکوری برای درس زیست شناسی استفاده نمایید و در خرید کتاب کمک درسی خود دقت کنید. ما در مقاله ای جداگانه، بهترین منابع کنکور برای درس زیست را معرفی کرده ایم و پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از این روش مطالعه زیست کنکور بگیرید، قدم اول که انتخاب منبع خوب است را جدی بگیرید.
(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی 1402
 • برای اینکه بتوانید برنامه ریزی درست داشته باشید و با این روش مطالعه زیست شناسی که به شما ارائه کرده ایم، به بهترین نتیجه برسید، حتماً سعی کنید از بودجه بندی سوالات کنکور برای درس زیست باخبر باشید. ما این مورد را هم برای راحتی کار شما آماده کرده ایم!
(مقاله مهم)  بودجه بندی کنکور 1401 تجربی به صورت موشکافانه!
 • دانش آموزی موفق است که برای پیاده سازی این روش مطالعه زیست شناسی کنکور، پنجاه درصد از زمان مطالعه خود را به مطالعه متن کتاب و پنجاه درصد باقی مانده را به حل و تجزیه و تحلیل تست های مبحث مورد نظر بپردازد.
 • در حل تست ها دقت کنید که حتی اگر جواب صحیح به تست مورد نظر دادید بقیه گزینه ها را نیز بررسی کنید. پس از حل تست مورد نظر و تجزیه و تحلیل صورت سوال و گزینه ها به سراغ پاسخ نامه رفته و آن را به دقت مطالعه کنید.
 • اگر پس از تجزیه و تحلیل تست نکته ای پیدا کردید که آن را نمی دانستید، حتماً آن را در دفتر خلاصه نویسی یا حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید.
 • در پایان مطالعه یک مبحث مجموعه ای از سوالات آن بحث را انتخاب کرده و به صورت زمان دار و سنجشی مورد بررسی قرار دهید. پس از آن متوجه خواهید شد که در فهم کدام قسمت دچار مشکل هستید و یا کدام قسمت را فراموش کرده اید. در این حالت به مطالعه آن قسمت بپردازید و مرورش را در برنامه ی خود قرار دهید.
 • روش مطالعه زیست شناسی کنکور درست آن است که هنگام مطالعه ابتدا به درک کلی از مبحث مورد مطالعه برسید سپس به بررسی جزئیات بپردازید.
 • درس زیست شناسی حتما باید به صورت ترکیبی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و در این درس سوالات ترکیبی دشواری مطرح می شود که پاسخگویی به آن ها ملزم تسلط بر هر سه کتاب درسی است. بنابراین پس از مطالعه هر سه کتاب درسی بازگشت دوباره به کتاب ها و مرور و یافتن ارتباطات و مفاهیم بسیار مهم است.
 • با یافتن ارتباطات کتاب های درسی حتماً آن ها را یادداشت کنید یا در کتاب درسی علامت بزنید.
 • پس از حل تست های زیاد و متنوع دانش آموز قادر است سطح سوال را تشخیص داده و همچنین بفهمد که کدام تست استاندارد است و کدام استاندارد نیست. تست های زیاد و متنوع شما را با تجربه و مسلط و با اعتماد به نفس می کند.
 • در هنگام حل تست ها حتماً تست های مهم و نکته دار را علامت گذاری کنید. در هنگام مرور مشکلات خود در تست را سعی کنید بر طرف کنید.
 • دقت کنید که رشد درصد زیست امری تدریجی است و شما با رعایت این نکات شاهد رشد تدریجی درصد خواهید بود.

 

در این مقاله سعی کردیم روش مطالعه درس بسیار مهم زیست شناسی را برای شما مفصل توضیح بدهیم و امیدواریم توضیحات ما برای شما مفید بوده باشد. سعی کنید برای مطالعه خود برنامه داشته باشید و با مشورت یک فرد با تجربه در این زمینه پیش بروید. برای خرید آنلاین کتاب کمک آموزشی زیست می توانید به کتابسرای دورخیز سر بزنید.

Rate this post
با اسرار موفقیت در کنکور آشنا هستی؟

بسته موفقیت در کنکور تجربی

اگر رشته تجربی هستی، تنها در 7 ساعت می توانی با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوی! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور تو را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. با این آموزش ها بهتر بخوان، سریع تر یاد بگیر، خیلی خوب تست بزن و به سرعت یادآوری کن. پکیج فنون موفقیت در کنکور تو را متحول خواهد کرد. پس همین الان آن را تهیه کن!
امیرحسین مسلمیامیرحسین مسلمی

مشاوره صوتی رایگان

امیرحسین مسلمی رتبه 144 کنکور، در این صوت نکات خوبی در مورد روش مطالعه بهتر درس زیست شناسی در کنکور توضیح داده است. در صورتی که به دنبال روش های پیشرفته تر و حرفه ای تر در کنار روش های مطالعه سایر دروس هستید توضیه می کنیم بسته فنون موفقیت در کنکور را تهیه نمایید.
مدت زمان : 7 دقیقه و 38 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست