آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1388 اقدام به پذیرش دانشجویان پزشکی از مقطع لیسانس نمود. به این ترتیب افرادی که به پزشکی علاقه مند هستند اما در کنکور سراسری موفق به قبولی در این رشته نشده اند می توانند بعد از مقطع کارشناسی برای پذیرش پزشکی اقدام کنند. اما قبولی در این آزمون آنقدر ها هم آسان نیست و شرایط ویژه خود را دارد. در این مقاله درمورد شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی، منابع و سختی  این راه صحبت خواهیم کرد. پس اگر شما هم علاقه مند به پذیرش پزشکی از مقطع لیسانس هستید این مقاله را کامل مطالعه کنید.

آزمون لیسانس به پزشکی 1

 

آزمون لیسانس به پزشکی

افرادی که دارای مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در یکی از رشته های گروه تجربی یا ریاضی دارند می توانند برای آزمون لیسانس به پزشکی اقدام کنند. یعنی حتی با مدرک لیسانس زیست شناسی، لیسانس شیمی، لیسانس زمین شناسی هم می توان برای قبولی در رشته پزشکی از طربق آزمون لیسانس به پزشکی اقدام کرد. همچنین افرادی که دارای مدرک کارشناسی رشته های گروه ریاضی هستند از جمله رشته های مهندسی می توانند در این آزمون شرکت کنند و شانس خود را برای قبولی رشته پزشکی امتحان کنند.

مقاله مهم  معرفی رشته پزشکی (پرطرفدار و پولساز)

داوطلبانی که در آزمون لیسانس به پزشکی پذیرفته شود، تحصیل در رشته پزشکی را از ترم 7 آغاز می کنند و نیازی به گذراندن دوره علوم پایه پزشکی ندارند. به این ترتیب منابع آزمون لیسانس به پزشکی از درس هایی است که دانشجویان پزشکی در 3 سال علوم پایه مطالعه می کنند.

آزمون لیسانس به پزشکی شامل دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه است.  آزمون کتبی در اسفند ماه برگزار می شود. برای مثال آزمون کتبی لیسانس به پزشکی سال 99-1400 در اسفند 99 برگزار خواهند شد. اطلاعیه ثبت نام در دی ماه هر سال بر روی سایت معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار می گیرد. همچنین برای ثبت نام اینترنتی باید در تاریخ اعلام شده به سایت معاونت آزموشی به آدرس www.education.tums.ac.ir مراجعه کنید.

 

آزمون کتبی

در آزمون کتبی علاوه بر اینکه از منابع علوم پایه سوال مطرح می شود و دانش داوطلبان ارزیابی می شود، بخش های دیگری نیز دارد. این آزمون شبه آزمون های MCAT است که در آن مفاهیم حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش علوم طبیعی، رفتاری و اجتماعی بررسی می شود. علاوه بر آن اصول لازم جهت تحصیل در رشته پزشکی هم ارزیابی می گردد. پس این آزمون با آزمون های معمولی تحصیلی متفاوت است. نحوه طرح سوالات هدفمند بوده تا بتوانند انواع مهارت های داوطلبان را به چالش بکشند.

مقاله مهم  برنامه ریزی کنکور 1403 مطابق با آخرین تغییرات

 

برای قبولی در آزمون کتبی در قدم اول کسب حداقل 50% از نمره کل آزمون الزامی است. سپس از بین افرادی که حدنصاب 50% را کسب کرده اند به اندازه دو برابر ظرفیت قبولی برای شرکت در مرحله مصاحبه انتخاب می شوند. پس هرچه نمره بالاتری کسب کنید شانس قبولی بیشتری خواهید داشت. به این دلیل که خیلی از افرادی که حدنصاب 50% را به دست آورده اند برای شرکت در مصاحبه انتخاب نمی شوند. پس با توجه به ظرفیت قبولی تلاش کنید تا بهترین نمره را به دست آورید.

نتایج مرحله اول آزمون در حدود نیمه فروردین اعلام می شود. شرکت کنندگانی که د رمرحله اول آزمون قبول می شوند باید برای مصاحبه آماده شوند. در ادامه در مورد نحوه مصاحبه صحبت خواهیم کرد.

نتایج آزمون

 

مصاحبه فراشناختی

آزمون مصاحبه شامل ارزیابی های فراشناختی می شود تا از توانایی های شرکت کنندگان برای ورود به رشته پزشکی مطمئن شوند. در این مرحله نیز به داوطلبان نمره داده می شود و برای قبولی در مرحله مصاحبه هم به حدنصاب 50% از نمره کل مصاحبه نیاز است. سپس داوطلبانی که حداثل 50% نمره مصاحبه را کسب کرده باشند وارد مرحله ارزیابی نهایی می شوند.

توانایی های فراشناختی و تفکر نقادانه با استفاده از مصاحبه هوشمندانه و پرسش نامه های هدفمند انجام می شود. ابتدا درمورد هدف شما برای انتخاب رشته پزشکی و ادامه ندادن رشته کارشناسی خود در مقاطع بالاتر سوال می شود. سپس سایر مهارت های شما از جمله آرامش، اعتماد به نفس، صبر و مدیریت شرایط اورژانسی بررسی می شود. در این مرحله هم هرچه نمره بالاتری به دست آورید شانس قبولی بیشتری خواهید داشت.

مصاحبه فراشناختی

در نهایت نصف افرادی که در مرحله اول پذیرش شده اند برای ورود به رشته پزشکی معرفی می شوند. علاوه بر موارد گفته شده، شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی شرایط ویژه ای دارد که در ادامه با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

مقاله مهم  مشاوره انتخاب رشته کنکور 1402

 

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

متقاضیان برای شرکت در این آزمون هم مثل سایر آزمون های تحصیلی باید شرایط عمومی تحصیل رایگان در ایران را دارا باشند. برای مثال افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های سراسری به طور رایگان تحصیل کرده باشند نمی توانند برای پذیرش در پزشکی از طریق این آزمون اقدام کنند.

دارا بودن مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته یکی از رشته های گروه آزمایشی تجربی یا ریاضی الزامی است. علاوه بر آن به شرایط سنی لازم برای شرکت در آزمون توجه داشته باشید. حداکثر سن مجاز 25 سال است. البته تعداد سال های سربازی و طرح خدمت نیروی انسانی به حداکثر سن اضافه می شود. برای مثال اگر داوطلبی 27 سال سن دارد و 2 سال از این مدت را در خدمت سربازی گذرانده است می تواند در آزمون شرکت کند.

لیسانس

معدل دیپلم و معدل دوران کارشناسی هم شرط اساسی شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی است. به این صورت که معدل دیپلم باید حداقل 18 یا بالاتر باشد و معدل کارشناسی باید حداقل 16 یا بالاتر باشد، البته در مواردی که دانشگاه معدل را به صورت الفبایی اعلام می کند، معدل الف (17 یا بلاتر) قابل قبول است .

توجه کنید که دانشجویان استعداد درخشان یا برگزیدگان المپیاد های کشوری از شرط معدل دیپلم و کارشناسی معاف هستند. شرایط دانشجویان استعداد درخشان و المپیادی را می توانید با جزئیات بیشتر از سایت معاونت آزموشی دانشگاه علوم پزشکی تهران مطالعه کنید.

خبر خوش برای دارندگان مدال المپیاد این است که داوطلبانی که دارای مدال طلا المپیاد های دانش آموزی هستند از شرکت در آزمون کتبی لیسانس به پزشکی معاف هستندو تنها لازم است که مرحله مصاحبه شرکت کنند. همچنین متقاضیانی که دارای مدال نقره یا برنز المپیاد های دانش آموزی هستند باید در آزمون کتبی شرکت کنند و کسب حداقل 90% نمره آخرین فرد قبول شده در آزمون برای آن ها الزامی است.

مقاله مهم  نحوه برگزاری کنکور 1400 (کنکور نظام قدیم، حذف کنکور، سهمیه ها و...)

شرط مهم بعدی داشتن مدارک معتبر زبان انگلیسی است. در جدول زیر حداقل نمره لازم در آزمون های مختلف زبان انگلیسی نوشته شده است که دارا بودن یکی از آن مدارک با حداقل نمره گفته شده کافی است. برای شرکت در آزمون کتبی داشتن مدرک زبان الزامی نیست اما شرکت در مرحله مصاحبه مشروط به داشتن مدرک زبان است. پس قبل از اینکه برای آزمون اقدام کنید از اعتبار و حداقل نمره مدرک زبان انگلیسی خود مطمئن شوید.

نام مدرک زبان حداقل نمره توضیحات
MHLE 50
MCHE 50
MSRT 50
TOFEL (PBT) 480 اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
TOFEL (IBT) 60 اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
IELTS 5 اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور
TOLIMO 480
MELAB 70

 

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

همان طور که در توضیحات آزمون کتبی گفته شد، طرح سوال از منابع به صورت هوشمندانه انجام می شود تا علاوه بر دانش داوطلبان، سایر مهارت های لازم برای تحصیل در رشته پزشکی هم سنجیده شود. پس تسلط ظاهری بر منابعی که در ادامه خواهم گفت کافی نیست. بلکه باید عمیقا با مطالب هر کدام از درس ها آشنا شوید و نحوه استفاده از آن دانش را به صورت کاربردی یاد گرفته باشید.

منابع لازم برای آزمون کتبی همان منابع دوران علوم پایه دانشجویان پزشکی است که هر ساله در سایت معاونت آموزشی علوم پزشکی تهران قرار می گیرد. حتما هرسال منابع را از سایت چک کنید تا مطمئن شوید که تغییر نکرده است. در جدول زیر می توانید لیست آخرین منابع آزمون لیسانس به پزشکی را مشاهده کنید.

ردیف حیطه درس ها و تعداد سوال هر کدام مجموع تعداد سوالات احتمالی منابع مطالعاتی
1 مبانی بیوشیمیایی و بیولوژیکی سیستم های حیاتی بیوشیمی (8 سوال) 85 منابع علوم پایه
ژنتیک (10سوال)
بافت شناسی عمومی و جنین شناسی (9 سوال)
فیزیولوژی (19 سوال) و آناتومی سیستم های بدن (17 سوال)
ایمونولوژی (10 سوال)
باکتری شناسی و ویروس شناسی (12 سوال)
2 مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های حیاتی شیمی عمومی 15 جامع شیمی آلی و عمومی/ فیزیک پزشکی برای دانشجویان پزشکی
شیمی آلی (4 سوال)
شیمی معدنی (4 سوال)
فیزیک پزشکی با گرایش پایه (7 سوال)
3 مبانی بیولوژیک، روانشناختی و جامعه شناختی رفتار روانشناسی مقدماتی 25 روانشناسی عمومی/جامعه شناختی عمومی
جامعه شناسی مقدماتی
4 مهارت های استدلال و تفکر نقاد علوم انسانی و علوم اجتماعی 25 راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد

 

مزایا و معایب آزمون لیسانس به پزشکی

شاید در نگاه اول آزمون لیسانس به پزشکی میان بری برای رسیدن به پزشکی باشد اما این طور نیست! این آزمون شرایط سختی دارد که اگر از پس شرایط آن هم بر بیایید، ظرفیت کمی برای پذیرش دارد. در نتیجه قبل از اقدام به شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی حتما در مورد مزایا و معایب این آزمون در مقایسه با کنکور سراسری مطالعه کنید.

 

مزایا آزمون لیسانس به پزشکی

 1. داوطلبان علاقه مند به پزشکی که در کنکور سراسری موفق به قبولی نشده اند می توانند بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی، بار دیگر شانس خود را برای پذیرش پزشکی امتحان کنند.
 2. داوطلبان رشته ریاضی که بعد از تحصیل در کارشناسی متوجه می شوند که به رشته پزشکی علاقه بیشتری نسبت به رشته های ریاضی دارند می توانند برای قبولی در رشته پزشکی اقدام کنند به طوریکه واحد هایی که در کارشناسی گذرانده اند هم تا حد زیادی پذیرش شود و چند ترمی جلوتر باشند.
 3. بعد از قبولی در آزمون ، از ترم 7 شروع به تحصیل می کنند در حالیکه اگر از کنکور سراسری برای پزشکی اقدام کنند باید از ترم 1 شروع کنند.

پزشکی

 

معایب آزمون لیسانس به پزشکی

 1. سطح علمی و مهارتی این آزمون بسیار بالاست. این ویژگی از این جهت که توانایی های افراد برای ورود به پزشکی را کاملا به چالش می کشد قابل تحسین است اما قبولی را سخت می کند.
 2. تسلط کاربردی بر منابع علوم پایه رشته پزشکی با مطالعه فردی و بدون حضور در کلاس کار بسیار دشواری است.
 3. ظرفیت پذیرش از طریق این آزمون به نسبت کنکور سراسری خیلی کم است.
 4. محدودیت سنی برای شرکت در آزمون وجود دارد.
 5. درصورتیکه داوطلبان قبلا در رشته کارشناسی ارشد و یا دکتری رشته ای دیگر به صورت رایگان تحصیل کرده باشند دیگر نمی توانند در این آزمون شرکت کنند.

با توجه به مزیت ها و معایب گفته شده برای آزمون لیسانس به پزشکی باید شرایط خود را از هر نظر بررسی کنید. اینکه تا چه حد به پزشکی علاقه دارید؟ آیا این علاقه به حدی هست که بتوانید سختی های آزمون را تحمل کنید؟ پس قبل از هر تصمیمی حتما از علاقه خود به پزشکی مطمئن شوید.

دانشجو

با توجه به شرایط آزمون اکثر علاقه مندان به پزشکی ترجیح می دهند که مجددا در کنکور سراسری شرکت کنند. علاوه بر اینکه ظرفیت پذیرش این رشته کم است و هر سال هم تعداد کمی برای این آزمون شرکت خواهند کرد. پس اگر می خواهید برای آزمون لیسانس به پزشکی اقدام کنید، باید از همان سال اول دوران کارشناسی خود برای تسلط بر منابع اقدام کنید. اگر برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی سوالی دارید می توانید از مشاوران دورخیز کمک بگیرید.

زهرا چراغیزهرا چراغی

مشاوره صوتی رایگان

زهرا چراغی دانشجوی پزشکی شهید بهشتی تهران و رتبه 483 کنکور تجربی 95 در این فایل صوتی از شرایط آزمون لیسانس به پزشکی صحبت می کند.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .