چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟ سوالی است که همه دانش آموزان کنکوری این روزها از خود میپرسند. هر ساله با افزایش رقابت بین دانش آموزان برای ورود به دانشگاه های برتر و رشته های پرطرفدار، دانش آموزان کنکوری برای طی کردن این مسیر به دنبال یک مشاور حرفه ای و مورد اطمینان هستند.

این روزها موسسات و افراد زیادی هستند که خدمات مشاوره ی کنکور ارائه میدهند اما در این میان وظیفه دانش آموزان است تا با شناخت ویژگی های یک مشاور کنکور خوب و شناخت موسسات و افراد بهترین انتخاب را داشته باشند؛ تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند.

اما دانش آموزان اطلاعات کافی درباره ی ویژگی یک مشاور کنکور خوب و اینکه به چه موسساتی برای دریافت مشاوره اطمینان کنند، ندارند. همچنین بسیاری از کنکوری ها بین انتخاب فردی که خودش رتبه برتر کنکور را کسب کرده با کسی که در رشته مشاوره یا برنامه ریزی تحصیل کرده مردد هستند.

در این مقاله قصد داریم انواع مشاوران را معرفی کنیم به تفاوتها و ویژگی های هر یک اشاره کنیم. ویژگی یک مشاور کنکور خوب را بیان کنیم تا بتوانیم شمارا در انتخاب هر چه بهتر یک مشاور کنکور خوب یاری کرده باشیم.

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

 

مشاور کنکور چه کسی است و چه ویژگی هایی دارد؟

قطعا هر دانش آموز کنکوری در مسیر تحصیلی برای شرکت در کنکور با سوالاتی مانند اینکه “روش مطالعه درسها چجوریه؟” یا “چجوری تست بزنم؟” ” چقدر تست بزنم؟” “چه منبعی و استفاده کنم؟” مواجه میشود. تعداد زیادی دائما برای خود برنامه مطالعاتی مینویسند اما یا در اجرای آن به مشکل میخورند و جدیت کافی را ندارند، یا نمیتوانند برنامه خوبی برای خود تنظیم کنند.

مشاور کنکور کسی است که در مسیر کنکور همانند یک نقشه راه، دانش آموز را در رسیدن به مقصد موفقیت در کنکور راهنمایی میکند. یک مشاور خوب کنکور وطایف و ویژگی هایی دارد که شامل:

 1. برنامه ریزی اصولی و شخصی سازی شده دقیقا متناسب با نیازها و ویژگی های شخصیتی دانش آموز
 2. یک مشاورکنکور باید همچون یک دوست در کنار دانش آموز باشد و به دانش آموز انگیزه و دلگرمی بدهد.
 3. مشاور کنکور باید پیگیر دانش آموز باشد تا وقتی دانش آموز تنبلی میکند به او تلنگر بزند.
 4. همچینین باید تجربه ها و مهارتها و یک سری از آموزش ها را در اختیار دانش آموز قرار دهد.
 5. مشاور کنکور باید فن بیان قوی داشته باشد تا بتواند ارتباط سازنده با دانش اموز و خانواده دانش آموز برقرار کند.
پیشنهاد مطالعه  آیا مشاور برای کنکور لازم است؟ تاثیر مشاور در قبولی کنکور چقدر است؟

 

انوع مشاور کنکور

افراد و موسسات زیادی هستند که خدمات مشاوره ای ارائه میدهند اما لازم است در این میان دانش آموزان ویژگی ها و تفاوت های مشاوران آکادمیک و مشاورانی که خودشان رتبه برتر این رشته بوده اند را بدانند تا بتوانند با آگاهی بیشتر یک مشاور کنکور خوب انتخاب کنند.

مشاور کنکور آکادمیک

این دسته از مشاوران تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مشاوره گذرانده اند و در تکنیک های مطالعه و درس خواندن به دانش آموزان کمک میکنند. این افراد در زمینه روش های آکادمیک مطالعه و درس خواندن و ایجاد انگیزه مطالعه در دانش آموزان تخصص دارند. بیشتر تخصص این مشاوران در زمینه مشاوره تحصیلی و روانشناسی برای مدارس میباشد و در زمینه هایی مانند ناهنجاری های رفتاری دانش آموزان به کادر مدرسه و خانواده ها کمک میکنند.

این دسته از مشاوران تحصیلی به علت اینکه خود مسیر کنکور و روشهای درس خواندن و تست زنی و آزمون دادن رشته هایی مانند ریاضی فیزیک و تجربی و هنر را نگذرانده اند، نمیتوانند انتخاب مناسبی به عنوان مشاوره کنکور باشند. زیرا تجربه این افراد در این زمینه در حد مسائل تئوری است وبه دلیل نداشتن تجربه، راه حل های کاربردی و برنامه مناسبی که دقیقا بر اساس نیازهای یک کنکوری باشد را نمیتوانند ارائه دهند.

البته به طور کلی نمیتوان گفت مشاورانی که به طور اکادمیک وارد بازار کار این رشته شده اند مشاوران خوبی نیستند؛ قطعا در هر زمینه ای استثناهایی وجود دارد. اما اگر بخواهیم به تجربه این افراد در زمینه کنکور و فراز و نشیبی که یک دانش آموز کنکوری در سالهای تحصیلی خود تجربه میکند، توجه کنیم، بهتر است در انتخاب این دسته از مشاوران با احتیاط بیشتری عمل کنیم.

برای مطالعه و دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ” معرفی رشته مشاوره” را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  معرفی رشته مشاوره

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

 

مشاور کنکور رتبه برتر

سال کنکور برای یک دانش آموز، سرشار از مشکلات تحصیلی و روحی و روانی است. از طرفی مسئله محدودیت زمان باعث میشود دانش آموزان فرصت کافی برای آزمون و خطا نداشته باشند و اشتباهاتشان در این راه میتواند به قیمت از دست دادن فرصت یک سال برای ورود به دانشگاه و رشته تحصیلی دلخواهشان باشد و به افسردگی و مشکلات پس از شکست منجر شود.

بنابراین بهتر است در این راه از مشاوری کمک بگیرند که این را خودش طی کرده باشد و به موفقیت رسیده باشد، تا بتواند شما را در جزئیات مسیر و ثانیه به ثانیه سال کنکور بهتر درک کند. مثلا اگر دانش آموز بگوید نمیتوانم با درسی ارتباط برقرار کنم یک مشاور کنکور خوب که قبلا خودش این مسیر را طی کرده و میتواند راهکارهای خوبی برای مطالعه این درس بدهد و تجربیات خود را در موارد مشابه در اختیار شما بگذارد.

دانش آموزانی که در تصمیم دارند برای کنکور مطالعه کنند اغلب در این مسیر با سوالات اساسی درباره نحوه مطالعه دروس، نحوه تست زنی و جمع بندی مواجه میشوند. همچنین عده زیادی توانایی تنظیم یک برنامه درست و اصولی و عمل کردن دقیق به آن را ندارند و به کسی نیاز دارند تا بتواند یک برنامه هدفمند که دقیقا متناسب اهدافش باشد را برایشان تنظیم کند.

مشاور رتبه برتر هر رشته دقیقا با نیازهای دانش آموز آشنایی دارد و میداند در هر بازه زمانی باید برنامه به چه صورتی باشد. تکنیک های کاربردی و اثربخش را درباره نحوه تست زنی، مدیریت زمان آزمون، مطالعه و جمع بندی درسها را میداند و میتواند تجربیات خود را که در این راه از آنها بهره برده به دانش آموز خود انتقال دهد.

همچنین چون این دسته از مشاوران خودشان به تازگی در کنکور شرکت کرده اند با تغییرات کتاب درسی، تغییرات کتابهای آموزشی و منابع جدید کاملا آشنایی دارند. همچنین چون خودشان این شرایط را تجربه کرده اند و دغدغه مشابه دانش آموزان داشتند و توانسته اند فرصت های خود را به موفقیت تبدیل کنند، بهتر احساسات دانش آموزان را درک میکنند و میتوانند دوستانه تجربیات خود را برای آنها بازگو کنند.

شما میتوانید برای استفاده از خدمات هر دو دسته به صورت حضوری و تلفنی (غیر حضوری) استفاده کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر مقاله “مشاوره تلفنی کنکور جایگزین مشاوره حضوری!!” را مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره تلفنی کنکور با رتبه های برتر

 

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

پیدا کردن یک مشاور کنکور خوب که قابل اطمینان باشد میتواند از چند طریق انجام شود. امروزه اغلب موسسات علاوه بر مکان حضوری سایت و شماره تماسی برای خدمات غیر حضوری نیزدارند.

 

مشاوره کنکور در وبسایت ها

وبسایت های بسیاری هستند که در زمینه مشاوره کنکور خدماتی ارائه میدهند که شامل فروش جزوات و DVD اساتید، برگزاری کلاسهای آنلاین و غیر حضوری، برگزاری آزمون های انلاین، ارائه خدمات مشاوره ای فعالیت میکنند. در وبسایت هایی که در زمینه کنکور فعالیت میکنند از جمله وبسایت آکادمی دورخیز میتوانید درباره ی تجربیات رتبه های برتر کنکور که به اشتراک گذاشته شده مطالعه کنید.

همچنین در تعدادی از وبسایت های کنکوری مقالات ارزشمندی برای مطالعه و آشنایی دانش آموزان با خدمات مشاوره ای نوشته شده است. همچنین شما برای شروع مطالعه میتوانید از خدماتی همچون برنامه های تحصیلی دریافت کنید. شما با پرداخت مبلغی از یک مشاور کنکور و از طریق وبسایت میتوانید برنامه تحصیلی خود را تهیه کنید.

همچنین شما میتوانید از طریق وبسایت ها و مشاهده رزومه موسسات و نظرات کاربران اطلاعات کافی درباره ی کیفیت کار و نحوه فعالیت هر موسسه کسب کنید و برای مشاوره حضوری یا غیر حضوری با موسسات هماهنگی های لازم را انجام دهید. استفاده از این وبسایت ها به شما این امکان را میدهد در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید.

نکته ای که در اینجا باید توجه شود این است که دانش آموزان باید برنامه ای که دریافت میکنند کاملا شخصی سازی شده و مطابق اهداف و سطح درسی دانش آموز طراحی شده باشد. در بعضی از سایت ها برنامه ای که از قبل بدون توجه به توانایی و منابع و ویژگی های شخصیتی دانش آموزان نوشته شده و برای تعداد زیادی به طور یکسان ارسال میشود اصلا نمیتواند قابل اطمینان و موثر و نتیجه بخش باشد.

مزیت های دریافت مشاوره از طریق وبسایت ها:

 1. صرفه جویی در زمان و هزینه
 2. امکان استفاده از خدمات بهترین موسسات از مکان های دور از محل زندگی شما
 3. امکان آشنایی با خدمات موسسه و دیدن رزومه مشاوران و کادر موسسه
 4. امکان مشاهده نظرات کابران درباره عملکرد موسسات مختلف و استفاده از تجربیات آنها

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

 

مشاوره کنکور از طریق شبکه های اجتماعی

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده روز افزون دانش آموزان از شبکه های اجتماعی برای یادگیری و کسب اطلاعات از این روش، افراد و موسسات زیادی در شبکه های اجتماعی شروع به فعالیت کرده و به ارائه خدمات از این طریق روی آورده اند. مشاورین میکوشند روزمه کاری خود، موفقیت های کسب شده توسط موسسه و دانش آموزانشان، اطلاعات و ویدیو های آموزشی را از طریق صفحات شبکه های اجتماعی خود منتشر کنند.

با توجه این که این روزها افراد بیشتر فعالیت های خود را از طریق شبکه های اجتماعی انجام میدهند با این موسسات  و مشاوران نسبت به سایت ها و مشاوره حضوری بیشتر برخورد دارند. دریافت مشاوره از این طریق مزایایی دارد که از جمله آنها میتوان به امکان برقراری ارتباط مستقیم با مشاوران و آشنایی با آنها و نحوه فعالیت و برنامه ریزی آنها قبل از شروع به دریافت خدمات، اشاره کرد.

مزیت های دریافت مشاوره از طریق شبکه های اجتماعی:

 1. صرفه جویی در زمان و هزینه
 2. امکان استفاده از خدمات بهترین موسسات از مکان های دور از محل زندگی شما
 3. امکان آشنایی با خدمات موسسه و دیدن رزومه مشاوران و کادر موسسه
 4. امکان مشاهده نظرات کابران درباره عملکرد موسسات مختلف و استفاده از تجربیات آنها
 5. امکان ارتباط مستقیم با مشاوران قبل از شروع دریافت مشاوره و همچنین استفاده از توصیه های آنها به صورت کاملا رایگان
 6. ارتباط مستمر با مشاور به صورت ارسال گزارش کار شبانه و دریافت برنامه روزانه

اما دانش آموزانی که به دنبال دریافت خدمات از این طریق هستند باید به این نکته توجه کنند که به هر کسی که ادعا میکند در این زمینه تخصص و تبحر دارد اطمینان نکنند و حتما از طریق پرس و جو و تحقیق و بررسی رزومه کاری موسسات و افراد از معتبر بودن آنها اطمینان حاصل کنند.

در صورتی که برای دریافت خدمات مشاوره ای تمایل دارید از طریق سایت ها و شبکه های اجتماعی خدمات دریافت کنید، توصیه میشود برای جلوگیری از سو استفاده مالی و بازی با سرنوشت و نتیجه کنکور دانش آموزان تلاش کنند از موسساتی خدمات دریافت کنند که کاملا معتبر و تایید شده باشد. همچنین در پرداخت های اینترنتی خود از معتبر بودن درگاهی که برای پرداخت استفاده میکنید اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره خصوصی کنکور

 

مشاور کنکور حضوری

در این نوع، ارائه خدمات به صورت حضوری انجام میشود و تمام مراحل مشاوره از مرحله ثبت نام تا جلسات مشاوره ای همگی در محل موسسه انجام میشود. در این روش دانش آموزان به محل موسسه مورد نظر خود مراجعه میکنند و جلسات مشاوره به صورت رو در رو برگزار میشود و مشاور گزارش دانش آموز را بررسی میکند و برنامه جدید را به صورت حضوری تحویل میدهد.

این روش نیز مزایاو معایبی دارد که از جمله معایب آن صرف هزینه و وقت زیادی برای رفت و آمد به موسسه میباشد. همچنین در این روش دانش آموزان ناچارهستند فقط از موسساتی که در شهر و محل زندگی آنهاست استفاده کنند و در این صورت اگر در شهری باشند که امکانات کافی فراهم نشده باشد مجبور هستند ار افراد نه چندان حرفه ای به عنوان مشاور استفاده کنند.

مزیت های دریافت مشاوره از طریق مشاوره حضوری:

 1. امکان ارتباط حضوری با مشاور و پرسیدن سوالات به صورت رو در رو؛ تعدادی از دانش آموزان ارتباط حضوری را موثر تر میدانند.
 2. در این روش راحتتر میتوان به موسسات اعتماد کرد.
 3. پرداخت ها به صورت حضوری و با اطمینان و امنیت بیشتری انجام میشود.

چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنیم؟

 

نکات مهم برای اینکه بدانید چگونه یک مشاور کنکور خوب پیدا کنید

داشتن مشاور در سال کنکور الزامی نیست اما دلایل زیادی وجود دارد که نشان میدهد مشاوران نقش تعیین کننده ای را میتوانند در زمینه موفقیت در کنکور ایفا کنند. در این میان مشاورانی وجود دارند که نه تنها هموار کننده مسیر نیستند بلکه باورهای دانش آموزان نسبت به تمام مشاوران را خراب میکنند و با آینده تعداد زیادی از کنکوری ها بازی میکنند. در ادامه نکاتی که در انتخاب یک مشاور کنکور خوب اهمیت دارد را بررسی میکنیم.

 • مهم ترین ویژگی که یک مشاور کنکور باید داشته باشد، این است که خودش رتبه برتر باشد و خودش سختی های رسیدن به رتبه عالی را چشیده و با پوست و گوشت و استخوانش درک کرده باشد.
 • داشتن تجربه کاری بسیار مهم است. ما آدمها چیزهایی را که تجربه میکنیم را خیلی بهتر یاد میگیریم. بنابراین صرفا رتبه برتر بودن کافی نیست و یک مشاور خوب باید تجربه کافی داشته باشد و با دانش آموزان مختلف در شرایط متفاوت کار کرده باشد. باید رزومه کاری مشاور را ببینید. این که چند سال سابقه مشاوره داشته؟! در این چند سال چند تا از شاگردهایش توانسته اند رتبه خوبی بیاورند؟!
 • یک مشاور کنکور خوب باید در جو دانش آموزان باشد و دغدغه های آنها را داشته باشد، و آگاهی کاملی از شرایط داشته باشد. مهم ترین نوع آگاهی از کتاب درسی سات و خیلی مهم است که یک مشاور کنکور خوب چیدمان و زیر و بم کتاب را بداند و تا حد قابل قبولی روی همه ی مباحث مسلط باشد.
 • به روز بودن یکی دیگر از ویژگی های یک مشاور کنکور خوب است. روش های متداول مطالعه، تندخوانی، تقویت حافظه، خلاصه نویسی و از این دسته موارد را به خوبی بلد باشد؛ همچنین سوالات کنکور را کاملا تحلیل کرده باشد و نسبت به ساختار جدید سوالات آگاهی داشته باشد. یعنی مثلا اگر دانش آموز گفت کنکور 99 سخت بود متوجه و آگاه باشد.
 • متعهد بودن ویژگی انسانی است و برای یک مشاور کنکور خوب نیز صدق میکند. مشاور نباید دانش آموز را به حال خود رها کند و 2 روز بعد جواب دانش آموز را بدهد. اگر تعهدی نسبت به دانش آموز دارد علی رغم بی تفاوتی دانش آموز هم به فرآیند مشاوره اهمیت بدهد.
 • یک مشاور کنکور خوب باید برای شما برنامه دقیق بنویسد. یک برنامه خوب هم شامل تایم دقیق، هم حجم مباحث و هم تعداد تست میباشد؛ در ضمن دقیقا برنامه باید متناسب با شرایط شخص شما باشد( برنامه آماده نباشد و متناسب با شرایط و توانایی های دانش آموز عوض شود).
 • یک مشاور کنکور خوب باید با شما دوست و رفیق باشد. دوران دبیرستان دوران حساس و مهمی است و یک انتخاب یا دوستی اشتباه میتواند آینده دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین مشاور شما باید برایتان یک دوست دلسوز باشد تاوقتی در سر دوراهی قرار میگیرید بتوانید مشکلات خود را با او در میان بگذارید و راهکار به شما بدهد.
 • یک مشاور کنکور خوب باید بتواند با پیامها، حرفهایش و حتی گاهی با فرستادن عکس و ویدیو مربوط به هدفهای دانش آموز به او انگیزه بدهد؛ همدم دانش آموز باشد و وقتی روحیه دانش آموز خوب نیست و کم آورده و دچار افسردگی شده به او آرامش منتقل کند.
 • هزینه ای که دریافت میکند نجومی نباشد و منصفانه و با توجه به وقتی باشد که برای دانش آموز اختصاص میدهد. شما باید باهوش باشید و بیخودی به کسی باج ندهید و این تفکر که “هرچه گرون تر بهتر” را برای همیشه کنار بگذارید. چون افرادی هستند که از این تفکر شما سواستفاده میکنند و پول زیادی از شما میگیرند تا کار خود را مهم و زیاد جلوه دهند ولی کاری که در حقیقت برای شما انجام میدهند خیلی کم و صرفا برای پول است.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها