چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟

چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟

یکی از سوالات پرتکرار دانش آموزانی که به تازگی وارد مقطع متوسطه دوم شده اند این است که درس خواندن برای کنکور را از چه زمانی شروع کنیم و چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ یا چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟ همه ما میدانیم برای کنکوری خواندن دروس باید برخی اصول و قوانین را رعایت کنیم تا بیشترین بازدهی را داشته باشیم در این مقاله درمورد بعضی از مهمترین این اصول صحبت میکنیم.

به دلیل اهمیت زیادی که پایه دهم و یازدهم در کنکور سراسری دارند در این مقاله به اینکه چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟ نیز پرداخته ایم. پس اگر از دانش آموزانی هستید که برای یک شروع طوفانی آماده اید و می خواهید درس خواندن برای کنکور را از پایه شروع کنید این مقاله را از دست ندهید.

 

چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟

با توجه به اینکه سال دهم و یازدهم حدود 60 درصد سوالات کنکور را شامل میشود اهمیت بسیار زیادی برای کنکور دارد. (سال دهم حدود 28 درصد و سال یازدهم 32 درصد) در نتیجه این که بدانیم چگونه برای کنکور از سال دهم یا یازدهم درس بخوانیم؟ بسیار مهم است.  برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم باید هدف خود را از درس خواندن مشخص کنیم. همینطور به صورت عمیق و مفهومی دروس را مطالعه کنیم و از برخی آفات مطالعه دوری کنیم.

 

توصیه میشود برای آشنایی با یکی از آفات و راهکار حل آن مقاله زیر را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  آفت کندخوانی و راهکار های آن | بررسی 4 علت اصلی

 

اولین پیش نیازها

برای اینکه در انجام هر کاری موفق باشیم و آن را به پایان برسانیم لازم است برخی پیش نیازها را برای آن فراهم کنیم. این سوال که چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ نیز از جمله سوالاتی است که برای پاسخگویی به آن نیاز به برخی پیش‌نیازها داریم. در زیر تعدادی از مهمترین آنها را برای شما معرفی می کنیم.

 

هدفتان را انتخاب کنید

یکی از پیش نیاز های اصلی درس خواندن برای کنکور انتخاب هدف است. طبیعتاً بدون هدف نمی توان نتیجه خوبی در کنکور حاصل کرد. البته هدف شما باید کاملا دقیق و واضح باشد. مثلاً دانش آموزی که بگوید می خواهم رتبه خوبی در کنکور کسب کنم هدف دقیقی مشخص نکرده است. انتخاب هدف درحالی درست است که مثلا دانش آموز بگوید می خواهم در رشته حقوق دانشگاه تهران قبول شوم.

 

انتخاب هدف اولین قدم در درس خواندن

 

ذهنتان را بر تلاش متمرکز کنید

هنگامی که هدف خود را مشخص می کنید باید بدانید تنها چیزی که می‌تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند این است که با تمام قوا برای رسیدن به هدف تان تلاش کنید. توجه کردن به اخبار حاشیه ای کنکور، شما را از تلاش کردن دلسرد می کند. پس لازم است هر روز هدف خود را برای خود تکرار کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

 

مقاله زیر به شدت توصیه میشود. 😆

پیشنهاد مطالعه  از تلاش کردن هرگز دست نکش! (مبارزه با بی انگیزگی)

 

تصمیم جدی بگیرید

مسیر کنکور مسیر نسبتاً طولانی و با فراز و نشیب های بسیار است. پس لازم است برای رسیدن به مقصد یک تصمیم جدی بگیرید. برای دانش آموزانی که همواره دغدغه این را دارند که چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ باید بگوییم نکته ای که بسیار مهم است این است که درس خواندن را جدی بگیرید برای هدف خود بجنگید. 😡

مطالعه سینوسی یکی از بدترین آفات مطالعه است. اینکه دانش آموز یک هفته درس بخواند و چندین روز درس خواندن خود را متوقف کند بسیار آسیب زا است. پس دانش آموزان باید با جدیت به درس خواندن بپردازند و از هدف خود منحرف نشوند.

برای اینکه از روند مطالعه خود آگاه شوید و ببینید که آیا سینوسی درس می‌خوانید یا نه، باید هر روز گزارش مطالعه خود را یادداشت کنید. با یادداشت روزانه و بررسی هر روز عملکرد خود، می‌توانید ببینید که چقدر به هدف خود نزدیک شده اید. ما در دفتر برنامه ریزی دورخیز همه جزییات مطالعه و بقیه کارهای روزمره را در نظر گرفته ایم.

 

چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟ 2
دفتر برنامه ریزی کنکور VIP دورخیز

دفتر برنامه‌ریزی VIP یک محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی است که می‌تواند مطالعه و عملکردتان را چند برابر بهتر کند! چاپ جدید این محصول کاملاً تمام رنگی، به همراه آموزش ویدئویی و آموزش بهبود راندمان مطالعاتی تهیه شده است تا برایتان معجزه کند! (ارسال پستی)

 

آنچه باید انجام بدهید

حرکت در مسیر کنکور و پاسخگویی به این سوال که چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ برخی بایدها و نبایدهایی دارد که در این مقاله در مورد آن ها صحبت می کنیم. در این بخش از مقاله بعضی از کارهایی را که برای درس خواندن از پایه لازم است انجام دهید توضیح داده ایم.

 

روی یادگیری عمیق و مفهومی تمرکز کنید

یکی از از موارد بسیار مهمی که در پاسخ به سوال چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟ این است که از همان ابتدا بر یادگیری مفهومی و عمیق تمرکز کنیم. به این معنا که هنگام مطالعه دروس تنها متن کتاب را طوطی وار حفظ نکنیم و مفاهیم را به صورت عمیق یاد بگیریم و در صورت لزوم خلاصه نویسی انجام دهیم.

 

یادگیری عمیق و مفهومی اصلی ترین راهکار ها برای اینکه بدانیم چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟

 

مهارت های مطالعه صحیح را تمرین کنید

برای اینکه بتوانیم یادگیری بهتری داشته باشیم و مفاهیم را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خود انتقال دهیم باید از روش مطالعه صحیح استفاده کنیم. بهتر است برای شروع مطالعه ابتدا فهرست و تیتر های هر درس را بخوانیم. و سپس به سراغ یادگیری مطالب اصلی و کلیه نکات ریز به ریز برویم. بعد مطالب یاد گرفته شده را با صدای بلند یا در ذهن برای خود مرور کنیم سپس خود را بیازماییم. انتخاب روش صحیح مطالعه کمک زیادی به دانش آموزانی که دغدغه دارند چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟ می کند.

 

برای آشنایی با روش های افزایش کیفیت مطالعه مقاله زیر را نیز مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  افزایش کیفیت مطالعه کنکور با 8 نکته

 

 برای موفقیت در امتحانات تلاش کنید

برای دانش آموزانی که می خواهند درس خواندن برای کنکور را از پایه شروع کنند بسیار مهم است که امتحانات مدرسه را نیز به خوبی پشت سر بگذارند. چرا که موفقیت در امتحانات مدرسه تا حدودی می تواند به این معنی باشد که مطالعه درستی داشتند و درس ها را به خوبی یاد گرفته اند همچنین می تواند انگیزه آنها را برای ادامه راه بیشتر کند.

 

تست زنی و مهارت های آن را بیاموزید

برای دانش آموزانی که میخواهند از پایه دهم و یازدهم درس خواندن برای کنکور را شروع کنند بهتر است که از همان سالهای اول مهارت های تست زنی را یاد بگیرند. تا در سال دوازدهم وقت خود را برای آموزش این مهارت ها صرف نکنند. یادگیری مهارت های تست زنی اهمیت زیادی برای دانش آموزان و اینکه چگونه از سال دهم برای کنکور درس بخوانیم؟ دارد.

 

تکنیک های ناب تست زنی را از اینجا یادبگیرید.

پیشنهاد مطالعه  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (35 تکنیک نایاب)

 

آنچه نباید انجام بدهید

برای موفقیت در کنکور و اینکه بدانیم چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ لازم است برخی آفت های مطالعه را بشناسیم است با دوری کنیم. اگر می خواهید این آفت ها را شناسایی کنیم و یاد بگیریم چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

استفاده از گوشی موبایل را محدود کنید

این روزها تلفن همراه عضو جدایی ناپذیر زندگی همه انسان ها شده است. اما مدیریت استفاده از آن در همه شرایط بسیار بسیار مهم است. کنکور اهمیت این مدیریت را برای دانش آموزان دو چندان می کند. برای این که دانش آموزان بتوانند ساعات استفاده از تلفن همراه را کنترل کنند بهتر است زمان استفاده از آن را به ساعات خاصی در روز محدود کنند. هنگام مطالعه ساعت های تعیین شده برای مطالعه، موبایل را از خود دور کنند.

 

از دوستان ناباب و فضاهای منفی دوری کنید

احتمالاً در زندگی همه افراد کسانی وجود داشتند که مدام با صحبت های منفی، انگیزه و انرژی را از آنها میگرفتند. زمانی که شما شروع به درس خواندن برای کنکور می کنید تاثیرگذاری این افراد بسیار مضر تر از قبل می شود. پس بهترین کاری که می توان انجام داد دوری از دوستان ناباب و فضاهای منفی است. تابا تمرکز حواس کامل و انگیزه انرژی بالا در ماراتون کنکور حرکت کنید.

 

دوستان ناباب و فضاهای منفی عامل کشتن انگیزه

 

نه کمالگرا باشید و نه اهمال کار!

برخی از دانش آموزان هنگامی که از پایه دهم و یازدهم شروع به درس خواندن برای کنکور می کنند گمان میکنند که وقت بسیار زیادی برای آمادگی در دروس خود دارند. به همین دلیل مدام درس خواندن خود را به تعویق می‌اندازند و دچار اهمال کاری می شوند.

بعضی دیگر از دانش آموزان برای درس خواندن بسیار کمال گرا هستند و می خواهند همه دروس و مباحث را بدون هیچ ایرادی یاد بگیرند. اما اینکه بدانیم چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ و چگونه برای آن تلاش کنیم؟ بسیار مهم است است. زیرا کمال گرایی نیز به همان اندازه ضرر دارد که اهمال کاری. کمال گرایی می تواند باعث وسواس و اضطراب در دانش آموز شود.

 

 

راهکار های مقابله با وسواس درس خواندن را در این مقاله یاد بگیرید.

پیشنهاد مطالعه  آموزش درمان وسواس مطالعه

 

منابع مورد نیاز

دانش آموزان قطعا اگر با یک برنامه منظم پیش بروند اما منابع مناسبی برای مطالعه دروس مختلف انتخاب نکنند احتمال موفقیت آنها بسیار کم می شود. به همین منظور در این بخش به چگونگی انتخاب منابع تستی و تشریحی پرداخته ایم.

 

منابع تشریحی

منابعی که به عنوان منابع تشریحی دانش آموزان معرفی می شود به منظور کمک به یادگیری بهتر و عمیق تر متن کتاب درسی است. این کتابها شامل درسنامه نمونه سوالات کتاب درسی و تمرین هستند. شامل تست های کنکوری نمیشوند. مانند سری کتابهای ماجراهای من و درسام خیلی سبز یا پرسمان گاج.

 

منابع تستی

کتاب هایی که به عنوان منابع تستی به دانش آموزان معرفی می شود باید متناسب با سطح عملکرد تحصیلی آنها باشد. تا بتواند مهارت تست زنی آنها را تقویت کند. و همچنین از نکات نهفته شده درون تست ها استفاده کنند. نکته بسیار مهم دیگر این است که وقتی می خواهیم منابع تستی را انتخاب کنیم و بدانیم چگونه برای کنکور از سال دهم درس بخوانیم؟ باید از منابع مختص آن پایه تحصیلی استفاده کنیم نه از منابع جامع که در برگیرنده سوالات مربوط به سال‌های بالاتر هم هست.

 

مهارت تست زنی شرط اصلی موفقیت در کنکور

 

نباید های منابع

در انتخاب چه منابع  تستی و چه منابع تشریحی برخی نکات وجود دارد که همواره باید به آنها توجه کرد. برای انتخاب منابع باید توجه داشت که کتاب هایی که برای مطالعه انتخاب می کنیم نباید سطح خیلی بالا و یا سطح خیلی پایین داشته باشد. همچنین استفاده از DVD ها و پکیج های آموزشی کنکور اصلا توصیه نمی‌شود چراکه آموزشهای آنها منحصربه آموزش تکنیک های تست زنی هر درس است و از یادگیری عمیق و مفهومی مطلب جلوگیری می کند.

 

روی چه مباحثی تمرکز کنیم؟

پیشنیازهای درسی در جدول زیر لیست شده است. کار کردن روی این مباحث از پایه دهم و یازدهم کمک میکند که بعدا در یادگیری سایر دروس مشکلی نداشته باشید. در واقع برای خواندن و تسلط روی این مباحث باید از همین الان برنامه ریزی کنید. مباحثی که در جدول نیامده اند یعنی در اولویت نیستند. این جدول برای کنکور 1402 موفقیت در خود آزمون کنکور و گرفتن نمرات خوب در امتحانات تشریحی سال دوازدهم تهیه شده است.

درس مباحث پیشنهادی
فارسی آرایه های ادبی – درک اشعار دروس و توانایی معنا کردن
عربی مباحث اسم و فعل و حرف، عربی متوسطه اول (در صورت نیاز اولویت دارد) ، متن دروس دهم و یازدهم و سپس قواعد آنها
زبان گسترش دایره لغات دهم و یازدهم – یادگیری لغت در متن های درسی – رفع اشکالات متوسطه اول
زیست سال دهم و یازدهم با تکیه بر فصول مهم
شیمی مباحث آرایش الکترونی، ساختار اتم، جدول تناوبی، واکنش های شیمیایی، موازنه و استوکیومتری
فیزیک (تجربی و ریاضی) فصل 1 فیزیک دهم: انواع کمیت های فیزیکی عددی و برداری، تسلط ویژه روی بردارها شامل برآیند گیری و تفاضل گیری، تبدیل واحدهای فیزیکی و سپس سایر مباحث فیزیک دهم و یازدهم
ریاضیات (تجربی و ریاضی) مباحث توان و ریشه، عبارت های جبری، معادله و نامعادله، معادله درجه 2، تابع، مثلثات و شمارش. رفع اشکالات محاسباتی مخصوصا کار کردن با عبارتهای گویا و کسری
علوم و فنون مباحث آرایه های ادبی، عروض و قافیه و تمامی مباحث تمرینی
اقتصاد مسائل و مفاهیم (حفظیات نیاز نیست)
ریاضی و آمار (انسانی) مباحث توان و ریشه، عبارت های جبری، معادله، معادله درجه 2، کار با داده های آماری و سپس در صورت تسلط تابع
منطق و فلسفه ابتدا منطق در صورت تسلط فلسفه 1

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟ 7
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

حرف پایانی

سال دهم در کنکور سراسری حدود ۲۸ درصد سوالات را تشکیل می دهد. سال دهم و یادزهم هم جمعا حدود 60 درصد را. به همین دلیل بسیاری از دانش آموزانی که برای رتبه برتر شدن تلاش میکنند علاقه دارند درس خواندن را از پایه شروع کنند. در این مقاله توضیح دادیم که چگونه برای کنکور از سال دهم یا یازدهم درس بخوانیم؟ برای پاسخگویی به این سوال لازم است برخی پیش نیازهای اصلی را برای درس خواندن فراهم کنیم و سپس در مسیر قرار بگیریم.

در این مقاله در مورد آنچه باید برای بهتر درس خواندن انجام دهیم و آنچه نباید انجام دهیم به طور کامل صحبت کرده ایم. همچنین در مورد نحوه انتخاب منابع تستی و تشریحی و آگاه سازی دانش آموزان در مورد پکیج های تبلیغاتی کنکور پرداخته ایم. اگر دوست دارید یاد بگیرید چگونه برای کنکور از سال یازدهم درس بخوانیم؟ این مقاله کمک بسیاری به شما می کند.

چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟

مشاوره صوتی رایگان

در این فایل صوتی کلیه مطالب لازم در مورد اینکه چگونه برای کنکور از پایه درس بخوانیم؟ آورده شده است.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .