مطالعه تشریحی یا تستی ؟

تشریحی یا تستی ؟

این سوال مهم از سوالاتی است که برای بسیاری از دانش آموزان مطرح است. بسیاری از دانش آموزانی که به اندازه تلاششان موفقیت کسب نمی کنند، مشکلشان در شیوه مطالعه خلاصه می شود. در این نوشته تلاش می کنیم توضیح دهیم چه زمانی باید نوع مطالعه تان تشریحی باشد و چه زمانی تست زدن می تواند به موفقیت تحصیلی شما بیشتر کمک کند. در فراگیری محتوا تفاوت زیادی در مطالعه تستی یا تشریحی وجود ندارد. همچنین فرقی ندارد سال دوازدهمی باشید یا نه، این مقاله در هر صورت برای شما مفید خواهد بود.

مطالعه تشریحی یا تستی ؟

روال کلی مطالعه باید به این صورت باشد که ابتدا مطالب مورد نظر مطالعه شده و سپس برای افزایش تسلط سوالات تشریحی و یا تستی حل کنید. روال معمول سوالات به این صورت است که سوالات تشریحی معمولا پایه ای تر و ساده تر بوده و سوالات تستی به دلیل آن که جامعه هدف آن ها عموما کنکوری ها هستند و کنکور در سطحی بالاتر از مطالب و سوالات کتاب مطرح می شود، سوالات سخت تری می باشند. در نتیجه اگر در حین حل تست های یک مبحث احساس عدم تسلط کافی برای حل سوالات را دارید بهتر است ابتدا از یک منبع تشریحی و با حل مرحله به مرحله سوالات تشریحی و بررسی پاسخ های تشریحی تسلط خود را کامل کنید و سپس به حل سوالات تستی بپردازید. در صورتی که احساس تسلط خوبی بر روی سوالات تشریحی دارید و یا مشکل شما سرعت عمل پایین است، حل سوالات تستی اهمیت بیشتری دارد.

اهمیت مطالعه تشریحی تستی متناسب با هر درس

میزان اهمیت مطالعه تستی و تشریحی در دروس مختلف متفاوت است. در دروسی مثل زیست شناسی که دروسی حفظی و مفهومی هستند، وقتی تشریحی و برای امتحانات نهایی یا امتحانات مدرسه مطالعه می کنید، با جزییات کمتری به مطالعه می پردازید. این در حالی است که اگر برای کنکور مطالعه می کنید، بررسی خط به خط نکات، تحلیل همزمان مطالب مطالعه شده و نیز ترکیب مطالب با بخش های دیگر کتاب امری ضروری است.

همچنین حل تست های کنکور سراسری سال های گذشته برای اینکه متوجه شوید کدام نکات بیشتر مد نظر طراحان است و نیز حل تست های تالیفی برای تسلط بیشتر و آشنایی با ایده های متفاوت طرح سوال، از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر تنها به مطالعه کتاب بنا بر روش های تشریحی متداول در سیستم آموزشی اکتفا کنید و تست های تالیفی و سراسری کنکور را مد نظر قرار ندهید و بر روی نکات ترکیبی، مفاهیم مختلف قابل برداشت، قید ها و استثناها و نیز دام های آموزشی و اشتباهات رایج تمرکز نکنید، مطالعه انجام شده شما را برای موفقیت در کنکور آماده نمی کند.

مطالعه تستی برای کنکور

چیزی که باعث پیشرفت شما می شود، تکرار مطالبی که بلد هستید و آن ها را یاد گرفته اید نیست، بلکه یادگیری نکات سخت و دشوار و نقاط ضعف قبلی خودتان و نیز اشتباهات رایج دیگران و نکات مربوط به آنها هست که با تست زدن و بررسی پاسخ های تشریحی این دست سوالات و اطمینان حاصل کردن از این که نکات را به خوبی فرا گرفته اید، ممکن می شود.

یکی از مشکلاتی که دانش آموزان، به خصوص دانش آموزان کوشا و تراز بالا با آن مواجه هستند، کمبود وقت برای حل سوالات کنکور، به خصوص در مسائل دروس محاسباتی و نیز مسائلی نظیر درک مطلب عربی و زبان انگلیسی است که یکی از علت های آن عدم تسلط بر روی روش های تست زنی سریع و نیز تمرین ناکافی برای حل سوالات مباحث زمانبر به صورت منظم و با تمرکز بر روی سوالات خاصی که مشکل دارید، است. تست زنی به روش زماندار از روی منابع مناسب و با به کار گیری روش های مدیریت زمان نظیر تست زنی با ضربدر و منها و نیز رد گزینه، می تواند با اندکی تمرین به تقویت توانایی شما در مدیریت بهتر زمان و داشتن عملکردی بهتر به شما کمک نماید.

تشریحی مطالعه کنید

طبیعتا زمانی که باید به مطالعه تشریحی پرداخت طولانی تر است از زمانی که برای مطالعه تستی اختصاص می دهید. علاوه بر مطالعه بایستی زمان حل سوالات این دو سبک را هم مدنظر قرار داد. اصولا مطالعه و حل سوالات تشریحی مخصوص امتحانات پایان ترم به ویژه امتحانات نهایی می باشد. اما مطالعه تستی مخصوص کنکور و آزمون های آزمایشی است.

مطالعه تستی و امتحان نهایی؟؟

در سال کنکور قطعا باید تستی خواند اما مقدار مطالعه تشریحی تا حدودی به خود فرد وابسته است. به این معنا که هرقدر پایه درسی دانش آموز در درسی ضعیف تر باشد نیاز او به تشریحی خواندن و سوال حل کردن بیشتر است. اگر بطور تقریبی بخواهیم آماری به شما گزارش دهیم به این صورت می باشد که: یک دانش آموز قوی برای درس زیست شناسی بر فرض روزانه 40 تست کار می کند. اما قبل از تست زدن برای آشنایی با سبک سوالات به 7 سوال تشریحی پاسخ می دهد. اما دانش آموز ضعیف باید روزانه وقت بیشتری برای فهم کلیت درس اختصاص دهد. پس اولا تایم مطالعه تشریحی از روی کتابش بیشتر است. ثانیا به 20 تا 30 سوال تشریحی باید پاسخ دهد. نهایتا اگر وقت بیاورد به 10 تست نیز جواب می دهد.

 

لذا این که سال کنکور باید تشریحی بخوانیم یا تستی مسلما از بدیهیات بوده و جواب تستی است. اما نه تست مطلق. چون دانش آموزان دوازدهم در انتهای سال امتحانات نهایی را پیش رو دارند که بطور تشریحی برگزار می شود. دانش آموزی که از ابتدا تستی کار کرده باشد به علت تسلط بهتر بر روی مطالب مشکلی نخواهد داشت. این فرد در انتهای سال می تواند با گذاشتن وقت کمی روی حل نمونه سوالات تشریحی نهایی سال های قبل بر امتحان نهایی اش هم مسلط شود.

مطالعه تستی و امتحان نهایی

گروه مشاورین دورخیز آماده ارائه خدمات به شما کنکوری عزیز هستند. برای استفاده از خدمات مشاوره و برنامه ریزی کنکور با شماره های دورخیز تماس بگیرید یا اینکه فرم زیر را پر کنید. ما در اولین فرصت با شما تماس میگیریم. خیلی خوشحال می شویم به شما کمک کنیم تا شما هم طعم رتبه برتر شدن را بچشید.

لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بله درسته حتما باید زمان بزاریم برای جفتشون .

  پاسخ
 • همه میگن فقط برای کنکور بخون ولی باید بین هر دوتا تناسب باشه و طبق گفته شما هر دوتاش مهمه . ممنون از مطالب بسیار خوبتون

  پاسخ
 • برای کنکور 1400 تاثیر معدل مثبته یا مستقیم؟ این روی تشریحی یا تستی خوندن تاثیر داره؟

  پاسخ
 • راست میگه ها اول باید برای تسلط کافی تشریحی بخونی بعدش تستی
  نمیدونستم اصن
  خیلی ممنون دورخیز عزیز

  پاسخ
  • ولی من در دروس عمومی هر چن بر مطالب مسلطم نمیتونم سوالای تشریحی رو کامل جواب بدم🤨🤨

   پاسخ
  • اگ از اول با برنامه مناسب درس بخونیم و ب مطالب مسلط باشیم سر آخر با یکم تشریحی خوندن اتفاقن دوازدهم رو بهتر میتونیم جمع بندی کنیم

   پاسخ
 • نیم سال اول رو تشریحی خوندن تمرکز کنی بهتره

  پاسخ
  • سردبیر دورخیز
   14 فروردین 1399 16:24

   سلام سجاد. نظرت محترمه. اما برای سال دوازدهم باید به تست به طور همزمان توجه کنی

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید..ببخشید من رشته ریاضیم و یاتوجه به کرونا حسابان1 رو خوب یاد نگرفتم الان درحال تستی خوندن با یک دبیر هستم.به نظرتون همزمان فیلم برا تشریحی هم ببینم؟؟ضمنا فقط با فیلم اموزشی یاد میگیرم نه با کتاب.باتشکر

  پاسخ
  • مدیر سایت
   3 آبان 1399 23:12

   سلام ممنون.
   اگر دبیر تدریسش رو مفهومی انجام بده تا شما درس رو واقعا بفهمی نیازی نیست تشریحی هم فیلم ببینی. در اصل اگر دبیر از تدریس مفهومی (و کمی نزدیک به تشریحی) استفاده بکنه بهتره در کنار اینکه تستی هم آموزش میبینی.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
خرید کتاب کنکور
فهرست