برای-موفقیت-در-کنکور-چگونه-درس-بخوانیم؟

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

اگر کمی با کنکور بیگانه باشید یک سوال مهم در ذهن دارید: چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال اساسی پاسخ دهیم تا دقیقا بدانید که چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ و تمامی نکات مهم و کلیدی که برای کنکور درس خواندن نیاز دارید را قدم به قدم بررسی کنیم. در این مقاله به سوالات زیر جواب میدهیم.

  • کنکور چه تفاوتی با امتحان مدرسه دارد؟
  • چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا خوب یاد بگیریم؟
  • چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا به تسلط برسیم؟
  • چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا طبقه بندی و جمع بندی کنیم؟

به شما قول می دهم در صورتی که وقت و حوصله به خرج دهید و تا پایان مقاله همراه باشید به پاسخ بسیاری از سوالات خود در این زمینه خواهید رسید و در صورت نیاز تغییرات در نحوه درس خواندن خود ایجاد کنید. این مقاله چندتا مقاله مرتبط است که بهتر است برای اطلاعات تکمیلی آن ها را هم بخوانید.

کنکور چه تفاوتی با امتحان مدرسه دارد؟

کنکور برخلاف امتحانات مدرسه که هر درس به صورت جداگانه ارزیابی می شود و شما زمان کافی برای پاسخگویی به صورت تشریحی به هر سوال را در اختیار دارید ، یک آزمون تستی 4 گزینه ای است که شما 4 ساعت برای پاسخگویی به آن وقت دارید و جواب های اشتباه هم نمره منفی دارد (هر 3 پاسخ غلط یک پاسخ صحیح را پاک می کند) پس تسلط کامل به مطالب برای پاسخ دادن سریع به تست ها و مدیریت زمان آزمون ضروری است . در کنکور همه دروس با هم امتحان گرفته می شود  و قرار است یک سال یا چند ماه برای یک امتحان درس بخوانید که فقط یک بار فرصت دارید . سوالات کنکور به صورت جزئی و نکته ای مطرح می شود که نیازمند مطالعه دقیق و عمیق مطالب است . پس پاسخ به این سوال مهم است که چگونه برای کنکور درس بخوانیم؟

 

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ 1
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

درس خواندن برای کنکور در سه مرحله اتفاق می افتد :

  1. یادگیری و آموزش اصولی
  2. تثبیت و به تسلط رساندن مطالب
  3. جمع بندی و طبقه بندی مطالب در ذهن

که در ادامه مقاله به توضیح همه موارد می پردازیم.

چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا یاد بگیریم ؟

یکی از ضروریات موفقیت در کنکور یادگیری و آموزش حجم زیادی از مطالب  است . برای محقق شدن این نکته باید  به صورت اصولی آموزش دیده و مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید تا راحت تر و سریع تر حجم بیشتری از مطالب در ذهن ماندگار شود . در ادامه 4 نکته در این مورد خواهیم گفت.

1- یادگیری در کلاس درس

اولین و بهترین موقعیت برای یادگیری کلاس درس است که باید با تمام دقت از آن استفاده کنید . برای یادگیری بهتر در کلاس پیش خوانی از بهترین راهکار ها است که باعث آشنایی کلی با موضوع درس می شود و همچنین در حین تدریس شما با دقت بیشتری گوش کرده و سوالاتی که هنگام پیش خوانی برایتان پیش آمده از معلم  می پرسید و مطالب بهتر در ذهن ثبت می شود .

نکته نویسی حین تدریس هم روش خوبی برای افزایش یادگیری است . با مرور درس بعد از کلاس درس و حل تمرین و تست به میزان لازم هم می توانید منجر به یادگیری بهتر شما شود . برای اطلاع بیشتر در این موضوع مقاله زیر را مطالعه کنید .

مقاله مهم  بهترین راهکارهای افزایش یادگیری در کلاس درس

 

2- یادگیری بدون فراموشی

یکی از بزرگترین مشکلات داوطلبان کنکور فراموشی مطالب خوانده شده است . مطالعه دروس کنکور از ماه ها قبل اغاز می شود که منجر به فراموشی مطالب تا زمان کنکور می شود . بهترین روش یادگیری ، تدریجی و مستمر است که بهتر در ذهن می ماند . یادگیری اصولی شامل مراحلی است که باید هر کدام از مراحل به طور کامل انجام شود . همچنین با مرور و حل تمرین می توانید به حفظ مطالب در ذهنتان کمک کنید .

برای جلوگیری از فراموش کردن مطالب می توانید از حافظه تصویری خود بهره ببرید که طول عمر یادآوری مطالب را چند برابر می کند . رمزگردانی ، طرح سوال و ترسیم شکل و نمودار نیز از دیگر روش های کاربردی برای جلوگیری از فراموشی است . برای حرفه ای شدن در این زمینه مقاله زیر را از دست ندهید.

مقاله مهم  چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟ چند راه مبارزه با فراموشی را بیاموزید!

 

3- یادگیری مفهومی

اگر به سؤالات کنکور چند سال اخیر مراجعه کنیم می بینیم که سؤالات به سمت مفهومی شدن پیش می روند و داوطلبانی می توانند به اکثریت سؤالات پاسخ دهند که مطالب درسی را عمیق و مفهومی یاد گرفته باشند. یکی از نکات کنکوری خواندن دروس ، خواندن آن ها به صورت مفهومی است . وقتی شما مطلبی را به صورت مفهومی بخوانید ، دیگر نگران فراموش شدن آن نیستید و اگر سوال به صورت های مختلف مطرح شود ، باز هم قادر به پاسخگویی هستید زیرا عمق آن مطلب را درک کرده اید . یادگیری مفهومی روش ها و قواعد خود را دارد که در مقاله زیر توضیح داده شده است.

مقاله مهم  چگونه مفهومی درس بخوانیم؟ (آموزش 5 تکنیک طلائی)

 

4- یادگیری در 5 مرحله

درس خواندن به تنهایی کافی نیست بلکه شما باید اصولی درس خواندن را بیاموزید تا بتوانید به نتیجه خوبی برسید . یادگیری هم مراحل و اصولی دارد که این مراحل شامل ادراک ، تثبیت ، تسلط و ارزیابی هستند . با رعایت آن ها می توانید عملکرد بهتری داشته  و با سرعت بیشتر دروس را مطالعه کنید . جمع بندی و خلاصه نویسی هم از نکات مهمی است که هر کنکوری به آن نیاز دارد . برای شناخت کامل مراحل بیان شده از مقاله مرتبط کمک بگیرید .

مقاله مهم  مراحل یادگیری درس در 5 مرحله ؛ اصولی و زود بازده

 

چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا مطالب را تثبیت کنیم و به تسلط برسیم؟

در قدم دوم برای پاسخ به سوال چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟ بباید بدانید که برای اینکه مطالب در ذهن شما تثبیت شود و در دراز مدت قادر به دسترسی به آن ها باشید باید به صورت تدریجی و مستمر مطالب را مطالعه کنید . برای مثال به جای اینکه 8 ساعت در یک روز مطلبی را بخوانید ، آن را بین روز های متوالی تقسیم کرده و هر روز یک الی دو ساعت به مطالعه آن بپردازید . همچنین باید هنگام مطالعه به این نکته توجه کنید که مطالب را خوب بفهمید و نه اینکه صرفا آن ها را حفظ کنید . در ادامه 3 روش موثر برای افزایش تسلط و تثبیت مطالب ارائه می شود.

1- تمرین و تست فراوان

حتی اگر مطالعه خوبی داشته باشید بدون حل تمرین و تست نمی توانید به تسلط کافی در مطالب آموخته شده برسید . بعد از مطالعه و یادگیری اولیه دروس باید تمرین و تست فراوان داشته باشید . حل تست کمک زیادی به تسلط شما بر مطالب آموخته شده ، می کند. هرچه تست بیشتری بزنید ، مطالب بهتر در ذهن شما ثبت می شود و سرعت و دقت شما افزایش پیدا می کند . مقاله زیر در مورد انواع تست و تست زنی است که بهتر است آن را بخوانید.

مقاله مهم  تست آموزشی و زمان دار چیست؟ بدیهیات کنکوری خواندن

 

2- مرور مکرر و صحیح

خواندن دروس به تنهایی کافی نیست و برای به یاد سپاری مطالب نیاز به مرور مکرر دارید . شما باید هر درس را چندین بار با روش های صحیح مرور کرده تا ملکه ذهنتان شود . مرور های منظم و به موقع باعث می شود مطلبی که اکنون مطالعه می کنید به حافظه بلند مدت شما منتقل شود و زمانی که برای خواندن مبحث صرف کرده اید هدر نمی رود.

در صورت مرور نکردن درس ها زمانی که بعد از چند ماه دوباره به سراغ مطالب خوانده شده می روید همان مقدار زمانی که سری پیش برای مطالعه گذاشته بودید دوباره باید صرف کنید چون چیزی از مطالب به یاد نمی آورید. مرور کردن دروس به روش صحیح از نکات کلیدی کنکور است ، اگر هنوز آن را به خوبی یاد نگرفته اید، یشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید.

مقاله مهم  مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

درس خواندن

 

3- آزمون بدهید

کنکور آزمونی است که یک بار فرصت آن را دارید پس برای عملکرد عالی در این آزمون و آمادگی کامل برای آن باید شرایط مشابه آن را تجربه کنید و اشتباهات خود را که ممکن است در جلسه کنکور مرتکب شوید با شناخت کامل نسبت به شرایط آن به حداقل برسانید . برای این منظور آزمون های آزمایشی بهترین گزینه است تا خودتان را برای کنکور آماده کرده و بهترین عملکرد را در کنکور داشته باشید . در مورد آزمون هم دو مورد مهم داریم که باید اطلاع داشته باشید. اول اهمیت آزمون دادن است و انواع آزمون. دوم مدیریت زمان در جلسه آزمون. تکنیک های تست زنی در جلسه آزمون هم در مقاله مربوط به تست زنی وجود دارد.

مقاله مهم  آیا آزمون آزمایشی ضروری است؟ آزمون آزمایشی شرکت کنیم یا نه؟
مقاله مهم  مدیریت زمان در آزمون

 

 چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا جمع بندی و طبقه بندی کنیم ؟

جمع بندی برای دوره و طبقه بندی مطالب در ذهن شما است . در این دوره مطالعه باید متمرکز باشد و دروس نه به صورت موضوعی بلکه باید ترکیبی بررسی شوند . با توجه به زمان محدود این دوره باید به طور انتخابی مطالعه انجام شود. جمع بندی در کنکور به دو روش انجام می شود :

1- روش سه روز یک بار

در این روش شما هر سه روز یک بار یک کنکور از کنکور های سال های قبل در شرایط مشابه آن ، حل می کنید . که یک و نیم روز زمان نیاز دارد و نیم روز باقی مانده را باید به تحلیل آزمون اختصاص دهید. بعد از آزمون متوجه نقاط ضعف خود شده و در دو روز آینده روی آن ها کار می کنید و یا مباحثی را کاملا برای کنکور حذف می کنید .

چگونه برای کنکور درس بخوانیم

 2- روش پنج روز یک بار

این روش طبق خلاصه نویسی های خود ، درس می خوانید و هر درس را به صورت جداگانه جمع بندی می کنید. سپس به سراغ تست های نشاندار رفته و آن ها را حل می کنید . بعد آزمون های جامع آن درس را حل می کنید . یعنی در مدت 4 یا 5 روز کل ریاضی را مرور می کنید . برای اینکه روی روش های جمع بندی مسلط شوید مقاله زیر را توصیه میکنیم.

مقاله مهم  روش های جمع بندی کنکور - پایانی به روش قهرمان ها

 

سه نکته مهم برای درس خواندن برای کنکور

1- برنامه ریزی حساب شده

شما برای رسیدن به ساعت مطالعه بالا ، کیفیت مطالعه خوب و … به یک برنامه ریزی منسجم ، منظم و شخصی سازی شده برای شرایط و ویژگی های درسی و فردی خودتان نیاز دارید . می توانم بگویم که داشتن نظم و برنامه در مطالعه کنکور لازم و ضروری است .

فردی را تصور کنید که قصد مسافرت از شهری به هر دیگری را دارد ، در صورتی که این فرد مسیر و نقشه راه را نداند و مسیر نادرستی را در پیش بگیرد ، هر چقدر هم با سرعت زیاد در این مسیر حرکت کند به مقصد خود نمی رسد و از بیراهه سردر می آورد .

قدم گذاشتن در مسیر کنکور نیز همینطور است ، اگر شما برنامه مناسب و روش مطالعه درست را ندانید و درپیش نگیرید ، هر میزان هم که ساعت مطالعه بالا و تلاش زیاد داشته باشید در نهایت به مقصد خود و قبولی در رشته ای که می خواهید نمی رسید . پس این موضوع را جدی بگیرید تا نتیجه ی تلاش های خود را ببینید و با خیال آسوده در این راه قدم بردارید. برای آشنایی با نحوه برنامه ریزی به مقاله پیشنهادی مراجعه کنید .

مقاله مهم  برنامه ریزی کنکور

 

2- تکنیک های تست زنی

برای مدیریت زمان در کنکور حتما باید از تکنیک های تست زنی استفاده کنید . قطعا بدون استفاده از این تکنیک ها قادر به پاسخ گویی تست ها در زمان تعیین شده ، نخواهید بود . برای مثال می توانید از روش های هدف گذاری ، حذف گزینه غلط ، روش سوالات ساده به دشوار ، تشابه جواب ها ، علامت گذاری و… کمک گرفته و به نتیجه ایده آلی برسید .

برای یادگیری و استفاده از این تکنیک ها می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید .

مقاله مهم  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (35 تکنیک نایاب)

 

3- منابع استاندارد کنکور

استفاده از کتاب های تست خوب در موفقیت شما نقش زیادی دارد. کتاب های تست از هر منبعی مهم تر هستند و ما آن ها را جایگزین فیلم و جزوه و … می دانیم. یادتان نرود کتاب تست هرگز هیچ ضرری برای شما ندارد اما کتاب، dvd ، فیلم و … همگی باید با احتیاط استفاده شوند. برای اینکه بتوانید کتاب های تست خوبی تهیه کنید مقاله زیر را با دقت بخوانید.

مقاله مهم  بهترین منابع کنکور 1404 | 5 نکته فوق مهم

 

جمع بندی درس خواندن برای کنکور

اکثر داوطلبانی که در کنکور شرکت می کنند خواهان قبولی در رشته و دانشگاه های تاپ کشور هستند اما فقط تعداد محدودی به این دانشگاه ها راه پیدا می کنند . یکی از تفاوت های اصلی بین این داوطلبان نحوه مطالعه آنان است . همانطور که میدانید درس خواندن به تنهایی کافی نیست و داوطلب باید  به این سوال پاسخ دهد که چگونه برای کنکور درس بخوانیم؟ و مهارت های لازم برای یک آزمون سخت و پر رقابت را کسب کند . داوطلبانی که شناخت کافی از کنکور کسب می کنند ، مطالب را اصولی و مفهومی یاد می گیرند و با برنامه ای منسجم و روش های صحیح به تسلط در دروس می رسند ، می توانند در این مسیر موفق شوند.

درس خواندن هم مثل هر کاری دیگری اصول و روش‌هایی دارد که باید قبل شروع، آن‌ها را یاد بگیرید. تیم مشاورین دورخیز تمام اصول صحیح مطالعه و یادگیری را در پکیج فنون موفقیت در کنکور، به طور کامل به شما آموزش می‌دهد.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها