ضرایب درس های رشته ریاضی در کنکور

ضرایب دروس کنکور ریاضی

یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان کنکور ریاضی اطلاع از ضرایب دروس کنکور ریاضی است. اهمیت هر درس را می‌توان از روی ضریب آن فهمید. بنابراین دانستن ضریب هر درس برای برنامه ریزی و مدیریت زمان سر جلسه کنکور لازم است. در کنار حذف زیرگروه‌ها، حذف سوالات عمومی از کنکور و به دنبال آن تغییر در تعداد سوالات و مدت زمان آزمون، ضرایب دروس کنکور ریاضی 1402 نیز شامل تغییر شده است. برای اطلاع از این تغییرات، تا پایان با دقت این مقاله را بخوانید.

 

چرا ضرایب دروس کنکور ریاضی مهم هستند؟

میزان اهمیت و تاثیر هر درس در نتیجه کنکور، بستگی به ضریب آن درس دارد. دانستن ضرایب دروس کنکور ریاضی کمک بسیاری به شما می‌کند. تا کنکور 1401 در گروه آزمایشی ریاضی 3 زیرگروه تعریف می‌شد که هر زیر گروه شامل یک سری رشته‌های دانشگاهی بود. برای مثال بیشتر رشته‌های مهندسی در زیرگروه 1 قرار می‌گرفتند؛ اما رشته‌های مرتبط با شیمی و نفت در زیر گروه 3 قرار داشت.

ضرایب دروس کنکور ریاضی در زیرگروه های مختلف، متفاوت بود. بنابراین هر کسی با توجه به رشته‌ مورد علاقه خود برای خواندن دروس برنامه ریزی می‌کرد. برای مثال از آن‌جایی که بیشتر داوطلبان کنکور ریاضی می‌خواستند در رشته‌های زیرگروه 1 قبول شوند و درس شیمی در این زیرگروه کمترین ضریب را داشت، وقت کمتری برای شیمی می‌گذاشتند.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

 

ضرایب دروس عمومی کنکور ریاضی

دروس عمومی برخلاف دروس اختصاصی کنکور ریاضی، در همه زیرگروه‌ها ضرایب ثابتی داشتند که در جدول زیر آورده شده است.

نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجه 2

 

اما از کنکور 1402 به بعد که دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده‌اند، تاثیر آن‌ها فقط از طریق سوابق تحصیلی محاسبه می‌شود. در مقاله‌ای دیگر به طور مجزا به بررسی چگونگی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه پرداخته‌ایم.

توجه داشته باشید که ضریب درس معارف برای داوطلبان اقلیت‌های مذهبی (کلیمی، زرتشتی، مسیحی) و ضریب درس زبان خارجه برای متقاضیانی که به یکی از سوالات زبان‌های متفرقه مانند (روسی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی) پاسخ می‌دادند نیز مانند ضرایب گفته شده در جدول بالا بود.

 

مقاله مهم  ترمیم معدل برای کنکور 1402: شرایط، هزینه و قوانین

 

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

دروس اختصاصی ریاضی در زیر گروه های مختلف ضرایب متفاوتی داشتند که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید. البته در مقایسه دروس عمومی و اختصاصی این را هم باید گفت که ضریب دروس اختصاصی 3 برابر دروس عمومی بود.

نام درس زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3
ریاضی 4 4 3
فیزیک 3 3 2
شیمی 2 3 3

 

مقاله مهم  نحوه برگزاری کنکور 1402 | بروزرسانی 24 مرداد 1401

 

طی تغییرات زیادی که برای کنکور 1402 به بعد در نظر گرفتند، دروس اختصاصی از 2 طریق در قبولی دانشگاه تاثیر می‌گذارند:

  • سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات نهایی)
  • درصد هر درس در آزمون سراسری

همانند دروس عمومی، در مقاله‌ای دیگر به طور مجزا به بررسی چگونگی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی دروس اختصاصی در قبولی دانشگاه پرداخته‌ایم. اما در جدول زیر ضرایب هر یک از دروس اختصاصی را در آزمون سراسری ریاضی، آورده‌ایم.

نام درس ضریب
ریاضیات 12
فیزیک 9
شیمی 7

 

بررسی تغییرات ضرایب دروس کنکور ریاضی

 

جمع بندی

در فرمت جدید برگزاری کنکور ریاضی، 2 دفترچه سوال خواهیم داشت. دفترچه اول شامل سوالات ریاضیات و دفترچه دوم نیز شامل سوالات دروس فیزیک و شیمی و خواهد بود. در جدول زیر اطلاعات کامل هر درس را می‌توانید پیدا کنید.

رشته ریاضی
درس ضریب تعداد تست زمان پاسخگویی ارزش هر تست
ریاضی 12 50 80 دقیقه 2%
فیزیک 9 40 50 دقیقه 2.5%
شیمی 7 30 30 دقیقه 3.33%

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها