ضریب درس ها در رشته انسانی

ضرایب درس های رشته انسانی در کنکور

ضرایب درس های رشته انسانی در کنکور

سوالات کنکور سراسری انسانی شامل دو مجموعه سوالات عمومی و اختصاصی است و این دو مجموعه سوال در قالب دفترچه های مجزا توزیع می شوند . هر یک از این دفترچه ها سوالاتی از چند درس مختلف هستند که این دروس اهمیت و ضریب متفاوتی دارند .

یکی از موضوعات مهم برای داوطلبان کنکور انسانی اطلاع از  ضرایب دروس رشته انسانی در کنکور برای برنامه ریزی و مدیریت زمان است . در این مقاله به بررسی ضرایب هر درس در زیر گروه های مختلف در رشته انسانی می پردازیم تا شما هم با اطلاع از آن بتوانید بهترین برنامه ریزی را داشته باشید .

 

چرا ضرایب درس های کنکور مهم هستند؟

میزان اهمیت و تاثیر هر درس در نتیجه کنکور ، بستگی به ضریب آن درس دارد  و دانستن ضرایب درس های رشته انسانی کمک بسیاری به شما می کند .پس شما باید با توجه به علاقه ، استعداد و آینده شغلی رشته ها ، رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و مشخص کنید که رشته مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار دارد .

مقاله مهم  بودجه بندی کنکور 1402 انسانی به صورت موشکافانه!

میزان اهمیت درس های مختلف در پذیرش رشته انتخابی شما متفاوت است پس زمان و انرژی که باید برای هر درس صرف کنید هم متفاوت خواهد بود . در نتیجه اطلاع از میزان ضرایب و اهمیت آن به شما کمک می کند تا با برنامه ریزی درست و اصولی تر به هدف خود برسید . در ادامه ضرایب درس های رشته انسانی در کنکور قرار داده شده است .

اکثر متقاضیان کنکور سراسری در طول سال تحصیلی در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند که با اطلاع از ضرایب زیرگروه مورد نظر خود می توانند بعد از آزمون درصد هر درس را محاسبه کنند ، توجه داشته باشید که محاصبه درصد هر آزمون یکی از مراحل تحلیل آزمون شمرده می شود .

 

ضرایب رشته انسانی

ضرایب درس های عمومی کنکور انسانی

اولین دفترچه ای که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد ، دفترچه عمومی می باشد . این دفترچه شامل 4 درس زبان و ادبیات فارسی ، زبان عربی ،  فرهنگ و معارف اسلامی و زبان خارجه است . ضرایب درس های  عمومی رشته انسانی در تمام زیر شاخه ها یکسان می باشد .

مقاله مهم  9 ویژگی مهم یک برنامه ریزی استاندارد

شما بهتر است برای برنامه ریزی و مطالعه بهتر ، قبل از کنکور سراسری از ضرایب این درس ها مطلع باشید و با توجه به آن مطالعه خود را پیش ببرید .

نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجه 2

 

توجه داشته باشید که ضریب درس معارف برای داوطلبان اقلیت های مذهبی ( کلیمی ، زرتشتی ، مسیحی ) و ضریب درس زبان خارجه برای متقاضیانی که به یکی از سوالات زبان های متفرقه مانند ( روسی ، آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی ) پاسخ می دهد نیز مانند ضرایب گفته شده در جدول بالا می باشد .

 

ضرایب درس های تخصصی کنکور انسانی

همانطور که می دانید دومین دفترچه ، دفترچه درس های تخصصی رشته انسانی می باشد که در اختیار داوطلبان قرار می گیرد . این درس ها شامل اقتصاد ، ریاضی ، علوم اجتماعی ،ادبیات ، عربی ، تاریخ و جغرافیا ، فلسفه و منطق و روانشناسی می باشد .

درس های تخصصی رشته انسانی  تاثیر بسیاری در کنکور رشته انسانی دارند و اطلاع از ضرایب این درس ها قطعا برای شما کمک کننده می باشد . در کنکور انسانی درس های تخصصی سه برابر درس های عمومی در نتیجه کنکور تاثیر دارند .

 

ضرایب درس های رشته انسانی

اگر قصد قبولی در رشته مشخصی را دارید ، بهتر است قبل از کنکور سراسری زیر گروه آن رشته را مشخص کرده و با توجه به ضرایب درس ها در آن زیر گروه برای مطالعه خود برنامه ریزی کنید . ضرایب درس های رشته انسانی در کنکور در زیر گروه های مختلف در جدول زیر قرار داده شده است .

نام درس زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4 زیرگروه 5
ریاضی 2 4 4 3 3
اقتصاد 1 2 3 2 2
زبان و ادبیات فارسی 4 2 2 2 2
زبان عربی 4 1 1 1 1
تاریخ و جغرافیا 1 1 1 3 1
علوم اجتماعی 1 3 2 2 3
فلسفه و منطق 3 1 1 2 2
روانشناسی 1 1 1 3 3
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .