شروع برای کنکور از فروردین با بهترین استراتژی

احتمالاً بارها شنیدید که بسیاری از رتبه‌‌های برتر سال‌های قبل رمز موفقیت خود را داشتن پشتکار در دو هفته تعطیلات نوروز می‌دانند. بنابراین شروع برای کنکور از فروردین و مطالعه در این زمان باقی مانده می‌تواند فرصتی طلایی و بسیار ارزشمند باشد تا شما را به رتبه، دانشگاه و رشته دلخوا‌هتان برساند. در این مقاله به نکات قابل توجه و حائز اهمیتی درمورد برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور اشاره می‌کنیم. توجه به این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا برای شروع از فروردین در زمان خود صرفه جویی کنید و با انگیزه و انرژی قوی، استارت قبولی خود را بزنید. پس تا پایان این مقاله همراه دورخیز باشید.

برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور

اگر از آن دسته داوطلب‌ها هستید که تا الان به طور دقیق برای کنکور مطالعه نکردید نگران نباشید چون دو هفته تعطیلات نوروز را پیش‌روی خود دارید که می‌تواند نقش بسیار مهمی در قبولی شما داشته باشد. برای اینکه برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را اصولی و دقیق انجام دهید باید توجه داشته باشید که برنامه شما باید مخصوص خودتان باشد.

یعنی قرار نیست کار و برنامه دیگران را دقیقاً تقلید و اجرا کنید. ممکن است برخی از شما داوطلبان کنکور سراسری اینطور تصور کنید که در شروع برای کنکور از فروردین باید مطالعه خود را مطابق برنامه رتبه‌های برتر سال‌های قبل انجام دهید تا قبولی شما قطعی باشد.

باید به این مورد اشاره کنیم که شرایط هر یک از شما داوطلبان متفاوت و خاص خودتان است. به همین دلیل باید بدانید در چه ساعتی از شبانه روز سرحال هستید و آمادگی یادگیری مطلب جدید را دارید تا مطالعه شما ثمر بخش باشد.

همچنین در برنامه مطالعاتی خود زمانی را به مرور اختصاص دهید. چون براساس تجربه رتبه برترها، تکرار، تمرین و مرور کلید موفقیت است. چون هرچقدر که روی محتوای مورد نظر طراح کنکور مسلط شوید و دید نزدیک به آن را پیدا کنید می‌توانید با گذشت زمان سؤالات کنکور را پیش‌بینی کنید و این مورد تنها با تکرار و تسلط روی محتوای کتاب درسی میسّر است.

با سه راهبرد کلیدی تکرار، مرور و تمرین می‌توانید به حد تسلط برسید

استراتژی شروع برای کنکور از فروردین

برای اینکه مطالعه شما در شروع از فروردین متناسب با سطح کنکور باشد و بتوانید به سؤالات آن پاسخ صحیح دهید، نیاز دارید تا منابع و امکانات خود را تجهیز کنید تا بتوانید ذهن خود را برای حل سؤالات آزمون مدیریت کنید.

شروع برای کنکور از فروردین به استراتژی دقیق نیاز دارد

در واقع باید مطالعه و یادگیری خود را به سمتی ببرید که بیشترین نتیجه را در حداقل زمان به دست آورید. البته نگران نباشید و به این فکر نکنید که تا اینجای کار فرصت قبولی در کنکور را از دست دادید.

این نکته مهم است که اکنون با توجه به زمان باقی مانده روی برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور خود تمرکز کنید و به آن پای بند باشید. چون بسیاری از داوطلب‌های کنکور سراسری که به موقع مطالعه خود را آغاز کردند، در ادامه مسیر ناامید شدند و دست از تلاش کشیدند. بنابراین برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور و اجرای آن یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند شما را به موفقیت نهایی برساند.

به همین جهت باید قبل از برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور سطح پایه خود را به خوبی بشناسید تا بر اساس آن منابع خود را انتخاب و مطالعه را آغاز کنید. در این مورد باید به دو نکته به شرح زیر اشاره کنیم:

شروع برای کنکور از فروردین با پایه ضعیف

اگر پایه ضعیفی دارید نگران نباشید چون با یک دید کلی متوجه می‌شویم که داشتن پایه ضعیف نمی‌تواند مانع بزرگی بر سر راه موفقیت شما باشد. ممکن است فقط کمی مسیر شما نسبت به کسانی که یکم پایه قوی‌تری دارند، متفاوت شود چون قرار است بخشی از زمان خود را در برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور به مطالعه مطالب پایه اختصاص دهید. همچنین این مورد را هرگز فراموش نکنید که موفقیت در کنکور به مهارت مدیریت جلسه آزمون نیاز دارد. پس زمان خود را با فکر به اینکه پایه ضعیفی دارید تلف نکنید.

حالا به چند فاکتور اساسی در مطالعه با پایه ضعیف اشاره می‌کنیم:

  • منبع مطالعاتی شما باید متناسب با سطح پایه درسی‌تان باشد
  • روش مطالعه و مرور هر درس را بدانید تا اشتباهات دیگران را تکرار نکنید
  • مطالعه تستی و تشریحی را همزمان انجام دهید تا مطالب در ذهن شما تثبیت شوند
  • با تست‌های طبقه‌بندی شده می‌توانید کاربرد کنکوری هر بخش را بهتر متوجه شوید

در ادامه یک جدول داریم که به طور خلاصه پیش نیازهای مورد نظر را برای مطالعه با پایه ضعیف مشخص کرده است. می‌توانید الگویی مشابه این جدول داشته باشید و ابتدا پایه خود را به حد تسلط برسانید. بعد از اینکه روی این موارد مسلط شدید باید مطالعه تستی و تشریحی پایه دوازدهم را همزمان انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا بدانید از هر بخش تشریحی چه نوع سؤال تستی ممکن است طرح شود و با یک دید مشابه طراح سؤال به مطالعه ادامه ‌دهید.

جدول تقویت پایه شروع برای کنکور از فروردین

برای اینکه به طور کامل با یک برنامه متناسب با پایه ضعیف آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم بخوانید

مقاله مهم  4 کار واجب برای رتبه برتر شدن با پایه درسی ضعیف

شروع برای کنکور از فروردین با پایه متوسط و قوی

مسیر برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور برای شما که پایه متوسط و قوی دارید کمی آسانتر است چون روی مباحث پایه مسلط شدید. بنابراین بخش مهم برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور خود را به مطالعه دورس تخصصی پایه و مطالعه تستی و تشریحی سال دوازدهم اختصاص دهید.

همانطور که بالاتر هم اشاره شد این نکته را در نظر داشته باشید که با وجود پایه متوسط و قوی، از تمرین و تکرار مباحث پایه غافل نشوید. مرور مطالب پایه به شما کمک می‌کند تا مطالب جدید پایه دوازدهم را راحتر درک کنید.

در برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور تعیین سطح پایه تحصیلی (ضعیف، متوسط و قوی) به شما کمک می‌کند تا در زمان باقی‌مانده بهترین نتیجه را بگیرید

نکات شروع برای کنکور از فروردین

میخواهیم به 6 مورد از مهم‌ترین نکاتی اشاره كنيم كه در شروع برای کنکور از فروردین بسيار مؤثر هستند. این موارد حاصل مصاحبه و صحبت با رتبه برترهای سال‌های قبل است که به‌طور ویژه به این فاکتورهای کلیدی اشاره داشتند. بنابراین این موارد را جدی بگیرید.

برای شروع از فروردین زمان بندی کنید

شما مثل کسب موفقیت و رسیدن به نتیجه مورد نظر در هر کاری، برای موفقیت در کنکور سراسری نیز به امکانات و تجهیزاتی احتیاج دارید که دقیقاً متناسب شما باشد. یکی از این موارد داشتن برنامه ریزی شخصی سازی شده است. یعنی برای استارت مطالعه کنکوری و شروع از فروردین دقیقاً باید بدانید در کجای مسیر یادگیری قرار دارید و قصد دارید به چه هدفی برسید.

دقت داشته باشید که برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را متناسب با زمان حضور در کلاس درس انجام دهید. به این معنا که ساعت بیداری و خواب خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که تفاوت بسیاری با سال تحصیلی نداشته باشد. همچنین سعی کنید که در تعطیلات عید تا دیر وقت بیدار نمانید. چون بیشترین بهره‌وری ذهن شما برای یادگیری بهتر و بهینه زمانی است که آمادگی 100 % برای مطالعه را داشته باشید. این مورد را بدانید که یک ذهن خسته نمی‌تواند انگیزه شما را برای مطالعه کنکوری تأمین کند. بنابراین الویت شما در تعطیلات نوروزی مطالعه و تسلط روی مباحث است پس این فرصت را به هیچ عنوان از دست ندهید.

همچنین برای آشنایی بیشتر با اصول یک برنامه ریزی دقیق پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید. شما برای صرفه جویی در زمان نیز می‌توانید از جدول روازنه و هفتگی مشابه این مقاله هم استفاده کنید.

مقاله مهم  نمونه برنامه ریزی کنکور + دانلود جدول برنامه ریزی pdf خام

سبک یادگیری خود را بشناسید

در شروع برای کنکور از فروردین نیاز دارید تا سبک یادگیری خود را بشناسید و متناسب با آن درس بخوانید. یعنی بدانید در چه ساعتی از شبانه روز توانایی بیشتری برای مطالعه دارید. بعضی از داوطلب‌های کنکوری روزخوان و برخی دیگر از آنهل شب‌خوان هستند.

همچنین این مورد را در نظر داشته باشید که سبک یادگیری شما دیداری است یا شنیداری، بنابراین متناسب با سبک یادگیری خودتان منابع آموزشی را تهیه و مطالعه کنید. اکنون به چهار مورد از رایج‌ترین سبک‌های یادگیری داوطلبان کنکوری اشاره می‌کنیم.

برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را متناسب با سبک یادگیر خودتان انجام دهید.

سبک یادگیری بصری یا دیداری

داوطلبانی که سبک یادگیری دیداری دارند ترجیح می‌دهند نکات مهم هر بخش را یادداشت و به دقت از آنها خلاصه ‌برداری کنند. همچنین از نمودار، نقشه یا درخت ذهنی هم برای فهم بهتر استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزء این دسته از داوطلبان آزمون سراسری هستید به یاد داشته باشید که خلاصه نویسی باید به زبان خودتان باشد و اصلاً از روی کتاب رونویسی نکنید.

بنابراین مختصر و مفید بنویسید و کل زمان خود را صرف یادداشت برداری نکنید. فقط نکات، تعاریف مهم و فرمول‌ها را بنویسید و بر اساس جدول زمانی، آنها مرور کنید تا فراموشی به حداقل برسد. همچنین می‌توانید نکات مهم در پاسخ تشریحی هر سؤال را کنار تست یادداشت کنید تا با سرعت بیشتری آن را مرور کنید.

سبک یادگیری شنیداری

این دسته از داوطلبان معمولاً صدای خود را ضبط می‌کنند و در مواقعی که به کتاب دسترسی ندارد و یا در زمانی که در اتوبوس یا مترو هستند، به آن گوش می‌دهند.

همچنین این دسته از داوطلب‌های کنکوری ممکن است با صدای بلند درس بخوانند. اگر شما هم جزء این دسته از داوطلبان کنکوری هستید که عادت دارید با صدای بلند متن کتاب را بخوانید، به یاد داشته باشید که مطالعه با صدای بلند می‌تواند شما را خسته کند و تمرکز شما را کاهش دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که مقاله بلندخوانی برای کنکور ؛ مفید یا مضر؟ را حتماً بخوانید.

سبک یادگیری تک نفره

داوطلبانی که سبک یادگیری تک نفره دارند ترجیح می‌دهند به تنهایی و بدون نیاز به تعامل با همکلاسی‌های خود مطالعه کنند. این روش کمک می‌کند تا بدون اتلاف وقت روی نکات مهم متمرکز شوید. اما اگر شما جزء یادگیرندگانی با سبک یادگیری تک نفره هستید، این نکته را مورد توجه خود قرار دهید که حتماً با همکلاسی‌های خود تا حدی ارتباط داشته باشید تا در جریان جدیدترین اخبار مرتبط با کنکور قرار بگیرد.

سبک یادگیری گروهی

سبک یادگیری گروهی به شما داوطلبان کنکور کمک می‌کند تا اطلاعات خود را با همکلاسی‌های‌تان به اشتراک بگذارید. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که اعضای گروه‌های مطالعه و یادگیری باید همراه یکدیگر باشند و روحیه و انگیزه سایر اعضای را تضعیف نکنند.

بنابراین می‌توانید مباحث مهم کنکوری را به صورت گروهی مطالعه کنید و در نهایت نکات مهم را با سایر دوستان خود مطرح کرده و از آنها هم یاد بگیرید. چون ممکن است نکته‌ای از چشم شما دور بماند اما دوستانتان به آن توجه کرده باشند.

بنابراین می‌توانید برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را با دوستان نزدیک که همسطح شما هستند انجام دهید و دو هفته تعطیلات را به صورت تعاملی درس بخوانید تا نتیجه بهتری بگیرید.

در مطالعه صبور باشید

شروع برای کنکور از فروردین به صبر و حوصله شما نیاز دارد. هرچقدر برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را متناسب با شرایط خودتان انجام دهید می‌توانید با علاقه و انگیزه قوی به مسیر خود ادامه دهید. اگر در هدف خود و رسیدن به آن ثابت قدم باشید هر روز نسبت به روز قبل با صبر و شکیبایی بیشتری به مطالعه می‌پردازید.

این نکته مهم است که نسبت به برنامه درسی با صبوری، متعهد باشید. همانطور که میدانید صرف نوشتن یک برنامه و نگاه به آن نمی‌تواند شما را تا انتهای راه موفقیت همراهی کند. بنابراین باید بر اساس جدول زمانی که طراحی کردید به طور منظم و پیگیر پیش بروید و برنامه هر روز را در همان روز به پایان برسانید.

برای شروع از فروردین با صبوری به برنامه خود متعهد باشید

ممکن است چون از فروردین قصد مطالعه کنکوری را دارید به این موضوع فکر کنید که زمان را از دست دادید و باید به سرعت روی همه مطالب مسلط شوید. اما این را بدانید که طی کردن مسیر نیاز به صرف وقت دارد و باید با آرامش ذهنی مطالعه کنید و از حالا نگران نتیجه نهایی نباشید.

فکر به آینده فقط وقت شما را تلف می‌کند، بنابراین با صبوری به مطالعه ادامه دهید و دست از تلاش نکشید.

روی امتحانات نهایی و مطالعه تشریحی تمرکز کنید

هرچقد از تأثیر مطالعه تشریحی بگوییم کم است. چون میدانید که نمره امتحانات نهایی می‌تواند تأثیری مهم و قابل توجه در قبولی شما داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که خط به خط و تحلیلی مطالعه کنید تا ضمن مطالعه تشریحی، با نحوه طراحی تست از هر بخش بیشتر آشنا شوید. بنابراین می‌توانید این مقاله را درباره نحوه مطالعه تشریحی دروس بخوانید.

مقاله مهم  چطور در امتحانات نهایی و تشریحی نمره 20 بگیریم؟

کنکور اردیبهشت دست گرمی است

خب بعد از شروع برای کنکور از فروردین ما یک کنکور در اردیبهشت (نوبت اول) داریم اما تمرکز  اصلی شما باید روی کنکور تیر ماه (نوبت دوم) باشد. البته این فرصت را در اردیبهشت ماه از دست ندهید و اطلاعات و میزان آمادگی خود را محک بزنید تا بتوانید خود را به کنکور تیر ماه برسانید. بنابراین هدف گذاری اصلی شما باید روی کنکور تیر ماه باشد و در اردیبهشت یک کنکور آزمایشی را با جامعه آماری واقعی تجربه کنید تا با سطح و نوع سؤالات آن بیشتر آشنا شوید و بتوانید مدل مطالعه خود را متناسب با آن تنظیم کنید.

برای شروع از فروردین روی کنکور تیر ماه متمرکز شوید

از مشاوره تخصصی و حرفه‌ای استفاده کنید

با استفاده از توصیه و پیشنهادهایی که یک مشاور حرفه‌ای ارائه می‌دهد می‌توانید مسیر یادگیری خود را کوتاه و هموارتر کنید. البته این نکته مهم را اصلاً فراموش نکنید که مشاور شما باید در رشته‌ای که شما قصد قبولی در آن را دارید تحصیل کرده باشد تا با چم و وخم کار به خوبی آشنا باشد و به قول معروف فوت کوزه‌ گری را بداند.

بنابراین وقت ارزشمند خود را در شبکه‌های اجتماعی تلف نکنید و گول تبلیغات پوچ و بی‌اساس برخی مؤسسات را نخورید. این را بدانید که یک مشاور تخصصی و حرفه‌ای شرایط شما را در برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور در الویت قرار می‌‌دهد و بر اساس زمان باقی مانده می‌تواند شما را راهنمایی کند تا از فرصت خود نهایت استفاده را ببرید.

یک مشاوره حرفه‌ای برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را متناسب با شرایط شما انجام می‌دهد

جمع‌بندی

در این مقاله دورخیز به طور جامع و مفصل از استراتژی شروع برای کنکور از فروردین صحبت کردیم. به این موضوع اشاره شد که در شروع برای کنکور از فروردین باید متناسب با سطح پایه خود مطالعه کنید. همچنین توضیح دادیم که برای برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور باید به زمان بندی، سبک یادگیری و میزان صبور بودن خود توجه داشته باشید. در نهایت فرصت طلایی تعطیلات نوروز را برای شروع از فروردین بسیار جدید بگیرید و مطالعه تشریحی برای موفقیت در امتحانات نهایی را فراموش نکنید چون همانطور که گفتیم بخش قابل توجهی از نمره امتحانات نهایی در قبولی شما مؤثر است. پس بعد از خواندن این مقاله، برنامه‌ریزی از فروردین برای کنکور را انجام دهید.

سؤالات متداول استراتژی شروع برای کنکور از فروردین

  • روی کدام کنکور متمرکز شویم و الویت ما کدام آزمون باشد؟

همانطور که در متن مقاله هم اشاره شد سعی کنید روی کنکور تیر ماه تمرکز کنید اما فرصت شرکت در کنکور اردیبهشت را به‌منظور بررسی سطح آمادگی و میزان اطلاعات خود اصلاً از دست ندهید.

  • چه رتبه‌ای می‌شود کسب کرد؟

با شروع برای کنکور از فروردین می‌توانید رتبه‌ای زیر 5000 و حتی زیر 3000 کسب کنید. البته این مورد بستگی به سطح پایه شما هم دارد.

  • نسبت به کنکور فرهنگیان امیدوار باشیم؟

اگر پایه درسی تان ضعیف است بیشتر سعی کنید روی کنکور تیر ماه متمرکز شوید و خود را برای کسب موفقیت در این آزمون آماده کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها