قانون تک ماده

شرایط استفاده از تک ماده در متوسطه دوم + شرط قبولی در امتحانات

هرساله تعدادی از دانش آموزان به خاطر شرایط خاصی مثل بیماری و … که برای آن ها پیش می آید، نمی توانند در امتحانات پایان سال شرکت کنند و یا پس از شرکت در آزمون، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. برای رفع این مشکل، دانش آموزان می توانند از تبصره ای تحت عنوان تبصره تک ماده استفاده کنند. حالا ممکن است بپرسید که شرایط استفاده از تک ماده  و به طور کلی شرایط قبولی در امتحانات چیست. ما هم برای رفع این سوال در این مقاله می خواهیم در رابطه با شرایط استفاده از تک ماده (قانون تک ماده) و شرایط قبولی در امتحانات سال دوازدهم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ویدئوی شرایط و قانون استفاده از تبصره تکماده دبیرستان

 

شرایط قبولی در امتحانات پایه دوازدهم

برای اینکه بتوانیم شرایط استفاده از تک ماده در سال دوازدهم را بررسی کنیم، اول باید در رابطه با شرایط قبولی در امتحانات سال دوازدهم با شما صحبت کنیم تا در صورت نداشتن شرایط قبولی، بتوانید از تبصره تک ماده استفاده کنید.

قبولی در امتحانات

 

شرایط قبولی در امتحانات نهایی سال دوازدهم

قبولی در امتحانات نهایی در سال دوازدهم دو شرط دارد. اول اینکه باید نمره سالانه شما 10 و یا بالاتر باشد. دوم اینکه نمره برگه امتحان نهایی شما باید 7 و یا بالاتر باشد. در صورت داشتن این دو شرط، وضعیت شما در درس مربوطه “قبول” اعلام می شود. به مثال های جدول زید توجه کنید:

مثال نمره سالانه نمره برگه وضعیت
1 10 و بالاتر 7 و بالاتر قبول
2 10 و بالاتر کمتر از 7 استفاده از قانون تک ماده
3 بین 7 تا 10 هر نمره ای استفاده از قانون تک ماده
4 پایین تر از 7 کمتر از 7 مردود

 

شرایط قبولی در امتحانات غیر نهایی سال دوازدهم

شرط قبولی در امتحانات غیر نهایی نوبت دوم سال دوازدهم این است که نباید نمره سالانه شما کمتر از حد نصاب قبولی باشد. حدنصاب نمره قبولی در رشته های نظری 10 و در رشته های فنی و حرفه ای 12 است. اگر پس از شرکت در امتحانات نوبت دوم حد نصاب نمره را کسب نکنید، می توانید با شرکت در امتحانات شهریور ماه، نمره قبولی را کسب کنید. در رابطه با سال های دهم و یازدهم هم لازم است بگوییم که تنها یک شرط وجود دارد و آن هم کسب نمره سالانه 10 و یا بالاتر است.

 

شرایط فارغ التحصیلی

در اینجا می خواهیم شرایط فارغ التحصیلی را هم بررسی کنیم. لطفا تک تک جملات را با دقت بخوانید.

شرط فارغ التحصیلی

 

شما در صورتی فارغ التحصیل شناخته می شوید که در همه دروس دوره دوم متوسطه رشته خود نمره قبولی کسب کرده باشید و معدل کل شما کمتر از 10 نباشد. یعنی در صورتی که آخرین نمره درس (سالانه، تابستانی و یا غیر حضوری) شما از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) 7 و بیشتر و معدل کل شما حداقل 10 باشد، فارغ التحصیل شناخته می شوید.

نحوه محاسبه معدل کل:

مجموع نمرات پذیرفته شده هر درس ضربدر تعداد واحدهای آن درس تقسیم بر تعداد کل واحدها

 

توجه کنید در صورتی که شرط قبولی در امتحانات را کسب کردید اما در کل از نمرات خود راضی نبودید (به علت تاثیر معدل کل متوسطه دوم در قبولی رشته های بدون کنکور سراسری و همچنین تاثیر مثبت نمرات در نمره کل کنکور سراسری)، می توانید از قانون ترمیم معدل استفاده کنید. برای دریافت مشاوره درباره شرایط ترمیم معدل می توانید مقاله زیر را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  ترمیم معدل برای کنکور 1400 (زمان، شرایط و هزینه)

 

اما در صورتی که نمره حدنصاب قبولی را کسب نکرده باشید و شرط قبولی در امتحانات را نداشته باشید، می توانید طبق شرایطی که در ادامه برایتان توضیح می دهیم، از تبصره تک ماده (قانون تک ماده) استفاده کنید. با ما همراه باشید.

استفاده از قانون تک ماده-عدم کسب حد نصاب نمره قبولی

 

شرایط استفاده از تبصره تک ماده ( قانون تک ماده )

در صورتی که در 4 درس حداقل نمره 7 را کسب کرده باشید، می توانید از تبصره تک ماده استفاده کنید. البته تا سال های پیش این تبصره برای 5 درس برقرار بود و دانش آموزان متوسطه دوم می توانستند برای 5 درس که در آن ها نمره قابل قبول کسب نکرده اند، درخواست استفاده از تبصره تک ماده را بدهند اما طبق آیین نامه جدید، دانش آموزان متوسطه دوم تنها می توانند در 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) از این تبصره استفاده کنند. منظور از نمره هم، نمره سالانه است. یعنی ملاک برای حداقل نمره 7، نمره برگه شما نیست. به نحوه محاسبه نمره سالانه توجه کنید:

{(نمره برگه نوبت اول ضربدر 2 + نمره مستمر نوبت اول ضربدر 1) + (نمره برگه نوبت دوم ضربدر 4 + نمره مستمر نوبت دوم ضربدر 1) } تقسیم بر 8

 

اگر دانش آموز شرایط استفاده از تک ماده را داشته باشد اما نخواهد از تبصره تک ماده استفاده کند باید چه کار کند؟

ممکن است شما شرایط استفاده از تک ماده را داشته باشید ولی تمایل به استفاده از تبصره تک ماده نداشته باشید. در این صورت می توانید به مدرسه به صورت حضوری مراجعه کنید و به صورت کتبی درخواست شرکت در امتحانات شهریور ماه را بدهید. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه، در صورت کسب نمره بالاتر، نمره جدید شما جایگزین نمره قبلیتان می شود. اما در صورتی که نمره پایین تر کسب کنید، نمره قبلی شما ثبت می شود و می توانید درخواست استفاده از تبصره تک ماده را بدهید یعنی در آن زمان هم شرایط استفاده از تک ماده را دارید و می توانید از این تبصره استفاده کنید.

 

شرایط استفاده از تبضره تک ماده برای پایه دهم و یازدهم

دانش آموزان پایه دهم و یازدهم برای استفاده از تبصره تک ماده باید نمره سالانه شان بین 7 تا 10 باشد. در این صورت میتوانند با تک ماده قبول شوند.

 

در صورتی که نخواهیم از تک ماده استفاده کنیم…

در این صورت باید درخواست کتبی خود را برای شرکت در امتحانات شهریور ماه و عدم اعمال تبصره به مدرسه تحویل دهید.

 

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با شرایط استفاده از تک ماده و شرایط قبولی در امتحانات متوسطه دوم صحبت کردیم. جمع بندی صحبت هایمان این خواهد بود که:

  • شرط قبولی در امتحانات نهایی کسب نمره برگه حداقل 7 و نمره سالانه حداقل 10 است
  • شرط قبولی در امتحانات غیر نهایی کسب نمره سالانه حداقل 10 برای رشته های نظری و کسب نمره حداقل 12 برای رشته های فنی و حرفه ای است.
  • شرط استفاده از تبصره تک ماده، کسب نمره سالانه حداقل 7 است.
  • برای 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) می توان از قانون تک ماده استفاده کرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا ابهام در رابطه با قانون تک ماده و شرایط استفاده از تک ماده و شرایط قبولی در امتحانات، می توانید در بخش نظرات این مقاله، سوال و ابهامتان را بپرسید. مشاورین آکادمی دورخیز در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
101 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Asma
Asma
5 ماه قبل

سلام من نمره سالانم شده ۷ونیم نمره برگه امتحانم شده ۴ میتونم از تبصره استفاده کنم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  Asma
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
شرایط قبولی برای امتحانات نهایی پایه دوازدهم نمره سالانه شما باید 10 یا بالاتر و نمره برگه امتحانی 7 یا بالاتر باشد.
پیشنهاد میکنم برای اطلاع از موارد و شرایط قبولی برای دروس نهایی و غیرنهایی مقاله شرایط استفاده از تک ماده رو با دقت مطالعه کنید

...
...
9 ماه قبل

سلام ، وقتتون بخیر ، من نمره سالانه ام در درس فیزیک ۹.۷۵ شده نمره کتبی هم ۸.۲۵ ولی در کارنامه نتیجه را زده مردود خرداد میخواستم بدونم برای تک ماده باید درخواستی ثبت کنم یا چطور از تک ماده میتونم استفاده کنم ؟؟؟؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  ...
9 ماه قبل

سلام
برای افراد دارای شرایط، تک ماده خود به خود اعمال میشود و نیاز به درخواست نیست.

سارا
سارا
10 ماه قبل

سلام ایا در مدارس تیزهوشان هم امکان تک ماده وجود داره؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  سارا
10 ماه قبل

سلام
میزان معدل دانش‌آموزان در ماه خرداد باید حداقل ۱۴ باشد. دانش‌آموزانی که معدل کل خرداد آن‌ها کمتر از ۱۴ است، اجازه ادامه تحصیل در مدارس سمپاد را نخواهند داشت. نمره‌ی ارزشیابی نوبت دوم و یا ماه شهریور باید بدون ضریب در هیچ یک از دروس، کمتر از ۱۲ نباشد. دانش‌آموزانی که این شرایط را نقض کنند، به مدارس عادی منتقل می‌شوند. در صورتی که دانش‌آموز به دلیل کسب نمرات بین ۱۰ تا ۱۲ در امتحانات ماه شهریور شرکت کند، نمره‌ی امتحانات شهریور تأثیری در معدل نهایی او نخواهد داشت و تنها مشخص خواهد کرد که آیا وی در مدارس تیزهوشان باقی می‌ماند یا خیر.

محمد منصوری
محمد منصوری
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۳ تا درس افتادم میخواستم ۲ تاشون تک ماده بزنم من در درس های ریاضی آمار و عربی و علوم فنون پاس نشدم ولی میخواستم ریاضی و آمار و عربی تک ماده بزنم و شهریور علوم فنون را پاس کنم آیا میتونم اینکار رو انجام بدم یا نه خودکار انجام میشه و ممکن هست ریاضی و آمار رو برم شهریور امتحان بدم؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  محمد منصوری
10 ماه قبل

سلام
بله درخواست شما امکان پذیره.
برای شرکت در آزمون شهریور درس ریاضی و آمار میتوانید درخواست کتبی به مدرسه خود ارائه دهید.

elahe
elahe
1 سال قبل

سلام ببخشید اگه نمره سالیه ۱۰ شود قبول میشیم ؟؟ برای دوازدهم نهایی

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  elahe
1 سال قبل

سلام
بله
برای نمرات کمتر از 7 باید نمره سالانتون بشه 10 و یا بالاتر

و برای نمرات بین 7 تا 10 نمره سالانه بین 7 تا 10 باشه کافیه.

مهرداد
مهرداد
1 سال قبل

سلام من دوازدهمم
برای استفاده از تک ماده معدل هم مهمه ؟ یعنی اگر معدل نهایی من زیر ۱۰ باشد میتونم درس هایی که افتادم تک ماده کنم؟؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  مهرداد
1 سال قبل

سلام
خیر معدل مهم نیست نمره سالانه اون درسی که افتادین اهمیت داره.

احمد
احمد
1 سال قبل

سلام، من کلاس دوازدهم تجربی هستم، در خرداد فزیک‌رو ۵ شدم که جمعا نمره سالانه ام شد ۸، آیا من قبول میشم با شرایط تک ماده یا تبصره

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  احمد
1 سال قبل

سلام
خیر طبق قوانین تک ماده باید نمره کتبی شما بالای 7 باشه و با نمره 5 امکان قبولیتون وجود نداره.

احمد
احمد
پاسخ به  پشتیبانی سایت
1 سال قبل

سلام. درست است اما شما نوشته بودید که با نمره سالانه ۷ تا ۱۰ تک ماده می‌شود و من با برگه امتحان شدم ۸ یعنی بین ۷ تا ۱۰.. آیا تک ماده با تبصره می‌شود یا باید شهریور.

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط احمد
پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  احمد
1 سال قبل

برای نمرات کمتر از 7 باید نمره سالانتون بشه 10 و یا بالاتر

و برای نمرات بین 7 تا 10 نمره سالانه باید بین 7 تا 10 باشه

علی
علی
پاسخ به  پشتیبانی سایت
1 سال قبل

عذر میخوام ولی یکی از آشنا های ما بودن که فیزیک ورقه شده بودن ۵.۵ و سالیانه هم ۸.۷۵ با تک ماده قبول شدن.

zahra
zahra
1 سال قبل

ببخشید نمرات سالانه شامل حضور تو کلاس و اخلاق و امتحانات کلاسی میشه؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  zahra
1 سال قبل

سلام
بله نمرات سالانه شامل تمام ریز نمرات شامل نمرات کلاسی و دروسی که امتحان نهایی ندارند میشود.
اما نمره موثر در کنکور معدل کتبی نهایی می باشد.

zahra
zahra
1 سال قبل

سلام ببخشید من نهمم و احتمالا خرداد امسال ریاضی رو تجدید میارم اگه مثلا برگمو ۴ بگیرم سالانمم حساب کردم شد ۶و خورده ای میتونم تک ماده کنم؟…
اگه نه میشه بگین چه کاری باید بکنم که قبول شم نرم برا شهریور؟ معدلمم در حد ۱۴/۱۵

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  zahra
1 سال قبل

سلام
خیر طبق قوانین تک ماده باید نمره سالانه 10 و یا بالاتر باشه پس نمیتونین از تک ماده استفاده کنید.

Mohamad
Mohamad
1 سال قبل

سلام من پایه یازدهم هستم نمره ورقه زیست من ۵ شده و سالانه ۹ شده و معدل من بالای ۱۲ شده ایا شرایط استفاده از تک ماده را دارم ؟
و اینکه در کارنامه زده مردود ایا خودکار انجام میشه یا نه باید با مدرسه هماهنگ کنم

ناشناسناشناس
ناشناسناشناس
1 سال قبل

سلام اگه چهار یا پنج تا تجدیدی داشته باشی کلاس دهم هست قبول میشی بدون اینکه تو امتحانای شهریور شرکت نکنی قبول میشی تو امتحانی شهریور شرکت نکنی

بعد امتحانای شهریور کی هست

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  ناشناسناشناس
1 سال قبل

سلام. با 5 تجدید قبول نمیشوید. تاریخ را از مدرسه سوال کنید

حامد
حامد
1 سال قبل

سلام اگه نمره برگه زیر ۷ باشه ولی سالانه با ۷میشه تک ماده زد

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  حامد
1 سال قبل

سلام. اگر سالانه 7 باشد بله

مهدی
مهدی
1 سال قبل

سلام اگر من امسال از تک ماده استفاده کنم در پایه های دیگه میتونم دوباره از تک ماده استفاده کنم

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  مهدی
9 ماه قبل

سلام
بله در کل متوسطه دوم حق استفاده از تک ماده در 4 درس را دارید. اما توجه داشته باشید اگر در دوازدهم تک ماده میزنید 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی امکان پذیر است.

متین
متین
1 سال قبل

سلام
من کلاس یازدهم هستم درس فیزیک مردود شدم و نمره سالیانه۷ شده و توی کارنامه نوشته مردود الان روی چه سایتی میتونم تک ماده بزنم یا باید خود مدرسه انجام بده

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  متین
9 ماه قبل

سلام
اگر شرایط تک ماده را دارا باشید تک ماده خود به خود اعمال می شود و نیاز به ثبت درخواست نیست.
با نمره سالیانه 7 شما واجد شرایط تک ماده هستید.

یای
یای
1 سال قبل

سلام ببخشید یه سوال داشتم اگر در مدرسه نمونه دولتی مشغول به تحصیل باشی و نمره کتبی یه درس رو بگیری ۱۴ و نمره سالانه همون درس ۱۶/۲۵بشه با توجه به شرایط مدارس نمونه دولتی مردود نمیشی ؟؟ یعنی اون درس نمیفته شهریور؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  یای
9 ماه قبل

سلام
خیر مردود نمیشید. حداقل نمره 12 برای قبولی مورد نیاز است.

مینا
مینا
1 سال قبل

سلام ببخشیداگه شرایط استفاده ازتک ماده روداشته باشیم ولی نخایم ازش استفاده کنیم وشهریورامتحان بدیم اون نمره جایگزین نمره ی خردادمون میشه توی کارنامه یانه ؟یعنی روی معدل دیپلم هم تاثیرمذاره یانه فقط برای کنکور؟

پشتیبانی سایت
پشتیبانی سایت
پاسخ به  مینا
9 ماه قبل

سلام
اگر مایل نیستید از تک ماده استفاده کنید باید به مدرسه درخواست ارایه بدید. درصورتی که درس نهایی است اگر ترمیم نمره صورت نگیره مطابق با قوانین سال کنکور در تراز کنکور اعمال میشود.