قانون تک ماده

شرایط استفاده از تک ماده در متوسطه دوم + شرط قبولی در امتحانات

هرساله تعدادی از دانش آموزان به خاطر شرایط خاصی مثل بیماری و … که برای آن ها پیش می آید، نمی توانند در امتحانات پایان سال شرکت کنند و یا پس از شرکت در آزمون، نمره قابل قبولی را کسب نمی کنند. برای رفع این مشکل، دانش آموزان می توانند از تبصره ای تحت عنوان تبصره تک ماده استفاده کنند. حالا ممکن است بپرسید که شرایط استفاده از تک ماده  و به طور کلی شرایط قبولی در امتحانات چیست. ما هم برای رفع این سوال در این مقاله می خواهیم در رابطه با شرایط استفاده از تک ماده (قانون تک ماده) و شرایط قبولی در امتحانات سال دوازدهم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ویدئوی شرایط و قانون استفاده از تبصره تکماده دبیرستان

 

شرایط قبولی در امتحانات پایه دوازدهم

برای اینکه بتوانیم شرایط استفاده از تک ماده در سال دوازدهم را بررسی کنیم، اول باید در رابطه با شرایط قبولی در امتحانات سال دوازدهم با شما صحبت کنیم تا در صورت نداشتن شرایط قبولی، بتوانید از تبصره تک ماده استفاده کنید.

قبولی در امتحانات

 

شرایط قبولی در امتحانات نهایی سال دوازدهم

قبولی در امتحانات نهایی در سال دوازدهم دو شرط دارد. اول اینکه باید نمره سالانه شما 10 و یا بالاتر باشد. دوم اینکه نمره برگه امتحان نهایی شما باید 7 و یا بالاتر باشد. در صورت داشتن این دو شرط، وضعیت شما در درس مربوطه “قبول” اعلام می شود. به مثال های جدول زید توجه کنید:

مثال نمره سالانه نمره برگه وضعیت
1 10 و بالاتر 7 و بالاتر قبول
2 10 و بالاتر کمتر از 7 استفاده از قانون تک ماده
3 بین 7 تا 10 هر نمره ای استفاده از قانون تک ماده
4 پایین تر از 7 کمتر از 7 مردود

شرایط قبولی در امتحانات غیر نهایی سال دوازدهم

شرط قبولی در امتحانات غیر نهایی نوبت دوم سال دوازدهم این است که نباید نمره سالانه شما کمتر از حد نصاب قبولی باشد. حدنصاب نمره قبولی در رشته های نظری 10 و در رشته های فنی و حرفه ای 12 است. اگر پس از شرکت در امتحانات نوبت دوم حد نصاب نمره را کسب نکنید، می توانید با شرکت در امتحانات شهریور ماه، نمره قبولی را کسب کنید. در رابطه با سال های دهم و یازدهم هم لازم است بگوییم که تنها یک شرط وجود دارد و آن هم کسب نمره سالانه 10 و یا بالاتر است.

شرایط فارغ التحصیلی

در اینجا می خواهیم شرایط فارغ التحصیلی را هم بررسی کنیم. لطفا تک تک جملات را با دقت بخوانید.

شرط فارغ التحصیلی

 

شما در صورتی فارغ التحصیل شناخته می شوید که در همه دروس دوره دوم متوسطه رشته خود نمره قبولی کسب کرده باشید و معدل کل شما کمتر از 10 نباشد. یعنی در صورتی که آخرین نمره درس (سالانه، تابستانی و یا غیر حضوری) شما از مجموع دروس دوره دوم متوسطه حداکثر در 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) 7 و بیشتر و معدل کل شما حداقل 10 باشد، فارغ التحصیل شناخته می شوید.

نحوه محاسبه معدل کل:

مجموع نمرات پذیرفته شده هر درس ضربدر تعداد واحدهای آن درس تقسیم بر تعداد کل واحدها

 

توجه کنید در صورتی که شرط قبولی در امتحانات را کسب کردید اما در کل از نمرات خود راضی نبودید (به علت تاثیر معدل کل متوسطه دوم در قبولی رشته های بدون کنکور سراسری و همچنین تاثیر مثبت نمرات در نمره کل کنکور سراسری)، می توانید از قانون ترمیم معدل استفاده کنید. برای دریافت مشاوره درباره شرایط ترمیم معدل می توانید مقاله زیر را بخوانید.

مقاله پیشنهادی:
ترمیم معدل برای کنکور 1400 (زمان، شرایط و هزینه)

 

اما در صورتی که نمره حدنصاب قبولی را کسب نکرده باشید و شرط قبولی در امتحانات را نداشته باشید، می توانید طبق شرایطی که در ادامه برایتان توضیح می دهیم، از تبصره تک ماده (قانون تک ماده) استفاده کنید. با ما همراه باشید.

استفاده از قانون تک ماده-عدم کسب حد نصاب نمره قبولی

 

شرایط استفاده از تبصره تک ماده ( قانون تک ماده )

در صورتی که در 4 درس حداقل نمره 7 را کسب کرده باشید، می توانید از تبصره تک ماده استفاده کنید. البته تا سال های پیش این تبصره برای 5 درس برقرار بود و دانش آموزان متوسطه دوم می توانستند برای 5 درس که در آن ها نمره قابل قبول کسب نکرده اند، درخواست استفاده از تبصره تک ماده را بدهند اما طبق آیین نامه جدید، دانش آموزان متوسطه دوم تنها می توانند در 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) از این تبصره استفاده کنند. منظور از نمره هم، نمره سالانه است. یعنی ملاک برای حداقل نمره 7، نمره برگه شما نیست. به نحوه محاسبه نمره سالانه توجه کنید:

{(نمره برگه نوبت اول ضربدر 2 + نمره مستمر نوبت اول ضربدر 1) + (نمره برگه نوبت دوم ضربدر 4 + نمره مستمر نوبت دوم ضربدر 1) } تقسیم بر 8

 

اگر دانش آموز شرایط استفاده از تک ماده را داشته باشد اما نخواهد از تبصره تک ماده استفاده کند باید چه کار کند؟

ممکن است شما شرایط استفاده از تک ماده را داشته باشید ولی تمایل به استفاده از تبصره تک ماده نداشته باشید. در این صورت می توانید به مدرسه به صورت حضوری مراجعه کنید و به صورت کتبی درخواست شرکت در امتحانات شهریور ماه را بدهید. پس از شرکت در امتحانات شهریور ماه، در صورت کسب نمره بالاتر، نمره جدید شما جایگزین نمره قبلیتان می شود. اما در صورتی که نمره پایین تر کسب کنید، نمره قبلی شما ثبت می شود و می توانید درخواست استفاده از تبصره تک ماده را بدهید یعنی در آن زمان هم شرایط استفاده از تک ماده را دارید و می توانید از این تبصره استفاده کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با شرایط استفاده از تک ماده و شرایط قبولی در امتحانات متوسطه دوم صحبت کردیم. جمع بندی صحبت هایمان این خواهد بود که:

  • شرط قبولی در امتحانات نهایی کسب نمره برگه حداقل 7 و نمره سالانه حداقل 10 است
  • شرط قبولی در امتحانات غیر نهایی کسب نمره سالانه حداقل 10 برای رشته های نظری و کسب نمره حداقل 12 برای رشته های فنی و حرفه ای است.
  • شرط استفاده از تبصره تک ماده، کسب نمره سالانه حداقل 7 است.
  • برای 4 درس (دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی) می توان از قانون تک ماده استفاده کرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا ابهام در رابطه با قانون تک ماده و شرایط استفاده از تک ماده و شرایط قبولی در امتحانات، می توانید در بخش نظرات این مقاله، سوال و ابهامتان را بپرسید. مشاورین آکادمی دورخیز در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره-هوشمند-کنکور

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
دانلود نمونه سوالات امتحانی
دانلود گام به گام
دانلود جزوه
فهرست