روش مطالعه ادبیات اختصاصی

روش مطالعه علوم و فنون ادبی (ادبیات اختصاصی)

در این مقاله می خواهیم روش مطالعه علوم و فنون ادبی و یا همان روش مطالعه ادبیات اختصاصی  را با هم بررسی کنیم. همان طور که می دانید این درس از مهم ترین درس های رشته علوم انسانی است و در زیر گروه یک با ضریب 4 در کنکور، تاثیرگذار ترین درس در قبولی داوطلبانی است که می خواهند در رشته های این زیرگروه قبول شوند . علوم و فنون ادبی در بقیه زیرگروه ها ضریب دو دارد و به نسبت ضریبی که دارد از درس های مهم است. با ما همراه باشید تا با خواندن نکاتی که در ادامه در رابطه با روش مطالعه علوم و فنون ادبی می گوییم، یک تغییر بزرگ در روش مطالعه خود ایجاد کنید و بتوانید از این درس نتیجه خوبی بگیرید.

ادبیات فارسی

 

روش مطالعه ادبیات اختصاصی (علوم و فنون ادبی)

برای آن که بتوانید یک مطالعه خوب و نتیجه بخش داشته باشید، باید اول یک شناخت کلی نسبت به بخش های مختلف این درس داشته باشید. سوالات علوم و فنون ادبی نظام جدید ها و یا همان ادبیات اختصاصی نظام قدیم ها از قرابت معنایی، تاریخ ادبیات و سبک شناسی، آرایه ادبی، عروض و قافیه و لغت تشکیل شده است. هر کدام از این بخش ها را باید به نحوه خاصی مطالعه کنید تا بتوانید از آن نتیجه بگیرید. همچنین برای اینکه بتوانید از روش مطالعه ای که در ادامه راجع به آن صحبت می کنیم، نتیجه بگیرید، باید خرید کتاب کنکور خوبی هم داشته باشید. ما در مقاله ای جداگانه بهترین منابع این درس را معرفی کرده ایم که بهتر است آن را دقیق بخوانید.

پیشنهاد مطالعه  بهترین منابع کنکور انسانی 1403 (+بهترین منابع امتحانات نهایی)

در ادامه مفصل راجع به هر کدام از بخش هایی که گفتیم، صحبت می کنیم.

 

تاریخ ادبیات و سبک شناسی

این بخش از علوم و فنون ادبی از مهم ترین و پرسوال ترین بخش هاست پس باید با یک روش درست و دقیق به مطالعه آن بپردازید. شما برای مطالعه این بخش باید سه مرحله را انجام دهید تا به سطح خوبی برسید. تاکید می کنیم که حتماً باید هر سه مرحله را پشت سر بگذارید و ترتیب مرحله ها را هم جا به جا نکنید!

  1. در قدم اول روش مطالعه ادبیات اختصاصی برای بخش تاریخ ادبیات و سبک شناسی، شما باید یک مطالعه روزنامه وار داشته باشید تا یک دید کلی نسبت به مطلب پیدا کنید و بعد از این که مفهوم کلی آن را متوجه شدید، باید سعی کنید بعد از خواندن ویژگی های هر دوره یا سبک ادبی، با مثال هایی که در کتاب است، ویژگی هایی که یاد گرفته اید را ملکه ذهن خودتان کنید. برای مثال نمونه ای از شعر شاعران دوره ای که راجع به آن مطالعه کرده اید و یا نثر نویسندگان آن دوره را جلوی خود بگذارید و ویژگی های ادبی و فکری و … آن را بررسی کنید. با این کار، چون خودتان تلاش می کنید ویژگی های نثر یا شعر را پیدا کنید، قطعاً یادگیری کامل و دقیقی خواهید داشت و مطالب برای شما ماندگار خواهد بود.
  2. در قدم دوم و بعد از مطالعه بقیه سبک های ادبی، باید مطالعه به صورت مقایسه ای داشته باشید. یعنی سبک های ادبی را به صورت مقایسه ای و در کنار هم بخوانید تا ویژگی های آن ها را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید. البته این مرحله از مطالعه قطعاً باید در مرور های دوم به بعد شما انجام شود تا روی مطالب تا حدی تسلط داشته باشید و بتوانید این مقایسه را انجام دهید. ولی بدانید با انجام این کار، یک جهش بزرگ در یادگیری سبک شناسی و تاریخ ادبیات خواهید داشت. خمچنین می توانید از خلاصه نویسی و حاشیه نویسی هم استفاده کنید.
    پیشنهاد مطالعه  مهارت خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت برداری
  3. قدم سوم هم حفظ کردن است. سعی کنید زمانی که کاملاً مطالب را فهمیدید و آن ها را درک کردید، شروع به حفظ کردن جزئیات کنید. دوباره تکرار می کنیم که اصلاً این ترتیب را جا به جا نکنید.

 

قرابت معنایی

در روش مطالعه ادبیات اختصاصی برای بخش قرابت معنایی، به چند نکته اشاره می کنیم. نکته اول این است که شما باید به مفاهیمی که در کتاب درسی راجع به آن ها صحبت شده مسلط باشید و بتوانید مفاهیم بیت ها و نثر های موجود در کتاب درسی را درک کنید. نکته دوم در این روش مطالعه این است که باید خودتان را با تست های قرابت معنایی به چالش بکشید. باید روزانه تعدادی تست قرابت معنایی حل و بررسی کنید، بهتر است با خرید کتاب تست موضوعی این کار رو به صورت متمکز انجام دهید. چون هم برای فارسی عمومی و هم درس علوم و فنون مفید است. در بررسی تست ها، بیت هایی را که درک مفهوم آن ها برای شما مشکل است را به همراه مفهومشان در یک برگه بنویسید و گاهی اوقات نگاهی به آن بیاندازید. همچنین تک تک گزینه های هر تست را از نظر مفهوم بررسی کنید تا ذهن شما آماده شود.

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

روش مطالعه علوم و فنون ادبی (ادبیات اختصاصی) 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

آرایه ادبی

برای یادگیری آرایه های ادبی، باید صبور باشید. در قدم اول تک تک آرایه ها را جداگانه یا بگیرید و برای آن ها تست بزنید و بعد از یادگرفتن همه آن ها، تست های ترکیبی را شروع کنی. دقت کنید که در حل تست های آرایه باید به مهارت برسید. یعنی باید بدانید که در حل تست های آرایه باید از کجا و کدام آرایه شروع کنید که این مهارت ها بعد از مدتی تمرین روزانه به دست می آید.

پیشنهاد مطالعه  مشاوره کنکور انسانی

 

عروض و قافیه

برای یادگیری این بخش باید مطالب عروض پایه دهم را کامل بلد باشید و طبق این مطالب پایه ای جلو بروید. بیشترین کاری که در یادگیری این بخش به شما کمک می کند، دانستن یک سری از نکات و در کنار ان تمرین و تمرین و تمرین است. بعد از مدتی می بینید که به راحتی و همزمان با خواندن شعر، به جای کلماتش، وزن آن به گوشتان می‌رسد و همین برای شما کافی و عالی است.

 

لغات

برای حفظ و یادگیری این بخش هم باید یک مطالعه و مرور مستمر داشته باشید. می توانید برای یادگیری لغات از جعبه لایتنر هم استفاده بکنید که از کارهای بسیار نتیجه بخش در حفظ لغات است. همچنین توصیه می‌کنیم با خرید کتاب کمک درسی این کار را با تمرکز بیشتری به صورت روتین و تکرارشونده انجام دهید.

 

سخن پایانی

شما با تمرین و تکرار و صبر می توانید با این روش مطالعه ادبیات اختصاصی یا همان علوم و فنون ادبی، از این درس بهترین نتیجه را بگیرید. صبور باشید و با پشتکار و این روش مطالعه به درصد دلخواهتان در این درس برسید. یادتان باشد با خرید کتاب کنکور مناسب و چندین بار خواندن و تست زدن این درس، رسیدن به درصد بالا بسیار ساده خواهد شد.

اگر دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس علوم و فنون هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

روش مطالعه علوم و فنون ادبی (ادبیات اختصاصی) 4
پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس رشته انسانی و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور رشته انسانی است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور انسانی با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس
عباس
1 سال قبل

سلام من میخوام علوم فنون حداقل ۴۰درصد بزنم میخوام در کلاس ها تاملند شرکت کنم نظرت چیه

محسن
محسن
2 سال قبل

سلام خدا قوت. میخواستم بپرسم برای کسایی که تو این درس علوم وفنون ضعیف هستند کدوم منبع را پیشنهاد می کنید؟؟ منبعی که باشه همه چی رو خوب توضیح داده باشه. مخصوصا مباحث عروض و قافیه، آرایه های ادبی ، تاریخ ادبیات، تست های خوبی هم داشته باشه. آخه اون معرفی منابع شمارا خوندم به نتیجه نرسیدم.

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  محسن
2 سال قبل

سلام. کتاب جامع خیلی سبز

محسن
محسن
2 سال قبل

سلام خدا قوت .یه سوالی داشتم این بود که برای دانش آموزانی که توی این درس علوم وفنون ضعیف هستن. کدوم منبع رو توصیه می کنید؟؟ منبعی که درسنامه هاش مخصوصا عروض و قافیه، آرایه های ادبی ،تاریخ ادبیات، جامع و کامل توضیح داده باشه و تست هاش خوب و مفید باشه؟ آخه منبع پیشنهادی شمارا نتونستم جمع بندی کنم.

dr_alizadeh
dr_alizadeh
2 سال قبل

خوبه

f.farhadi
f.farhadi
4 سال قبل

سلام و خداقوت خدمت شما…جعبه ی وایتنر چی هست .چطور درست میشه و کاربردش چیه///ممنون از زحمات شما

مهندس مسعود کریمی
مهندس مسعود کریمی
پاسخ به  f.farhadi
4 سال قبل

سلام خیلی ممنون. جعبه لایتنر برای مطالعه و مرور اصولی مطابق منحنی فراموشی استفاده میشه. با سرچ کردن در گوگل نحوه استفاده از اون رو میتونی پیدا کنی. حتی خودت هم میتونی یکیش رو بسازی!