معرفی رشته مهندسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران در انتخاب های اول داوطلبان کنکور ریاضی جای دارد. مهندسی عمران رشته ای کاربردی است و همیشه نیاز به آن در جامعه حس می شود. در این مقاله به معرفی کامل رشته مهندسی عمران می پردازیم. رتبه قبولی ، دروس ، میزان درآمد ، مزایا و معایب و مدت تحصیل در آن را بررسی می کنیم. با گرایش های آن برای ادامه تحصیل آشنا می شوید. در نهایت با مشورت و شناخت کامل می توانید تصمیم بگیرید که وارد این رشته بشوید یا خیر. پس با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی:
آموزش انتخاب رشته

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران به خوبی کاربرد علم را در زندگی ما نشان می دهد. هر فعالیت سازندگی اعم از طراحی ، ساخت و نگهداری سازه ها در حیطه این رشته است. از ساخت یک واحد مسکونی گرفته تا پروژه های عظیم صنعتی ، همه زیر نظر مهندسان عمران صورت می ‌گیرند.

نام قدیم رشته مهندسی عمران ، مهندسی راه و ساختمان بوده است. به همین دلیل اولین تصویری که از این رشته در ذهن عموم مردم می آید ، ساختن ساختمان و جاده است. اما در واقعیت ، گستره کاربرد آن خیلی وسیع ‌تر است و مسائلی از قبیل مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله و سایر بلایا ، سد سازی و تامین آب شرب و کشاورزی ، دکل های مخابراتی و راه های ارتباطی و … را نیز شامل می شود.

رشته مهندسی عمران

 

مدت تحصیل و دوره ها

رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارائه می شود و 4 ساله است. مهندسی عمران در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس دارای گرایش های زیر است.

 1. گرایش عمران- عمران : این گرایش نسبت به سایر گرایش ها گسترده تر است. شما در این گرایش به طراحی و ساخت اسکلت و شالوده سازه ها مانند ساختمان ، جاده و … می پردازید. برای این کار باید رفتار زمین را نیز مطالعه کنید تا به درستی ، طراحی شکل سازه و پی ریزی آن را انجام دهید.
 2. گرایش عمران- نقشه برداری : این گرایش با جغرافیا ارتباط نزدیکی دارد. شما باید با جمع آوری اطلاعات و تحلیل آنها بهترین مکان را برای پروژه مورد نظر انتخاب کنید. کارهای میدانی و حضور در پروژه های خارج از شهر مانند سد ، تونل ، پل و … در این گرایش زیاد است.
 3. گرایش عمران- آب : بحران آب مسئله ای جدی است ؛ به همین دلیل این گرایش به طور خاص به پروژه‌های مربوط به آب می پردازد. پروژه هایی مانند : ساخت سد ، تصفیه خانه ها و کانال های انتقال آب در گرایش آب مهندسی عمران انجام می شوند. هدف این گرایش این است که تا حد ممکن از هدر رفت آب جلوگیری کند.

دروس

در مجموع در طول دوره کارشناسی رشته مهندسی عمران 142 واحد درسی پیش رو خواهید داشت. برخی از دروس مشترک در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران عبارت اند از : ریاضیات عمومی ، فیزیک عمومی ، آمار و احتمال مهندسی ، استاتیک‌ ، دینامیک‌ ، زمین ‌شناسی مهندسی ، برنامه نویسی و …

در کنار این دروس مشترک ، دروس اختصاصی هر گرایش را نیز باید بخوانید. برای مثال در گرایش عمران این دروس را نیز پیش رو دارید : تکنولوژی بتن ، تحلیل سازه ، مهندسی پی‌ ، سازه های بتنی‌ ، سازه های فولادی‌ ، مکانیک سیالات‌ و …

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران

بعد از فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس ، امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران تا مقطع دکتری چه در ایران و چه در کشورهای دیگر وجود دارد.دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری لازم است ضمن تحصیل و بالابردن علم خود ، در یک زمینه تخصصی نیز کارهای اجرایی و تحقیقاتی انجام دهند. در رشته‌ های مهندسی ، تجربه کار خیلی مهم است و صرف ادامه تحصیل ضامن موفقیت شما نخواهد بود.

گرایشات رشته مهندسی عمران برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر عبارت اند از : مهندسی سازه ، سازه‌های هیدرولیکی ، مهندسی زلزله ، راه و ترابری ، مهندسی ژئوتکنیک ، مهندسی آب (شامل دو گرایش هیدرولیک و منابع آب) ، سازه‌های دریایی ، مهندسی مدیریت ساخت ، مهندسی برنامه ‌ریزی حمل و نقل ، مهندسی محیط زیست ، مهندسی آب و فاضلاب

مهندس عمران

مقاله پیشنهادی:
بورسیه مهندسی فرصتی برای تحصیل در اروپا و آمریکا

 

بازار کار ، موقعیت شغلی و میزان درآمد مهندسی عمران

بازار کار در رشته مهندسی عمران به نسبت سایر رشته های مهندسی ، گسترده تر است. نهادهای مختلفی در پروژه‌های عمرانی سهیم هستند ؛ به همین دلیل امکان جذب توسط این نهاد های دولتی وجود دارد. همچنین شرکت های خصوصی که کارهای طراحی ، اجرا و نظارت بر پروژه های ساختمانی را انجام می دهند نیز مهندسین عمران را جذب می کنند.

با توجه به اینکه روند ساخت و ساز در کشور همیشه وجود دارد ؛ بنابراین بازار کار و موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران همیشه وجود دارد. اگر در کنار تحصیل و داشتن مدرک به انجام پروژه‌ های مختلف بپردازید و تجربه کسب کنید حتماً جذب بازار کار می‌شوید.

موقعیت های شغلی مهندسی عمران را می توان به سه بخش تقسیم کرد.

 1. طراحی و مشاوره : برای فعالیت در این زمینه باید تخصص و تجربه بالایی داشته باشید. کار طراحی و مشاوره بیشتر به صورت دفتری است تا میدانی.
 2. پیمانکاری و اجرا : شما به عنوان یک پیمانکار ، باید طرح و نقشه دریافتی را پیاده سازی کنید. این زمینه ، بیشتر کارهای اجرایی و میدانی پروژه را شامل می شود.
 3. نظارت : وظیفه مهندس ناظر این است که هماهنگی بین افراد و کارهای مختلف را انجام دهد و بر حسن انجام کارها نظارت داشته باشد.

بسته به شرایط مختلف ، درآمد یک مهندس عمران بین 3 تا 8 میلیون تومان در ماه متغیر است. اگر در کنار درس ، تجربه و مهارت عملی خود را نیز بالا ببرید ، پیشنهاد های کاری بیشتری نیز دریافت خواهید کرد . در این رشته امکان تاسیس شرکت خصوصی و کار به صورت مستقل نیز وجود دارد.

مقاله پیشنهادی:
مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور

 

توانایی‌های لازم برای رشته مهندسی عمران

اگر می خواهید وارد رشته مهندسی عمران شوید باید به دروس ریاضی و فیزیک علاقه داشته باشید ؛ چون همیشه با آنها سر و کار دارید. همچنین  باید به دروس فنی و نقشه کشی و کار با نرم افزارهای مهندسی نیز مسلط شوید. از آنجایی که کار مهندسین عمران می‌تواند با زندگی میلیون ها نفر ارتباط داشته باشد ، باید دقت زیادی در جزئیات داشته باشید و بهترین انتخاب و تصمیم گیری را انجام دهید. قدرت تجسم و توان تجزیه و تحلیل مسائل نیز برای یک مهندس عمران ضروری است.

چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است ؛ بنابراین باید ارتباط اجتماعی خوبی نیز داشته باشید. برای مثال در یک پروژه عمرانی شما با گروه های مختلفی از جمله کارگران و مهندسان رشته های دیگر سر و کار دارید ؛ پس باید بتوانید با همه آنها ارتباط خوبی برقرار کنید.

بسیاری از طرح‌های عمرانی در خارج از محیط‌ های شهری است و ممکن است نیاز به حضور طولانی مدت شما در آن منطقه داشته باشند. به عنوان یک مهندس عمران باید این را هم در نظر داشته باشید و بتوانید خود را با آن شرایط وفق دهید.

گرایش نقشه کشی مهندسی عمران

 

نقاط قوت و ضعف رشته مهندسی عمران

نقاط قوت

 • گستردگی و تنوع حیطه های فعالیت
 • امکان کار مستقل با درآمد بالا
 • شرایط مناسب برای ادامه تحصیل در ایران یا خارج از ایران
 • وجهه اجتماعی بالا

نقاط ضعف

 • پذیرش بالای دانشگاه ها در سراسر کشور
 • رقابت سخت برای کسب موقعیت شغلی خوب به علت افزایش تعداد فارغ التحصیلان
 • رکود ساخت و ساز مسکن
مقاله پیشنهادی:
معرفی رشته مهندسی مکانیک (فنی اما با ظرافت)

رتبه قبولی رشته مهندسی عمران

در رشته های گروه ریاضی برخلاف تجربی ، دانشگاه بیشتر از رشته تعیین کننده رتبه لازم برای قبولی است. به دلیل تعدد دانشگاه های پذیرش کننده ، بازه رتبه قبولی رشته مهندسی عمران بسیار بزرگ است. در ادامه به بررسی حداقل رتبه لازم برای قبولی در دوره روانه رشته مهندسی عمران در دانشگاه های برتر مهندسی می پردازیم. در انتها نیز حداقل رتبه لازم برای قبولی در این رشته را آورده ایم.

نام دانشگاهمنطقه 1منطقه 2منطقه 3
دانشگاه صنعتی شریف600 تا 700250 تا 300100 تا 150
دانشگاه تهران850 تا 1000700 تا 750200 تا 250
دانشگاه صنعتی امیر کبیر1000 تا 1300750 تا 800300 تا 350
دانشگاه علم و صنعت1500 تا 16501050 تا 1150400 تا 500
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی1800 تا 20001200 تا 1300550 تا 650
صنعتی شهید بهشتی2100 تا 23001300 تا 1400600 تا 700
دانشگاه صنعتی اصفهان3500 تا 38002000 تا 2200750 تا 850
دانشگاه فردوسی مشهد2800 تا 30001800 تا 2000700 تا 800
دانشگاه شیراز3900 تا 41002400 تا 2600900 تا 1100

این آمار با توجه به قبولی های رشته مهندسی مکانیک در سال های گذشته است. دقت کنید که همیشه این اعداد ثابت نیستند و هر سال با توجه به انتخاب رشته داوطلبان ، ممکن است قدری تغییر کند. همچنین بومی بودن هم تاثیر مهم در قبولی در شهر خودتان دارد.

حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی مکانیک (حتی نوبت دوم) نیز به این صورت است.

 • منطقه 1 : حدود 38000
 • منطقه 2 : حدود 45000
 • منطقه 3 : حدود 30000

مطالب مشابه

جزوات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
فهرست

مشاوره در تلگرام

مشاوره تلفنی