رشته مهندسی بهداشت محیط

معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط

رشته مهندسی بهداشت محیط یکی از رشته های گروه آزمایشی تجربی است‌. این رشته به کنترل عوامل تعیین کننده برای سلامت انسان می پردازد. یعنی رشته مهندسی بهداشت محیط برای کنترل عوامل محیطی که بر روی سلامت انسان اثر دارند تلاش می کند. همچنین این رشته جز زیر شاخه های مهندسی محسوب می شود. به همین دلیل گفته شده طرفداران زیادی دارد. در این مقاله به معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط می پردازیم. تا بتوانید به طور کامل با انواع مزایا و معایب تحصیل در رشته مهندسی بهداشت محیط آشنا شوید. با ما همراه باشید.

 

معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط

رشته مهندسی بهداشت محیط به بررسی محیط بهداشتی و محیط زندگی انسانی می پردازد. یعنی از کنترل آب آشامیدنی تا هوای آلوده و آلودگی های صنعتی در حیطه کاری مهندسی بهداست محیط قرار دارند.

درواقع در رشته مهندسی بهداشت محیط، کارشناس ها به بررسی و کنترل کیفیت آب و هوا و محیط زیست و غیره می پردازند. از طرفی موارد تهدید کننده سلامتی را گزارش می دهند. به این ترتیب یک نظارت کامل و دقیق را بر روی سلامت محیط انسانی برقرار می کنند.

همچنین شناسایی انواع مشکلات زیست محیطی جز وظایف رشته مهندسی بهداشت محیط است. بعد از شناسایی چنین مواردی به بررسی روش هایی برای جلوگیری از بیستر شدن آسیب ها پرداخته می شود.

همچنین مهندس بهداشت محیط می تواند بر بهداشت مواد غذایی و بهداشت اماکن عمومی مثل بیمارستان ها و مدرسه ها نظارت کند. همانطور که گفته شد این رشته تمامی محیط زندگی انسانی را از لحاظ بهداشت و سلامت مورد بررسی و نظارت قرار می دهد.

رشته مهندسی بهداشت محیط

در ادامه درمورد دروس رشته مهندسی بهداشت محیط، طول تحصیل و بازار کار آن بیشتر توضیح می دهیم. پس برای یک انتخاب مطمین تر حتما ادامه این مقاله را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  رشته های بدون کنکور تجربی

 

دروس رشته مهندسی بهداشت محیط

دروس رشته مهندسی بهدشات محیط شامل دو قسمت درس های اصلی و پایه و قسمت درس های تخصصی می شود. برای هرکدام از این واحدهای درسی در ادامه نمونه هایی را بیان می کنیم.

درس های پایه و اصلی رشته مهندسی بهداشت محیط شامل موارد زیر می شود:

 1. پاتوبیولوژی‌
 2. فیزیک‌ عمومی‌
 3. آمار حیاتی‌ مقدماتی
 4. نقشه‌برداری‌
 5. جامعه‌شناسی‌ شهری‌ و روستایی‌
 6. آموزش‌ بهداشت‌
 7. اپیدمیولوژی‌ بیماری‌های‌ واگیر

همچنین رشته مهندسی بهداشت محیط واحدهای درسی اختصاصی خود را به درس های زیر اختصاص داده است:

 1. بهداشت‌ مسکن‌ و اماکن‌ عمومی‌
 2. اصول‌ تصفیه‌ و بهسازی‌ منابع‌ آب‌
 3. آشنایی‌ با پرتوهاو پرتوزاها
 4. بهره‌ برداری‌ و نگهداری‌ تأسیسات‌ آب‌ و فاضلاب‌
 5. اقدامات‌ بهداشتی‌ در شرایط‌ اضطراری‌
 6. اصول‌ بهداشت‌ هوا
 7. بهداشت‌ مواد غذایی‌
 8. کارآموزی‌ در عرصه‌

طول مدت تحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط

کارشناسی رشته مهندسی بهداشت محیط حدود ۴ سال که معادل همان ۸ ترم تحصیلی است، طول می کشد‌. علاوه بر آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به طور کامل فراهم است. در ادامه درمورد گرایش های مختلفی که برای ادامه تحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط وجود دارد، بیشتر توصیح می دهیم.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی بهداشت محیط

برای رشته مهندسی بهداشت محیط می توان تا دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل پرداخت. برای هرکدام از این مقاطع گرایش های زیاد و متنوعی وجود دارد.

در این قسمت به طور کامل هرکدام از این گرایش ها را نام می بریم. برای مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی بهداشت محیط 3 گرایش مختلف وجود دارد. این گرایش ها عبارتند از:

 1. سم شناسی محیط
 2. مدیریت پسماند
 3. بهره برداری و نگه داری از تاسیسات بهداشتی شهری

همچنین اگر علاقه داشته باشید که برای کارشناسی ارشد در زیرگروه متفاوتی تحصیل کنید می توانید از بین رشته های زیر انتخاب کنید:

 1. آموزش بهداشت
 2. آمار زيستي
 3. اپيدميولوژي
 4. اقتصاد بهداشت
 5. انفورماتيک پزشکي
 6. بهداشت و ايمني مواد غذايي
 7. حشره شناسي پزشکي
 8. رفاه اجتماعي
 9. زيست فناوري پزشکي

 

البته هر ساله رشته های بیشتری به موارد مجاز کارشناسی ارشد برای رشته مهندسی بهداشت محیط اضافه می شود. پس برای انتخاب رشته درمورد انواع گرایش ها بیشتر جست و جو کنید.

برای مقطع دکتری هم گرایش های رشته مهندسی بهداشت شامل موارد زیر هستند:

 1. زیست شناسی
 2. محیط زیست
 3. نانو فناوری پزشکی
 4. بهداشت محیط
 5. سیاست گذاری سلامت
 6. سلامت در بلایا و فوریتها
 7. سلامت و رفاه اجتماعی
 8. اپیدمیولوژی

آشنایی با گرایش های مختلف رشته مهندسی بهداشت محیط دورنمایی از آینده تحصیلی و دانگشاهی این رشته را به شما نشان می دهد. برای همین به انتخاب رشته بهتر و تصمیم گیری دقیق تر شما بسیار کمک میکند.

 

بازارکار ، موقعیت شغلی ، درآمد رشته مهندسی بهداشت محیط

رشته مهندسی بهداشت محیط در سطح جهانی دارای اهمیت بالایی است. زیرا حفظ بهداشت محیط و نظارت بر آن برای سلامت انسان ها ضروروی است. در ایران این وظایف چندان شناخته شده نیستند.

با توجه به این که هنوز جایگاه شغلی رشته مهندسی بهداشت در کشور ما شناخته شده نیست، بازارکار قابل توجی برای این رشته هنوز وجود ندارد. اما با این حال فارغ التحصیلان رشته مهندسی بهداشت محیط اگر با دانش کافی و مهارت بالا مدارک خود را دریافت کنند، می توانند موقعیت های شغلی خوبی پیدا کنند.

پس اگر به رشته مهندسی بهداشت محیط علاقه دارید، باید با برنامه ریزی و هدفمند برای قبولی این رشته تلاش کنید. زیرا هرچه رتبه بهتری داشته باشید و در دانشگاه های سراسری و مشهور تحصیل کنید، موقعیت های شغلی و درآمد خیلی بهتری خواهید داشت.

در این قسمت همچنین برخی از موقعیت های شغلی پرطرفدار رشته مهندسی بهداشت محیط را نام می بریم:

 1. برنامه ریزی بازیافت آب و فاضلاب های شهری و صنعتی
 2. کنترل و نظارت بر استریل کردن صحیح وسایل و البسه پزشکی
 3. نظارت بر اصول بهداشتی بخش های پرتوهای یونیزان
 4. نظارت بر روند تولید مواد و ترکیب فرمولی آن ها به لحاظ بهداشتی بودن و حذف مواد اولیه غیرمجاز
 5. بررسی و نظارت بر روندهای بهداشتی دفع پسماندهای بیمارستانی
 6. تشکیل کمیته بهداشت و کنترل عفونت در بیمارستان ها و پیگیری مصوبه ها
 7. تعیین برنامه برای صدور پروانه بهداشتی برای کالاهای وارداتی به کشور
 8. تعیین برنامه و نظارت بر ساخت داروها و …

 

با توجه به وظایف گفته شده، کارشناسان رشته مهندسی بهداشت محیط می توانند در یکی از سازمان های زیر مشغول به کار شوند:

 1. سازمان های آب و فاضلاب
 2. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 3. شهرداری ها
 4. بیمارستان ها
 5. سازمان های محیط زیست
 6. آزمایشگاه ها
 7. کارخانه ها

میزان درامد رشته مهندسی بهداشت محیط با توجه به موقعیت شغلی فرد متفاوت است. در بخش های دولتی این میانگین حقوق برابر با 6 تا 8 میلیون تومان در ماه است. اما در بخش های خصوصی با توجه به مهارت و دانش فرد و همچنین توافق با کارفرما این حقوق می تواند بیشتر هم باشد.

 

توانایی های لازم برای رشته مهندسی بهداشت محیط

ازتوانایی های لازم برای رشته مهندسی بهداشت محیط می توان به دو دسته کلی اشاره کرد. یک دسته مربوط به تسلط شما در درس های فیزیک ریاضی و شیمی است. دسته بعدی هم مربوط به روحیات شما می شود.

فردی که در رشته مهندسی بهداشت محیط تحصیل می کند باید روحیه مسیولیت پذیری داشته باشد. به این ترتیب می تواند برای کنترل بهداشت محیط زندگی انسانی با علاقه تلاش کند. همچنین تمام موارد تهدید کننده را به طور کامل و دقیق گزارش دهد.

همچنین بعد از فارغ ابلتحصیلی در رشته مهندسی بهداشت محیط باید بدانید که نظارت شما بر محیط ها و امکان متفاوتی انجام می شود. پس باید آماده انواع ماموریت های کاری باشید. به طور کلی روحیه رفتن یه سفرهای کاری مختلف در شرایط مختلف آب و هوایی را باید در نظر بگیرید.

معرفی رشته بهداشت محیط

 

نقاط قوت و ضعف رشته مهندسی بهداشت محیط

در این قسمت درمورد مزایا و معایب این رشته صحبت میکنیم. برای اینکه رشته مهندسی بهداشت محیط را با علاقه انتخاب کنید و درآن موفق شوید‌، لازم است که از الان با نقاط قوت و ضعفش آشنا باشید.

 

نقاط قوت

نقاط قوت رشته مهندسی بهداشت محیط شامل قرار گیری این رشته در شاخه های مهندسی است. همین موضوع موقعیت شغلی این رشته و موقعیت اجتماعی آن را ارتقا داده است. از طرفی گرایش های مختلف و متنوع رشته مهندسی بهداشت محیط برای کارشناسی ارشد و دکتری باعث می شود که به سمت علاقه خود حرکت کنید. همچنین می توانید برای مثال با گرفتن دکتری به عنوان هیت علمی و استاد داشنگاه مشغول به کار شوید.

در کنار آن هم می توانید با همان عنوان مهندسی بهداشت محیط در بخش های خصوصی یا دولتی به شغل دوم خود بپردازید. همچنین مثال پرطرفدار دیگر این گرایش ها دکترا نانوفناوری پزشکی است.

به این ترتیب با ادامه تحصیل به سمت گرایش های مختلف می توانید موقعیت های شغلی هیجان انگیزی را برای خود رقم برنید. پس برای انتخاب رشته مهندسی بهداشت محیط بار دیگر گرایش های مختلف این رشته را مرور کنید.

 

نقاط ضعف

از نقاط ضعف این رشته می توان به ناشناخته بودن اهمیتش در کشور پرداخت. این موضوع باعث می شود که از لحاظ موقعیت های شغلی با فراوانی قابل قبولی مواجه نباشید. به همین دلیل اگر به رشته مهندسی بهداشت محیط علاقه دارید باید با انگیزه و هدف گزاری قبلی تلاش کنید.

 

رتبه لازم برای قبولی رشته مهندسی بهداشت محیط

برای قبولی در رشته مهندسی بهداشت محیط در دانشگاه های سراسری کشور به حدود رتبه 15 هزار تا 25 هزار نیازمندید. پس اگربرای تصمیم خود مطمئن هستید با برنامه تلاش کنید تا به رتبه خوبی در کنکور برسید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد رشته مهندسی بهداشت محیط به طور مفصلی صحبت کردیم. حوزه فعالیت این رشته به انواع کارهای نظارتی و کنترل محیط بهداشتی مربوط می شود. برای ادامه تحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط، گرایش های جذاب و متنوعی وجود دارد. ادامه تحصیل در این گرایش های متنوع باعث می شود که موقعیت های شغلی بیشتری داشته باشید. در نهایت باید بدانید که وظایف رشته مهندسی بهداشت محیط هنوز در کشور ما به خوبی شناخته نشده است. پس برای این که در این رشته موفق شوید باید با دانش کافی و از دانشگاه معتبری فارغ التحصیل شوید.

اگر برای انتخاب رشته مهندسی بهداشت هنوز سوالات بیشتری دارید، می توانید از مشاورین دورخیز و خدمات مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور کمک بگیرید. همراه شما هستیم تا با توجه به علاقه خود بهترین انتخاب رشته را انجام دهید.

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
دنبال مشاوره و برنامه ریزی برای کنکور هستی ؟
خیلی زود و کمتر از 24 ساعت با شما تماس میگیریم.
برای اطلاع از هزینه‌ها و شرایط مشاوره و برنامه ریزی خصوصی این فرم را تکمیل کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .