تست رغبت سنجی هالند 02

تست رغبت سنجی شغلی هالند و انتخاب رشته

استفاده از تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته دانشگاهی و مدرسه ای در بسیاری از کشورهای جهان انجام می شود. در ایران نیز تست رغبت تحصیلی که در پایه نهم ، برای انتخاب رشته دبیرستان ، از دانش آموزان گرفته می شود نسخه ای از تست هالند است. در این مقاله قصد داریم تست استعداد یابی هالند را معرفی و بررسی کنیم. انجام این تست در هر سنی که باشید ، برای شما مفید است و شما را با استعدادهایتان و شغل های مناسب با آن ، آشنا می کند.

پیشنهاد مطالعه  آموزش نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 در 4 گام

 

تست استعداد یابی هالند چیست؟

تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته یکی از معتبرترین تست های شخصیت شناسی در رابطه با مشاغل است که توسط روانشناسی به نام جان هالند ابداع شد. این فرصت برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل مناسب کاربرد دارد. انتخاب شغل ارتباط نزدیکی با شخصیت افراد دارد. آزمون هالند و نشان می دهد که کدام شغلها و محیط های شغلی به شخصیت شما نزدیک تر است.

اهمیت تست استعداد یابی هالند در این است که انتخاب رشته و شغلی که در آن استعداد ندارید ، باعث خستگی و حتی تنفر شما از کار کردن می شود. این عدم رضایت شغلی روی سایر جنبه های زندگی نیز تاثیر می گذارد.

استعداد شغلی یعنی یادگیری یک مهارت در زمان کمتر و با صرف انرژی کمتر. اگر می خواهید بفهمید در چه زمینه ای استعداد دارید ، ببینید چه کارهایی را سریع تر و راحت تر یاد می گیرید.

تست استعداد یابی شغلی هالند

پیشنهاد مطالعه  معرفی تست شخصیت شناسی mbti برای انتخاب رشته

 

انواع تیپ های شخصیتی در تست هالند

در تست رغبت سنجی شغلی هالند 6 نوع تیپ شخصیتی تعریف می شود. معمولاً افراد ، مخلوطی از چند تیپ شخصیتی هستند و فقط در یک گروه قرار نمی گیرند. بسته به اینکه در کدام تیپ ها امتیاز بیشتری داشته باشید تیپ شخصیتی غالب شما مشخص می شود.

از کنار هم قرار دادن حروف اول تیپ های شخصیتی یک عبارت 6 حرفی بدست می آید که شخصیت شغلی شما را تعریف می کند. این عبارت های 6 حرفی ، کدهای هالند نامیده می شوند. حروف کد های هالند به ترتیب امتیاز شما در هر تیپ کنار هم می آیند.

تیپ واقع گرا ( Realistic )

از خصوصیات افرادی که در این طبقه قرار می گیرند می توان جدیت در کار ، واقع بینی در امور ، تفکر عملی ، مهارت های فنی ، قدرت جسمانی ، را نام برد. فرد واقع بین چنانچه با مشکلاتی مواجه شود راه حل های عملی برای مشکلات جستجو می کند . افراد واقع بین بیشتر به سراغ مشاغلی که به مهارت های فنی نیازمند است می روند و علاقه ای به کارهای اداری و کاغذ بازی ندارند.

تیپ جستجوگر ( Investigative )

از خصوصیات بارز افرادی که در این طبقه قرار می گیرند می توان تفکر ، کنجکاوی ، دقت ، سازمان دهی ، منطق و قدرت استدلال را نام برد. این افراد ، درون گرا و مستقل و خلاق هستند ؛ در مورد پیشرفت های آینده خود رویا پردازی می کنند و از انجام مشاغل پیچیده که نیاز به تفکر دارد ، لذت می برند.

تیپ جسور و سازنده ( Enterprising )

افراد این تیپ در گویایی ، قدرت رهبری ، متقاعد کردن دیگران بسیار مهارت دارند. آنها اجتماعی ماجراجو و اهل رقابت هستند. در فعالیت هایشان نقشی غالب را برعهده می گیرند و وقتی کاری را شروع می کنند آن را به سرانجام می رسانند. در جستجوی قدرت و موقعیت هستند و می کوشند تا رهبر شوند. بلند پرواز و اهل ریسک هستند و در تجارت و کار آفرینی بسیار موفق اند.

تیپ اجتماعی ( Social )

افراد اجتماعی ، انسانهایی مسئولیت پذیر ، مهربان ، صمیمی ، صبور و مشوق هستند. آنها مهارت مهارت کلامی بالایی دارند و دوست دارند به مردم کمک کنند. به همین دلیل معلمی و مشاغل مرتبط با درمان و مراقبت را ترجیح می دهند.

تیپ هنری ( Artistic )

افراد این تیپ ، احساسی ، آرمان گرا ، مبتکر و رویا پرداز هستند. به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و احساساتشان را بروز می دهند. نامنظم و شلوغ هستند. ذهنی خلاق در زمینه کار با الگو ها ، اشکال و تصویر سازی دارند.

تیپ قاعده مند ( Conventional )

این افراد ، واقع بین ، منظم ، پیگیر و وظیفه شناس هستند. آنها به حفظ قوانین و مقررات بسیار پایبند هستند. به خوبی قادر به کنترل خود می باشند و آنچه درونشان هست را بروز نمی دهند. آنها از موقعیت های پیچیده گریزان اند و زیاد اهل تخیل و خیال پردازی نیستند. علاقه ای به فعالیت های جسمانی و اجتماعی ندارند.

تیپ های شخصیتی در تست هالند

 

تست رغبت سنجی شغلی هالند مناسب چه کسانی است؟

بعضی از افراد فکر می کنند که انجام تست استعداد یابی هالند فقط برای کودکان و دانش آموزان مفید است. این طرز فکر اشتباه است. بزرگسالان هم باید استعدادها و توانایی های خود را بشناسند. هیچ وقت برای تغییر و پیشرفت کردن دیر نیست.

شاید بسیاری را دیده باشید که همیشه از کار و زندگی خود شکایت می‌ کنند و ناراضی اند. اگر آنها وقتی که دانش‌ آموز بودند کمی به این موضوع استعداد شغلی توجه می ‌کردند ، شاید الان از شغل و زندگی خود راضی بودند. یک راه ساده ، انجام همین تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته است که چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد!

از آزمون هالند در استخدام کارمندان ، در بسیاری از موسسات استفاده می شود. همچنین موسسات کاریابی به کمک این تست و افراد مختلف کمک می کند تا شغل مناسب خود را پیدا کنند.

 

استفاده از تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته

اگر به رشته و شغل خاصی علاقه داشته باشید آن را سریع تر و بهتر یاد می گیرید. اگر از کار خود لذت ببرید تا آخر عمر می توانید در آن حرفه بمانید و پیشرفت کنید. به همین دلیل انتخاب یک رشته و شغل مناسب اهمیت زیادی دارد. سعی کنید ابتدا حتماً تحقیق کنید و مشاوره بگیرید. یک راه ساده ولی کاربردی استفاده از تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته است.

مشاغل مناسب تیپ واقع گرا : مشاغلی که شامل کارهای فنی و دستی باشد و در فضای باز باشد ؛ نه در دفتر و سروکار داشتن با کاغذ. برای مثال : خلبان ، تکنسین و تعمیرکار در رشته های مختلف ، مهندس مکانیک و …

مشاغل مناسب تیپ جستجوگر : مشاغلی که نیاز به تفکر و تجزیه تحلیل مسائل دارد. برای مثال : فیزیک دان ، شیمی دان ، پزشک ، دندانپزشک و …

مشاغل مناسب تیپ جسور و سازنده : مشاغلی که مربوط به راه اندازی و اجرای پروژه ها و همچنین تجارت و معاملات باشد. برای مثال : کار آفرینی و راه اندازی کسب و کار ، سمت های مدیریتی ، بازاریابی و فروش و …

مشاغل مناسب تیپ اجتماعی : مشاغل مرتبط با آموزش و ارائه خدمات. برای مثال : معلم ، پزشک ، پرستار ، روان شناس ، مربی تربیتی و …

مشاغل مناسب تیپ هنری : مشاغلی که نیازمند قوه تخیل و همچنین تصویرسازی خوبی باشند. برای مثال : نقاش ، معمار ، شاعر ، نویسنده ، بازیگر ، روزنامه نگار و …

مشاغل مناسب تیپ قاعده مند : مشاغلی که معمولا به مسیر مشخص برای انجام دارند و نیازمند ایده پردازی نیستند. برای مثال : حسابدار ، کارمند ادارات مختلف و …

تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته

پیشنهاد مطالعه  مشاوره انتخاب رشته کنکور 1402

 

جمع بندی

اینکه استفاده از تست رغبت سنجی شغلی هالند برای انتخاب رشته ، جزء ثابتی از روند هدایت تحصیلی دانش آموزان در مدارس شده است ، به خوبی اهمیت آن را نشان می دهد. تحصیل و کار در رشته ای که مناسب شما نیست خیلی سخت و خسته کننده خواهد بود. سعی کنید ابتدا ویژگی های شخصیتی و استعداد های خودتان را بشناسید تا بتوانید بهترین مسیر را در زندگی خود انتخاب کنید.

برای هر یک از 6 تیپ واقع گرا ، جستجوگر ، جسور ، اجتماعی ، هنری و قاعده مند شغل های متفاوتی پیشنهاد می شود. اگر کار و مهارت خاصی را سریع تر و راحت تر یاد می گیرید ، حتما با تیپ شخصیتی شما سازگار است.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها