تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401

هر سال پس از اینکه کنکور سراسری در رشته های مختلف به اتمام می رسد داوطلبان به دنبال تحلیل سوالات کنکور هستند. دانش آموزانی که قرار است در سال آینده در کنکور شرکت کنند تقریباً بیشترین اشتیاق را برای تحلیل سوالات کنکور دارند. بسیار مهم است که آنها بتوانند به تحلیل درست و دقیق سوالات کنکور دست پیدا کند.

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 اهمیت ویژه ای دارد چراکه رشته تجربی پر متقاضی ترین رشته در سال های اخیر بوده است.

در این مقاله به طور مفصل تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ پرداختیم و سعی کردیم هر آنچه می تواند برای دانش آموزان کنکوری و آنهایی که در این آزمون موفق نشده و سال دیگر مجدداً قصد شرکت در کنکور را دارند توضیح دهیم. پس توصیه می کنیم این مقاله بسیار مهم را از دست ندهید.

تحلیل آماری سوالات کنکور تجربی 1401

در سال ۱۴۰۱ رشته تجربی بیشترین تعداد داوطلبان کنکور سراسری را به خود اختصاص داده بود. در این سال ۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر از طریق سایت سازمان سنجش در کنکور تجربی ثبت نام کردند. که نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ هزار نفر افزایش داشته است.

در ادامه این مقاله به طور مفصل تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ می پردازیم. پس این مقاله را تا پایان بخوانید.

 

تحلیل آماری کنکور تجربی1401

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 دروس عمومی

 

فارسی

در قسمت سوالات ادبیات بخش واژگان دو سوال از واژگان انتهای کتاب و یک سوال به صورت ترکیبی طراحی شده بود. در قسمت املا سوالات نسبتا سطح متوسط رو به پایین داشتند و سوالات دشواری نبودند. در سوالات مربوط به آرایه های ادبی دو سوال سطح متوسط و یک سوال سطح پایین تر داشت.

در تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 بخش زبان فارسی باید بگوییم سطح سوالات متوسط رو به بالا تعیین شد و سوالات این بخش به زمان بیشتری برای پاسخ گویی نیاز داشت. در سوالات مربوط به  قرابت معنایی باید بگوییم سوالات سطح قابل قبولی داشتند. و با صحیح خواندن ابیات میتوانستیم به پاسخ درست دست پیدا کنیم.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
لغت و املا 6 متوسط
ارایه های ادبی 4 ساده
دستور زبان فارسی 5 متوسط
قرابت معنایی 10 متوسط

 

عربی

در بررسی های مختلف تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ برای درس عربی به این نکته پی بردیم که سوالات در بخش ترجمه سوالات با سطح متوسط و خوبی بودند که با توجه به قیود، زمان ها، افعال و مفرد و جمع بودن اسامی میتوانستیم به پاسخ درست دست یابیم. متن انتخاب شده توسط طراح برای بخش درک مطلب متن نسبتاً ساده و روان بود اما سوالات مربوط به آن نیاز به مقداری دقت داشت.

اما آسان ترین بخش سوالات درس عربی مربوط به سوالات تحلیل صرفی بود که دانش آموزان تنها با دانستن باب ها به سادگی می توانستند پاسخ را پیدا کنند.  اما در بخش سوالات مفهومی و تک سوالات دانش آموز برای پاسخگویی به دقت بیشتری نیاز داشت.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
ترجمه 9 متوسط
درک مطلب 4 ساده
تحلیل صرفی 3 ساده
قواعد 5 ساده

 

دین و زندگی

سوالات مربوط به آیات و روایات و ابیات مهم ترین بخش در درس دین و زندگی کنکور تجربی 1401 بوده است. تعداد سوالات مربوط به ابیات در این رشته نسبت به رشته های دیگر بیشتر بوده است.

سوالات این درس به جز سوالات ترکیبی، به ترتیب از سالهای دهم یازدهم و دوازدهم طراحی شده بود. سطح سوالات دین و زندگی کنکور تجربی ۱۴۰۱ نسبتا متوسط بود و تعدادی سوالات دشوار نیز در آن دیده می شد.

 

زبان

در تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ برای درس زبان باید بگوییم سوالات این درس نسبت به سال گذشته کمی سخت تر شده بودند و حداقل دو یا سه سوال به تعداد سوالات سخت سال گذشته اضافه شده بود. در قسمت گرامر دشواری زیادی در سوالات دیده نمی شد. اما در قسمت ترجمه علی رغم اینکه توجه طراح بیشتر به متن کتاب درسی بوده دو یا سه سوال بسیار سخت وجود داشت.

در بخش کلوز تست سوالات بسیار خوب و نرمال طراحی شده بودند و تنها یک سوال در سطح بالا بود. در تحلیل سوالات متن برای هر متن حداقل یک سوال بسیار سخت وجود داشت. به طور کلی می توان گفت:

سطح سوالات زبان نسبت به سال گذشته سخت تر شده بود و حداقل پنج سوال نیمه دشوار و دشوار برای این درس دیده می شد.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
واژگان 8 متوسط
گرامر 4 ساده
کلوز تست 5 سخت
درک مطلب 8 سخت

 

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 دروس تخصصی

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 دروس تخصصی

 

فیزیک

برای تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ در درس فیزیک باید بگوییم سوالات کاملاً در چهارچوب کتاب درسی قرار داشت و هیچ نکته خارج از کتاب درسی در سوالات دیده نمیشد. همچنین از قسمت حذفیات کنکور هیچ سوالی طرح نشده بود و هیچ سوالی دارای شبهه و غلط نیز نبود.

بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور 1401 نیز به‌صورت زیر است:

مبحث سوالات تعداد سوالات
پایه دهم 5
پایه یازدهم 11
پایه دوازدهم 14

سوالات به صورت فصل به فصل و بر اساس هر سال به ترتیب شماره گذاری شده بود. و به طور کلی سوالات سطح نرمال و طبق روتین سالهای قبل بودند.

تنها مبحث جدیدی که اضافه شده بود سوالات مربوط به سطح شیب دار بود که برای اولین بار در کنکور نظام جدید آورده شده بود

 

فیزیک را چطور بخوانیم که در کنکور موفق شویم؟ در مقاله زیر به‌صورت کامل به این موضوع پرداختیم:

مقاله مهم  روش مطالعه فیزیک کنکور

 

تحلیل سوالات کنکور تجربی 1401 3

 

شیمی

در تحلیل سوالات درس شیمی به این نکته پی بردیم که در سوالات این درس ۱۱ مسئله آورده شده بود که ۵ مسئله به صورت دو قسمتی و چهار مسئله به صورت تک قسمتی و یک مسئله نیز به صورت چهار قسمتی بود. با تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ پی می‌بریم که پنج سوال از مباحث حفظی طراحی شده بود. که در مقایسه با سال قبل تفاوت آنچنانی نداشت.

مهمترین قسمت تحلیل سوالات شیمی کنکور تجربی تعداد زیاد سوالات شمارشی بود.

حدود ۱۸ سوال شمارشی برای درس شیمی طراحی شده بود که برای دانش آموز بسیار زمان بر بود.

به طور کلی سوالات نسبت به سال ۹۹ آسان تر و نسبت به سال ۱۴۰۰ سخت تر شده بود.

و بودجه‌بندی سوالات شیمی کنکور 1401 نیز به‌صورت زیر است:

مبحث سوالات تعداد سوالات
پایه دهم 11
پایه یازدهم 12
پایه دوازدهم 12

 

برای شیمی از چه منبعی درس بخوانیم تا در کنکور 1402 موفق شویم؟ مقاله زیر بهترین منابع بازار در درس شیمی را بررسی می‌کند.

مقاله مهم  بهترین منابع و کتاب‌های درس شیمی کنکور 1402

 

زیست شناسی

برای تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ در درس زیست شناسی باید بگویم:

سوالات نسبت به زمان تعیین شده برای آن بسیار زمان بر، وقت گیر و سخت بودند.

همچنین تعدادی از سوالات ظاهراً با توجه به کتاب های نظام قدیم طراحی شده بود. حدود ۱۳ سوال از سوالات چند موردی طراحی شده بود که وقت زیادی به خود اختصاص می‌دهند. تقریباً سه سوال از قسمت حذفیات کنکور طراحی شده بود. با توجه به مسائل فوق درس زیست شناسی در کنکور تجربی ۱۴۰۱ سخت ارزیابی شده است.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
فصول گیاهی 8 سخت
فصول جانوری 5 سخت
ژنتیک 4 سخت
دستگاه های بدن 15 سخت

 

مطالعه اصولی و صحیح زیست شناسی کار شاقی نیست! در مقاله زیر شاه‌کلید مطالعه این درس مهم را توضیح دادیم:

مقاله مهم  روش مطالعه زیست شناسی کنکور

 

ریاضی

با تحلیل سوالات ریاضی کنکور تجربی ۱۴۰۱ پی می‌بریم که سوالات سطح نسبتاً آسان زیادی برای دانش آموزان نداشتند. در تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱ برای درس ریاضی می توان گفت حدود ۱۱ سوال سطح متوسط روبه پایین،  ۱۰ سوال سطح متوسط و حدود ۴ سوال نسبتاً سخت بودند. اما به طور کلی سوالات ریاضی کنکور تجربی 1401 سوالاتی نرمال و با سطح متوسط بود.

 

مبحث سوالات تعداد سوالات سطح سوالات
تابع 5 متوسط
معادله 4 ساده
مثلثات 4 متوسط
حد 2 متوسط
مشتق و کاربرد مشتق 4 متوسط
هندسه 3 ساده
احتمال 1 متوسط
عبارت های جبری 1 متوسط

 

جمع بندی

بعد از تحلیل های انجام شده پی بردیم که در سوالات کنکور تجربی 1401 علیرغم پیش بینی های انجام شده، سطحی نرمال و استاندارد داشت و بعد از کنکور سخت 99 و نسبتا آسان 1400، کنکور 1401 به سطح استاندارد خود بازگشت. درس فارسی به عنوان آسان ترین درس شناخته شد و دانش اموزان چالش خاصی با آن نداشتند.

قسمت ترجمه در درس عربی به سمت وقت گیر شدن پیش میرود و  در درس دینی تمرکز اصلی طراح بر بخش آیات و روایات و ابیات است.

سطح درس زبان نسبت به سال قبل کمی بالاتر رفته است. در درس ریاضی تعداد سوالات سخت به صورت استاندارد بوده است و چالش خاصی را ایجاد نکرده است. درس زیست شناسی تقریبا استاندارد بوده است و به جز سوالات وقت گیر از سطح خوبی برخوردار بوده است.

برای درس فیزیک و شیمی باید بگوییم با مدریت درست زمان دانش آموزان میتوانستند در این دروس به درصد مناسبی برسند.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها