انواع تست آموزشی و زماندار

تست آموزشی و زمان دار چیست؟ چرا اهمیت زیادی دارد؟

معرفی انواع تست آموزشی و زمان دار موضوعی است که در این مقاله و پادکست آموزشی در مورد آن صحبت می کنیم. دانش آموزی که می‌خواهد در کنکور شرکت کند باید روی منابع کنکور تسلط داشته باشد. این موضوع صرفا با خرید کتاب کمک درسی انجام نمی‌شود. دانش آموز باید تعداد تست کافی و در شرایط مختلف با ویژگی های مختلف کار کرده باشد. تست زدن ۴ مرحله دارد. در واقع  تست ها به ۴ نوع مختلف تقسیم می شوند. در این مقاله با این ۴ نوع تست از جمله تست آموزشی آشنا خواهید شد. این مقاله یک مرجع خوب برای حل تست در طول سال کنکور است. پس با دقت بخوانید و صوت آموزشی رایگان انتهایی را هم گوش کنید.

 

مرحله اول: تست آموزشی

در مشاوره کنکور، تست آموزشی یک موضوع خیلی مهم است که روی آن تاکید زیادی میکنیم. تست آموزشی به این صورت است که ما اول یک مبحث یا مقدار مشخص یا یک درسنامه از درس را به صورت کامل مطالعه می‌کنیم. برای تفهیم بیشتر و تکمیل آموزش باید تعدادی تست از آن قسمت حل کرد. بهترین کار برای دانش آموزانی که برای اولین بار یک مبحث را فرا می خوانند یا خیلی ضعیف هستند این است که چند سوال تشریحی حل کنند. اما تست هم می تواند مفید باشد.

ما باید در حل تست آموزشی، نکاتی را که در کتاب درسی یا متن درسنامه کتاب تست بخوبی متوجه نشده ایم یاد بگیریم. این نکات بهتر است در یک دفتر جمع آوری شود. همچنین می توانید نکات را در کتاب با ماژیک هایلایت کنید. برای مثال از یک مبحث یک سوم تست های آن را به صورت تستی آموزشی حل کرده و تک تک آن سوالات باید بررسی شود.

نکته بسیار مهم در حل تست آموزشی این است که هدف از حل تست آموزشی محک زدن نیست. هدف این نیست که ببینید چقدر مطلب را یاد گرفته اید. هدف اصلی این است که وضعیت درسی شما بهبود پیدا کند. با حل تست آموزشی فقط و فقط قصد داریم نکات بیشتری را یاد بگیریم.

نکته مهم دیگر آن است که تست آموزشی را باید دانه به دانه حل کرد و تک به تک آن ها را تحلیل کرد. حل تست ها به صورت فله ای و دست جمعی جنبه آموزشی زیادی ندارد. همانطور که اشاره شد باید نکات تست ها را در یک دفتر یا در خلاصه درس یادداشت کنیم.

 

هرگز فراموش نکنید که، حل تست آموزشی فراوان کلید باز کردن قفل درس ها است!

 

اگر میخواید در مورد برنامه ریزی کنکور صحیح بیشتر بدانید مقاله زیر را بخوانید.

(مقاله مهم)  برنامه ریزی کنکور 1401 (با 5 اصل بنیادی🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای)

 

مرحله دوم: تست تثبیتی

هدف از حل تست های تثبیتی این است که آموزش های انجام شده در ذهن تثبیت و پایدار شود و تسلط افزایش پیدا کند. به تست تثبیتی تست تسلط هم گفته می شود. یعنی اگر چند ماه بعد از آن مبحث مسئله یا تستی مطرح شد، باید بتوانیم آن را به راحتی حل کنیم و احساس فراموشی نداشته باشیم.

در این مرحله تلفیقی از تست آموزشی و سنجشی را حل میکنیم. ولی بیشتر روی آموزش تاکید میکنیم. ما در حل تست آموزشی و تثبیتی، تست هایی را که نتوانسته ایم جواب دهیم یا غلط پاسخ داده ایم یا نکته دار میباشند را نشان دار میکنیم. تا در مراحل بعدی دوباره بررسی کنیم.

 

مرحله سوم: تست ارزیابی یا سنجشی

به این صورت است که وقتی ما ۲/۳ تست ها را در یک مبحث کار کردیم، ۱/۳ تست باقی مانده را برای ارزیابی در نظر میگیریم. در این مرحله باید بتوانم تسلط خود را روی آن مسئله بسنجیم. یک مجموعه تست را با زمان مشخص، معین میکنیم و از خود آزمون میگیریم. اگر از پاسخ برگ استفاده کنید خیلی بهتر است. نتیجه حل تست سنجشی این است که متوجه میشوید در کدام قسمت مشکل دارید و کدام قسمت را متوجه نشده اید. در این مرحله نیز سوالات غلط را نشان دار کنید. پس از حل تمام سوالات، پاسخنامه را بررسی کنید. به تست ارزیابی گاهی تست زماندار هم گفته می شود. در واقع تست ارزیابی اگر زمانش مشخص و محدود باشد به آن تست زمان دار گفته می شود.

نکته: در صورتی که در مراحل قبلی مطالعه همه تست های کتاب تمام شده باشد می توان از یک منبع جدید استفاده کرد.

(مقاله مهم)  راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

 

مرحله چهارم: تست زمان دار و جمع بندی

در این مرحله هم بصورت زمان دار تست کار میکنیم هم از آن برای تثبیت و آموزش استفاده میکنیم. از خلاصه نویسی و حاشیه نویسی ها استفاده میکنیم و مطلب مورد نظر را مرور میکنیم. اولویت با تست های نشان دار است آنها را به صورت آزمون از خود میگیریم و بررسی میکنیم. حل تست جمع بندی در آخرین مراحل مطالعه و در ماه های پایانی انجام می شود.

 

جمع بندی و صحبت پایانی

می توان گفت اولین باری که یک مبحث مطالعه می شود تست آن تست آموزشی است. بار دوم تست باز هم آموزشی است و ممکن است تثبیتی هم باشد. از بار سوم به بعد تست ها بیشتر جنبه تثبیتی و تسلط پیدا می کنند. بار چهارم اگر وارد دو ماه پایانی نشده باشد جنبه تسلط و تثبیت دارد. در کنار آن هم می توان تست ارزیابی هم حل کرد. در دو ماه پایانی یا حداقل ۴۵ روز پایانی بیشتر باید تست های ارزیابی و جمع بندی و زمان دار حل کرد. برای اینکه با روش ها و تکنیک های تست زنی آشنا شوید توصیه می کنیم مقاله مهم و کامله زیر را هم مطالعه کنید.

(مقاله مهم)  تکنیک های تست زنی حرفه ای کنکور (۳۵ تکنیک نایاب)

 

سعی کنید تعداد تست های خود را بالا ببرید و از متد های تست زنی گفته شده استفاده کنید. تست زنی یک مهارت مهم است که برای موفقیت در کنکور حتماً به آن نیاز خواهید داشت. خصوصاً تاکید ما روی تست آموزشی است. تست آموزشی می تواند به راحتی سطح علمی شما را بالاتر ببرد.

برای خرید کتاب کمک درسی با تخفیف و ارسال پستی می توانید به کتابسرای دورخیز سربزنید.

اگر به مشاوره کنکور خصوصی نیاز دارید هم حتماً با شماره 28421071-021 تماس بگیرید.

Rate this post
برای دسترسی به دانلود رایگان باید ابتدا در سایت عضو شوید
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست