آشنایی با انواع تست و تست زنی

روش های تست زنی و انواع تست ها موضوعی است که در این مقاله و پادکست آموزشی در مورد آن صحبت می کنیم. دانش آموزی که می‌خواهد در کنکور شرکت کند باید روی منابع کنکور تسلط داشته باشد. این ممکن نمیشود مگر اینکه درس را به خوبی خوانده باشد. همچنین تعداد تست کافی و در شرایط مختلف با ویژگی های مختلف کار کرده باشد. تست زدن ۴ مرحله دارد. در واقع روش های تست زنی به ۴ گروه مختلف تقسیم می شوند.

مرحله اول: تست آموزشی

تست آموزشی به این صورت است که ما اول یک مبحث یا مقدار مشخص از درس را به صورت کامل مطالعه می‌کنیم. برای تفهیم بیشتر و تکمیل آموزش باید تعدادی تست از آن قسمت حل کرد. بهترین کار برای دانش آموزانی که برای اولین بار یک مبحث را فرا می خوانند یا خیلی ضعیف هستند این است که چند سوال تشریحی حل کنند.

بعد از حل تمام تمرین های کتاب درسی باید تست آموزشی حل شود. ما باید در تست آموزشی، نکاتی را که در کتاب درسی یا متن درسنامه کتاب تست بخوبی متوجه نشده ایم یاد بگیریم. این نکات بهتر است در یک دفتر جمع آوری شود. همچنین می توانید نکات را در کتاب با ماژیک هایلایت کنید. برای مثال از یک مبحث یک سوم تست های آن را به صورت تستی آموزشی حل کرده و تک تک آن سوالات باید بررسی شود.

نکته بسیار مهم در حل تست آموزشی این است که هدف از حل تست آموزشی محک زدن نیست. هدف این نیست که ببینید چقدر مطلب را یاد گرفته اید. هدف اصلی این است که وضعیت درسی شما بهبود پیدا کند. با حل تست آموزشی فقط و فقط قصد داریم نکات بیشتری را یاد بگیریم.

مرحله دوم: تست تثبیتی

هدف از حل تست های تثبیتی این است که آموزش های انجام شده در ذهن تثبیت و پایدار شود و تسلط افزایش پیدا کند. به تست تثبیتی تست تسلط هم گفته می شود. یعنی اگر چند ماه بعد از آن مبحث مسئله یا تستی مطرح شد، باید بتوانیم آن را به راحتی حل کنیم و احساس فراموشی نداشته باشیم.

در این مرحله تلفیقی از تست های آموزشی و سنجشی را حل میکنیم. ولی بیشتر روی آموزش تاکید میکنیم. ما در حل تست آموزشی و تثبیتی، تست هایی را که نتوانسته ایم جواب دهیم یا غلط پاسخ داده ایم یا نکته دار میباشند را نشان دار میکنیم. تا در مراحل بعدی دوباره بررسی کنیم.

مرحله سوم: تست ارزیابی یا سنجشی

به این صورت است که وقتی ما ۳/۲ تست ها را در یک مبحث کار کردیم، ۳/۱ تست باقی مانده را برای ارزیابی در نظر میگیریم. در این مرحله باید بتوانم تسلط خود را روی آن مسئله بسنجیم. یک مجموعه تست را با زمان مشخص، معین میکنیم و از خود آزمون میگیریم. اگر از پاسخ برگ استفاده کنید خیلی بهتر است. نتیجه حل تست سنجشی این است که متوجه میشوید در کدام قسمت مشکل دارید و کدام قسمت را متوجه نشده اید. در این مرحله نیز سوالات غلط را نشان دار کنید. پس از حل تمام سوالات، پاسخنامه را بررسی کنید. به تست ارزیابی تست زماندار هم گفته می شود.

نکته: در صورتی که در مراحل قبلی مطالعه همه تست های کتاب تمام شده باشد می توان از یک منبع جدید استفاده کرد.

مطلب مشابه
راهکار افزایش سرعت محاسبات برای کنکور

مرحله چهارم: تست جمع بندی

در این مرحله هم بصورت سنجشی تست کار میکنیم هم از آن برای تثبیت و آموزش استفاده میکنیم. از خلاصه نویسی و حاشیه نویسی ها استفاده میکنیم و مطلب مورد نظر را مرور میکنیم. اولویت با تست های نشان دار است آنها را به صورت آزمون از خود میگیریم و بررسی میکنیم. حل تست آموزشی در آخرین مراحل مطالعه و در ماه های پایانی انجام می شود.

جمع بندی و صحبت پایانی

می توان گفت اولین باری که یک مبحث مطالعه می شود تست آن تست آموزشی است. بار دوم تست باز هم آموزشی است و ممکن است تثبیتی هم باشد. از بار سوم به بعد تست ها بیشتر جنبه تثبیتی و تسلط پیدا می کنند. بار چهارم اگر وارد دو ماه پایانی نشده باشد جنبه تسلط و تثبیت دارد. در کنار آن هم می توان تست ارزیابی هم حل کرد. در دو ماه پایانی یا حداقل ۴۵ روز پایانی بیشتر باید تست های ارزیابی و جمع بندی حل کرد.

سعی کنید تعداد تست های خود را بالا ببرید و از روش های تست زنی گفته شده استفاده کنید. تست زنی یک مهارت مهم است که برای موفقیت در کنکور حتماً به آن نیاز خواهید داشت.

این یک فایل صوتی ویژه است !

فایل های صوتی ویژه حاوی مطالب مفیدتر و پیشرفته تری هستند. برای دانلود یا گوش دادن به این صوت ها باید عضو سایت شوید. عضویت شما خیلی سریع و در همین صفحه انجام می شود. پس همین الان اقدام کنید!

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی