همه چیز درباره آزمون YOS ترکیه

آزمون یوس | تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارید ، در این مقاله می توانید همه اطلاعات لازم در مورد یکی از راه های پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه را بخوانید. آزمون یوس یکی از آزمون های ورودی دانشگاه های کشور ترکیه محسوب می شود. بعد از معرفی و بررسی اعتبار آزمون YOS ترکیه ، شرایط لازم برای ثبت نام آزمون یوس ، چگونگی قبولی در آزمون یوس و منابع و سوالات آزمون یوس را نیز به طور کامل بررسی می کنیم.  پس تا انتهای مقاله را با دقت بخوانید.

 

معرفی آزمون یوس

آزمون یوس (YOS) آزمون ورودی دانشگاه های کشور ترکیه برای دانشجویان بین المللی است. این آزمون هر سال توسط دانشگاه های کشور ترکیه برگزار می شود. 10 درصد از ظرفیت پذیرش سالانه دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان خارجی که از طریق آزمون یوس پذیرش می شوند ، اختصاص دارد.

پیشنهاد مطالعه  بورسیه مهندسی فرصتی برای تحصیل در اروپا و آمریکا

 

قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه نیز لازم است. اما برخی دیگر از دانشگاه های خصوصی ترکیه براساس مدارک تحصیلی دانشجو در کشور مبدا ، پذیرش می کنند. بنابراین برای تحصیل در این دانشگاه ها نیازی به ثبت نام و قبولی در آزمون یوس نخواهید داشت.

آزمون یوس برای دانشجویان بین المللی کشور ترکیه

 

اعتبار آزمون یوس

آزمون YOS ترکیه فقط یک آزمون داخلی محسوب می گردد و اعتبار بین‌المللی خاصی ندارد. یعنی نمره و قبولی در آزمون یوس فقط برای پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه اعتبار ندارد.

مدت زمان اعتبار نتیجه آزمون یوس تا 2 سال می باشد. یعنی اگر فرد در آزمون یوس قبول شود و نتواند بلافاصه در یکی از دانشگاه های کشور ترکیه ثبت نام کند ، تا دو سال فرصت دارد تا این کار را انجام دهد.

البته برخی دانشگاه ها زمان اعتبار این آزمون را کمتر کرده اند و تا یک سال کاهش داده اند. اگر مدت زمان اعتبار قبولی در آزمون یوس تمام شود و در این فاصله در دانشگاهی در کشور ترکیه ثبت نام نکرده باشید ، باید مجدد در این آزمون شرکت کرده و قبول شوید.

 

مزایا و معایب آزمون یوس

به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ایران و راحتی پیمودن مسیر ، شرکت در آزمون YOS ترکیه و تحصیل در دانشگاه های این کشور مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به همین دلیل در این مقاله تمام موضوعات مربوط به آزمون یوس را بررسی می کنیم.

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه مقرون به صرفه است. همین موضوع باعث شده است که هدف بسیاری از متقاضیان بین المللی باشد. بنابریان رقابت بر سر دریافت پذیرش تحصیلی آنها بسیار زیاد است.

آزمون یوس در ایران نیز برگزار می‌شود. بنابریان دیگر نیازی نیست که هزینه اضافه ای را برای سفر به کشور ترکیه و شرکت در آزمون پرداخت کنید. کیفیت برگزاری آزمون یوس در همه جا یکسان است و نمایندگانی از دانشگاه کمبریج انگلستان بر برگزاری آن نظارت دارند.

برای قبولی در آزمون یوس نیاز به شرکت در هیچ مصاحبه ای ندارید و تنها نتیجه همان آزمون کتبی کافی است.

برای پذیرش در برخی از دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان ترکیه نیازی به شرکت و قبولی در آزمون یوس ندارید و فقط سوابق تحصیلی شما را بررسی می کنند. اما در مقابل ، این دانشگاه ها هزینه بسیار بیشتری ، حتی تا چند برابر داشگاه های دولتی ، از شما می گیرند.

مزایا و معایب آزمون یوس و تحصیل در ترکیه

 

آزمون یوس برای پذیرش چه رشته هایی برگزار می شود؟

آزمون یوس معمولاً برای پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی و پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی گرفته می شود. اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در کشور ترکیه دارید باید در آزمون دیگری شرکت کنید.

با قبولی در آزمون یوس می توانید تقریبا در تمامی رشته هایی که در دانشگاه‌های کشور ترکیه تدریس می شوند تحصیل نمایید ؛ از جمله : رشته های مهندسی ، علوم پزشکی ، علوم پایه ، هنر و علوم انسانی.

پیشنهاد مطالعه  آموزش نحوه انتخاب رشته کنکور 1402 در 4 گام

 

آزمون یوس به چه زبانی برگزار می شود؟

زبان آزمون یوس در اصل زبان ترکی است ؛ اما برخی از دانشگاه ها به زبان های دیگر مانند : انگلیسی ، فارسی ، عربی و روسی نیز این آزمون را برگزار می کنند.

در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه تدریس به زبان ترکی استانبولی صورت می گیرد. به همین دلیل بخشی از سوالات آزمون یوس هم مربوط به سنجش زبان ترکی داوطلبان است. اگر می خواهید در این دانشگاه ها درس بخوانید باید زبان ترکی خود را تقویت کنید و از این بخش سوالات نمره قابل قبولی کسب کنید.

اگر بر زبان ترکی مسلط نباشید و نتوانید از این بخش آزمون یوس نمره خوبی کسب کنید ، باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره های آمادگی زبان ترکی شرکت کنید.

البته برخی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. اگر قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را دارید ، دیگر نیازی به پاسخگویی به سوالات سنجش زبان ترکی آزمون یوس ندارید.

بخش دوم سوالات آزمون یوس این دانشگاه ها ، مربوط به سنجش زبان انگلیسی است. اگر در زمان ثبت نام آزمون یوس مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل ارائه دهید ، همان را در نظر می گیرند و از جواب دادن به بخش دوم سوالات آزمون یوس معاف می شوید

 

نحوه و محل برگزاری آزمون یوس

آزمون  YOS ترکیه در گذشته به طور سراسرسی و همزمان در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه برگزار می شد. اما از سال 2012 و بر اساس قوانین جدید ، تمام دانشگاه ها از جمله دانشگاه های خصوصی این کشور به طور مستقل و مجزا آزمون یوس را برگزار می کنند.

به دلیل مستقل بودن برگزاری آزمون یوس توسط هر دانشگاه و تفاوت در سوالات ، اغلب اوقات نتایج آزمون یوس دانشگاه های خصوصی مورد قبول دانشگاه های دولتی این کشور نیست. یعنی در صورت شرکت و قبولی در آزمون یوس یک دانشگاه خصوصی ، نمی توانید با ارائه نتیجه آن به یک دانشگاه دولتی ، در آن دانشگاه دولتی پذیرش شوید.

به جز ترکیه ، آزمون یوس در 5 کشور دیگر از جمله ایران نیز برگزار می شود. شما می توانید آزمون YOS ترکیه را در شهرهای تهران ، تبریز و ارومیه نیز بدهید.

آزمون یوس هر سال به صورت حضوری برگزار می شود. اما در سال 2020 و به دلیل شیوع ویروس کرونا ، بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه این آزمون را به صورت آنلاین برگزار کردند.

محل برگزاری آزمون یوس کشور ترکیه

 

ثبت نام آزمون یوس

حال که با آزمون یوس آشنا شدید ، در ادامه می توانید شرایط ، مدارک و زمان ثبت نام آزمون یوس را نیز بخوانید.

شرایط لازم برای ثبت نام آزمون یوس

همان طور که از نام آزمون یوس مشخص است ، این آزمون برای پذیرش دانشجویان خارجی کشور ترکیه است. بنابراین داوطلبان دارای تابعیت کشور ترکیه نمی توانند در این آزمون شرکت کنند.

یکی از مهم ترین شرایط ثبت نام در آزمون  یوس ، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی اشتغال به تحصیل  سال سوم دبیرستان می باشد.

برای ثبت نام در آزمون یوس حداقل باید 16 سال سن داشته باشید. اما از آنطرف ، هیچ محدودیتی وجود ندارد و تا هر سنی می توانید در آن شرکت کنید.

تعداد دفعات شرکت در آزمون یوس هیچ محدودیتی ندارد.

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون یوس ترکیه عبارت اند از : مدرک دیپلم متوسطه و یا گواهی مشغول تحصیل در سال سوم دبیرستان ، کارنامه های دبیرستان ، پاسپورت با اعتبار کافی ، عکس و رسید واریز هزینه.

برای ثبت نام آزمون یوس ابتدا وارد سایت دانشگاه مورد نظر شوید. پس از وارد کردن اطلاعات و تکمیل فرم ثبت نام ، اسکن صفحه­ اول پاسپورت خود را آپلود کنید. سپس فرم را ارسال کنید و منتظر ایمیل تاییدیه بمانید.

در ایمیل تاییدیه نام کاربری و پسورد خود را تایید و باقی اطلاعات درخواستی را تکمیل ­کنید. در نهایت باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه تا حدود 1 الی 2 هفته قبل از برگزاری آزمون باشید.

 

هزینه و زمان ثبت نام آزمون یوس

آزمون یوس هر سال یک بار و به طور مستقل توسط هر دانشگاه برگزار می شود. یه طور معمول زمان ثبت نام آزمون یوس از ماه بهمن تا اسفند می باشد. آخرین اخبار مربوط به ثبت نام هر دانشگاه را باید از طریق سایت آن دنبال کنید.

زمان برگزاری آزمون یوس از اردیبهشت تا تیرماه هر سال می باشد. البته در سال گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا ، این آزمون برگزار نشد. به همین دلیل نتیجه آزمون یوس سال های گذشته و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مبنای پذیرش داطلبان قرار دادند.

آزمون یوس قرار است امسال یعنی سال 2021 با کمی تأخیر در ماه های تیر تا شهریور برگزار می شود. تاریخ ثبت نام آن هم تا اواخر خرداد ماه در دانشگاه های مختلف ادامه دارد.

شرکت در آزمون یوس دانشگاه های خصوصی ترکیه رایگان است. اما دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه ای تا حدود 400 لیر برای ثبت نام در آزمون یوس دریافت می کنند.

شرایط لازم برای ثبت نام آزمون یوس

 

سوالات آزمون یوس

سوالات آزمون یوس در دو بخش طرح می شوند :

  1. سوالات هوش و یادگیری پایه
  2. سوالات درک زبان ترکی یا انگلیسی
پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی کنکور

 

مباحث سوالات آزمون یوس

بخش اول سوالات آزمون یوس به دو زبان انگلیسی و یا ترکی استانبولی طرح می شود. این شامل مباحث ریاضیات، هندسه و هوش است. (البته ممکن است در برخی از دانشگاه ها سوالاتی در زمینه فیزیک ، شیمی ، تاریخ و جغرافیا نیز از دانشجو پرسیده شود)

تا سال 2010 بخش اول سوالات ، شامل 80 سوال بود که شامل 45 سؤال تست هوش ، 30 سؤال ریاضی و 5 سؤال هندسه  می شد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش حدود 90 دقیقه بود. اما بعد از مستقل شدن برگزاری آزمون یوس ، تعداد و نحوه طرح سؤالات آن ، توسط سیستم آموزشی هر دانشگاه به صورت جداگانه  تعیین می گردد.

بخش دوم سوالات آزمون یوس مربوط به درک زبان ترکی و یا انگلیسی است. این بخش نقش تعیین کننده ای در پذیرش دانشجو ندارد و تنها برای سنجش میزان تسلط بر زبان ترکی و یا انگلیسی دانشجو است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات  این بخش حدود 60 دقیقه است.

 

منابع سوالات آزمون یوس

آزمون YOS ترکیه در واقع نوعی ارزیابی سطح دانش عمومی دانشجویان خارجی است. به همین دلیل منبع دقیق و مشخصی برای آن وجود ندارد. اما یک سری کتاب ها هستند که با مطالعه آن ها می توانید روی مباحث آزمون تسلط بیشتری پیدا کنید و تمرین کنید. در سایت www.osym.gov.tr می توانید منابع پیشنهادی آزمون یوس را مشاهده و دانلود کنید.

منابع معتبر آمادگی برای آزمون یوس عبارت اند از : کتاب های پوزا ، متروپل ، تی نی تی ، تاساری و چاغداش. برخلاف آزمون های دیگر مانند آیلتس و تافل، منابع آنلاین بسیار کمی برای آزمون یوس وجود دارد.

منابع و سوالات آزمون یوس

 

چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

سطح آزمون YOS ترکیه تقریبا پایین است و در صورتی که قبلا مطالعه و تمرین کرده باشین ، شانس بالایی برای قبولی در آن خواهید داشت. بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای آزمون یوس نمره منفی در نظر نمی گیرند. بعضی دانشگاه ها نمره منفی 4/1 در نظر می گیرند.

 

کلاس های آمادگی آزمون یوس

با شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس و تمرین بیشتر می توانید شانس قبولی خود را بیشتر کنید و در مقابل با پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه ، از پرداخت شهریه های سنگین راحت شوید.

همچنین سعی کنید زبان ترکی و یا انگلیسی خود را تقویت کنید. با این کار شما دیگر مجبور به شرکت در دوره های آمادگی زبان قبل از ورود به دانشگاه نخواهید بود. به این ترتیب از بدو ورود به کشور ترکیه می توانید واحدهای تخصصی رشته خود را گذرانده و مدت زمان و هزینه های اقامتی خود را کاهش دهید.

قبولی در آزمون یوس

 

اعلام نتایج و نمره قبولی در آزمون یوس

دانشگاه های ترکیه به طور مستقل ، حداقل نمره قبولی آزمون یوس خود را تعیین می کنند. به طور کلی حداقل نمره قبولی در این آزمون بین 40 تا 50 می باشد. نمره این آزمون از 100 محاسبه می شود. در صورتی که نتوانید این نمره را کسب کنید ، قادر به انتخاب رشته نخواهید بود.

حداقل نمره قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ۹۰ می‌باشد. اما با توجه به داوطلبان بسیاری که برای تحصیل در این رشته ها هست ، حتی در برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه استانبول با کسب نمره ۱۰۰ هم شاید نتوانید در رشته پزشکی قبول شوید.

نتایج اولیه آزمون یوس طبق زمانبندی ای که هر دانشگاه اعلام می کند ، منتشر می شود. بنابراین فقط باید به زمان اعلامی توسط دانشگاه توجه داشته باشید. اما معمولا 2 هفته طول می‌کشد که نتایج آزمون یوس اعلام شود. برای مشاهده نتایج باید به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آوین
آوین
2 سال قبل

منابع این مطلب کجاست؟ ❤️