آزمون وکالت چیست؟

آزمون وکالت چیست؟

بسیاری از دانشجویانی که در رشته حقوق تحصیل می کنند ، می خواهند وکیل شوند و در این حوزه فعالیت کنند . از این رو باید موفق به قبولی در آزمونی تحت عنوان ” آزمون وکالت ” شوند و پروانه اشتغال دریافت کنند .

این آرمون توسط کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه برگزار می شود . آزمون وکالت توسط این دو نهاد با شرایط متفاوتی اجرا می شود . اگر قصد شرکت در آزمون وکالت دارید ، داشتن اطلاعات از شرایط و نحوه برگزاری این آزمون کمک بسیاری به شما می کند .

ما در این مقاله مفصلا درباره ی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و آزمون وکالت قوه قضائیه صحبت کرده ایم ، پس برای آگاهی از شرایط ، نحوه ی برگزاری و قبولی در این آزمون تا پایان مفاله همراه ما باشید .

 

آزمون وکالت چیست؟

آزمون وکالت یکی از آزمون های شغلی و حرفه ای است که میان فارغ التحصیلان رشته های حقوق ، فقه و مبانی حقوق اسلامی اهمیت بسیاری دارد و داوطلبان زیادی با آرزوی رسیدن به حرفه وکالت در آن شرکت می کنند .

این آزمون هر ساله توسط کانون وکلا دادگستری برگزار می شود و همچنین چند سالی است که توسط مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه هم برگزار می شود ، اما لزوما به صورت سالیانه نیست .

اگرچه آزمون برگزاری این دو نهاد با هم متفاوت است اما در نهایت کسانی که در هر کدام از آن ها قبول شوند ، می توانند به وکالت بپردازند .

آزمون وکالت

 

تفاوت آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و آزمون وکالت قوه قضائیه چیست؟

کانون وکلا دادگستری از قدیمی ترین سازمان های مردم نهاد است . در ایران 25 کانون مستقل وکلا وجود دارد که کانون وکلا مرکزی در تهران و سایر کانون ها در استان های دیگر قرار دارند . اما مرکز وکلا قوه قضائیه به تازگی تاسیس شده است سعنی کمتر از 20 سال از تاسیس آن می گذرد و تنها به تعداد 4 کانون وجود دارند .

وکلا کانون دادگستری ، صندوق بیمه تعاون بازنشستگی ، کمیسیون های رفاهی ، علمی ، ورزشی و … دارند اما وکلا قوه قضائیه فقط بیمه تکمیلی کمیسیون آموزشی دارند .

وکلای پذیرفته شده از طریق آزمون قوه قضائیه بعد از طی مراحل کارورزی ، وکیل پایه دو می شوند اما وکلای کانون دادگستری بعد از طی مراحل کارورزی پروانه وکالت پایه یک دریافت می کنند و همچنین حق الوکاله وکلا قوه قضائیه حداکثر تا 60 درصد تعرفه وکلا پایه یک دادگستری است . وکلا کانون دادگستری حق رای گیری سمینار دارند اما وکلا قوه قضائیه فقط اسمی حق رای دارند و خود وکلا شرکت کننده نیستند .

شرایط ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه به طور رسمی اعلام نشده است اما طبق  تجربه می توان پیش بینی کرد که از طریق سایت سنجش انجام می شود .

(مقاله مهم)  معرفی رشته علوم قضایی

 

شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

ثبت نام در هر آزمونی شرایط ویژه خود را داراست و بر همین اساس برای آزمون وکالت هم شرایط خاصی وجود دارد . اگرچه هنوز شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری سال 1400 به طور رسمی اعلام نشده است اما با توجه به دفترچه آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری سال 99 ، می توان پیش بینی کرد که شرایط آزمون به چه صورت است .

 • تابعیت ایرانی
 • مدرک کارشناسی حقوق ، فقه و حقوق ، فقه و مبانی حقوق و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح .
 • داوطلبانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق دارند باید دروس دوره کارشناسی را در مقطع کاردانی گذرانده باشند .
 • در زمان ثبت نام سن داوطلبان از چهل سال تمام در حوزه قضایی استان تهران و از پنجاه سال تمام در سایر حوزه ها بیشتر نباشد .

 

آزمون وکالت چیست

 

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

شرایط ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه کمی با آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری متفاوت است . شرایط ثبت نام این آزمون هم برای سال 1400  به طور رسمی اعلام نشده است اما مانند آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری قابل پیش بینی است .

 • تابعیت ایرانی
 •  سوء شهرت نداشته باشند و تجاهر به فسق و فجور نکنند .
 • در هیچکدام از سازمان ها ، نهادهای انقلابی ، وزارتخانه ها ، شهرداری ها و موسسات خدمات عمومی ، ادارات و شرکت های دولتی مشغول به کار نباشد .
 • داوطلبان باید در موقع ثبت نام آزمون  حداقل 22 و حداکثر 63 سال سن  داشته باشند .
 •   مدرک کارشناسی حقوق ، فقه و حقوق ، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی  که مورد تایید مرجع صالح باشد . کسانی که در حال تحصیل هستند می توانند در آزمون ثبت نام کنند مشروط بر آن که مدرک تحصیلی خود را قبل از شروع دوره کارآموزی تحویل دهند .
 •  عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزشکی قانونی
 • نداشتن سابقه کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی
 • ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم
 •  تعهد به اصل نظام و قانون اساسی

آزمون

 

منابع آزمون وکالت

یکی دیگر از مواردی که داوطلبان آزمون وکالت در جستجوی آن هستند ، منابع این آزمون است که در موفقیت آن ها در این آزمون نقش بسیار موثری دارد . آگاهی از این منابع رابطه مستقیم با کیفیت پاسخ دهی به سوالات آزمون دارد .

ما در ادامه به بررسی کامل منابع هر دو آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه می پردازیم .

(مقاله مهم)  مدیریت زمان در آزمون

 

منابع آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

با توجه به دفترچه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال 99 ، می توان گفت که منابع آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1400 هم به شرح زیر است :

 

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی 3 20
آیین دادرسی مدنی 3 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
اصول فقه 1 20

منابع آزمون وکالت قوه قضائیه

همانند منابع آزمون کانون وکلا دادگستری ، منابع آزمون وکالت قوع قضائیه هم هنوز اعلام نشده است و طبق دفترجه ثبت نام آزمون قوه قضائیه سال 99 می توان به شرح زیر نگارش کرد :

 

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی و امور حسبی 2 20
آیین دادرسی مدنی 2 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا عمومی و اختصاصی 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
متون فقه 2 10
حقوق ثبت 1 10

 

تفاوت کارآموزی وکالت کانون وکلا دادگستری و قوه قضائیه

یکی دیگر از تفاوت های آزمون کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه دوره کارآموزی آن ها است . پذیرفته شدگان آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری بعد ار طی مراحل اداری و معرفی وکیل سرپرست باید 18 ماه کارآموزی بگذرانند .

در طول کارآموزی می توانند با دریافت پرونده حقوقی کسب درآمد کنند . همچنین می توانند در سخنرانی ها ، جلسات دادرسی مدنی و کیفری شرکت کنند . این افراد می توانند در کنار یک وکیل با سابقه دادگستری کار کرده و یا در کانون فعالیت داشته باشند .

سپس با اتمام دوره کارآموزی ، آزمونی به نام آزمون اختبار که به صورت شفاهی است ، از آن ها گرفته می شود که در صورت قبولی پروانه وکالت دریافت می کنند و اگر موفق به قبولی نشود ، 3 نوبت به او فرصت داده می شود و در صورت عدم قبولی در نوبت سوم پذیرش او باطل می شود .

پذیرفته شدگان در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه ابتدا در مصاحبه شرکت کرده و در صورت قبولی وارد کارآموزی می شوند . در دوره کارآموزی می توانند کار وکالت انجام داده و گزارش هایی از پرونده ها به تعداد بیست فقره تهیه کنند .

همچنین می توانند در دوره های آموزشی کاربردی به مدت دو ماه شرکت کرده و در سخنرانی ها و همایش های علمی حضور پیدا کنند . ارائه مقاله و کار های تحقیقی و شرکت در دادگاه های حقوقی و کیفری از دیگر وظایف آن هاست .

 

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف
مطالب مشابه
مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور
بهترین محصولات دورخیز
خرید کتاب کنکور