پیشرفت ذاتی انسان

انسان ، موجودی برای پیشرفت

پیشرفت انسان در گرو عملکرد و سبک زندگی اوست. انسان ذاتاً موجودی است که برای پیشرفت خلق شده است. بنابراین اگر حس می کنید که در زندگی موفق نمی شوید ، مشکل از ذات شما نیست. ذات همه انسانها مشترک است و برای پیشرفت آفریده شده است. برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید موانع و عوامل موثر بر پیشرفت انسان را بشناسید. در این مقاله علاوه بر عوامل و موانع ، با تعریف درست پیشرفت و همچنین دیدگاه قرآن در این زمینه آشنا می شوید.

 

 مفهوم پیشرفت

در فرهنگ لغت آمده است که پیشرفت به معنای جلو رفتن ، پیروزی و ترقی است. مسیر پیشرفت باید به سوی هدفی باشد. برخی از این اهداف مقطعی اند و برخی نیز تعیین کننده کل مسیر زندگی. وقتی انسان به هدفش می رسد آرامش پیدا می کند. پیشرفت انسان فقط به مسائل مادی و شغلی محدود نمی شود. در راه پیشرفت باید به هر دو بعد جسمانی و روانی توجه کرد. هیچ کدام را نباید فدای دیگری کرد.

انسان برای سکون آفریده نشده است. امروز او باید متفاوت از دیروزش باشد. به همین دلیل است که یک جا نشستن و کاری نکردن انسان را بیشتر اذیت می کند. این تناقض آرامش را از او می گیرد.

مفهوم پیشرفت

پیشنهاد مطالعه  از تلاش کردن هرگز دست نکش! (مبارزه با بی انگیزگی)

 

پیشرفت انسان در قرآن

قرآن نعمتی است که فقط  به ما انسان ها عطا شده است. از دو دسته از آیات قرآن می توان توجه و تاکید به پیشرفت انسان را برداشت کرد.

آیاتی که به ‌طور مستقیم به پیشرفت دعوت می کنند

  • آیاتی که به آموختن و دانش اندوزی دعوت کرده است.
  • آیاتی که بر عمل صالح ، کار و تلاش تاکید کرده است.
  • آیاتی که سستی و تنبلی را نکوهش کرده است.

آیاتی که به ‌طور غیرمستقیم به پیشرفت دعوت می کنند. ( آیاتی که به عنوان اعجاز علمی قرآن می شناسیم. )

  • قانون جاذبه
  • حرکت زمین به دور خود و خورشید
  • وجود موجودات زنده در کرات
پیشنهاد مطالعه  برنامه ریزی کنکور

 

عوامل پیشرفت انسان

قدم گذاشتن در مسیر : برای رسیدن به هدفتان بالاخره باید از یک جایی شروع کنید. مشکل بسیاری از داوطلبان کنکور همین شروع نکردن است. همه رویای قبولی در بهترین رشته ها و دانشگاه ها را دارند اما خیلی ها منتظر رسیدن یک روز خاص برای شروع اند. باید بگوییم هیچ روز خاصی برای شروع انجام کار وجود ندارد. هر زمان که تصمیم گرفتید و به چیزی فکر کردید باید همان موقع شروع به انجامش کنید.

توکل بر خدا : تصور بعضی ها از توکل کردن این است که ما بنشینیم و نگاه کنیم تا خدا همه کارها را درست کند. خیر! این جوری نیست. حتما این ضرب المثل را شنیده اید که می گویند از تو حرکت از خدا برکت. توکل به این معنی است که برای رسیدن به هدفتان برخیزید و تلاش کنید و سپس نتیجه و اصلاح امور را به خدا واگذار کنید. دست روی دست گذاشتن و به نظاره ایستادن هیچ گاه باعث پیشرفت انسان نمی شود.

دوستی و ارتباط با افراد با اراده : هم نشینی با آدمها آثار متقابل دارد. باید با افرادی در ارتباط باشید که مشوق شما در انجام کارهای مثبت باشند. دوست و همراه خوب تاثیر چشمگیری در پیشرفت انسان در زندگی دارد.

افکار مثبت : افکار و باورهای مثبت به انسان کمک می کند تا شناخت بهتری نسبت به توانایی های خود پیدا کند. و روی آنها تمرکز کند. برای درک این موضوع کافیست لیستی از داشته ها و توانایی ها و اهداف خود تهیه کنید و مرتب آنها را به خود یاد آوری کنید.

تقسیم اهداف بزرگتر به کوچکتر : وقتی هدف ، زیاد از حد دور باشد و انسان نتایج آن را حس نکند ، به مرور انگیزه اش کم می شود. برای پیشرفت در کارهای خود سعی کنید اهداف خود را مرحله به مرحله تعیین کنید.

افکار مثبت موثر در پیشرفت

 

موانع پیشرفت انسان

 ترس از شکست : همه ما دائم فکر می کنیم که شکست چیز بدی است و باید جلوی آن را گرفت. اما این ترس نباید مانع حرکت و تلاش شما شود ؛ چون در آن صورت قطعاً در رسیدن به هدفتان ناکام می مانید. پیشرفت انسان از آن جایی شروع می شود که متوجه شود شکست در تضاد با موفقیت نیست.

تلاش نکردن متضاد موفقیت و پیشرفت است.

پیشنهاد مطالعه  ترس از شکست در کنکور و راهکارهای نابودی آن

عجله و انتظارات غیر معمول : وقتی نهالی را می کارید ، مدت زمان مشخصی صبر می کنید تا رشد کند و ثمر دهد. برای رسیدن به اهدافتان نیز باید صبر کنید تا زمان مناسبش برسد. عجله کردن و رها کردن کار قبل از اتمامش نه تنها نتیجه مورد نظرتان را نمی دهد ؛ بلکه انرژی و زمانی را هم که تا آنجا صرفش کردید هدر می دهد.

 توجه بیش از حد به حرف مردم : بعضی از داوطلبان کنکور با کوچکترین حرف و مقایسه ای از جانب دیگران ، خودشان را می بازند و فکر می‌کنند دیگر موفق نمی‌شوند. این حرف ها همیشه زده می شود. اگر بخواهید با آنها مقابله کنید فقط آرامش ذهنی خود را به هم می ریزید. سعی کنید با پیشرفتتان جواب آنها را بدهید نه با بحث های بیهوده و خسته کننده.

نداشتن دانش و مهارت لازم : بدیهی است برای پیشرفت در هر کاری باید ابتدا دانش و مهارت لازم را داشته باشید. سعی کنید همیشه در حال یادگیری باشید. در زندگی فرصت های متعددی پیش ‌روی شما قرار می گیرد. اگر توانایی استفاده از آنها را نداشته باشید در آینده تبدیل به حسرت می شوند.

موانع پیشرفت

 

جمع بندی

پیشرفت انسان امری ذاتی است ؛ نشد ندارد! اگر واقعاً دلتان می خواهد در رشته و دانشگاه خوبی درس بخوانید ، باید سخت برایش تلاش کنید. مهم نیست که الان دانش آموز هستید یا فارغ التحصیل. مهم نیست الان تابستان است یا بعد از عید. از همین لحظه که دارید این مقاله را می‌خوانید با خودتان قرار بگذارید که  شروع کنید و تا روز کنکور یک روز را هم دیگر از دست ندهید.

برای شروع هر کاری و پیشرفت در آن باید آموزش ببینید و مهارت کسب کنید. درس خواندن هم مهارت‌های خاص خودش را دارد که باید یاد بگیرید. ما در پکیج فنون موفقیت در کنکور اصول صحیح مطالعه را به شما آموزش داده‌ایم تا مسیر پیشرفت تحصیلی را بهتر و سریع‌تر طی کنید.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

محمدرضا سلیمیمحمدرضا سلیمی

مشاوره صوتی رایگان

با گوش دادن به این فایل صوتی شناخت بهتری از ذات و توانایی های خود پیدا می کنید. در می یابید شما هم فارغ از هر موقعیتی که الان در آن هستید ، پتانسیل پیشرفت و رسیدن به خواسته هاتان را دارید. فقط باید از جایتان بلند شید و از همین لحظه در مسیری که می خواهید قدم بگذارید.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاها
طاها
2 سال قبل

بسیار عالی ممنون