ضمیر ناخودآگاه برای یادگیری بیشتر

ضمیر ناخودآگاه برای مثبت اندیشی و یادگیری بیشتر 😍

وقتی برای اولین بار مداد در دست گرفتید و سعی کردید روی برگه یک خط بکشید؛ نتیجه خطی کج و کوله بود. یا کمی بعدتر وقتی خواستید برای اولین بار حروف رو بنویسید؛ کار سخت به نظر آمده و برای نوشتن حروف دقت زیادی خرج می کردید. اما حالا مطمئناً با چشم های بسته هم می توانید بنویسید.  خوب حالا چه شده است؟ بعد از گذشت مدتی دیگر این اعمال به ضمیر ناخودآگاه شما سپرده می شود و دیگر برای این تصمیم ها زیاد مکث نمی‌کنید.

حال فکر کنید؛ اگر جوری برنامه‌ریزی کنید که کارهای دیگر را هم به همین ذهن ناخداگاه خود بسپارید؛ چقدر در وقت و انرژی صرفه جویی می شود؟ دیگر نیاز نیست؛ کلی فکر کنید و مقدمات کاری را فراهم کنید. ذهنتان آماده است و بدون فوت وقت به سراغش می رود. و به این ترتیب میتوانید به مسائل و کارهای بیشتری رسیدگی کنید.

  • ضمیر ناخودآگاه چیست؟
  • چه طور مطالب را به ذهن ناخودآگاه خود بسپاریم؟
  • چگونه از ضمیر ناخودآگاه برای درس خواندن استفاده کنیم؟

این ها بخشی از سوال هایی است که؛ در طول این مقاله به آن ها جواب خواهیم داد.

ضمیر ناخودآگاه

 

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ذهن ناخودآگاه یا unconscious بخشی از ذهن است که مسئول انجام کارهای بدون فکر و آگاهی است. این کارها می‌ توانند اعمال فیزیولوژیکی مثل تنفس، ضربان قلب، انعکاس های بدن و… باشند و یا می توانند احساسات، افکار و مهارت های شما باشند.

یک مثال خوب برای شناخت و عملکرد ذهن رانندگی است. در ابتدا که تازه رانندگی را یاد میگیریم؛ خیلی به کارها و تصمیم هایی که می گیریم فکر می کنیم مثلاً به صفحه کیلومتر یا دنده نگاه می کنیم و بعد دنده را عوض می کنیم یا موقع راهنما زدن دنبالش می گردیم و… اما بعد از گذشت مدتی دیگر به تمام این کارها به ذهن ناخودآگاه شما سپرده می شود و می‌توانیم بدون مکث تصمیم گرفته و عمل کنیم.

روانشناسان از ضمیر ناخدآگاه، برای قرار دادن مفاهیمی در ذهن انسان و همچنین کمک به یادآوری خاطرات استفاده می کنند. قرار گرفتن دائمی در معرض یک سری اطلاعات که از راه های مختلف ممکن است به شما القا شوند( از طریق دیداری، شنیداری و…)؛ می تواند ذهن ناخودآگاه شما را فعال کند. همچنین بدون تلاش ارادی و آگاهانه، آن اطلاعات را می توانید یاد بگیرید.

مقاله پیشنهادی:
تکنیک آلفای ذهنی برای بهبود یادگیری

 

فکر کردن دائمی به یک اتفاق آن را رقم خواهد زد

فکر کردن دائمی به یک حس یا اتفاق آن را رقم خواهد زد. برای مثال، اگر شما به این فکر کنید که دستتان می خارد؛ حتی اگر واقعاً هم این طور نباشد؛ به مرور این حس را پیدا خواهید کرد. بعضی از داوطلبان نگران این هستند که سرجلسه دچار سر درد یا کمر درد شوند و یا نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی پیدا کنند. حتی اگر به طور فیزیکی شما کاملاً سالم و نرمال باشید ذهن شما بدنتان را به آن سمت سوق می دهد.

علاوه بر این اگر دائماً در ذهنتان شرایط منفی را تصور کنید یا به قولی افکار منفی داشته باشید؛ مطمئن باشید همین اتفاق می‌افتد. بعضی از کنکوری ها از همان ابتدا می پرسند اگر قبول نشوم چه می شود؟ این سوال و پاسخگویی به آن مربوط به بعد کنکور است نه همان شروع کار! باور به اینکه نتیجه نمی‌گیرید یا ضعیف هستید مانع حرکت و پیشرفت شما می شود و دقیقاً همان چیزی که از آن فرار می کنید اتفاق می افتد.

ضمیر ناخودآگاه

 

من می توانم را تکرار کن

ذهن ناخودآگاه شما قوی تر از ذهن خودآگاه شماست. اگر شما در تمام مدت به ضعف و شکست خودتان باور پیدا کنید، سر جلسه و صرفاً با یک بار گفتن جمله ” من می توانم” نمی‌توانید انتظار معجزه داشته باشید.
رمز ریشه کردن یک باور( چه خوب و چه بد!) در ذهن و زندگی ما، تکرار است. در ابتدا لازم است به این باور برسید که می توانید. سپس این موضوع را با خود تکرار کنید.

مقاله پیشنهادی:
بهترین منابع کنکور 1400 (نحوه انتخاب و ارائه لیست)

 

استفاده از ضمیر ناخودآگاه برای یادگیری بیشتر

برای کسب یک مهارت و تسلط بر کاری باید انجام آن را از ضمیر خودآگاه به ضمیر ناخودآگاه منتقل شود. برای این ثبت شدن یک مهارت در ضمیر ناخودآگاه لازم است الگوی عمل و برنامه مشخصی داشته باشید.

داوطلبانی که برنامه مشخصی ندارند و صرفاً بر اساس میلشان درس می خوانند؛ مثلا یک روز درسی را صبح، یک بار شب می خوانند و یا حتی گاهی چند روز اصلاً درس نمی خوانند. به دلیل نداشتن نظم و ترتیب در خواندن؛ ذهنشان آماده نیست. نمی توانند مطالب را یاد بگیرند و بازدهی لازم را ندارد. حالا اگر با تکرار و دقت در انجام برنامه؛ برنامه روزانه در ذهنشان جا بیافتد دیگر اتلاف وقت نخواهند داشت هم از همان ابتدا مطالعه شان مفید خواهد بود. و دیگر مطالعه کار سختی نیست. و در زمان مطالعه حس انجام کارهای روتین روزانه را دارید.

مقاله پیشنهادی:
برنامه ریزی برای کنکور 1401 با 5 اصل🎯 +دانلود برنامه حرفه‌ای

ضمیر ناخودآگاه

 

جمع بندی

  • بهتر است که انجام یک سری کارها را به ذهن ناخودآگاه خود بسپاریم. تلاش آگاهانه برای خونسرد نشان دادن خود یا به خواب رفتن شب قبل از کنکور نتیجه عکس می‌دهد! هر چه بیشتر تلاش کنید که بخوابید بیشتر هوشیار می شوید. چون دارید از ذهن خودآگاه خود استفاده می کنید.
  • با استفاده از ضمیر ناخودآگاه می توانید؛ شرایطی که در آن نیستید را تصور و شبیه سازی کنید. از این قابلیت داوطلبان کنکور می توانند استفاده کنند. وقتی شما در آزمون های آزمایشی شرکت می کنید و یا از خودتان آزمون می گیرید؛ ذهن ناخودآگاه شما، آن را به عنوان یک تجربه ثبت می کند. با تکرار بیشتر این تجربه پر رنگ تر شده و در روز کنکور راحتتر خواهید بود. و می توانید بدون استرس، تمام برنامه های خود را اجرا کنید.
  • در حال حاضر محصولاتی هستند که؛ به طور مستقیم از ضمیر ناخوداگاه برای یادگیری استفاده می کنند. برای مثال فایل هایی صوتی آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که با تأثیر بر امواج مغزی حتی یادگیری را در شب و هنگام خواب هم ممکن می کنند.
برای دسترسی به دانلود رایگان باید ابتدا در سایت عضو شوید
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور خصوصی و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز. برای خرید کلیک کنید.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه با آنچه هم اکنون مطالعه کردید

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فوری از ربات مشاوره بگیر !

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست