روش مطالعه ریاضی کنکور

در این مقاله به طور تخصصی راجع به درس ریاضی و روش مطالعه ریاضی کنکور برای هر سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی صحبت می کنیم. ریاضی جزء مهم ترین درس‌های تخصصی برای رشته های تجربی،ریاضی و حتی انسانی است. هرچیزی که نیاز داشته باشید از انتخاب درست منبع برای این درس تا روش مطالعه درس ریاضی، در این مقاله گنجانده شده است. با ما همراه باشید!

روش مطالعه ریاضی

 

روش مطالعه ریاضی

مراحل روش مطالعه ریاضی عبارت است از: اول فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

برای اینکه در درس ریاضی پیشرفت کنید باید با استفاده از یک منبع خوب آموزشی در صورتی که در مفاهیم ضعف دارید ابتدا خوب درس را فرابگیرید. در صورتی که در کلاس درس شرکت می کنید یادگیری اولیه مفاهیم در کلاس هم می تواند انجام شود. پس از یادگیری اولیه درس بلافاصله باید فرآیند حل سوالات ریاضی را بر اساس آن مفاهیم و سایر نکات نیز یاد بگیرید. این مرحله ممکن است به سادگی انجام نشود و در حین آن نیاز به حل تعداد قابل توجهی تست، تمرین و مساله باشد. در گام آخر باید خود را به تسلط برسانید. تسلط یک روزه اتفاق نمی افتد و حتماً نیاز است به صورت مداوم مطلب درسی را مرور و تست و تمرین کافی از آن حل کنید. پیشنهاد می کنیم در پایان هر فصل در یک برگه به این سوال پاسخ دهید:

با مطالعه این فصل، چه چیزهایی یاد گرفتم؟

با انجام این کار، کاملاً متوجه می شوید که درس را یاد گرفته اید یا نه و یک جمع بندی خوب و کامل از فصل هم در ذهن شما انجام می شود. در ادامه این کار هم سعی کنید یک مدل سازی از سوالات فصل برای خودتان انجام دهید. یعنی بدانید که از آن فصل چند مدل سوال طراحی می شود. با این کار همه مطالب در ذهن شما جمع می شود و دیگر به این مشکل بر نمی خورید که وقتی سوالی در آزمون دیدید، ندانید که برای حل سوال باید از کجا شروع کنید!

 

منابع مطالعه ریاضی

حالا که روش مطالعه ریاضی را یاد گرفتید، می دانید که بخش مهمی از یادگیری شما، به وسیله منبع مناسبی که انتخاب می کنید، صورت می گیرد. پس با ما باشید تا در خرید منابع کنکور درس ریاضی راهنمایی تان کنیم.

سعی نکنید به سراغ منبع هایی بروید که دیگران از آن استفاده کرده اند و نتیجه گرفته اند. شما باید مناسب ترین منبع برای خودتان را پیدا کنید! به طور کلی لزوماً کسی که درصد 100 در درس ریاضی کسب کرده، نمی تواند بهترین منبع را برای شما انتخاب کند. این منبع برای آن فرد به طور اختصاصی خوب و مفید بوده! پس شما هم باید مناسب ترین منبع مطالعه ریاضی را برای خودتان انتخاب کنید. ما برای این کار به شما کمک می کنیم!

روش مطالعه ریاضی-انتخاب منبع

 

بهترین کتاب ریاضی برای رشته تجربی

درس ریاضی برای رشته تجربی از درس های مهم است و توصیه می کنیم قدم اول که خرید کتاب کنکور است را جدی بگیرید و مناسب ترین منبع را برای سطح خودتان انخاب کنید. این مقاله را از لینک زیر می توانید مطالعه کنید!

(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور تجربی 1402

 

بهترین کتاب ریاضی برای رشته ریاضی

همان طور که از اسم رشته شما پیداست، درس ریاضی برای قبولی شما بسیار اهمیت دارد پس مقاله ای که به شما معرفی می کنیم را دقیق بخوانید تا بهترین منابع مطالعه برای درس های آمار و احتمال، حسابان، گسسته و هندسه را بشناسید و طبق توانایی و نیاز خودتان، خرید کتاب تست کنکوری مناسب را انجام دهید.

(مقاله مهم)  بهترین منابع کنکور ریاضی 1402

 

بهترین کتاب ریاضی برای رشته انسانی

درس ریاضی برخلاف تصور خیلی از داوطلبان، برای رشته انسانی هم بسیار مهم است چون ضریب بالایی در اکثر زیرگروه های رشته انسانی دارد. پس شما هم این درس را جدی بگیرید حتی اگر علاقه زیادی به آن ندارید. در قدم اول که خرید کتاب تست برای درس ریاضی است، به شما کمک می کنیم و توصیه می کنیم حتماً مقاله معرفی بهترین منابع کنکور انسانی را مطالعه کنید.

(مقاله مهم)  معرفی بهترین منابع کنکور انسانی 1402

 


پیش نیاز های ریاضی

یک نکته بسیار مهم در روش مطالعه ریاضی آن است که ریاضی را نمی توان بدون یادگیری مباحث پیش نیاز مطالعه کرد. یعنی اگر خیلی با درس ریاضی از قبل دوست نبوده‌اید، نمی توانید هر زمان که اراده کردید هر مبحثی از درس ریاضی را بخوانید و توقع داشته باشید که ناگهان درس را یاد بگیرید و اگر این درس برای شما شیرین نیست، پیشنهاد می کنیم با بررسی بودجه بندی هر فصل در کنکور، از مطالعه فصل های مهم تر و پرتکرار کار خودتان را شروع کنید. ما در سه مقاله جداگانه بودجه بندی کنکور برای درس ریاضی را بررسی کرده ایم و شما می توانید ازا اینجا به راحتی به این مقالات دسترسی پیدا کنید.

(مقاله مهم)  بودجه بندی کنکور 1400 تجربی به صورت موشکافانه!
(مقاله مهم)  بودجه بندی کنکور 1400 ریاضی به صورت موشکافانه!
(مقاله مهم)  بودجه بندی کنکور 1400 انسانی به صورت موشکافانه!

البته در ریاضی یادگیری مفاهیم پایه ای و پیشنیاز بسیار مهم و حیاتی است و پس در اول باید برای یادگیری مطالب پایه ای وقت بگذارید. حتماً الان این سوال مطرح می‌شود که مباحث پایه ای کدام هستند؟ در جواب ابتدا ریاضی را به دو بخش کلی تقسیم می‌کنیم: ریاضیات پیوسته و ریاضیات گسسته.


ریاضیات پیوسته

ریاضیات پیوسته شامل مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲، دنباله و تصاعد، ماتریس، قدرمطلق، جزء صحیح، مثلثات، تابع، حد و پیوستگی، مشتق، کاربرد مشتق، انتگرال، هندسه مختصاتی و مقاطع مخروطی می باشد.

 

ریاضیات گسسته

ریاضیات گسسته شامل مباحث آنالیز ترکیبی و ترکیبیات، آمار و احتمال است. (برای رشته ریاضی گراف و نظریه اعداد هم اضافه می‌شود) در بخش ریاضیات پیوسته مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲ و در گام بعدی مثلثات و تابع جزء مباحث پایه ای هستند و در قدم اول باید شما این مباحث را به همین ترتیب تقویت کنید و سپس به سراغ مباحث بعدی بروید. (به جز هندسه که مستقلاً هم می تواند مطالعه شود) در بخش ریاضیات گسسته هم آنالیز ترکیبی و ترکیبیات در اولویت اول بوده و مبحث پایه ای محسوب می‌شوند.


 

صحبت پایانی

با رعایت کردن این سیر مطالعاتی کار شما در روش مطالعه ریاضی ساده تر و اصولی تر خواهد بود. نکته مهم و اساسی در این درس انتخاب و خرید کتاب تست متناسب با سطح درسی است. در درس ریاضی پشتکار و مداومت بسیار مهم بوده و کمک می‌کند هرچه سریعتر بر قله این درس بایستید. پس صبور باشید و منتظر یک تحول بزرگ یک شبه نباشید. شما باید یک مطالعه مستمر و هوشمند به روش هایی که گفتیم داشته باشید تا در نهایت به نتیجه برسید. انتخاب منبع درست برای مطالعه، استفاده از روش درست مطالعه و بعد مرور های به موقع و یک جمع بندی خوب از فصل و در نهایت هم صبر، راه رسیدن به موفقیت در ریاضی کنکور است.

Rate this post
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سیما بدخشان
  28 فروردین 1399 23:19

  سلام در مبحث هندسه ضعیفم آیامی ارزه وق بزارم؟؟ اصن نمیتونم سراغش برم

  رشتم تجربیه

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   1 مرداد 1399 01:21

   سلام سیما خانم
   نه نیازی نیست این مبحثو مطالعه کنین به جاش برای بقیه مباحث ریاضی وقت بذارین و سعی کنین اونارو کامل یاد بگیرین و در نهایت به 80 درصد سوالات پاسخ بدین

   پاسخ
 • تشکر از جمع بندی و توضیحات کافی

  پاسخ
 • ریاضی باید تو هر روز هفته جزعه برنامه باشه ؟؟
  من یک در میون می خونم!!

  پاسخ
  • مشاور ارشد دورخیز
   24 تیر 1399 17:24

   اگه یه روز در میون با فیزیک باشه خوبه..یه روز درمیون با تایم سه ساعت عالیه!و اینکه اگه بتونین ساعت مطالعه بالا داشته باشین و در روزهایی که فیزیک میخونین،به مدت 15-20 دقیقه ریاضی روز گذشته رو مرور کنین عالی تر هم میشه:)

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست