روش مطالعه ریاضی کنکور

ریاضی جزء مهم ترین درس‌های تخصصی برای رشته های تجربی و ریاضی است. مراحل روش مطالعه ریاضی عبارت است از: اول فراگیری مفهوم، سپس تمرین و یادگیری فرآیند حل مساله و نهایتاً تسلط.

برای اینکه در درس ریاضی پیشرفت کنید باید با استفاده از یک منبع خوب آموزشی در صورتی که در مفاهیم ضعف دارید ابتدا خوب درس را فرابگیرید. در صورتی که در کلاس درس شرکت می کنید یادگیری اولیه مفاهیم در کلاس هم می تواند انجام شود. پس از یادگیری اولیه درس بلافاصله باید فرآیند حل سوالات ریاضی را بر اساس آن مفاهیم و سایر نکات نیز یاد بگیرید. این مرحله ممکن است به سادگی انجام نشود و در حین آن نیاز به حل تعداد قابل توجهی تست، تمرین و مساله باشد. در گام آخر باید خود را به تسلط برسانید. تسلط یک روزه اتفاق نمی افتد و حتماً نیاز است به صورت مداوم مطلب درسی را مرور و تست و تمرین کافی از آن حل کنید.

مطلب مشابه
مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

پیشنیاز های ریاضی

یک نکته بسیار مهم در روش مطالعه ریاضی آن است که ریاضی را نمی توان بدون یادگیری مباحث پیشنیاز مطالعه کرد. یعنی اگر خیلی با درس ریاضی از قبل دوست نبوده‌اید، نمی توانید هر زمان که اراده کردید هر مبحثی از درس ریاضی را بخوانید و توقع داشته باشید که ناگهان درس را یاد بگیرید. در ریاضی یادگیری مفاهیم پایه ای و پیشنیاز بسیار مهم و حیاتی است. حتماً الان این سوال مطرح می‌شود که مباحث پایه ای کدام هستند؟ در جواب ابتدا ریاضی را به دو بخش کلی تقسیم می‌کنیم: ریاضیات پیوسته و ریاضیات گسسته.


ریاضیات پیوسته

ریاضیات پیوسته شامل مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲، دنباله و تصاعد، ماتریس، قدرمطلق، جزء صحیح، مثلثات، تابع، حد و پیوستگی، مشتق، کاربرد مشتق، انتگرال، هندسه مختصاتی و مقاطع مخروطی می باشد.

ریاضیات گسسته

ریاضیات گسسته شامل مباحث آنالیز ترکیبی و ترکیبیات، آمار و احتمال است. (برای رشته ریاضی گراف و نظریه اعداد هم اضافه می‌شود) در بخش ریاضیات پیوسته مباحث توان، ریشه، اتحادها، چندجمله‌ای ها، معادله، نامعادله و تعیین علامت، معادله درجه ۲ و در گام بعدی مثلثات و تابع جزء مباحث پایه ای هستند و در قدم اول باید شما این مباحث را به همین ترتیب تقویت کنید و سپس به سراغ مباحث بعدی بروید. (به جز هندسه که مستقلا هم می تواند مطالعه شود) در بخش ریاضیات گسسته هم آنالیز ترکیبی و ترکیبیات در اولویت اول بوده و مبحث پایه ای محسوب می‌شوند.


صحبت پایانی

با رعایت کردن این سیر مطالعاتی کار شما در روش مطالعه ریاضی ساده تر و اصولی تر خواهد بود. نکته مهم و اساسی در این درس انتخاب منبع تستی متناسب با سطح درسی است. اگر در این درس ضعیف هستید باید از کتاب‌های آموزشی‌تر مانند سیر تا پیاز گاج و آموزش های ساده یا جزوه دبیر خود استفاده کنید. در درس ریاضی پشتکار و مداومت بسیار مهم بوده و کمک می‌کند هرچه سریعتر بر قله این درس بایستید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

راز رتبه زیر 100 کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

دانلود رایگان

دفتر برنامه ریزی دورخیز

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

فهرست
یه عیدی شگفت انگیز برای شما

63000 تومـان تخـفیف
پکیج فنون موفقیت در کنکور

در 7 ساعت رازهای کسب رتبه دو رقمی و سه رقمی کنکور را یاد بگیر 
عیدی منو بده! 😊
close-link

مشاوره رایگان تلگرام

مشاوره تلفنی