روش مطالعه تاریخ برای کنکور

روش مطالعه تاریخ برای کنکور انسانی موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. در ادامه نکاتی جهت یادگیری بهتر این درس ارائه شده است. چون خیلی از بچه های انسانی این درس را به سختی یاد می گیرند و از طرفی بعضی از بچه ها علاقه ای به این درس حفظی و پر دردسر ندارند، روش مطالعه تاریخ را برای شما در این مقاله آماده کرده ایم. حل کردن تست با خرید کتاب تست مناسب هم می تواند دید خوبی نسبت به تست ها ایجاد کند. اما به طور کلی درس تاریخ بیشتر حفظی است و کمتر به حل تست نیاز دارد.

درس تاریخ رشته انسانی

به خاطر سپردن سیر کلی وقایع تاریخی

برای اینکه وقایع تاریخی را بهتر درک کنید، ابتدا باید سیر کلی جریانات تاریخی و علل و عواقب بروز آن را بدانید تا جزئیات آن را بهتر درک کنید. بنابراین ابتدا سعی کنید روند کلی اتفاقات را به ذهن سپرده و چندبار آن را برای خودتان مرور کنید. با این کار به یک فهم کلی از وقایع تاریخی می رسید و این اتفاق باعث می شود شما به راحتی یک واقعه را درک کنید و در کنار آن برای حفظ نکات، اسامی و زمان های وقوع وقت بگذارید. پس در روش مطالعه تاریخ اول یک واقعه تاریخی را درک کنید، بعد به زلان خود آن را برای خود توضیح دهید و در مرحله بعد به حفظ جزویات بپردازید.

 

روش مطالعه تاریخ از نظر بازه زمانی

سعی کنید تاریخ را در طی سال مطالعه کنید. زیرا مطالعه حجم زیاد از درس تاریخ و به خاطر سپردن حجم بالای رویدادها و جزئیات آن ها در مدت زمان کوتاه عملاً امکان پذیر نیست. در واقع با مطالعه منظم و مرورهای به موقع در بازه های زمانی مشخص، می توانید در این درس کاملاً مسلط شوید. پس حتماً مرور را برای این درس جدی بگیرید و سعی کنید در کنار مرور های به موقع، بعد از پایان هر درس، همان درس و درس قبلی را در ذهن خود مرور و بازیابی کنید. در یک مقاله نحوه مرور را به طور کامل توضیح داده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه  مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

 

ریشه یابی وقایع تاریخ

یکی دیگر از اصول مهم در مطالعه تاریخ، ریشه یابی وقایع است. وقتی به چگونگی شکل گیری وقایع و نتایج آن پی ببرید، خواندن درس تاریخ برایتان بسیار جالب می شود. برای یادگیری و به خاطر سپردن وقایع به خصوص عهدنامه از کلمات کلیدی استفاده کنید. در کل هرکاری که باعث افزایش فهم شما از یک واقعه شود، به یادگیری بهتر شما کمک می کند.

 

توجه ویژه به متن کتاب درسی

برای مطالعه درس تاریخ در کنکور بیشتر روی متن کتاب تمرکز کنید و تست زدن را در اولویت دوم قرار دهید. یعنی در روش مطالعه تاریخ سعی کنید توجه اول شما به کتاب باشد و  از هر قسمت چند تست به عنوان نمونه حل کنید. بنابراین تمام قسمت های کتاب درسی باید به دقت خوانده شوند زیرا اگر قسمتی از کتاب را مطالعه نکنید ممکن است در کنکور از آن قسمت سوال مطرح شود و زحمات شما برای مطالعه بقیه بخش ها هم به هدر برود. برای آشنایی با سوالات امتحان نهایی این درس بهتر است نمونه سوالات سال قبل را مطالعه کنید. با خرید کتاب کنکور مناسب میتوانید با روش طرح سوال کنکور در درس تاریخ بیشتر آشنا شوید.

بسیاری از دانش‌آموزان علی رغم تلاش و زحمت زیادی که برای کنکور صرف می‌کنند، در کنکور به رتبه های نجومی می‌رسند. علت اصلی این موضوع غافل شدن از مهارت‌های مهم کنکور است. آزمون مشاوره هوشمند دورخیز می‌تواند سطح آمادگی فنی و مهارتی شما را پیدا و آن را تحلیل کند. این تحلیل طوری است که به صورت آنلاین تمامی مشکلات مهارتی و مشاوره‌ای شما را کشف کرده و برای رفع آن‌ها راهکارهایی به صورت ویس و مقاله‌های مفید ارائه می‌کند.

عکس روش مطالعه تاریخ برای کنکور 2
مشاوره هوشمند کنکور

آیا دوست دارید یک مشاور بسیار باهوش و حرفه‌ای به شما راهکارهای شخصی کسب رتبه برتر در کنکور را بگوید؟ آیا دوست دارید با دادن یک تست کوچک کلی توصیه و راهکار بگیرید تا با اجرای آنها موفقیت‌تان در کنکور تضمین شود؟

سامانه مشاوره هوشمند دورخیز ، هوشمندانه و حرفه‌ای به شما می‌گوید برای کنکور چکار کنید و چکار نکنید! چون شرایط شما را آنالیز میکند و توصیه‌های شخصی ارائه می‌کند! همین الان شروع کنید!

 

توصیه های پایانی

در انتها توصیه می کنیم چند توصیه مهم برای مطالعه درس تاریخ، برای شما داریم:

  1. از بودجه بندی کنکور برای مطالعه این درس استفاده کنید.
    پیشنهاد مطالعه  بودجه بندی کنکور انسانی (موشکافانه!)
  2. در روش مطالعه تاریخ باید حتماً بعد از مطالعه هر درس مطالب را دسته بندی کنید. این کار را می توانید به کمک نمودار درختی و یا فلش کارت و یا حتی یک برگه ساده انجام دهید. سعی کنید در پایان هر درس، شخصیت ها، تاریخ وقایع مهم و نکات مربوط به عهدنامه ها و … را بنویسید و در آخرین صفحه درس بچسبانید.
  3. هنگام مطالعه رویدادهای تاریخی از قدرت تخیل خود استفاده کنید و صحنه ها را بازسازی کنید. این کار به افزایش یادگیری و ماندگاری مطلب در ذهن شما کمک می کند.
  4.  به یاد داشته باشید در مطالعه درس تاریخ مقایسه و دسته بندی بسیار مهم و کارآمد است. همان طور که در مورد اول گفتیم، در انتهای هر درس مطالب را دسته بندی کنید و پس از پایان هر فصل، کل این دسته بندی ها را باهم مقایسه کنید و در یک نمودار دیگر برای خود جای دهید. مثلا در رابطه با فصل سوم تاریخ سال دهم، که در رابطه با ایران در عصر باستان است، در پایان هر درس یک دسته بندی داشته باشید و در انتهای فصل هم یک دسته بندی کلی تر برای کل فصل و مطالبی که در امتداد هم هستن ولی برای درس های مختلف اند را در یک دسته بندی جای بدهید. با این کار قطعاً هیچ مشکلی در یادگیری تاریخ نخواهید داشت و در کل این بهترین روش مطالعه تاریخ برای کنکور است.

اگر به دنبال روش‌های پیشرفته مطالعه و تست‌زنی در درس تاریخ هستید، پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی که در کادر زیر معرفی شده یک گنجینه کامل از تجربیات رتبه‌های برتر را در خود دارد. توصیه می‌کنیم حتماً با آن آشنا شوید.

عکس روش مطالعه تاریخ برای کنکور 4
پکیج فنون موفقیت در کنکور رشته انسانی

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس رشته انسانی و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور رشته انسانی است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور انسانی با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

یادگیری سریعترین روش های تست زنی دروس رشته انسانی

بسته موفقیت در کنکور انسانی

اگر رشته انسانی هستید در تنها 9 ساعت می توانید با تجربیات 50 رتبه برتر کنکور آشنا شوید! آموزش های طلایی فنون موفقیت در کنکور شما را برای کسب رتبه زیر 100 آماده می کند. اگر از روش های تست زنی و مطالعه کنکوری چیزی نمی دانید این پکیج آموزشی را تهیه کنید.
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
3 سال قبل

سلام چرا پی دی اف اقای جلالی که رایگان هست دانلود نمیشه واسم ؟؟لطفا جواب بدین ویک مشاور انلاین قرار بدید ک حداقل یه برنامه رایگان واسمون بگه و روش خوندن هر درسو مثلا ازکلاس یازدهم یه درسشو واسمون بخش بندی کنید همین تاریخو که ماهم یادبگیریم چطور بخونیم .ممنونم

فاطمه
فاطمه
4 سال قبل

روش خواندن دروس بسیار عالی بود