رشته های بدون کنکور تجربی

در سال های اخیر به منظور کم رنگ کردن کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه ، سازمان سنجش اقدام به پذیرش 85 درصد دانشجو های کشور بر اساس سوابق تحصیلی کرده است یعنی رشته های بدون کنکور تجربی . از آن جایی که رشته های دانشگاهی علوم تجربی بیشترین طرفدار را میان سایر رشته ها دارد و درصد زیادی از داوطلبان خواهان ادامه تحصیل در رشته های گروه تجربی هستند. احتمالاً شما هم دنبال لیست رشته های بدون کنکور تجربی هستید و علاقه مند هستید که بدانید آیا رشته مورد علاقه شما در این لیست وحود دارد یا نه! در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

 

ضرورت وجود رشته های بدون کنکور تجربی

همانطور که می دانید چند سالی است که بحث حذف کنکور سراسری و پذیرش دانشجویان بر اساس سوابق تحصیلی مطرح شده است . یکی از چالش های داوطلبان برای ورود به دانشگاه مسئله انتخاب رشته است که در آینده هر فرد تاثیر زیادی دارد. مشکلات موجود در رابطه با کنکور سراسری تجربی و اضطراب و شرایط خاص این آزمون ، همچنین رقابت بالایی که در کنکور سراسری تجربی وجود دارد و داوطلبان متحمل استرس بسیار بالایی هستند ، مسئولان آموزشی را به فکر حذف کنکور سراسری انداخته است که مسیر ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه را برای فارغ التحصیلان هموار می کند .

 

رشته های بدون کنکور تجربی

 

پس سازمان سنجش کشور اقدام به پذیرش 85 درصد دانشجو های کشور بر اساس سوابق تحصیلی کرده است یعنی رشته های بدون کنکور تجربی.  15 درصد باقی مانده رشته هایی هستند که متقاضیان زیادی داشته و جزء رشته های پرطرفدار از جمله رشته پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و رشته های پیراپزشکی هستند که برای قبولی آن ها نیاز به کسب رتبه و تراز بسیار خوبی است و فعلا بدون شرکت در کنکور سراسری امکان تحصیل در این رشته ها وجود ندارد . برای ادامه تحصیل در این رشته ها باید در کنکور سراسری شرکت کرده و در صورت کسب رتبه لازم اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته کنید .

سازمان سنجش آموزش کشور این امکان را فراهم کرده است تا داوطلبان بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی از میان لیست رشته های کلیه گروه های آزمایشی ارائه شده ، در دفترچه انتخاب رشته ، اقدام به انتخاب رشته کنند . در حال حاضر 85% از رشته ها پذیرش بدون کنکور دارند.

 

پیشنهاد مطالعه  راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

لیست رشته های بدون کنکور تجربی

طبق اطلاعیه سازمان سنجش ، داوطلبان باید در زمان مقرر شده برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام در رشته مورد علاقه خود کنند . تنوع رشته های بدون کنکور بسیار بالا بوده و داوطلبان برای ادامه تحصیل انتخاب های فراوانی دارند که در ادامه این مطلب و لیست رشته های بدون کنکور تجربی ، این رشته ها آورده شده اند تا شما با بررسی آنان و علاقه خود اقدام به انتخاب رشته کنید .

 

زمین شناسی شیمی محض
علوم دامی شیمی کاربردی
علوم و مهندسی باغبانی مهندسی طبیعت
علوم و مهندسی خاک ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
مهندسی فضای سبز مهندسی صنایع چوب
علوم و مهندسی جنگل علوم و مهندسی شیلات
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی گیاه پزشکی
علوم و مهندسی صنایع غذایی اقتصاد کشاورزی
زیست شناسی گیاهی اقیانوس شناسی
زیست شناسی جانوری علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
زیست شناسی دریا مهندسی صنایع مبلمان
زیست شناسی سلولی و مولکولی مهندسی طبیعت
علوم و مهندسی باغبانی بهداشت و بازرسی گوشت
زیست فناوری میکروبیولوژی
بهداشت مواد غذایی کاردانی تکنولوژی مواد غذایی
کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی
کاردانی تکنولوژی جنگل داری کاردانی تولید و فرآوری خرما
کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی

 

رشته های بدون کنکور

نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور تجربی

برای ادامه تحصیل در رشته های بدون کنکور تجربی باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و از طریق این سایت اقدام به ثبت نام رشته مورد علاقه خود کنید .

برای آن که بتوانید در این رشته ها تحصیل کنید ، یکسری شرایط عمومی و اختصاصی لازم است که در دفترچه راهنما و انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش  قرار داده شده است و شما می توانید با مطالعه آن از تمام شرایط تحصیل در این رشته ها مطلع شده و مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید . پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دفترچه راهنما ، مبلغی را برای ثبت نام پرداخت کرده و کارت اعتباری ثبت نام را در یافت می کنید .

سپس با ورود به لینک ثبت نام صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و بارگزاری فایل های اسکن شده  ريا، می توانید حداکثر 100 رشته محل را انتخاب کنید .

از آن جایی که تحصیل در دانشگاه های شهریه پرداز مانند دانشگاه آزاد ، غیرانتفاعی ، پیام نور و پردیس خودگردان مستلزم پرداخت شهریه است و دانشجو بدون پرداخت این شهریه نمی تواند در این دانشگاه تحصیل کند ، توصیه می کنم که حتما قبل از تصمیم گیری قطعی و ثبت نام در این دانشگاه ها از میزان این شهریه ها آگاهی کامل کسب کرده و سپس اقدام به ثبت نام کنید .

پیشنهاد مطالعه  شهریه دانشگاه غیرانتفاعی 99-1400

 

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور تجربی

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های کشور در دو نوبت مهر و بهمن صورت می گیرد . که برای هر نوبت مهلتی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور مقرر می شود و داوطلبان موظف اند در زمان تعیین شده از سوی سازمان سنجش اقدام به انتخاب رشته کرده و فرآیند ثبت نام خود را انجام دهند .

برای ورودی بهمن ماه زمان ثبت نام از 30 آذر تا 6 دی مشخص می شود و داوطلبان باید در این بازه زمانی اقدام به ثبت نام کنند . همچنینبرای ورودی های مهر ماه ، ثبت نام از اسفند  ماه آغاز شده و تا شهریور ادامه دارد . داوطلبانی که در زمان مقرر شده  ، موفق به ثبت نام کامل خود نشده اند ، می توانند در مهلت هایی که بعدا تمدید می شود مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند .

 

لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M.A.B
M.A.B
3 سال قبل

باز خوبه یه چندتا رشته داغون هستن که مافیا کاریشون نداره 🙂