بهترین راهکارهای افزایش یادگیری در کلاس درس

یادگیری در کلاس درس یک بخش مهم فرآیند یادگیری برای کنکور است به این علت که باعث می شود با تایم خیلی کمی در خانه به مطالب مسلط شوید. البته یادگیری در کلاس درس به طور کامل برای تسلط بر مطالب کافی نیست و حتما باید با فعالیت های مکملی در منزل ادامه پیدا کند تا به تسلط نهایی برسید. در این مقاله درمورد راهکارهای افزایش یادگیری در کلاس درس صحبت خواهیم کرد و در کنار آن روش های مکمل برای مطالعه در منزل را به شما یاد می دهیم. به این ترتیب می توانید از زمانی که در کلاس می گذرانید بهترین استفاده را داشته باشید. پس با ما همراه باشید. 🙂

 

افزایش یادگیری در کلاس درس

کلیدی ترین بخش مطالعه، یادگیری است. در کلاس درس، معلم که تسلط کاملی بر مطالب دارد، متن کتاب را با زبانی ساده بیان می کند. این روش باعث می شود که در برخورد اول با مطالب گیج و سرخورده نشوید. پس از تایمی که در کلاس درس می گذرد باید به بهترین شکل استفاده کنید. در ادامه راهکارهای افزایش یادگیری در کلاس درس را گام به گام توضیح می دهیم.

کلاس درس

 

پیش خوانی

پیش خوانی مطالبی که در جلسه بعدی تدریس خواهد شد ذهن شما را از چندین جهت آماده می کند:

  1. آشنایی کلی با موضوع درس
  2. ایجاد سوال در ذهن و افزایش میل رسیدن به پاسخ آن سوالات
  3. آمادگی ذهن برای به خاطر سپردن مطالب جدید
  4. افزایش تمرکز در کلاس

 

پس قبل از هر جلسه زمان مشخضی را برای پیش خوانی مطالب در نظر بگیرید. برای پیش خوانی، یک دور تیترها را بخوانید و از خود بپرسید که هر تیتر درمورد چه موضوعی صحبت خواهد کرد؟ بعد از آن که درمورد موضوع هر تیتر حدس زدید، مطالب هر تیتر را روزنامه وار بخوانید. بعد از آن به شکل ها توجه کنید و زیر نویس شکل ها را بخوانید. به این ترتیب با صرف زمان کمی آماده حضور فعال در کلاس درس هستید.

(مقاله مهم)  دی وی دی کنکور بخریم یا نخریم ؟ (هرآنچه باید از DVD و فیلم بدانید!)

افزایش تمرکز

برای اینکه از حضور در کلاس درس خسته نشوید باید در قدم اول با موضوع درس آشنا باشید که با پیش خوانی به دست می آید. در قدم بعدی باید مطالبی که تدریس می شود را با دقت دنبال کنید یعنی در طول تدریس مطالب تمرکز خود را حفظ کنید. برای افزایش تمرکز در کلاس درس از صحبت با هم کلاسی ها در وسط تدریس خودداری کنید. هرسوالی که در حین تدریس برای تان ایجاد می شود را یادداشت کنید تا فراموش نشود و ذهنتان برای دریافت مطالب بعدی آزاد شود.

اگر در کلاس چیزی حواستان را پرت می کند، تا حد امکان آن را حذف کنید. برای مثال اگر صداهایی که از بیرون به گوش می رسند باعث حواس پرتی می شود حتما در و پنجره ها را ببنید. اگر دمای کلاس بیش از حد سرد یا گرم است که باعث اختلال در تمرکز شما می شود حتما با معلم خود در میان بگذارید.

تمرکز در کلاس درس

پس برای افزایش تمرکز در کلاس درس، در گام اول باید مطالب را پیش خوانی کرده باشید و در قدم دوم مواردی که باعث حواس پرتی می شود را حذف کنید. علاوه بر آن اگر عدم تمرکز به خاطر حمله افکار پریشان به ذهن شما صورت می گیرد با مشاور خود درمورد روش های مدیریت ذهن و افکار صحبت کنید.

 

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال به معنی شنیدن مطالبی که معلم بیان می کند و تطابق گفته ها با دانش قبلی است. در این فرایند سوال هایی در ذهن مطرح می شود که سعی دارد درک شما از مطالب را چند برابر بیشتر کند. پس حتما سوالات را یادداشت کنید و در زمان مشخص با معلم خود به بحث بگذراید.

روش دیگری که باعث گوش دادن فعال در کلاس می شود این است که سعی کنید مطالبی که معلم بیان می کند را یک بار دیگر از زبان خود بیان کنید. در این روش از معلم خود بخواهید که اشتباه شما را اصلاح کند. درمورد درس های محاسباتی، سعی کنید تمرین هایی که معلم حل می کند را یکبار دیگر خودتان حل کنید تا مطمدن شوید که روش حل را کاملا متوجه شده اید.

 

نکته برداری یا جزوه نویسی

در هنگام تدریس، مطالبی که گفته می شود را به صورت نکته های کوتاه یادداشت کنید. دقت کنید که نباید تمامی صحبت های معلوم را بنویسید به این دلیل که تمام تمرکزتان صرف نوشتن می شود و از یادگیری مطالب دور می شوید. پس مطالبی که از تدریس یاد میگیرید را به صورت جملات کوتاه یا نمودار یادداشت کنید.

یادگیری در کلاس درس

نکته برداری و جزوه نویسی باعث می شود که یک منبع خلاصه شده از تدریس معلم داشته باشید. این جزوه در افزایش یادگیری در کلاس درس تاثیر زیادی دارد. اول به این دلیل که نوشتن نکات کوتاه در کلاس باعث می شود که ذهنتان به چیزهای دیگر توجه نکند و تمام تمرکز خود را برای درس بگذارید. دوم به این دلیل که برای مطالعه مکمل مطالب در خانه ابتدا باید این نکات را مرور کنید تا چهارچوب درس در ذهنتان تداعی شود و سپس به سراغ مطالعه از کتاب درسی بروید.

(مقاله مهم)  مهارت خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت برداری

 

پرسش و پاسخ

در مرحله پیش خوانی و در طول گوش دادن فعال در کلاس درس، سوال هایی از مطالب برای شما پیش می آید که باید آن ها را یادداشت کنید و در زمان مشخص از معلم بپرسید. این سوال ها باعث می شود که با تمام جنبه های درس آشنا شوید و اگر جایی را متوجه نشده اید رفع اشکال کنید. مزیت دیگر پرسش و پاسخ در کلاس باعث می شود که توجه بیشتری به درس داشته باشید و یادگیری در کلاس به طور کامل انجام شود.

 

بازه مطالعاتی بعد از کلاس درس

مطالعه بعد از کلاس درس، کلید طلایی رسیدن به تسلط کامل درسی است. این مورد یادگیری در کلاس درس را تکمیل می کند. علاوه بر آن باعث می شود که برای یادگیری درس های بعدی در کلاس با آمادگی بیشتری حاضر شوید. پس برای افزایش یادگیری در کلاس درس، مطالعه بعد از کلاس را فراموش نکنید.

به ازا هر 1 ساعتی که در کلاس درس مشغول به یادگیری هستید باید همان مطالب را 2 ساعت بعد از کلاس مطالعه کنید. پس در برنامه روزانه خود برای مطالعه بعد از کلاس حتما زمان مناسبی را در نظر بگیرید. برای مطالعه بعد از کلاس، ابتدا نکته برداری های خود را مطالعه کنید. این کار تمامی مطالب را به سرعت یادآوری می کند.

حل تمرین

مرحله بعدی نوبت به مطالعه جزوه معلم و حل مجدد تمرین هاست. برای دروس غیرمحاسباتی می توانید به بازگویی مجدد مطالب از زبان خود بپردازید. مرحله بعدی مطالعه کتاب درسی است. با مطالعه کتاب درسی تمامی مطالب مرور شده و تثبیت می شوند. در این گام به پاسخ تمامی سوالات اولیه خود هم می رسید. اگر در هنگام مطالعه کتاب درسی هم به سوال هایی در ذهن خود رسیدید حتما یادداشت کنید تا از معلم بپرسید.

مرحله نهایی برای مطالعه بعد از کلاس، به مطالعه درسنامه کمک آموزشی اختصاص دارد. با این کار با مطالب فراتر از کتاب درسی آشنا می شوید و از چندین جهت به موضوع تسلط پیدا خواهید کرد. مطالعه درسنامه کمک آموزشی برای آمادگی کنکور پیشنهاد می شود.

 

مرور در زمان های مناسب

با پیش خوانی، حضور فعال در کلاس درس و تکمیل مطالعه بعد از کلاس، تا حد زیادی در آن مطلب به تسلط می رسید. اما این تسلط اگر حفظ نشود بعد از مدتی کاملا فراموش می شود انگار که اصلا آن درس را مطالعه نکرده باشید! پس از تایم های مرور غافل نشوید.

با مرور در زمان های مناسب و طبق منحنی فراموشی هم تسلط خود را بر مطالب حفظ می کنید و هم از اختصاص دادن زمان های اضافی برای رسیدن به تسلط در درس ها رها می شوید. پس در اجرا برنامه روزانه همیشه اول با درس هایی شروع کنید که نیاز به مرور دارند. مرور مطالب قبلی به مطالعه مطالب جدید اولویت دارد. مقاله مهم زیر را هم حتماً بخوانید.

(مقاله مهم)  مرور درس ها در کنکور با روش‌های حرفه‌ای

حل تمرین و تست

مهمترین قسمت از فرایند افزایش یادگیری در کلاس درسی، حل تمرین و تست زیاد است. حتی اگر تایم هابی مرور را به دقت رعایت کنید، بدون حل کردن تست ها و تمرین های جدید نمی توانید تسلط خود را بر مطالب ارتقا دهید. توجه کنید که سوالات کنکور هر سال با چالش بیشتری همراه می شوند. در نتیجه برای اینکه با خیال راحت برای کنکور آماده شوید باید بخشی از تایم مرور هر درس را به حل تمرین و تست های جدید اختصاص دهید.

افزایش یادگیری در کلاس درس

(مقاله مهم)  یادگیری آسان و اصولی دروس در 5 مرحله

 

نتیجه گیری

اگر بتوانید از حضور در کلاس درسی به بهترین شکل استفاده کنید، در زمان خود صرفه جویی کرده اید. افزایش یادگیری در کلاس درسی باعث می شود که برای رسیدن به تسلط در هر درس و موفقیت در کنکور همیشه چندین قدم جلوتر باشید. برای این کار با مطالعه قبلی و تمرکز در کلاس حضور پیدا کنید. با نکته برداری و پرسش و پاسخ با معلم همراه شوید و فعالانه در کلاس شرکت داشته باشید. برای تکمیل یادگیری از مطالعه بعد از کلاس و مرور به موقع غافل نشوید و همواره با حل تمرین و تست دانش خود را به روز نگهدارید. امیدوارم موفق باشید.

Rate this post
صدف سپهریصدف سپهری

مشاوره صوتی رایگان

این آموزش توسط خانم صدف سپهری رتبه 980 کنکور و دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در یک صوت به طور کامل توضیح داده شده است. از این قسمت می‌توانید این صوت را گوش کرده و دانلود کنید.
مدت زمان : 7 دقیقه و 22 ثانیه
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست