تلاش مجدد بعد از شکست

تلاش مجدد بعد از شکست

شاید بتوان زندگی را به کوهنوردی تشبیه کرد. مسیر زندگی مثل جاده خاکی در دل کوه پر از پستی و بلندی و خطرات پیشبینی نشده است. می توان کنکور را به پیچی تندی در آغاز این جاده تشبیه کرد. پیچی که گذر از آن منظره زیبایی را برای ما مشخص می کند. انگیزه تلاش برای کنکور مثل شوق و هیجان برای دیدن منظره پشت پیچ جاده است. نکته مهم برای ادامه راه این است که از زمین خوردن نترسید و با انرژی به راه خود ادامه دهید.

 • اگر شکست خوردم چه کار کنم؟
 • چه هدفی را برای خود در نظر بگیرم؟
 • بعد از شکست از کجا شروع کنم؟

در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و درباره تلاش برای کنکور صحبت می کنیم.

تلاش برای کنکور

 

از باختن نترسید

ترس از باخت و نتیجه نگرفتن اجازه جلو بردن هر قدمی را از انسان می گیرد. شاید قبل از این که کاری را شروع کنید؛ این سوالات در ذهنتان مرور شده باشد و شما را دچار تردید کند:

 • اگر نشد چه می شود؟
 • اگر تلاش کردم و نتیجه چیزی که میخواستم نشد چه کار کنم؟
 • اگر درس خواندم و چیزی که میخواهم قبول نشوم چه؟

در جواب به این سوال ها و سوالات مشابه آن باید گفت که آیا شما با تلاش نکردن به هدف خود می رسید و در کنکور قبول می شوید؟ کاملا واضح است؛ که اگر متناسب با هدفتان تلاش نکنید؛ صد درصد به هدف خود نمی رسید و در رشته مورد نظر خود قبول نمی شوید. اما در صورتی که تلاش کنید؛ قبول نشدن تنها یک احتمال است. حال با کمک گرفتن از دیگران و استفاده از راهنمایی افراد متخصص و با تجربه این احتمال کمتر می شود. و می توان آن را به صفر رساند.

قطعاً تلاش برای کنکور و کم کردن تفریحات و کارهای متفرقه در این مدت، در برابر لذت قبولی و موفقیت هایی که بعد از آن به دست می آورید؛ قابل مقایسه نیست و ارزشِ کمی سختی کشیدن را دارد. ضرب المثل ” ی سال بخور نون و تره، ی عمر بخور نون و کره :))” کاملا در روند کنکور صدق می کند؛ چون با قبول شدن در یک رشته خوب می توانید زندگی خود را از این رو به آن رو کنید. بنابراین نگران از دست دادن چند سفر و دورهمی نباشید.

مقاله مهم  ترس از شکست در کنکور و راهکارهای نابودی آن

تلاش برای کنکور

 

با خستگی در سال کنکور چه کنیم؟

اول از همه این موضوع را در نظر بگیرید که شما ربات نیستید که هر روز هر هفته ۲۴ ساعت فعالیت داشته باشید و خسته نشوید. البته همین ربات هم فرسوده می شود و نیاز به ریکاوری و تعویض قطعات دارد. پس خسته شدن در راه تلاش برای کنکور کاملا طبیعی است. در روند تلاش برای کنکور ، گاهی احتیاج دارید؛ ذهن و بدنتان را تقویت کنید؛ و خواسته ها و آرزوهایتان را مرور کنید. تا بتوانید دوباره به شرایط ایده آل باز گردید.

همان طور که گفته شد خستگی امری طبیعی است. اما هرگز نباید روحیه خود را از دست داده و به راه و هدف خود شک کنید. این را بدانید که اگر از موقعیت ها و اتفاقات خوبی که در سال های بعد برای شما رقم می خورد؛ خبر داشته باشید هیچ وقت به ادامه راه خود شک نمی کنید. پس به هدف خود فکر کنید و با انرژی ادامه دهید.

خواندن مقاله زیر را برای یاد گرفتن راه های مناسبِ مهار خستگی در سال کنکور توصیه می کنم.

مقاله مهم  چگونه در سال کنکور از شر خستگی خلاص شوم ؟

 

شروع مجدد بعد از شکست

” هر شکست مقدمه یک پیروزی است”  قطعا این جمله را بارها شنیده اید. اما بعد از شکست چه کنیم؟ کنکوری هایی که یک بار نتیجه مطلوب را نگرفته اند و قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند؛ این موضوع رو بهتر درک می کنند. اگر کسی که شکست خورده است؛ تصمیم به تغییر نگیرد و تلاش نکند؛ در همان وضعیت سرگردان می ماند. برای شروع مجدد و گرفتن نتیجه بهتر به موارد زیر توجه کنید:

تلاش مجدد بعد از شکست

 1. شکست را بپزیرید و از واقعیت ها فرار نکنید. تقصیر را بر گردن دیگران نیاندازید. هر فردی ممکن است در طول زندگی در موقعیت های مختلف شکست بخورد. شکست خوردن قسمتی از زندگی انسان است ولی باید به این نکته توجه کنید که در همان نقطه متوقف نشوید و اوضاع را هر روز بهتر کنید.
 2. به این فکر کنید که دنیا به آخر نرسیده و هنوز فرصت تلاش بیشتر را دارید. در ادامه می توانید بنا به تصمیم و علایق خود، دوباره در کنکور شرکت کنید و تلاش برای کنکور را انتخاب کنید و یا به کار و فعالیت های دیگر بپردازید. بنابرابن نشستن و غصه خوردن فقط شانس شما را کمتر می کنند و وقتتان را هدر می دهد. شما در هر زمینه ای که دوست دارید می توانید موفق باشید.
 3. اگر می خواهید دوباره برای کنکور تلاش کنید؛ بهتر است اشتباهات گذشته خود را پیدا کرده و آن ها را اصلاح کنید. برای پیدا کردن اشتباهات از افراد آگاه و با تجربه کمک خواسته و از آن ها مشاوره بگیرید تا با اطلاعات بیشتر بتوانید بهترین تصمیم را گرفته و به درستی عمل کنید.
 4. در راه تلاش برای کنکور واقع بین باشید. کمال گرایی بیش از حد خوب نیست. اگر از همان آزمون اول رتبه و درصد دور از انتظاری برای خود به عنوان هدف تعیین کنید؛ نمی توانید به آن برسید و این موضوع موجب دل سردی و کاهش انگیزه در شما می شود.
 5. متناسب با شرابط و توانایی هایتان هدف گذاری کرده و سعی کنید هر روز بهتر شوید و روند رو به پیشرفتی داشته باشید.

 

برای اینکه مطالعه‌ای با کیفیت و پربازده‌ داشته باشید، توصیه می‌کنیم ابتدا اصول و روش‌های صحیح مطالعه را یاد بگیرید. تیم مشاورین دورخیز تمام اصول صحیح مطالعه و یادگیری را در پکیج فنون موفقیت در کنکور، به شما آموزش می‌دهد.

فنون موفقیت در کنکور
پکیج فنون موفقیت در کنکور

این پکیج شامل آموزش روش مطالعه دروس و فنون و تکنیک‌های تست زنی و یادگیری مخصوص کنکور است.

با استفاده از این پکیچ می‌توانید مطالعه سریع و پربازدهی داشته باشید و سریعتر درس‌ها را یاد بگیرید و فراموش نکنید! همچنین بتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور با استفاده از تکنیک های تست زنی بهتر عمل کنید.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنم فایل صوتی زیر را گوش دهید.

علی قاسم‌پورعلی قاسم‌پور

مشاوره صوتی رایگان

در این فایل صوتی علی قاسم پور با زبانی دوستانه و بیانی تاثیر گذار درباره شروع دوباره بعد شکست صحبت میکند. شنیدن این ویس را به شما پیشنهاد می کنم.
مدت زمان : ۳ دقیقه
لینک کوتاه مقاله:
مهندس مسعود کریمی
درباره من

اگر خودت شخصاً با جستجو و پشتکار محدودیت‌ها رو نادیده بگیری و در سخت‌ترین شرایط موفق بشی، انگیزه زیادی برای کمک به دیگران پیدا می‌کنی! من مسعود کریمی رتبه برتر کنکور و بنیانگذار دورخیز به همراه تیمم آماده کمک به تو هستیم 🧡

از ما کمک بگیر!

اگر بخوای رانندگی یاد بگیری کمک یه مربی خوب میتونه خیلی کارساز باشه! چون سریع‌ و اصولی و بدون خطر میتونی رانندگی رو ازش یاد بگیری. اگر بخوای رتبه برتر بشی هم حضور یه مشاور در کنارت میتونه همین اتفاقات رو رقم بزنه! سریع، اصولی و بدون خطر!

ما در آکادمی دورخیز راه پر پیچ و خم کنکور رو برات روشن و ساده میکنیم تا تلاش‌هات بی نتیجه نمونه! ما کارمون رو خوب بلدیم، چون 12 سال سابقه داریم و خودمون رتبه برتر کنکور بودیم! پس همین الان دکمه درخواست مشاوره رو بزن تا شروع کنیم.

درخواست مشاوره

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مطالب پیشنهادی
پکیج‌های فنون موفقیت در کنکور

هر آنچه که باید درباره فنون موفقیت کنکور، تند خوانی، تقویت حافظه، تست زنی و … بدانید.

نظرات و سوالات شما درباره محتوای این مطلب
لطفا فقط نظرات و سوالات مربوط به این موضوع را این جا درج کنید.
مشاوران دورخیز به تمامی سوالات شما پاسخ میدهند.
با توجه به تعداد زیاد سوالات لطفا بعدا برای مشاهده جواب خود به سایت مراجعه کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
علیرضا
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید یه راهنمایی ازتون میخواستم اونم اینکه من سال دهم و یازدهم تا عید نوروز تقریبا اونقدری که باید تلاش نکردم و فکر میکنم که واقعا برام دیر شده که به ارزو مورد نظر خودم برسم همین موضوع امیدمو به شدت اوورده پایین و زیاد نمیتونم درس بخونم ممکنه راهنماییم کنید که چیکار باید کرد؟