تلاش مجدد بعد از شکست

تلاش مجدد بعد از شکست

شاید بتوان زندگی را به کوهنوردی تشبیه کرد. مسیر زندگی مثل جاده خاکی در دل کوه پر از پستی و بلندی و خطرات پیشبینی نشده است. می توان کنکور را به پیچی تندی در آغاز این جاده تشبیه کرد. پیچی که گذر از آن منظره زیبایی را برای ما مشخص می کند. انگیزه تلاش برای کنکور مثل شوق و هیجان برای دیدن منظره پشت پیچ جاده است. نکته مهم برای ادامه راه این است که از زمین خوردن نترسید و با انرژی به راه خود ادامه دهید.

 • اگر شکست خوردم چه کار کنم؟
 • چه هدفی را برای خود در نظر بگیرم؟
 • بعد از شکست از کجا شروع کنم؟

در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و درباره تلاش برای کنکور صحبت می کنیم.

تلاش برای کنکور

 

از باختن نترسید

ترس از باخت و نتیجه نگرفتن اجازه جلو بردن هر قدمی را از انسان می گیرد. شاید قبل از این که کاری را شروع کنید؛ این سوالات در ذهنتان مرور شده باشد و شما را دچار تردید کند:

 • اگر نشد چه می شود؟
 • اگر تلاش کردم و نتیجه چیزی که میخواستم نشد چه کار کنم؟
 • اگر درس خواندم و چیزی که میخواهم قبول نشوم چه؟

در جواب به این سوال ها و سوالات مشابه آن باید گفت که آیا شما با تلاش نکردن به هدف خود می رسید و در کنکور قبول می شوید؟ کاملا واضح است؛ که اگر متناسب با هدفتان تلاش نکنید؛ صد درصد به هدف خود نمی رسید و در رشته مورد نظر خود قبول نمی شوید. اما در صورتی که تلاش کنید؛ قبول نشدن تنها یک احتمال است. حال با کمک گرفتن از دیگران و استفاده از راهنمایی افراد متخصص و با تجربه این احتمال کمتر می شود. و می توان آن را به صفر رساند.

قطعاً تلاش برای کنکور و کم کردن تفریحات و کارهای متفرقه در این مدت، در برابر لذت قبولی و موفقیت هایی که بعد از آن به دست می آورید؛ قابل مقایسه نیست و ارزشِ کمی سختی کشیدن را دارد. ضرب المثل ” ی سال بخور نون و تره، ی عمر بخور نون و کره :))” کاملا در روند کنکور صدق می کند؛ چون با قبول شدن در یک رشته خوب می توانید زندگی خود را از این رو به آن رو کنید. بنابراین نگران از دست دادن چند سفر و دورهمی نباشید.

(مقاله مهم)  ترس از شکست در کنکور را از خود دور کن تا موفق شوی

تلاش برای کنکور

 

با خستگی در سال کنکور چه کنیم؟

اول از همه این موضوع را در نظر بگیرید که شما ربات نیستید که هر روز هر هفته ۲۴ ساعت فعالیت داشته باشید و خسته نشوید. البته همین ربات هم فرسوده می شود و نیاز به ریکاوری و تعویض قطعات دارد. پس خسته شدن در راه تلاش برای کنکور کاملا طبیعی است. در روند تلاش برای کنکور ، گاهی احتیاج دارید؛ ذهن و بدنتان را تقویت کنید؛ و خواسته ها و آرزوهایتان را مرور کنید. تا بتوانید دوباره به شرایط ایده آل باز گردید.

همان طور که گفته شد خستگی امری طبیعی است. اما هرگز نباید روحیه خود را از دست داده و به راه و هدف خود شک کنید. این را بدانید که اگر از موقعیت ها و اتفاقات خوبی که در سال های بعد برای شما رقم می خورد؛ خبر داشته باشید هیچ وقت به ادامه راه خود شک نمی کنید. پس به هدف خود فکر کنید و با انرژی ادامه دهید.

خواندن مقاله زیر را برای یاد گرفتن راه های مناسبِ مهار خستگی در سال کنکور توصیه می کنم.

(مقاله مهم)  چگونه در سال کنکور از شر خستگی خلاص شوم ؟

 

شروع مجدد بعد از شکست

” هر شکست مقدمه یک پیروزی است”  قطعا این جمله را بارها شنیده اید. اما بعد از شکست چه کنیم؟ کنکوری هایی که یک بار نتیجه مطلوب را نگرفته اند و قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند؛ این موضوع رو بهتر درک می کنند. اگر کسی که شکست خورده است؛ تصمیم به تغییر نگیرد و تلاش نکند؛ در همان وضعیت سرگردان می ماند. برای شروع مجدد و گرفتن نتیجه بهتر به موارد زیر توجه کنید:

تلاش مجدد بعد از شکست

 1. شکست را بپزیرید و از واقعیت ها فرار نکنید. تقصیر را بر گردن دیگران نیاندازید. هر فردی ممکن است در طول زندگی در موقعیت های مختلف شکست بخورد. شکست خوردن قسمتی از زندگی انسان است ولی باید به این نکته توجه کنید که در همان نقطه متوقف نشوید و اوضاع را هر روز بهتر کنید.
 2. به این فکر کنید که دنیا به آخر نرسیده و هنوز فرصت تلاش بیشتر را دارید. در ادامه می توانید بنا به تصمیم و علایق خود، دوباره در کنکور شرکت کنید و تلاش برای کنکور را انتخاب کنید و یا به کار و فعالیت های دیگر بپردازید. بنابرابن نشستن و غصه خوردن فقط شانس شما را کمتر می کنند و وقتتان را هدر می دهد. شما در هر زمینه ای که دوست دارید می توانید موفق باشید.
 3. اگر می خواهید دوباره برای کنکور تلاش کنید؛ بهتر است اشتباهات گذشته خود را پیدا کرده و آن ها را اصلاح کنید. برای پیدا کردن اشتباهات از افراد آگاه و با تجربه کمک خواسته و از آن ها مشاوره بگیرید تا با اطلاعات بیشتر بتوانید بهترین تصمیم را گرفته و به درستی عمل کنید.
 4. در راه تلاش برای کنکور واقع بین باشید. کمال گرایی بیش از حد خوب نیست. اگر از همان آزمون اول رتبه و درصد دور از انتظاری برای خود به عنوان هدف تعیین کنید؛ نمی توانید به آن برسید و این موضوع موجب دل سردی و کاهش انگیزه در شما می شود.
 5. متناسب با شرابط و توانایی هایتان هدف گذاری کرده و سعی کنید هر روز بهتر شوید و روند رو به پیشرفتی داشته باشید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنم فایل صوتی زیر را گوش دهید.

Rate this post
برای دسترسی به دانلود رایگان باید ابتدا در سایت عضو شوید
لینک کوتاه مقاله:

خدمات ویژه آکادمی دورخیز
مشاوره کنکور

مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور با رتبه‌های برتر. برای ثبت‌نام روی مشاوره کنکور کلیک کنید.

خرید کتاب کنکور

خرید کتاب کنکور با تخفیف و ارسال رایگان از کتابسرای دورخیز.

خرید کتاب تست
خرید کتاب تست با تخفیف

مطالب مشابه

مشاوره-هوشمند-کنکور
مشاوره-هوشمند-کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

به سبک جدید مشاوره بگیر!

مشاوره آنلاین هوشمند

برای اولین بار در ایران

راز رتبه زیر ۱۰۰ کنکور !

فنون موفقیت در کنکور

تهیه شده توسط رتبه های برتر کنکور

موفقیت در کنکور

بهترین محصولات دورخیز

خرید کتاب کنکور
فهرست